Newsletter Radnice - ČERVENEC - SRPEN 2021
Poklad bude opět centrem kulturního života Poruby
Porubský Kulturní dům Poklad se začal stavět v roce 1958 a slavnostně byl otevřen v prosinci 1961. Je postaven v bruselském stylu s klasicistními prvky a zdobí jej dobové umění. Okamžitě se stal kulturním centrem porubského obvodu. Zázemí v něm našly kroužky, kluby, knihovna a soubory, mezi nejznámější patřily loutkoherecký a činoherní.
Velké oblibě se těšily nedělní dostaveníčka mládeže, večery s tancem a později diskotéky. V kulturním domě vystupovaly Věra Špinarová, Marie Rottrová, Hana Zagorová a na Folkovém kolotoči v roce 1982 na pozvání Pepy Streichla zazpíval Jaromír Nohavica.
Po pěti desítkách let bylo třeba přistoupit ke kompletní rekonstrukci, tedy opravit vzduchotechniku, vytápění, jevištní a osvětlovací techniku a také změnit dispozici jednotlivých místností. Nutná rekonstrukce začala v roce 2012, avšak dvakrát byly práce zastaveny z důvodu problematických víceprací.
„Současná rekonstrukce byla zahájena v červenci 2019 a většinově probíhala bez větších komplikací, mírné zdržení nám způsobilo až deštivé počasí začátkem tohoto roku, které na čas zastavilo venkovní práce. Přesto většina prací a úprav je již hotova, probíhají přípravy pro koladuci, takže koncem července můžeme zrekonstruovaný a zmodernizovaný Poklad otevřít," potvrdila investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
Poklad nabídne návštěvníkům divadelní sál se 400 místy, společenský sál, malou scénu pro 100 osob, minikino, hudební klub, cvičební sál, učebny a restauraci s terasou a letní zahradou. K dispozici je také pět salonků pojmenovaných Poruba, Oblouk, Dukla, Věžičky a Duha. V divadelním sále si pozornost zaslouží památkově chráněný dřevěný strop. Zachovány zůstaly vitráže předních českých sklářských výtvarníků 20. století Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, reliéfy na budově a bronzová socha ženy od Konráda Babraje.
Prodloužená Místecká nevytvoří bariéru
Místecká ulice bude prodloužena podle návrhu města tak, aby netvořila bariéru poblíž centra Ostravy. Městotvorné řešení ulice Místecké, zajišťující adekvátní prostor a prostupnost pro pěší, cyklisty i automobilovou dopravu je výsledkem mnohaletých jednání mezi městem Ostravou, Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a Krajským úřadem MSK o podobě této klíčové dopravní tepny v centru Ostravy. Jedná se o poslední část ulice Místecké – silnice I/56 ve správě státu v úseku mezi ulicemi 28. října a Českobratrskou. Ostrava i městský obvod opakovaně odmítali navrhované řešení, a to z důvodu jeho nevhodnosti. Město proto zpracovalo v roce 2019 vlastní řešení, které je kombinací dopravní stavby a přijatelného architektonického řešení.
„Místecká je bezesporu klíčovou dopravní tepnou Ostravy, město ale zároveň nemůže rezignovat na další aspekty svého rozvoje. Souhlas s původním řešením, které navrhovalo čtyřpruhovou komunikaci obestavěnou až 14metrovými protihlukovými stěnami a obdobnými návrhy, jsme proto nedali. Navrhli jsme řešení, které město nerozděluje," řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.
„Návrh města pracuje s konceptem tzv. galerie, tedy částečným snížením nivelety stavby, jejím zakrytím pobytovou střechou a návazným systémem propojovacích lávek. Před bytovými domy tak vznikne zelený veřejný prostor a lávka," dodala náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
Ostrava na konci června schválila dohodu s Moravskoslezským krajem a ŘSD, která je podmínkou pro schválení projektu centrální dopravní komisí, zahájení projektové dokumentace pro povolení stavby a zajištění financování ze strany státu.
Předpokládaný rok zahájení stavby je 2026–2027 a odhadované celkové náklady činí 1,856 miliardy. Více o projektu se dočtete na webu věnovanému strategickému plánování v Ostravě: www.fajnova.cz/projekt/revitalizace-mistecke-ulice.
Veřejný prostor před kavárnou na Prokešově náměstí se zazelenil
Zásadní proměnou prošlo další veřejné prostranství v centru města. V jihovýchodní části Prokešova náměstí je hotová nová parková úprava, zmenšila se vydlážděná plocha, přibylo zeleně.
„Architektonické řešení prostoru u kavárny vycházelo ze současné kompozice před Novou radnicí. Proto se při rekonstrukci měnila původní zámková dlažba za stejný typ dlažební desky ze žuly, která tvoří i část Prokešova náměstí. Zmenšení zpevněné plochy nám umožnilo vysadit více zeleně, takže prostor nyní působí útulněji a příjemněji. Nově vysazené stromy budou hlavně v horkých letních dnech částečně bránit prohřívání dlažby a sníží teplotu prostranství," řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.
Podle projektu architektonické kanceláře Ivana Tachezyho rekonstrukci a revitalizaci prováděla od loňského podzimu do začátku letošního června společnost Jankostav.
Vydlážděné prostranství v prostoru před kavárnou se zmenšilo na úkor zelené plochy, která se rozrostla o 80 m². Přibyly tři vzrostlé svítele latnaté, vyvýšený trvalkový záhon olemovaný cortenovým plechem, několik dalších trvalkových záhonů. Předlážděné povrchy se doplnily hraničními zídkami s nasvětlením, novým mobiliářem včetně stojanu na kola, designových odpadkových košů a zejména laviček s LED podsvícením a dřevěnými sedáky. Zrekonstruováno a zmodernizováno je veřejné osvětlení. Úpravy této části Prokešova náměstí navázaly na předchozí rekonstrukci kanalizace.
Ostrava zahajuje výběr investičního partnera pro rekonstrukci mrakodrapu na Ostrčilově ulici podle návrhu Evy Jiřičné
Ostravský mrakodrap v Ostrčilově ulici je již od roku 2013 kvůli technickým problémům prázdný. Vedení města se v posledním roce rozhodlo objekt nebourat, ale zachovat jej jako jednu z unikátních výškových dominant města a vrátit mu jeho původní účel. Návrh rekonstrukce pro město připravilo české studio světoznámé architektky Evy Jiřičné, AI design. Spočívá v kompletní přestavbě věžového domu „Ostravský mrakodrap“ na komfortní bytový dům, jeho zvýšení o 1 patro a doplnění o parkovací objekt.
Město Ostrava má zájem stavbu realizovat za spolupráce soukromého sektoru. V souvislosti s tím nyní vyhlásilo první fázi veřejné zakázky, tzv. předběžné tržní konzultace, jejichž cílem je primární oslovení potenciálních investorů, ověření rámcových technických a smluvních požadavků města a jejich konfrontace s nastavením trhu.
„Ostravský mrakodrap je druhý bytový projekt, u kterého chce město Ostrava oslovit privátní sektor, tím prvním byla rezidence Nové Lauby. Obchodní model počítá s tím, že město investorovi prodá nemovitosti pro stavbu, investor stavbu jako celek zrealizuje a město následně odkoupí část nemovitosti zpět, v tomto případě byty za účelem nájemního bydlení a parkovací místa pro své nájemníky a veřejnost. Jedná se o koncept v Česku unikátní a s ohledem na naši legislativu také velmi komplikovaný. Nové Lauby byly pilotní a pro budoucí projekty otevřely otázky, které nám právě předběžné tržní konzultace mohou pomoci vyřešit a zefektivnit tak partnerství města a soukromého sektoru,“ řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
Zájemci o účast v předběžných tržních konzultacích naleznou bližší informace na webu https://pozemky.ostrava.cz/ostravsky-mrakodrap/ a na profilu zadavatele na https://tenderarena.cz/dodavatel/zakazka/440606, prostřednictvím kterého se mohou zaregistrovat.
Od dodavatelů město očekává jednak vyjádření k záměru (včetně uvedení jiných vhodnějších či alternativních řešení) a také k otázkám, uvedeným v jednotlivých kapitolách předběžných tržních konzultací. Informace, získané těmito předběžnými tržními konzultacemi, budou využity výhradně pro účely zpracování zadávacích podmínek veřejné zakázky „Ostravský mrakodrap“. Město má totiž zájem vypořádat se před finálním nastavením zadávacích podmínek s výhradami potenciálních dodavatelů, které by činily záměr zadavatele nerealizovatelným či realizovatelným pouze s obtížemi.
Předběžné tržní konzultace budou probíhat jednokolově formou písemné komunikace. Vyjádření dodavatelů zadavatel očekává v termínu do 10. srpna 2021.
Cílem rekonstrukce známé ostravské dominanty je podpořit trvalé bydlení obyvatel v centru města a zpestřit a rozšířit nabídku bytů. Součástí projektu je rovněž posílení parkovacích kapacit v lokalitě trpící jejím deficitem, a to výstavbou nikterak rušivého parkovacího domu v těsné blízkosti bytového domu pro jeho obyvatele i veřejnost.
Komplexní návrh rekonstrukce zmíněného objektu zpracovalo renomované studio AI – DESIGN světoznámé architektky Evy Jiřičné a architekta Petra Vágnera. Investiční záměr potvrdil technické možnosti přestavby tohoto dlouhé roky diskutovaného objektu. Zároveň přinesl řešení, které zachovává jednu z ostravských výškových dominant a současně do území vnáší zcela nový prvek. Nabízí další atraktivní bydlení v centru města i kavárnu s vyhlídkou v nejvyšším patře budovy.
Většinu objektu tvoří 76 nově navržených bytů různých velikostí od 1+kk po exkluzivní mezonetové byty v horních patrech. Aby byty i při nízké světlé výšce podlaží působily prostorně a vzdušně, počítá návrh s celoprosklenými okny a rozšířením o balkóny se zelení. Parter budovy bude možné využít pro komerční prostory o celkové rozloze 135 m², dále tam bude recepce a lobby. Objekt bude nově bezbariérový, přirozeně napojený na okolní terén.
S ohledem na situaci v území a vysoký počet nových bytů návrh počítá také se stavbou parkovacího domu s kapacitou 130 až 170 parkovacích míst. Sloužit bude stávajícím obyvatelům i budoucím novým nájemníkům.
Předběžně město očekává, že v letech 2021 až 2022 by měla být zpracována projektová dokumentace, rekonstrukce objektu by v ideálním případě mohla začít v roce 2023. Předpokládaná cena je 390 milionů korun, včetně parkovacího objektu.
Ostrava obhájila vysoké ratingové hodnocení od Moody's
Ratingová agentura Moody´s potvrdila Ostravě ratingovou známku Aa3 s výhledem stabilním. Učinila tak na základě prověření hospodaření města za uplynulý rok. Potvrzení ratingu Aa3 zohledňuje solidní provozní výkonnost města, vysokou likviditu, která umožňuje absorbovat negativní dopady pandemie koronaviru, i přiměřenou zadluženost, která městu dává ještě prostor pro financování dalších velkých kapitálových projektů.
Město Ostrava je předmětem standardního ratingového hodnocení agenturou Moody's od roku 2002, kdy získalo známku Baa1. Od té doby došlo k několikerému pozitivnímu přehodnocení kreditního rizika města a jeho výhledu, současnou známku na úrovni Aa3, která je totožná s ratingem celé ČR, město drží od října roku 2019.
„Opravdu nás těší, že jsme obhájili vysoké ratingové hodnocení města navzdory ekonomickým dopadům pandemie koronaviru. Potvrdilo se, že vytváření finančních rezerv v časech dobrých a celkově uvážlivá finanční politika nejsou samoúčelné, ale jejich výhody se ukáží právě v dobách ekonomických výkyvů. Ratingová známka na úrovni Aa3 je, vzhledem ke kreditnímu riziku státu, v současné době nejvyšší dosažitelná v ČR, a mimo města Ostravy jí disponuje jen několik málo tuzemských subjektů," komentoval primátor Ostravy Tomáš Macura.
Město Ostrava hledá novou podobu Náměstí Edvarda Beneše
Město Ostrava, prostřednictvím Městského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA) organizuje soutěž o návrh na řešení prostoru Náměstí Edvarda Beneše v Moravské Ostravě a jeho bezprostředního okolí. Zadání bere v potaz plánovanou rekonstrukci komplexu Ostravica a je zaměřeno na proměnu veřejného prostranství, včetně revitalizace parčíku.
Náměstí E. Beneše je místem, spojujícím historické jádro Ostravy s rezidenční čtvrtí Nová Karolina, které bezprostředně sousedí s významnými budovami města, mezi něž patří například radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, hotel Imperial či známý komplex Ostravica. S ohledem na své strategické umístnění a současný stav bylo náměstí dlouhé roky předmětem diskusí, které nyní vyústily ve vyhlášení architektonické soutěže. Možnou proměnu náměstí navíc zásadně blokoval letitý soudní spor, který město vedlo s developerem Amadeus Real a v němž nakonec byla Ostrava úspěšná.
Soutěž o návrh má vyřešit formu, podobu a způsoby využití veřejného prostoru, který nese označení náměstí, ale v tuto chvíli má spíše podobu průchozího parčíku. Kromě toho musí návrh řešit kulturní aspekt území, posoudit stav okolních ulic a zohlednit navazující projekty, které se zde plánují, především připravovanou rekonstrukci komplexu bývalého obchodního domu Ostravica.
„Již před lety jsme deklarovali zájem řešit náměstí Edvarda Beneše formou architektonické soutěže. Důvodem není jen obecný trend soutěžení, který se ve městě snažíme aplikovat, ale především skutečnost, že různorodost návrhů může přinést zajímavé pohledy na různé otázky. Včetně té, zda preferovat dostavbu náměstí na místě po bývalém Německém domě či upřednostnit jeho parkové pojetí. Zároveň jsme nyní v situaci, kdy se po letech jednak podařilo odklidit dlouhodobý soudní spor, jednak se reálně rýsuje rekonstrukce samotného objektu Ostravica jeho soukromým vlastníkem. Věříme, že přeměna náměstí poskytne potřebnou synergii a podporu snahy soukromých investorů a povede k celkové kultivaci této lokality," řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.
Obecně se předpokládá, že veřejné prostranství, ať už bude mít charakter parku či náměstí, ožije jako důstojný tmelící prostor všech domů okolo. Předmětem soutěže je proto také přesnější specifikace nového způsobu využití tohoto prostranství.
Součástí návrhu bude také krajinářské řešení, řešení materiálů a prvků městského mobiliáře a případná změna umístění Památníku revolučních bojů, který je možno v rámci náměstí přesunout, nikoli však odstranit. Dále vyřešení dopravních návazností, umístění nové cyklostanice a zachování parkovacích míst pro návštěvníky města a úřadu i stání TAXI.
V návrhu je potřeba počítat s rezervou pro případnou zástavbu v místě, kde dříve stával Německý dům (navazoval na budovu bývalého obchodního domu Ostravica). Ten současnou podobu území výrazně ovlivnil, protože architekti, kteří projektovali okolní zástavbu, reagovali na jeho objem. Z pohledu památkového úřadu tedy zástavba do tohoto území patří a možnost postavit dům podobných proporcí musí být zachována. Na druhou stranu ke stavbě nemusí nutně dojít, a proto má být v jejím půdorysu navrženo kvalitní dočasné řešení, které může zahrnovat např. objekty drobné architektury.
„Příprava soutěže probíhala několik měsíců, cílem bylo připravit pro architekty srozumitelné zadání s maximálním množstvím kvalitních podkladů. Do přípravy byli zapojeni zástupci nejen města a MAPPA, ale také obvodu, klíčoví aktéři v území a v neposlední řadě odborná porota, kterou tvoří např. architekti Miroslav Cikán a Jan Sedlák. Výsledky prvního kola soutěže budeme znát v říjnu tohoto roku, finální návrh pak počátkem roku 2022. K samotné revitalizaci by tak mohlo dojít již v roce 2023," uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
Soutěž je vyhlašována jako otevřená dvoufázová urbanisticko-architektonická se dvěma navazujícími zakázkami – územní studií pro širší území a projektem veřejného prostranství pro samotné náměstí E. Beneše s předpokládanou hodnotou investice ve výši 30 milionů korun.
„Hledáme odpověď na otázku, jak nejlépe prostor pojmout. Soutěž jsme otevřeli neomezenému počtu účastníků, protože hledáme celou paletu názorů. Soutěžní návrh a na něj navazující územní studie musí přinést plán na desetiletí dopředu. Naopak první etapa, úprava dnešní zanedbané zelené plochy, sloužící dnes až na výjimky pouze pro průchod, musí být podle soutěžního návrhu realizována v brzké době," doplnil ředitel Městského ateliéru prostorového plánování a architektury Ondřej Vysloužil.
Hodnotícími kritérii jsou kvalita celkového urbanisticko-architektonického řešení, dopravní řešení a hospodárnost a finanční přiměřenost. V první fázi soutěže se bude klást důraz na celkovou koncepci a ve druhé na řešení detailu veřejného prostranství. Výsledek soutěže bude znám na jaře příštího roku.
V impozantní vstupní hale budovy Nové radnice začaly práce na vybudování centrální recepce
Hlavní vstup do budovy Nové radnice je již řadu měsíců pro běžný provoz uzavřen. Důvodem byla pandemie Covid, která si vyžádala zvýšenou kontrolu nad pohybem osob v budově. Nyní však ve vstupní hale začaly práce na vybudování nové centrální recepce a s ní souvisejícím komplexním systémem opatření, která zvýší bezpečnost a zjednoduší orientaci občanů, navštěvujících Magistrát města Ostravy.
O přípravě tohoto projektu, kterému předcházel výběr ze 4 návrhů významných českých ateliérů město Ostrava informovalo v červenci loňského roku (více zde: Nová radnice dostane centrální recepci). Vítězný návrh architekta Martina Tycara z pražské architektonické kanceláře „znamení čtyř – architekti" byl v minulých měsících rozpracován do úrovně realizační dokumentace, na jejímž základě následně proběhlo veřejné výběrové řízení na zhotovitele.
Mobiliář pro recepci zhotovuje pražská společnost L.E.V., jeho součástí bude samotná recepce, sezení pro návštěvníky, osvětlení a dekorace včetně zeleně. Součástí záměru je i samostatná dodávka audio a video systému, jehož dodavatel bude znám po ukončení výběrového řízení.
„Nová radnice je významnou a památkově chráněnou stavbou, ovšem její dispozice jsou pro občany, kteří neznají její vnitřní provoz, dosti nepřehledné a vstupní hala, ačkoli je sama o sobě impozantní, působí místy tmavě a opuštěně. Proto jsme hledali optimální podobu centrální recepce, která návštěvníkům radnice nabídne občanům ve vstřícném a příjemném prostředí rychlé informace ke všemu, co pro vyřízení svých záležitostí potřebují, rozvine potenciál vestibulu a přidá lidský rozměr," řekla náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.
Součástí řešení bude doplnění stávajícího kamerového systému s on-line přenosem, který posílí zabezpečení budovy. To proto, že významným impulsem pro vybudování centrální recepce byla doporučení bezpečnostních složek, reagujících na zvýšení různých bezpečnostních rizik v posledních letech. Zároveň ale město nechtělo nyní otevřený veřejný prostor radnice přeměnit v neprostupnou pevnost s turnikety, ale naopak hledalo takové řešení, které zachová její přístupnost a posílá architektonické hodnoty vstupní haly historické budovy i komfortu pro občany.
V současné době probíhají přípravné práce v interiéru, zhotovitel zpracovává dílenskou dokumentaci, postupně probíhá vzorkování konkrétních prvků a materiálů a začínají práce na jejich konkrétní výrobě. Samotné instalace v interiéru budovy bude zahájena v srpnu a předpoklad dokončení prací je na přelomu září a října tohoto roku.
Realizace nové recepce přijde Ostravu celkem na 4,45 milionů korun. S ohledem na skutečnost, že se je Nová radnice kulturní památkou, evidovanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR, pro celkovou realizaci dali souhlas také zástupci orgánů památkové péče, kteří spolupracují také při samotné realizaci projektu. Radniční budova v loňském roce oslavila 90 let od svého otevření a stále patří mezi nejvýznamnější dominanty města.
Podobu centrální recepce navrhovaly čtyři architektonické kanceláře, komisi se nejvíce líbila koncepce studia „znamení čtyř – architekti". Zatímco ostatní tvůrci pracovali s umístěním recepce v centrální ose vestibulu, které by ale narušilo přímý vstup do reprezentačních prostor, zvolila vítězná architektonická kancelář odlišný přístup. Navrhla dva samostatné objekty, umístěné mimo hlavní přístupovou trasu. Jedním z objektů je samotná recepce, doplněná o prezentační pult, druhým, vyvažujícím, symetricky umístěným objektem je stylizovaná pohovka, která bude sloužit k posezení návštěvníků například při čekání. Boční stěny budou sloužit jako prezentační a informační plochy. K recepci příchozí přirozeně navede vstupní koridor.
Součástí úprav s cílem zvýšení bezpečnosti klientů i zaměstnanců bude v celém objektu také doplnění kamerového systému, počet kamer se ze současného stavu zvýší na čtyřnásobek. Aktuálně kamery s on-line přenosem i se záznamem monitorují foyer radnice, oba boční vstupy i vchod ze Sokolské ulice a obě parkoviště. Nově přibudou kamery také v chodbách radnice a ve všech komunikačních prostorách. Záběry všech kamer budou přenášeny na obrazovky vrátnic, možnost zobrazit si je v případě potřeby budou mít i pracovníci integrovaného bezpečnostního systému.
Sportovní hala v Nové Bělé přivítá návštěvníky začátkem prázdnin
V Nové Bělé byla slavnostně otevřena nová sportovní hala. Dokončena byla již v prosinci loňského roku, covidová pandemie ale znemožnila sportování a otevření tohoto moderního sportovního zařízení bylo odloženo.
Veřejnost ji bude moci začít využívat od prvního července. Sportoviště bylo spolufinancováno městem Ostravou, městským obvodem Nová Bělá a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
„Síť kvalitních sportovišť v Ostravě se začíná zahušťovat, a to mne velmi těší,“ uvedla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. „Na sklonku minulého roku jsme zprovoznili multifunkční halu v Krásném Poli, kde roste počet obyvatel, kteří hledají kvalitní podmínky pro bydlení, a také z tohoto důvodu vznikla poptávka po příjemném místě na sportovní vyžití a aktuálně se rozbíhá stavba nové, víceúčelové haly v Třebovicích,“ připomněla náměstkyně Hoffmannová.
V nové hale je univerzální hřiště o rozměrech 30 x 18 metrů, malé hlediště s kapacitou 50 až 100 diváků, skladové prostory, klubovna a sociální zázemí se čtyřmi šatnami. Součástí areálu bude nové parkoviště s 23 místy. Bude v ní možné hrát na profesionální úrovni basketbal, badminton, volejbal a stolní tenis, rekreačně tenis, házenou, florbal, futsal a další sporty.
Sportoviště bude přes pracovní dny využíváno dopoledne MŠ a ZŠ a seniory, v odpoledních hodinách sportovními kluby např. Volejbalový spolek Ostrava, Tělocvičná jednota Sokol Nová Bělá, Tělovýchovná jednota Sokol Stará Bělá, z.s. atd. Sportovní kluby budou využívat halu i o víkendu pro své zápasy a turnaje. Pro veřejnost bude hala k dispozici ve večerních hodinách (od 18 hodin) v pracovní dny a o víkendu v odpoledních hodinách.
„Jsem velmi rád, že tato stavba v Nové Bělé vznikla, takovéto sportoviště nám zde chybělo a pevně věřím, že přiláká co největší množství obyvatel ke sportování, a to nejen v létě, kdy se dá sportovat i pod širým nebem, ale zejména také v zimním období, což velmi vítáme,“ řekl starosta Nové Bělé Lumír Bahr.
Městský obvod Nová Bělá v současné době připravuje rezervační systém. Než však bude vyroben, tak bude na webových stránkách městského obvodu zveřejněn telefon na správce, který bude halu rezervovat.
Halu postavila společnost Bystroň Group podle dokumentace společnosti Chválek Ateliér s celkovými náklady 53 miliony korun, které spolufinancovalo 26 miliony MŠMT, městský obvod Nová Bělá alokoval 20 milionů a dva miliony na projektovou dokumentaci, a statutární město Ostrava přispělo 5 miliony korun.
V říjnu loňského roku byla otevřena také nová sportovní hala v Krásném Poli, na kterou město přispělo téměř 14 miliony korun a která nabízí dvě sportovní plochy, tribuna pro 118 sedících a 60 stojících diváků a samozřejmě i moderní zázemí.
V současné době probíhá výběrové řízení na zhotovitele dalšího sportovního zařízení, tentokrát v Ostravě Třebovicích. Tady se připravuje víceúčelová sportovní hala pro volejbal, házenou, florbal, a badminton s tribunami až pro 200 osob. Stát bude v blízkosti Třebovického parku. V přístavbě najdou zázemí sportovci i návštěvníci. Areál bude oplocený, dočká se i nové parkovací plochy. Stavět by se mělo začít v polovině letních prázdnin tohoto roku.
Odstávka ve vydávání osobních dokladů
Upozorňujeme občany, že ve dnech 29. července až 1. srpna nebudou vydávány osobní doklady. Tato pauza je způsobena zavedením vydávání občanských průkazů se strojově čitelnými údaji s kontaktním elektronickým čipem a s biometrickými údaji od 2. srpna.
29. července bude možné převzít pouze již vyhotovené osobní doklady, žádosti o občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem a žádosti o cestovní pas se strojově čitelnými údaji nebude možné přijímat ke zpracování. 30. 7. bude úplná odstávka systému a nebude možné ani převzít již vyhotovené osobní doklady. Ve dnech odstávky je možné vydat pouze dočasný občanský průkaz bez strojově čitelných údajů s omezenou platností na jeden měsíc. K podání žádosti je nutné dodat dvě fotografie o rozměrech 3,5 x 4,5 cm. Dočasný cestovní pas vydat nelze.
Ostravská archa naděje pro opuštěná zvířata
Už od roku 1994 funguje v Ostravě ‑ Porubě v Ukrajinské ulici Nadace na pomoc zraněným a zanedbaným zvířatům. Sídlí v prostorách veterinární kliniky zvěrolékaře Jana Nytry, který je zároveň jejím zřizovatelem. Nadační útulek poskytuje péči, ochranu a přístřeší pro 40 až 50 koček a osm psů.
„Když jsme v devadesátých letech začínali, šlo do značné míry o vyloženou nutnost,“ vzpomínal doktor Nytra na začátky Nadace na pomoc zvířatům. „Ostrava byla plná opuštěných a zanedbaných zvířat, přičemž tehdejší kapacity příslušných zařízení takovému náporu jednoduše nestačily.“ Zvířata, která se do útulku dostanou, projdou kompletním „zdravotním filtrem“. Ta zdravá jsou následně odčervena, odblešena a naočkována. Nemocným či raněným pak nadace zajistí léčbu podle jejich diagnózy. Opuštěný pes nebo odložená kočka pak mají velkou šanci získat nového pána a s ním také spokojený život v odpovídajícím prostředí. Doktor Nytra pochvalně kvituje, že problém zvířat, z nichž se staly „odhozené vánoční dárky“, už není zdaleka tak palčivý jako dříve. „Zájemce by si ale každopádně měl uvědomit, co všechno starost o domácího mazlíčka znamená. Naší snahou pochopitelně je, aby se k nám psi ani kočky od svých páníčků už nevraceli,“ uzavřel veterinář. Nadace nezapomíná ani na vzdělávací a výchovný rozměr. Její dveře jsou otevřeny široké veřejnosti. Obrazně řečeno, kliku si zde podávají účastníci školních exkurzí, spolu s těmi, kdo mají třeba zájem o venčení umístěných psů. Známe to všichni – „pes, nejlepší přítel člověka“ a „kotě je solidní, nervy vám uklidní“. Pokud po nich toužíte, zkuste si vybrat v nadačním útulku.