Newsletter Radnice - ÚNOR 2022
Uplynulý rok ve světle investic
Pro rok 2021 Ostrava vyčlenila na městské investice do té doby historicky rekordní částku, kterou překonal teprve rozpočet schválený pro rok 2022. Tyto prostředky byly vynaloženy v mnoha oblastech. Nejvíce peněz směřovalo do vodohospodářských staveb, zdravotnictví, sociálního sektoru, kultury a parkovacích ploch. Pozadu však nezůstal ani rozvoj bydlení nebo dopravní infrastruktury. V mnoha případech se na financování podílely jednotlivé městské části, pomáhaly rovněž státní a evropské dotace. Pojďme si nejzajímavější loňské investice připomenout, nejprve v souhrnném videu.
Mezi nejdůležitější projekty loňského roku patří DK Poklad – známý kulturní dům ze 60. let, bytový dům v Janáčkově ulici – sedmipodlažní bytová rezidence nabízí po zrekonstruování celkem 26 bytů různých dispozic. Kanalizační sběrač B, velmi náročný projekt, dále cyklotrasa F, U – Kaminského, Ječmínkova, rekonstrukce knihovny na ulici Podroužkova, transformace pobytových služeb čtyřlístek pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením si vyžádala výstavbu nebo rekonstrukci třinácti objektů příspěvkové organizace čtyřlístek, „park and ride“ parkoviště u tramvajové smyčky v hlučínské ulici nabízí 118 míst ke stání. Vznikla také nová mateřská škola klubíčko v Bažantově ulici, upraven byl park za kinem Luna, oživeno Prokešovo náměstí, dům s pečovatelskou službou Harmonie poskytuje příjemné a komfortní nájemní bydlení pro seniorské páry, úpravami levého břehu Ostravice vznikl nový veřejný prostor, označovaný za „ostravskou Kodaň“. Jeho výrazným prvkem a chloubou je nová visutá terasa s vyhlídkou. Městské centrum uměleckých terapií Skořápka poskytuje unikátní zázemí pro výchovu, vzdělávání a začleňování mentálně postižených, sportovní hala Nová Bělá nabízí odpovídající prostory na profesionální basketbal, badminton, volejbal a stolní tenis. Modernizace se dočkaly tramvajové tratě i zastávky Kotva a Důl Odra.
Ostrava doplňuje tým nejvyššího vedení společnosti VÍTKOVICE ARÉNA, a. s.
Město Ostrava vypsalo výběrové řízení na funkci člena představenstva společnosti VÍTKOVICE ARÉNA, a. s. Představenstvo je nejvyšším výkonným orgánem společnosti a dlouhou dobu zůstávala jedna pozice neobsazena.
Zájemci mohou zaslat přihlášku s příslušnými podklady do konce března 2022. O vypsání výběrového řízení rozhodla rada města na prvním únorovém zasedání.
Jaké jsou naše podmínky?
Výběrového řízení se mohou zúčastnit vysokoškolsky vzdělaní zájemci, schopní týmové práce. Mezi další požadavky náleží i řídící praxe v manažerské pozici v délce minimálně pěti let. Požadovány jsou též analytické schopnosti, koncepční a tvůrčí přístup či komunikační i prezentační schopnosti a reprezentace uchazeče. Samozřejmostí je orientace v oboru a splnění podmínek pro výkon funkce člena představenstva stanovených právními předpisy. Očekává se, že v rámci výběrového řízení zájemci představí členům hodnotící komise svou vizi koncepce řízení společnosti.
Kam zasílat přihlášky do výběrového řízení?
Písemné přihlášky v obálce, a to označené heslem „Výběrové řízení na člena představenstva společnosti VÍTKOVICE ARÉNA, a. s.“ lze zaslat do 13 hodin dne 31. března 2022 spolu s vizí koncepce řízení společnosti, strukturovaným životopisem a kopií dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání i výpisem z rejstříku trestů na adresu Magistrátu města Ostravy, Prokešovo náměstí 8, Ostrava.
Na koho se obrátit v případě dotazů?
S dotazy k výběrovému řízení je možné kontaktovat Mgr. Renatu Kolkovou, MPA, vedoucí odboru legislativního a právního Magistrátu města Ostravy (e-mail: rkolkova@ostrava.cz,
tel: +420 599 442 043).
Více také ZDE
Magistrát projednává změnu územního plánu
S navrhovanou změnou plánu číslo 3 se může veřejnost seznámit už od počátku února. Její veřejné projednávání se pak bude konat v březnu. O pořízení změny ostravské zastupitelstvo rozhodlo už během loňského roku. Územní plán je zásadním dokumentem, řešícím rozvoj města. Stanoví urbanistické požadavky k využívání území s ohledem na jeho charakter. Jeho cílem je nalézt předpoklady umožňující další výstavbu a rozvoj, za současného nalezení vyvážených zájmů životního prostředí, hospodářství a obyvatele daného území.
S výjimkou dlouhodobých tezí tento klíčový dokument reaguje též na měnící se potřeby města a jeho obyvatel. Územní plán Ostravy byl vydán v roce 2014. Od té doby proběhly tři jeho drobné změny, konkrétně změny pod číslem 1, 2a a 2b.
Nově projednávaná změna, obdobně jako i změny předcházející, řeší podané návrhy fyzických a právnických osob, městských obvodů a také vlastní podněty města.
„Změna č. 3 se zabývá dílčími úpravami územního plánu, které vycházejí primárně z externích požadavků na změnu. Při posuzování klademe důraz na přednostní využití zastavitelných a transformačních ploch před rozšiřováním města do volné krajiny,“ objasňuje náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová. „Některé dlouhodobě nevyužívané plochy dosud určené pro lehký průmysl či bydlení se tak mění v plochy orné půdy. U jiných naopak zefektivňujeme možnost zástavby. Změna se tak propisuje i do některých regulativů. To vše jsou věci, které mohou ovlivnit připravované záměry v územním plánu, a tak ačkoli tato změna není změnou koncepce rozvoje města, vždy doporučuji se s ní v rámci projednávání dobře seznámit a případně uplatnit své poznatky.“
Navrhovaná změna číslo 3 územního plánu je dostupná od 1. února 2022 na odboru územního plánování a stavebního řádu magistrátu města, rovněž je k dispozici pro nahlédnutí nebo stažení na úředních tabulích městských obvodů a magistrátu. Po uvedenou dobu ji můžeme sledovat v digitální podobě na webových stránkách města https://mapy.ostrava.cz/mapove-sluzby/uzemni-plan-ostravy-zmena/. Veřejné projednání proběhne dne 7. března 2022 v 16 hodin v zasedacím sále Zastupitelstva města Ostravy.
Jak je to s vodou v Ostravě?
Je obecně známo, že voda, kterou Ostravané pijí, je nejen velice kvalitní, ale patří také k nejlevnějším v českých městech, a to včetně moravskoslezského regionu. Jak je to možné? A jak vlastně funguje zásobování vodou v našem městě? Tomu se budeme věnovat v našem novém seriálu.
Úvodem několik zajímavých čísel. Ostravská vodovodní síť má přes 1066 kilometrů vodovodního potrubí. Úctyhodnost této délky si uvědomíme, pokud bychom pomyslně položili všechny tyto trubky do jedné dlouhé řady. Ta by začala v Ostravě a skončila v italské Neapoli. Samotná kanalizační síť, která odvádí odpadní vodu, je pak jen o něco málo kratší – 918 kilometrů. O čistění odpadních vod z domácností a firem se stará celkem 5 čistíren odpadních vod, z nichž na té největší v Přívoze se vyčistí skoro 99 % všech odpadních vod.
Odkud se bere samotná pitná voda v ostravských domácnostech? Až 40 % pitné vody se vyrábí z podzemních zdrojů nacházejících se přímo v Ostravě nebo bezprostředním okolí. Největší podzemní zdroje, a k nim příslušná úpravna vody pod Hulváckým kopcem, se nachází v lokalitě Nové Vsi a Dubí. Menší zdroje jsou v Bartovicích, Vratimově, Zábřehu a Staré Bělé. Zbývající objem vody, tedy zhruba 60 %, je pak nakupován od externího dodavatele, společnosti SmVaK, a pochází zejména z přehradních nádrží Kružberk a Šance.
A nejedná se o žádné zanedbatelné množství. V celém městě, kde žije přes 290 tis. obyvatel, se vloni dodalo do domácností a firem více než 15 mil. m3 pitné vody, což je množství vody, které by naplnilo skoro 200 porubských koupališť. Pokud počítáme pouze vodu dodanou obyvatelům, tak jeden Ostravan spotřeboval kolem 100 litrů vody denně.
O to, abychom si mohli jednoduše z kohoutku napustit do sklenice vodu, okoupat se ve vaně, osprchovat se nebo spláchnout, se musí někdo starat. Takovou „servisní“ organizací je v Ostravě společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s.
Cena vodného a stočného patří k nejnižším v republice
Veškeré vodovodní a kanalizační potrubí, čerpací stanice, vodojemy, zkrátka celá městská vodárenská a kanalizační soustava vždy byla a je v majetku města Ostravy. Na rozdíl od některých jiných měst, které ji v minulosti prodaly soukromým vlastníkům, si svoji vodovodní a kanalizační síť Ostrava ponechala, a tak to zůstane i v budoucnosti. Jak již bylo řečeno, o vlastní provozování celého složitého systému se stará odborná společnost Ostravské vodárny a kanalizace a. s. V té má město Ostrava významný majetkový podíl 41 % a uplatňuje v ní dominantní vliv při rozhodování.
Díky tomu má město pod kontrolou investice do obnovy a rozšiřování vodovodní a kanalizační sítě, ale zejména si takto ponechává plnou kontrolu nad cenou, kterou Ostravané za vodu zaplatí. A ta je v porovnání s jinými městy nízká.
Jen v uplynulých třech letech zaplatilo město ze svého rozpočtu za obnovu a rozšíření vodovodní a kanalizační sítě celkem 1,5 miliardy korun. Samotná společnost OVAK pak na opravu a údržbu vodohospodářského majetku ve stejném období vynaložila 0,9 miliardy korun. To má bezesporu i svůj ekologický efekt. Snižuje se množství vody, které se ztratí při cestě k zákazníkovi, například kvůli únikům v potrubí, a daří se také postupně dostavět kanalizace na většině území města a odvádět tak odpadní vodu do čistíren místo do přírody.
Obrovská skládka odpadu v Přívoze je minulostí
Město zajistilo odstranění černé skládky v lokalitě řadových garáží mezi ulicemi Úprkova a Rovná v Ostravě-Přívoze.
„Nešvar černých skládek se bohužel rozrůstá, majitelé pozemků často nemají snahu problém řešit. Likvidaci skládky v Ostravě-Přívoze předcházel náročný proces, neboť stát, jakožto vlastník pozemku, nekonal. Město tohoto většinového vlastníka pozemku opakovaně vyzvalo k odklizení odpadu, ten však reagoval nevstřícně, načež se dokonce pozemku vzdal. Takhle jsme to nechtěli nechat, proto jsem ráda, že se nám podařilo likvidaci téhle černé skládky zajistit,“ vysvětluje Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora.
Černá skládka dosáhla značných rozměrů, obsahovala různý odpad stavební, demoliční, velkoobjemový, směsný komunální, pneumatiky či odpad z elektrospotřebičů. Areál bývalých garáží se od roku 2012 stal místem, kde byl odpad nezákonně shromažďován.
„Obdrželi jsme řadu stížností nejen ze strany občanů, ale i vedení nedaleké školy a dalších subjektů. Podněty evidovala Policie České republiky i Městská policie Ostrava. S ohledem na zajištění bezpečnosti jsme v místě nechali nainstalovat kameru a díky součinnosti s městskou policií se pak podařilo vyřešit hned několik přestupků nezákonně odloženého odpadu na této skládce,“ dodala náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.
Náklady na odstranění této černé skládky činily 1,7 milionu korun a bylo odvezeno 621 tun odpadu.
Kromě skládky na ulici Úprkova řeší město obdobnou skládku v lokalitě řadových garáží na ulici Muglinovská, na levém břehu Ostravice. I tato skládka bude odstraněna v průběhu tohoto roku.
Pokud se vlastník pozemku dozví o nezákonně soustředěném odpadu na svém pozemku, je podle zákona o odpadech povinen oznámit tuto skutečnost bez zbytečného odkladu obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Fyzické osobě za založení černé skládky hrozí pokuta až do výše 100 000 korun, podnikateli či právnické osobě až do výše 10 milionů korun.
Kdo bude ostravským Sportovcem roku?
Soutěž Sportovec roku se už stala tradicí, přičemž aktuálně hodnotí uplynulý rok 2021. Tato městská anketa pravidelně slouží k ocenění sportovců i osobností, kteří dosáhli mimořádných sportovních výkonů. Ostrava se chystá udělit ceny rovněž za dlouhodobé výjimečné působení na poli sportu či aktivity firem v oblasti podpory sportovních klubů.
„Pravidelným vyhlašováním ankety se město snaží zdůraznit společenský význam sportu a zdravého životního stylu, stejně tak podpořit zájem dětí a mládeže o pohyb. Aktivní i rekreační sport zároveň není pouze zdraví prospěšný, ale funguje také jako účinná prevence proti negativním sociálním jevům,“ shrnula náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová, která nad anketou převzala oficiální záštitu.
Anketními kategoriemi jsou: nejlepší jednotlivec, nejlepší kolektiv, talent roku, nejlepší handicapovaný sportovec, sportovní legenda a konečně společensky odpovědná firma. Všech uvedených kategorií, kromě posledně jmenované, se týká finanční ohodnocení ve výši 100 000 korun.
Jednotlivé návrhy do všech kategorií může podat jakákoliv právnická i fyzická osoba, sídlící na území Ostravy.
Nominace jsou přijímány do 28. února 2022 prostřednictvím formuláře zveřejněného na webu města, a to v sekci dotace – oblast tělovýchova a sport. Formulář v elektronické podobě je nutné odeslat na e-mail tfoldyna@ostrava.cz. Podání lze provést i korespondenčně, a to na adresu: Magistrát města Ostravy, odbor školství a sportu, Prokešovo náměstí 8, 729 30 Ostrava. Na obálku je třeba uvést „Sportovec roku.“ Více informací je k dispozici na www.fajnovysport.cz.
O čestném občanství a cenách města spolurozhoduje i veřejnost
Zastupitelstvo města Ostravy uděluje pravidelně každým rokem významným osobnostem, rodákům a obyvatelům města ocenění za jejich mimořádné aktivity, šíření dobrého jména Ostravy nebo dosažení výjimečných výsledků ve svých oborech. Mezi desítkami oceněných najdeme prezidenty, válečné veterány, spisovatele, divadelníky, zpěváky nebo učitele. Za všechny jmenujme například Petra Bezruče, Mikuláše Končického (na snímku výše), Jana Balabána, Jiřinu Kábrtovou, Věru Špinarovou a další.
Toto ocenění může být uděleno ve dvou kategoriích – Čestné občanství a Cena města Ostravy. Přesné podmínky i seznam oceněných najdete na webových stránkách města Ostravy. Návrh musí obsahovat jméno a příjmení kandidáta navrženého na udělení čestného občanství města nebo ceny města, řádné zdůvodnění návrhu a
kontaktní údaje navrhovatele. Každý kandidát na udělení Čestného občanství města nebo Ceny města musí být navržen samostatným návrhem. Formální úprava návrhu není předepsána, výše uvedené je však nezbytné uvést.
Znáte někoho, kdo by si, podle vašeho názoru, některé z ocenění zasloužil? Ať už jde o veřejně známou osobu nebo jedince, který je mimořádně prospěšný svému okolí? Pak máte příležitost jej navrhnout.
Návrhy totiž podávat i samotní Ostravané, a to prostřednictvím Odboru kanceláře primátora. Učinit tak lze buď osobně mohou na podatelně Magistrátu města Ostravy, případně zaslat poštou na adresu Magistrát města Ostravy, Odbor kancelář primátora, Prokešovo náměstí 8, 729 30, případně elektronicky na posta@ostrava.cz.
Koncepce městské třídy
Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA) připravuje Koncepci městské třídy 28. října – Opavská. Ta určí směr budoucím postupným změnám ulice, tak aby se z ní stala plnohodnotná městská třída, příjemná pro pohyb a pobyt lidí. Ateliér MAPPA zapojí i veřejnost, aby zjistil, jak vnímají současný stav ulice a jejího okolí lidé, kteří se na ní pohybují.
Městské třídy jsou důležité ulice ve městě, na kterých nalezneme náměstí, parky a další významná veřejná prostranství a instutuce. Pohybuje se zde spousta lidí. Jsou to hlavní tepny městského života. Takovou tepnou je také ulice 28. října a Opavská. Začíná u tanku v blízkosti Sýkorova mostu na Slezské Ostravě a končí u hypermarketu Globus v Porubě. Je dlouhá 12 kilometrů a v jejím okolí bydlí zhruba 100 000 lidí, tedy asi třetina Ostravanů. Další tisíce lidí se na ní denně pohybují.
„O této městské třídě se bavíme opakovaně při řešení individuálních projektů, které mají za cíl zvýšení kvality území či jeho prostupnosti. Příkladem jsou dlouhodobě řešené projekty jako rekonstrukce Frýdlantských mostů, lesoparku Benátky, vznik jízdních pruhů pro cyklisty i rychlé zásahy, které efektivně poukázaly na důležitá místa na městské třídě. Opakovaně však narážíme na bariéru, kterou je obecné vnímání této ulice výhradně jako transitní komunikace pro rychlé spojení, nikoli jako ulice městského charakteru. V jejím okolí přitom žije velké množství lidí, další tisíce ji pravidelně využívají, sídlí zde důležité městské instituce. To vše ukazuje, jak významná je, a že jedině koncepční přístup k ní může přinést její skutečný rozvoj,“ dodala náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
Koncepce popíše, jak se má třída proměnit, aby se z ní stala výkladní skříň města. Prostor, který bude občanům dobře sloužit.
„Proměna městské třídy je projektem na desítky let a její přípravou naplňujeme strategické cíle města Ostravy. Přípravu koncepce jsme v městském ateliéru zahájili v roce 2021 sběrem dostupných dat a analýzou území. Při dotazníkovém šetření mezi provozovateli maloobchodu jsme oslovili na 2 000 podnikatelů. Uspořádali jsme setkání se zástupci města a městských obvodů a získali od nich cenný pohled správců území. Setkali jsme se také se zástupci významných aktérů v území, jako jsou správci sítí ČEZ či Veolia. V tuto chvíli se obracíme na širokou veřejnost, protože i názor občanů jakožto uživatelů veřejného prostoru městské třídy je pro nás důležitý,“ řekl ředitel MAPPA, městský architekt Ondřej Vysloužil.
Od 1. února do 20. března mohou občané vyplnit tzv. pocitovou mapu, tedy interaktivní online dotazník. Pocitovou mapu naleznete na této adrese: www.pocitovemapy.cz/mapujememestskoutridu. Pomocí barevných bodů lze zaznačit a okomentovat problematická i hodnotná místa ulice a blízkého okolí. Například kde chybí lavička či strom, nebo kde je často nepořádek. Informace od lidí, kteří zde žijí, pracují, příležitostně prostor navštěvují či jím občas projíždí, budou dalším podkladem pro připravovanou koncepci.