Newsletter Radnice - únor 2024

Únorové vydání newsletteru událostí z Ostravy.

Ohlédnutí za největšími investicemi loňského roku

investice

Rok 2023 se zařadil se stal dalším v řadě rekordních let, co se objemu peněz do investic týká. Jednalo se o více než 4,9 miliardy korun (34,3 % rozpočtu). K přímému proinvestování bylo určeno přes 3,9 miliardy, zbytek byl uložen do účelových fondů na průběžné financování vybraných investic. Město investovalo v široké škále oblastí, jak také vyplývá z výběru projektů, dokončených v uplynulém roce.

CITY CAMPUS OSTRAVSKÉ UNIVERZITY NA ČERNÉ LOUCE

Lokalita: Moravská Ostrava a Přívoz, Slezská Ostrava

Investice: 1,2 mld. Kč (financováno EU, Statutárním městem Ostrava, Moravskoslezským krajem a Ostravskou univerzitou; SMO se podílelo darováním pozemků a finanční částkou 211 mil. Kč)

Jádro univerzitního kampusu tvoří dvojice architektonicky unikátních budov se špičkovým zázemím. Výstavba kampusu Ostravě dopomohla k zařazení mezi vážená univerzitní města. Kromě Univerzitního zázemí sportu a behaviorálního zdraví a Klastru umění a designu byla v kampusu otevřena volnočasová zóna pro širokou veřejnost.

SPORTOVNÍ AREÁL PORUBA

Lokalita:               Poruba

Investice:            174,7 mil. Kč

Notoricky známé „véókádéčko“, na němž se proháněly celé generace aktivních i rekreačních sportovců, výrazně zkrášlilo svou tvář. Investice jej proměnila v moderní sportovní komplex, splňující všechny nároky současné doby, což se týká jak sportovních ploch, tak zázemí. Tak jako v minulosti, i nyní je areál určen profesionálům, amatérům i komukoliv, kdo si chce zasportovat.
Město se podílelo zásadní částkou ve výši
166 mil. Kč.

PARKOVIŠTĚ PARK AND RIDE HRANEČNÍK

Lokalita:  Slezská Ostrava

Investice:            27,4 mil. Kč

Modernizace, rozšíření a úprava parkovacích ploch zajistila motoristům celkem 174 míst k parkovaní. Jedná se o parkoviště mimo centrum města, kde díky blízkosti moderního terminálu MHD mohou cestující zaparkovat a pokračovat veřejnou dopravou. To vede
ke zvýšení plynulosti a bezpečnosti dopravní situace ve městě, zatímco dochází naopak
ke snižování emisí z osobních automobilů.

CESTA VODY

Lokalita:Ostrava-Jih

Investice:            21,2 mil. Kč

V populární odpočinkové oblasti Bělský les přibyla malebná stezka, která atraktivitu lokality ještě zvyšuje. Na území mezi Výškovicemi a Starou Bělou se tak můžeme vydat dřevěnými chodníky po naučné trase, lemované pestrou vodní i suchozemskou květenou a vkusným mobiliářem. Nechybí ani socha obra, která je taktéž z přírodního materiálu – ze dřeva. Mezi další významné investice roku 2023 patřily nová smuteční síň, úpravy a prodloužení Masné ulice, cyklotrasa mezi Porubou a Vřesinou, park U Boříka, speciální třídící linka směsného odpadu OZO Ostrava, protialkoholní záchytná stanice Městské nemocnice Ostrava, Parkovací dům u Zoo Ostrava, sportovní hala Třebovice, cyklistické propojení Dolních Vítkovic s centrem Ostravy, revitalizace zastávek MHD a podchodů Dřevoprodej a Tylova a rekonstrukce pobočky knihovny města Ostravy. O nich si podrobnosti můžete přečíst v našich novinách zde.


SMART vodoměry pohlídají vaši spotřebu vody

ovak

Ostrava je díky technologii dálkových odečtů vodoměrů, tzv. „Chytrého měření“, používaných společností Ostravské vodárny a kanalizace a. s. (OVAK) mezi prvními městy v ČR, která umožňují odběratelům vody nabídnout nadstandartní služby a ve svém důsledku jim také pomoci mít spotřebu vody pod kontrolou.

Instalace systému dálkových odečtů vodoměrů v Ostravě probíhá už od roku 2014. Systém „Chytrého měření“ funguje tak, že se na běžný vodoměr nainstaluje vysílač, který dokáže automaticky odečítat spotřebu vody několikrát za den. Získané informace se pomocí digitálního kódovaného signálu přenášejí do centrální databáze prostřednictvím přijímačů umístěných na výškových budovách, které komunikují se všemi vysílači umístěnými na vodoměrech ve svém okolí. Celý digitální řetězec dat je šifrován a nejsou v něm přenášeny žádné osobní informace, které by mohly identifikovat odběratele. V současnosti přijímače pokrývají signálem celou oblast města Ostravy a sbírají se data z více než 27 tisíc vodoměrů, tedy přes 80 % všech instalovaných vodoměrů.

Moderní technologie „Chytrého měření“ představuje nejen zvýšení komfortu, bezpečnosti a technické úrovně odečtu pro OVAK, ale i zvýšení rozsahu poskytovaných služeb zákazníkům. Dálkové odečty vodoměrů napomáhají efektivněji hospodařit s vodou a včas odhalit i úniky vody za vodoměrem u zákazníka. Systém „Chytrého měření“ funguje i jako hlídač. Pokud zaznamená nestandardní spotřebu, systém sám zašle upozornění e-mailem odběrateli, že něco není v pořádku.

Služby v rámci „Chytrého měření“ mají zákazníci zdarma. K získání přístupu stačí online zákaznický účet, odkud se pak zákazník jednoduše dostane na tzv. portál „Chytrého měření“. Pro zasílání upozornění spotřeby je třeba vyplnit jednoduchý formulář „Žádost o aktivaci upozornění“.

Služba „Chytrého měření“ je určena pro zákazníky OVAK, to znamená, že mají s touto společností uzavřenou Smlouvu o dodávce vody. Služba se netýká obyvatel v bytových domech, protože smluvní dodávku vody do bytů OVAK přímo nezajišťuje a nemá přístup k údajům z bytových vodoměrů. Další důležitou podmínkou je osazení vodoměru vysílačem.

Veškeré podrobnosti k nabídce „Chytrého měření“ se vším souvisejícím lze najít na www.ovak.cz.


Příprava na hokejový svátek jde do finiše

hokej

Letošní 87. ročník Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji hostí ve dnech 10. – 26. 5. Česká republika. Český národní tým byl zařazen do skupiny A, která sehraje svá utkání v Praze. Ostrava Aréna přivítá kompletní zápasy B skupiny, spolu se dvěma následnými čtvrtfinálovými souboji. V ostravské skupině proti sobě nastoupí výběry Švédska, USA, Slovenska, Německa, Lotyšska, Francie, Kazachstánu a Polska. Právě Poláci se mezi hokejovou elitu vrací po dlouhých 22 letech!

Vzhledem k blízké vzdálenosti Ostravy od Polska a Slovenska pořadatelé očekávají nápor hokejových příznivců z těchto sousedních zemí. Velké množství fanoušků zřejmě dorazí rovněž z Německa. Zájem o vstupenky je enormní také mezi českou sportovní veřejností. Jejich prodej ve formě lístků na jednotlivé zápasy byl zahájen v půli ledna. Oficiálním kanálem pro prodej vstupenek je web 2024.iihfworlds.com/vstupenky.

Organizační náročnost celé akce, spojená se značným množstvím lidí v městských ulicích, si po dobu šampionátu vyžádá určitá dopravní omezení. Statutární město Ostrava o nich bude průběžně informovat na svém webu a dalších informačních kanálech.

Diváci se mohou opět těšit na oficiální fanzónu, která bude umístěna poblíž Ostravar Arény. Její návštěvníky čeká program plný hokejové zábavy, na jehož přípravě organizátoři aktuálně pracují. 


Oslavy stoletého jubilea nabízí celou řadu akcí

masaryk

Série tematických akcí v rámci výročí vzniku Velké Ostravy potrvá téměř půl roku a v půli června bude zakončena programem Ostravské muzejní noci. Bohatý výběr měli a stále mají zájemci i nadále. Připomenout můžeme svého druhu unikát, který představuje muzeum Jubilejní kolonie, otevřené na začátku února. Návštěvníci v něm najdou zajímavé expozice zaměřené na dobové bydlení.

Náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová připomíná, že únor ve znamení Velké Ostravy pokračuje: „Ráda bych všechny pozvala například do Domu umění, kde odstartovala výstava věnovaná ostravské návštěvě T. G. Masaryka, s přihlédnutím k industriálním dějinám města. Těší mě, že do oslav se zapojila také Knihovna města Ostravy, která pro děti připravila dětskou tvořivou výtvarnou dílnu „Loguj“, přednášku o urbanismu za časů první republiky nebo výstavu prací dětských čtenářů na téma Domy v Přívoze. Je toho skutečně mnoho a všem doporučuji sledovat webové stránky velkaostrava.cz. Tam každý včas zjistí vše potřebné.“

Součástí půlročních oslav jsou dvě hry o ceny s příbuznou tématikou – geolokační hra „Sedm klíčů Velké Ostravy“ a „kartičková“ hra „Po stopách Velké Ostravy.“ Podrobnosti o hrách jsou taktéž dostupné na uvedeném webu velkaostrava.cz, a to v sekci „Hry“.


Tvoříme město, které je přívětivé rodinám

tvořme

Ostrava už dávno není jen městem s hornickou minulostí, v posledních letech prošla dynamickým vývojem a snaží se být dobrým místem pro život. Ne úplně příznivý sociodemografický vývoj spojený s poklesem počtu obyvatel vede město k zamýšlení, co udělat pro to, aby byla Ostrava atraktivnější pro lidi, kteří zde žijí, případně by do budoucna žít mohli a chtěli. Reagují na to různé plány a strategie. Patří mezi ně i aktuálně vznikající koncepce rodinné politiky s vizí vytvořit rodinám v Ostravě takové podmínky, aby zde mohly kvalitně žít, naplňovat své potřeby a rozvíjet se.

Na nové koncepci město spolupracuje s odborníky z Ostravské univerzity. Opírá se o odborné studie a zahraniční inspiraci, jak města podobná Ostravě k rodinné politice přistupují. „Rodinná politika v Ostravě byla v minulosti dobře nastavena, chceme navázat na to, co se povedlo. Do aktualizované koncepce se snažíme zahrnout další témata. To, co nám zatím vychází z celého procesu přípravy, je, že město se musí víc soustředit na to, jak pracovat s veřejným prostorem, který má poskytovat zázemí rodinám. Naším cílem je, aby se v budoucnu rodiče nebáli volně pouštět své děti do města bez obav, že je srazí auto nebo je bude někdo obtěžovat. Toto je však běh na dlouhou trať a bude vyžadovat spolupráci řady aktérů, kteří v Ostravě působí. Rádi bychom, aby se například do nové koncepce významně propsalo takzvané desatero měst vhodných pro rodinu, což jsou principy využívané v zahraničí. Jedná se o určité standardy toho, jak má město vypadat, aby se tam rodinám dobře žilo,“ objasnil Alexandr Nováček z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje, pod jehož vedením koncepce vzniká.

Jedním z hlavních cílů naší rodinné politiky je pomoci zvrátit trend odchodu obyvatel z Ostravy. „Chceme, aby Ostrava byla místem pro spokojený  a plnohodnotný  život opravdu všech generací. Cílíme však především na mladou generaci a na studenty, kteří se jednou budou rozhodovat o tom, kde se usadí a kde případně v budoucnu  založí svoje rodiny. Naší snahou je vytvořit v Ostravě takové prostředí, ve kterém se budou cítit bezpečně, kde vedle vhodného bydlení najdou dobré pracovní uplatnění, spolehlivě fungující služby, zázemí pro rekreaci v čistém a zdravém prostředí a možnost získání kvalitního vzdělání pro své děti. Z pozice města bude třeba více myslet na to, aby se důležité aspekty rodinné politiky také přepisovaly  do připravovaných investičních záměrů výstavby bytů, veřejných staveb, projektů ovlivňujících  kultivaci prostředí a podobných,“ vysvětlil náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Ostrava se potýká s řadou problémů, které vedou k tomu, že rodiče s malými dětmi zvažují přestěhování jinam. „Často se v médiích zmiňuje problematika pracovního uplatnění, naše data však ukazují, že toto již není nejsilnější motivací k odstěhování se, otázka možností nalezení adekvátního bydlení, bezpečnosti a celkově kvality života ve městě již má vyšší význam v tom, proč rodiny odcházejí, a právě na toto se snažíme poukázat a změnit to,“ doplňuje Alexandr Nováček.

Práce na koncepci začala už v loňském roce. Za tímto účelem se scházeli zástupci z řad odborné veřejnosti, akademické sféry, ale i samotných rodin. Důraz je kromě kvalitního veřejného prostoru a vstřícné infrastruktury kladen i na další důležitá témata, jako bezpečí, komunitní život, podpůrné aktivity a akce pro rodiny, prevence, vztahy a mezigenerační soužití, slaďování práce a rodiny, komunikace a participace, sounáležitost k městu a mnohá další.

Celý proces by měl finalizovat ke konci března, nová koncepce
pak bude dostupná na webových stránkách rodinné politiky města www.fajnarodina.cz


Pomáháme dětem objevit fantastický svět knih

knihy

Ostrava bere téma dětské čtenářské gramotnosti a rozvoje vztahu k literatuře už od útlého věku za své. Jen v uplynulém roce magistrát na tomto poli investoval zhruba 2,2 milionu korun. Finanční podpora magistrátu umožnila jak vznik nových školních knihoven, tak zkvalitnění a dovybavení knihoven stávajících. Díky městským dotacím mohly školy uspořádat přibližně 30 projektů souvisejících s literaturou, knihami a čtením. Školou povinné děti si v jejich rámci popovídaly se spisovateli a ilustrátory knižních děl, vyzkoušely si čtenářské dílny, zkusily na všechny způsoby, zkusily stvořit vlastní knížku a samy také viděly, jak opravdová kniha vzniká v tiskárně. Výše peněžní sumy určená konkrétním jednotlivým projektům se pohybovala v rozmezí od 40 000 do 200 000 Kč.

Náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová ubezpečuje, že tento druh aktivit hodlá město podporovat dlouhodobě: „Čtenářská gramotnost je jedna z nejzásadnějších kompetencí ve vzdělání. Každý den čelíme dezinformacím a fake news, musíme si ověřovat informace a bez umění číst se v dnešním světě nezorientujeme. V poslední době podle šetření PISA ve čtenářské gramotnosti stagnujeme, na což reagujeme podporou čtenářské gramotnosti na našich školách, a to jak formou vybavení školních knihoven a podporou pozic školních knihovníků, tak v podobě vzdělávacích aktivit na podporu čtenářské gramotnosti a čtenářství.“

Specifický počin, který se snaží malé čtenáře přitáhnout ke knihám doslova od kolébky, představuje knižní sada „S knížkou do života“, na který poté navazuje „Knížka ostravského prvňáčka“. Oba tyto počiny zajišťuje autorita nejpovolanější – Knihovna města Ostravy.


Budoucnost městské nemocnice – efektivita, komfort, jednoduchost

mno

Městské zastupitelstvo odsouhlasilo klíčový dokument „Studie proveditelnosti Městská nemocnice Ostrava“. Po jeho schválení nastává tříletá příprava, kterou kontinuálně vystřídá samotná nemocniční revitalizace. Vlastní realizace ambiciózního modernizačního projektu zabere 7 let a vyjde na 5,2 miliardy korun bez DPH.

Výsledkem celkové modernizace bude sjednocení různých zdravotnických provozů do jednoho funkčního celku. Nemocnici umožní účelnější hospodaření, personálu přinese kvalitnější zázemí, jakož i lepší pracovní podmínky, pacientům pak větší dostupnost péče a více pohodlí.

Podle radního Michala Mariánka jde o nákladnou, avšak potřebnou investici, u níž Ostrava počítá rovněž se spolufinancováním z dalších zdrojů: „Už více než 175 let je nemocnice součástí Ostravy, postupně z ní budujeme moderní zařízení  21. století. Realizací schválené studie se posuneme o velký kus dopředu. K jejímu financování jsme už v roce 2017 zřídili Fond pro rozvoj MNO, do kterého každoročně přispíváme z rozpočtu dvě stě milionů korun. Zároveň usilujeme o spolufinancování třetích stran – státu, Moravskoslezského kraje, grantu Evropské komise i úvěru Evropské investiční banky. Je to dlouhodobý úkol, navíc finančně velmi náročný, Ostravanům ale chceme poskytnout co nejlepší péči v moderním zázemí.“

Koncepce počítá kromě rozsáhlé modernizace stávajících prostor především s výstavbou nové budovy U v podobě sedmipodlažního akutního nemocničního bloku. Objekt, soustředící v sobě urgentní příjem, operační sály, diagnostiku a intenzivní péči, bude disponovat heliportem pro vrtulník.

K vyhlášení veřejné zakázky na zhotovitele stavby dojde již tento měsíc. Modernizace bude probíhat za plného nemocničního provozu, aniž by se stavební práce výrazněji dotkly poskytované péče.


Kotlíkové dotace pomohou s výměnou starého kotle za nový

kotle

Podle kvalifikovaných odhadů v ostravských domácnostech stále slouží k vytápění přibližně 500–600 zastaralých kotlů, nešetrných k životnímu prostředí. Jejich počet může aktuálně výrazně poklesnout díky 5. výzvě kotlíkových dotací, administrované Moravskoslezským krajem. Tato výzva na období 2024–2027 je určena domácnostem, kdy žadatelem je starobní nebo invalidní důchodce. Ostrava vyčlenila na tuto výzvu celkovou částku 12 milionů korun, vždy po 3 milionech za rok.

Dotace je až 95 % způsobilých výdajů. Příjem žádostí je možný do 30. srpna letošního roku. Starý kotel na tuhá paliva si mohou lidé vyměnit za kotel na biomasu nebo za tepelné čerpadlo. Dotace může činit 130 až 180 tisíc korun. Krajský úřad navíc přispívá částkou 7 500 korun a statutární město Ostrava 20 000 korun.

„Ostrava přispívá občanům v rámci kotlíkových dotací pravidelně, a to již od první výzvy. V předešlých výzvách podpořilo žadatele částkou 10 tisíc korun za vyměněný zdroj vytápění. Vzhledem k tomu, že pátá výzva by měla být cílena zejména na seniory anebo invalidní důchodce, rozhodlo se město příspěvek výrazně navýšit, a to na částku 20 tisíc korun,“ rozvedl náměstek primátora Aleš Boháč. „K tomuto kroku jsme se rozhodli, protože si uvědomujeme zranitelnost těchto domácností a přihlédli jsme i k dalším aspektům, kterým jsou tyto domácnosti vystaveny a musí jim čelit, jako míra inflace, navyšování cen za energie a také rozdílné sociální podmínky.“

Díky této výzvě se lidé mohou výměnou zbavit zastaralého zdroje vytápění, který bude brzy zakázáno používat. Vyhnou se tak nepříjemné situaci, kdy by nebyli schopni legálně vytápět svou nemovitost. Od 1. 9. 2024 je možné provozovat pouze kotle na pevná paliva v emisní třídě 3, 4 nebo 5.

Podrobnosti k aktuální výzvě kotlíkových dotací na stránkách
https://lokalni-topeniste.msk.cz


Kulturní tipy

Výstava

Od 7. 2. Unikátní interaktivní výstavu Malý princ Elišky Podzimkové si můžete užít ve Vile Hanse Ulricha, a to až do 2. června. Celosvětově úspěšná grafička a ilustrátorka vás provede Exupéryho světem, a díky prvkům rozšířené reality tento svět ožije přímo před vašima očima, což dozajista okouzlí návštěvníky všech věkových kategorií.

 

6. 2. – 26. 5. 2024 Dne 25. června 1924 přijel na slavnostní návštěvu Ostravy prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Během svého programu navštívil i železárny ve Vítkovicích. V archivu Galerie výtvarného umění v Ostravě se z této návštěvy dochovalo několik černobílých fotografií. Představu, co vše prezident mohl v železárnách vidět, si můžeme udělat z grafických listů Ferdiše Duši a Vladimíra Silovského, kteří mapovali vítkovický průmyslový provoz ve 20. letech 20. století. Komorní výstava se v Kabinetu grafiky ostravského Domu umění uskutečňuje v rámci oslav 100 let Velké Ostravy 1924–2024. Dům umění, Kabinet grafiky

 

Hudba

Hned zkraje března - od 2. do 10. března - budete mít v Divadle Antonína Dvořáka unikátní možnost zhlédnout všech osm dokončených oper Bedřicha Smetana v rámci devítidenního maratonu.