Newsletter Radnice - květen 2022

Květnové vydání newsletteru událostí v Ostravě.

Od porážkových hal ke chrámu umění. Bývalá jatka ve znamení současné kultury

jatka

Památkově chráněný objekt městských jatek, pamatující 19. století, prodělal komplexní přestavbu a s ní také zásadní změnu. Díky aktivitě statutárního města Ostrava se budovu podařilo zachránit a udělat z ní reprezentativní sídlo městské galerie současného umění PLATO.

Po dokončení se celý objekt  16. května otevřel všem zájemcům. Začal tím čtyřtýdenní „Měsíc otevřených dveří“, který nabízí pestrý program nejrůznějších tematických akcí. Už první týden budovu navštívily přes 2 tisíce návštěvníků. Při této příležitosti konají dvě výstavy, pořádané statutárním městem Ostravou. První, s názvem „Reaktivace: městská jatka a jejich okolí“ přibližuje kromě historie objektu i budoucí projekty, plánované městem v horizontu několika let. Prostřednictvím druhé výstavy „Moving Architecture“ se pak zájemci seznámí s architektem Robertem Konieczným a jeho ateliérem KWK PROMES, tedy autorem výsledné podoby celé stavby.

Architektonickou soutěž magistrát vypsal roku 2017. Přihlásilo se celkem devět uchazečů, nechyběly renomované české ani zahraniční ateliéry. Samotná stavba započala v dubnu 2020.
Autorem finálního návrhu její podoby se stalo polské studio KWK Promes architekta Roberta Konieczného. Ten je považován za průkopníka „moving architecture“, tedy stylu umožňujícího vyjít s uměleckou tvorbou do veřejného prostoru a představit ji netypickým způsobem. Českým partnerem pro technickou stránku dokumentace byla společnost MS-projekce s.r.o.

Stavební práce představovaly složitý celek. Zhotovitel musel zachovat historický charakter budovy, splnit podmínky památkářů a zároveň realizovat moderní prvky podřízené účelu.

Za pozornost stojí využití starých artefaktů nalezených přímo v místě stavby. Původním dlažebním kostkám nebo starým cihlám, vypáleným našimi předky, se tak dostalo opětovného využití.

Ostravský primátor Tomáš Macura připomíná, že nový život  jatek zároveň znamená záchranu důležitého prvku městského památkového dědictví: „Dlouhodobě tvrdím, že kombinaci historie s aktuálností považuji za nejlepší možnou cestu pro architektonický vzhled veřejného prostoru. Jedním dechem pokaždé dodávám, že ať už má stavba historický nebo moderní ráz, je důležité klást důraz na její funkčnost. Rekonstrukce jatek, spojená s proměnou v galerii současného umění, v tomto naplňuje mé představy. Podařilo se nám oživit unikátní objekt z 19. století, který je obohacen o mnoho současných prvků a zároveň bude sloužit zcela novému účelu. Měníme, abychom zachovali.“

Nové provedení nabízí pět výstavních sálů fungujících samostatně i při vzájemném propojení. Systém otočných stěn dovoluje začlenit do výstavních částí taktéž venkovní prostranství. Kromě vlastních galerijních ploch nechybí administrativní prostory, kavárna a zázemí pro vzdělávací programy pro školy a přednášky.

Vzhled jatek určují klasické „oranžové“ venkovní cihly a vnitřní bíle omítnuté stěny doplněné betonovými prvky. Návštěvníky zcela jistě zaujme také šest obrovských otočných stěn. Dovnitř galerie povedou dva vstupy, konkrétně z ulic Porážková a Masná.

Náklady na rekonstrukci městských jatek si vyžádaly investici 190,8 milionů korun bez DPH.

Změní se také přilehlé galerijní prostranství

Celkový dojem vyladí úprava přilehlého prostoru. Také zde spočívá ústřední motiv v zachování starého a jeho doplnění novým. Přibude nová zeleň, vznikne optický dojem prorůstání chodníků se zatravněnými částmi.

Významná přeměna čeká také veřejné prostranství u budovy bývalých jatek, v dalších měsících ji obklopí zeleň. Místo nabídne příjemný prostor k trávení volného času, obsáhne i historické prvky a zohlední historický kontext. Prostranství bude osázeno lučními bylinami, trávníkem, keři a stromy, scházet nebude přírodní biotop či pítka,upřesnila náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová. 

Po dobu této rekonstrukce bude objekt jatek přístupný po vyhrazených chodníčcích. Omlouváme se tak návštěvníkům za dílčí diskomfort, věříme však, že zažít „čistá“ jatka bude stát za to.

Urbanistickou koncepční studii prostoru před galerií zpracoval ateliér KWK Promes na základě zadání galerie PLATO a Městského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA). Autorkou řešení
zeleně je zahradní architektka Denisa Tomášková. Revitalizace prostranství vyjde na 38,4 milionu korun bez DPH a měla by skončit v září. 

Prohlídka 1prohldika 2prohlídka 3Prohlídka 4

 


Ostrava letos opět podpoří rekonstrukce významných městských staveb

Hudební svět

Město Ostrava i v roce 2022 přispěje dotacemi k obnově významných staveb. Dotační program na obnovu a zachování památek a významných městských staveb město připravuje každoročně již od roku 2009. Podporovány jsou stavby, které jsou chráněnými kulturními památkami, ale také domy bez památkové ochrany, které lze nazvat významnými městskými stavbami pro jedinečnost jejich architektonického řešení, umístění v urbanisticky hodnotných částech města a s přihlédnutím k naléhavosti jejich obnovy. Díky tomuto programu se již podařilo obnovit původní krásu desítkám cenných staveb na území statutárního města. Zastupitelstvo města na svém květnovém zasedání schválilo poskytnutí dotace 12 z letošních žadatelů v celkové výši 7.277.000 korun.

Podpořené projekty získaly nejlepší bodové hodnocení ve své kategorii. V letošním roce byly vyhlášeny 2 výzvy. Výzva č. 1 – Městské domy a industriální dědictví, kde dotaci obdrží 7 z 11 žadatelů. Mezi nimi jsou tři bytové domy v městské památkové zóně Poruba, dva domy v městské památkové zóně Vítkovice, dva domy v městské památkové zóně Moravská Ostrava a to v celkovém objemu 5.821.000 korun. V rámci Výzvy č. 2 – Sakrální stavby bylo přihlášeno 6 žadatelů a dotace na obnovu je poskytnuta pěti z nich v celkové částce 1.456.000 korun. Realizace jednotlivých projektů proběhnout do 30. června 2023.

„Je patrné, že v posledních letech se program stal známější a využívá jej více majitelů nemovitostí, za což jsme velmi ráda, protože denně můžeme vidět jeho pozitivní dopady. V letošním roce jsme nebyli schopni vyhovět všem žadatelům, s ohledem na významnost předložených žádostí jsme se však rozhodli alespoň zvýšit původně schválenou alokaci 5 milionů korun o více než 2,3 milionu korun, abychom mohli podpořit všechny žádosti, které doporučila komise," řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Podmínky programu umožňují žádost o dotaci ve výši 50 tis. až 1,5 milionu korun v případě městských domů a 50tis. až 500tis. v případě sakrálních staveb. Nezbytná je spoluúčast žadatele ve výši 50 %, požadována částka však není krácena. Jednotlivé žádosti procházejí formálním a odborným posouzením odborem územního plánování a stavebního řádu magistrátu města, poté hodnocením komisí muzejní, letopiseckou, názvoslovnou a heraldickou rady města, která své doporučení předává ke konečnému projednání orgánům města. Město Ostrava program vyhlašuje zpravidla na podzim každého roku.

Dotace k obnově městských staveb město poskytuje dlouhodobě. Z posledních ročníků můžeme připomenout rekonstrukce domů ve Štítové kolonie ve Vítkovicích, domy na ulici Hollarova či Masarykově náměstí, restaurování figurálního reliéfu „Kosmický věk" umístěného na fasádě domu na Alšově náměstí nebo nyní probíhající rekonstrukci fasády Hudebního světa na nábřeží Ostravice.


Rekonstrukce budovy bývalé živnostenské a obchodní banky může začít ještě letos

Benešák

Město Ostrava dlouhodobě usiluje o revitalizaci území náměstí Dr. E. Beneše, včetně rekonstrukce historických budov, které jsou jeho součástí.

Z toho důvodu město již dříve mimo jiné uzavřelo memorandum o spolupráci s vlastníky souboru budov známých jako komplex bývalého Módního domu Ostravica – Textilia. Ostrava též zrealizovala urbanisticko-architektonickou soutěž na revitalizaci veřejného prostoru a zároveň se aktivně zabývá dostavbou území směrem k ulici 28. října.

Na základě předběžných žádostí sousedních vlastníků nemovitostí o dostavbu náměstí, vyhlásilo město v loňském roce záměr prodeje souboru pozemků, a to za předpokladu dodržení podmínek prodeje, mimo jiné regulačních podmínek zpracovaných Městským ateliérem prostorového plánování a architektury (MAPPA). Město na základě oznámeného záměru obdrželo dvě nabídky, obě za účelem novostavby hotelu. Při posuzování nabídek a jednání se zájemci však bylo zjištěno, že první ze zájemců nesplnil podmínky záměru, druhý zájemce v průběhu jednání o smlouvě upravil významným způsobem svou původní nabídku. Město tak bylo nuceno původně vyhlášený záměr zrušit.

Předmětem upravené nabídky druhého zájemce, který je zároveň vlastníkem sousední památkově chráněné budovy bývalé Obchodní a živnostenské banky, postavené podle návrhu architektů Juliana a Wunibalda Deiningerových, je mimo jiné změna funkce navrhované novostavby na náměstí z hotelu na bytový dům a výslovný závazek prakticky neprodleně zahájit rekonstrukci stávající památkově chráněné budovy.

Ostrava má dlouhodobě zájem na rekonstrukci celého historicky významného komplexu budov bývalého Módního domu Ostravica, který se nachází v centrální části města, je zcela v soukromých rukou a svým dlouhodobým chátráním vytváří negativní image celému městu. Na části komplexu, vlastněného jiným majitelem, již rekonstrukce probíhá a měla by být dokončena do června 2023. Tato jinak pozitivní skutečnost zesiluje naléhavost, aby byla v co nejkratší době rekonstruována právě i budova bývalé Obchodní a živnostenské banky.

S ohledem na tyto skutečnosti, které jsou pro město Ostravu velmi významné, rozhodli zastupitelé o vyhlášení nového adresného záměru prodeje, který by měl vést ke sjednání konkrétních podmínek nejen pro prodej pozemků za účelem výstavby objektu pro bydlení, ale rovněž z důvodu provázanosti obou stavebních záměrů k nastavení podmínek pro urychlené provedení rekonstrukce budovy bývalé Obchodní a živnostenské banky, včetně závazného časového harmonogramu.

Záměr bude zveřejněn na internetových stránkách města a je možnost se k němu vyjádřit.


Naše pomoc Ukrajině neustává

ukrajinci

Ostrava poskytla další finanční podporu k zajištění humanitární pomoci ukrajinským běžencům na území města. Dobrovolnické centrum ADRA od magistrátu obdrželo 1 milion korun, dalších 390 tisíc korun pak zamířilo k dobročinné společnosti MOMENT Česká republika, o. p. s. Rozhodlo o tom dubnové zastupitelstvo. Příjemci peníze použijí na úhradu provozních, jakož i mzdových nákladů.

Statutární město Ostrava pomáhá napadené Ukrajině už od začátku ruské invaze. Už v březnu dali ostravští zastupitelé zelenou finanční podpoře ve výši 15 milionů korun, z níž pochází právě výše uvedené peníze pro dobročinné organizace. Tyto prostředky byly rozděleny na humanitární aktivity na Ukrajině, přímou pomoc ukrajinským uprchlíkům v Ostravě a příspěvek ukrajinské vládě k nákupu obranného vojenského materiálu.

Město rovněž darovalo Ukrajině hasičský vůz s třicetimetrovým automobilovým žebříkem. Od Dopravního podniku Ostrava pak na Ukrajinu dorazí tři autobusy Solaris Urbino. V přípravě je také poskytnutí provozuschopných tramvají. Ve všech případech se jedná o použitou, avšak spolehlivou a plně provozuschopnou techniku.

Záběr poskytované pomoci je velmi široký. Zahrnuje podporu fungování Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, poradenství při hledání práce či lékařské péče nebo zajištění překladů během procesu uznání dokladů o dosaženém zahraničním vzdělání (nostrifikace). Dále město pomáhá se zprostředkováním jazykových kurzů, bydlení nebo získávání nejrůznějších informací.

Pro všechny, kteří chtějí přispět materiální pomocí, stále funguje magistrátem zřízené sběrné místo na Wattově ulici v Přívoze. Zapotřebí jsou hlavně trvanlivé potraviny, plastové nádobí a hygienické potřeby.

Přestože je tento výčet dlouhý, v žádném případě není konečný. Existuje mnoho dalších forem pomoci, které Ostrava, spolu se svými městskými organizacemi, realizuje. Poděkování patří každému, kdo se na nich jakkoliv podílí.

„Fakticky od začátku konfliktu řešíme pomoc Ukrajině rozličnými způsoby, které jsou v dané situaci možné. Déle než dva měsíce pomáhají uprchlíkům, kteří ve městě hledají bezpečí,  i stovky dobrovolníků. Děkuji všem, kteří neváhali, vytrvali a pomyslnou pomocnou ruku nabídli a nabízejí i nadále, neboť pomoci je zapotřebí stále a některým organizacím se již dobrovolníků nedostává,“ řekl 
Tomáš Macura, primátor města Ostravy.


Spojte příjemné s užitečným – tvořte svůj společný venkovní prostor

tvoříme prostor

Máte nápad, jak vylepšit své okolí a zpříjemnit tak život ve městě? Víte o místech, která by si zasloužila proměnit?

Využijte dotační program města Tvoříme prostor!!! nebo některý z participativních rozpočtů obvodů. Všechny jsou určené na úpravu míst, kde žijeme a kde trávíme čas.

Na realizaci svého nápadu můžete obdržet až 500 tisíc korun, a to z programu města Ostravy, který se jmenuje „Tvoříme prostor!!!“.

Pokud si ale na realizaci sami netroufáte, můžete svůj podnět zaslat na konkrétní městský obvod a ten jej zrealizuje.

Více informací najdete na: www.tvorimeprostor.cz


Největší vodárna v Ostravě aneb Význam podzemních vod

ovak nová ves

Společnost Ostravské vodárny a kanalizace, a. s. (OVAK) je provozovatelem vodohospodářské infrastruktury na území města Ostravy, která je majetkem statutárního města Ostrava. OVAK dodává do vodovodní sítě města Ostravy pitnou vodu, která je přibližně z 60 % nakupována z povrchových zdrojů, a zbývajících 40 % produkce pitné vody je vyráběno z podzemních zdrojů.

Úpravna vody Ostrava­‑Nová Ves je dodnes největší a nejvýznamnější úpravnou vody na území města Ostravy. V roce 2008 prohlásilo Ministerstvo kultury ČR areál úpravny za kulturní památku.

Další menší úpravny vody jsou například ve Staré Bělé a Zábřehu, dále v Bartovicích či na hranici Bartovic a Vratimova. Všechna voda dodávaná těmito úpravnami pochází z podzemních zdrojů a je přirozeně bohatá na minerály, které jsou nepostradatelné pro lidský organismus.

Dnes je podzemní voda ke zpracování v Úpravně vody v Ostravě-Nové Vsi dodávaná v průměrném   množství 200 l/s ze dvou pramenišť: Dubí a Nová Ves. Jímání podzemní vody na prameništích Ostrava­‑Nová Ves a Dubí se děje trubními studnami z hloubek zhruba do 35 až 50 m. Vydatnost jednotlivých studní je v rozmezí 5 až 40 l/s.

Historie vodního zdroje v Ostravě­‑Nové Vsi a navazující Úpravny vody Ostrava­‑Nová Ves sahá až k roku 1908. Za tuto dobu byly technologie zajišťující dostatek kvalitní vody pro centrální část Ostravy, Mariánské Hory, Přívoz, spodní tlakové pásmo Slezské Ostravy, Hrušov, dolní část Heřmanic, Muglinov a část Ostravy­‑Poruby mnohokrát modernizovány tak, aby vyhovovaly požadavkům zásobovaní vodou 3. největšího města v České republice. Do modernizace bylo za posledních 5 let investováno více než 63 mil Kč.

I když současná písková filtrace vyhovuje všem potřebným normám, přechází společnosti, které zajištují vodu pro moderní světové metropole, na tzv. dvoustupňovou filtraci se zařazením filtru s granulovaným aktivním uhlím (GAU).  Je to technologie zajišťující zlepšení kvality pitné vody, připravenost na možné zpřísnění legislativy týkající se ukazatelů kvality pitné vody nebo schopnost úpravy i v případě havarijního zhoršení kvality surové vody. Ostrava jako moderní město s tímto rozšířením úpravny také počítá v rámci projektu „Úpravna vody Ostrava­‑Nová Ves, dvoustupňová filtrace“. Projektu předcházely průzkumné práce a architektonická a objemová studie. Projekční práce byly zahájeny v roce 2019. V současnosti je projekt ve fázi před vydáním stavebního povolení a po jeho vydání budou započaty práce na dokumentaci pro provádění stavby. Cena stavby je dle rozpočtových nákladů z dokumentace pro vydání stavebního povolení 796 milionů Kč včetně DPH. Projekt se momentálně nachází ve stádiu přípravy a město bude jednat o jeho externím financování.

V areálu úpravny bylo v roce 2017 otevřeno vodárenské muzeum „Historie ostravského vodárenství – Babylon“, jehož hlavním tématem je historie ostravského vodárenství a které je veřejně přístupné na základě rezervace prohlídky v rezervačním systému na stránkách www.ovak.cz. Přijďte se podívat.


Dny Fajne rodiny - 125 možností, jak si užít společný čas

fjana rodina

Letošní 3. ročník přehlídky akcí pro rodiny s dětmi v Ostravě se koná od 15. května do 19. června. Odstartuje symbolicky přesně v půli května, kdy slavíme Světový den rodiny. Sérii více než stovky akcí a aktivit pod hlavičkou rodinné politiky města zahájí cyklistická vyjížďka s názvem Do sedel, posledním setkáním v rámci Dnů Fajne rodiny 2022 pak bude festival Tátafest. Projekt, který rodinám nabízí prostor k společnému prožití volného času, si klade za cíl připomenout právě důležitost rodiny pro současnou společnost a posílit vzájemné vztahy, včetně těch mezigeneračních.

Dny Fajne rodiny znovu propojí organizátory z řad neziskových organizací, spolků, městských organizací, městských obvodů, zájmových sdružení, pro které je rodina důležitou cílovou skupinu. K projektu se přidalo přes 50 organizací, neziskovek a spolků, kulturních institucí, městských společností, ale i soukromých pořadatelů. Ti všichni společně nabídnou rodinám celkem 125 příležitostí, jak být spolu a bavit se. Ať už to jsou tradiční akce, jako je Ostravský kompot, Muzejní noc, Freedom Fest, Rozmarné slavnosti řeky Ostravice nebo již zmíněný Tátafest, tak i komornější aktivity v oblíbencích rodinných centrech, knihovnách či muzeích – od nejrůznějších interaktivních programů přes tvořivé dílny, společné hraní, opékání v přírodě, pohádková představení až po komunitně zaměřené aktivity k posílení mezigeneračního soužití. V rámci dní otevřených dveří a osvětových akcí budou svou nabídku prezentovat rovněž vybrané spolky poskytující podpůrné služby pro rodiny. Speciální interaktivní programy pro rodiny s dětmi čekají na své návštěvníky např. v Dolní oblasti Vítkovice, ZOO, OZO, Galerii výtvarných umění, střediscích volného času a řady dalších. Aktivní rodiny si určitě nenechají ujít swingové tančírny, sportovní závody či různá zábavná soutěžení např. při příležitosti Dne dětí.

„Věřím, že si z pestré programové nabídky vybere každá rodina. Většina akcí je navíc se symbolickým, resp. dobrovolným vstupným, případně zvýhodněným vstupným pro rodiny nebo i zcela zdarma. Těší nás rostoucí zájem o Dny fajne rodiny i to, že po dvou ročnících v covidovém režimu se tento už konečně bude moci konat bez podobných omezení. Tímto projektem chceme přispět k oživení dění ve městě, podpořit pořádající organizace, ale především samotné rodiny, pro které je celý program připravován,“ doplňuje resortní náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Pro návštěvníky je letos připravena soutěž o hodnotné ceny. Hrací kartičku si můžete vystřihnout přímo u tohoto článku, podrobnější informace naleznete na www.dnyfajnerodiny.cz. Na jednotlivé akce a aktuální dění budeme upozorňovat také na facebooku @fajnarodina.


Zveme vás do Gongu na debatu o rozvoji oblasti mezi centrem a Dolními Vítkovicemi!

gong

15. června od 18 hodin proběhne v aule haly Gong v Dolních Vítkovicích debata s architekty Josefem Pleskotem, Romanem Kouckým, Tomášem Ctiborem a zástupci města o rozvoji území mezi centrem a Dolní oblastí Vítkovice.

Snahou města je scelovat území a vracet do života nevyužité průmyslové areály. V případě této rozvojové oblasti se jedná o velmi exponované území a klíčovou lokalitu, jejíž strategická poloha vybízí k vytvoření nové městské čtvrti.

Diskutovat se bude například o tom, jak vyřešit chybějící propojení těchto dvou oblastí, jaký rozvoj čeká lokalitu centra a Černou louku nebo zda může v nevyužitém brownfieldu vzniknout zcela nová městská čtvrť. Na tyto a další otázky se pokusí diskutující odpovědět.

Debata je určena široké veřejnosti. Bližší podrobnosti k události budou postupně uveřejňovány v události ZDE.


Ostrava opět finančně podpoří žadatele ve čtvrté výzvě kotlíkových dotací

beseda kotle

Město Ostrava dlouhodobě podporuje výměnu zastaralých kotlů, které nesplňují minimálně 3., 4. nebo 5. emisní třídu. V Moravskoslezském kraji bude v letošním roce vyhlášena již 4. výzva kotlíkových dotací, zaměřena je nově na nízkopříjmové domácnosti. Ty mohou získat dotaci ve výši až 95 %. Finanční podpora na výměnu kotlů na pevná paliva v rodinných domech bude poskytována prostřednictvím projektu Moravskoslezského kraje, který je příjemcem podpory z Operačního programu Životní prostředí.

V minulých výzvách kotlíkových dotací se podařilo v Ostravě vyměnit již 1671 kotlů. Na výměnu starého kotle jsme každému žadateli přispívali částkou 10 tisíc korun navíc nad rámec finančních prostředků z Operačního programu Životní prostředí.  Tuto finanční podporu zachováváme i ve čtvrté výzvě, která právě startuje. Souhrnně za všechny výzvy kotlíkových dotací jsme podpořili ostravské domácnosti celkovou částkou bezmála 15 miliónů korun. Také jsme více než stovce žadatelům poskytli možnost předfinancování, to znamená, že nemuseli vynakládat finanční prostředky ze svého, ale na pořízení kotle a příslušenství k němu použili námi poskytnutou zápůjčku. Taková pomoc pro žadatele se vyšplhala až takřka k 17 milionům korun,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Nová výzva je určena pro domácnosti s nízkými příjmy – na dotaci tedy budou mít nárok domácnosti tvořené osobami, jejichž průměrný čistý příjem na jednoho člena domácnosti v roce 2020 nepřevýšil 170.900 korun.

Žadatel musí být vlastníkem rodinného domu či rekreačního objektu, ve kterém trvale bydlí a používá pro jeho vytápění kotel na pevná paliva s ručním přikládáním, který je napojen na otopnou soustavu a komínové těleso a nesplňuje požadavky minimálně 3., 4. nebo 5. třídy. Podporovány jsou výměny pouze za kotel na biomasu, tepelné čerpadlo nebo plynový kondenzační kotel. S příspěvkem statutárního města Ostravy může domácnost získat dotaci až do výše 197.500 korun.

Stejně jako v minulých výzvách kotlíkových dotací se bude pro zájemce výměny kotlů pořádat seminář, na kterém budou podány veškeré informace o podmínkách poskytování kotlíkových dotací, jak vyplnit elektronickou žádost. Pro občany města Ostravy se seminář uskuteční dne 30. května 2022 v 15 hodin v prostorách Magistrátu města Ostravy na Prokešově náměstí 8 v zasedacím sále zastupitelstva (místnost č.  306). Zváni jsou všichni zájemci z širokého okolí.

„Podobně jako v předchozích výzvách bude otevřena pro občany města Ostravy také takzvaná „Kotlíková kancelář“. Osvědčilo se nám, že můžeme žadatelům pomoct s vyplňováním žádostí. Vše je pak pro ně už velmi snadné. Žádost s naším pracovníkem vyplní a pak již jen jednoduše elektronicky odešlou,“ doplnila Kateřina Šebestová.

Kotlíkovou kancelář naleznou zájemci v informačním centru, v přízemí Nové radnice na Prokešově náměstí. Zaměstnanci odboru ochrany životního prostředí budou poskytovat veškeré informace a pomohou s vyplňováním žádostí ve dnech od 1. do 13. června 2022 vždy v pondělky (13:00 – 17:00) a středy (9:00 – 15:00).  Žadatelům bude na místě k dispozici také počítač. V případě potřeby bude provoz kotlíkové kanceláře prodloužen či rozšířen o další dny v týdnu.

Žádosti ve 4. výzvě kotlíkových dotací bude přijímat krajský úřad od 13. června do 31. srpna 2022 a jejich počet nebude omezen. Výměna stávajícího kotle musí být provedena do dvou let od nabytí účinnosti smlouvy o poskytnutí dotace, tedy nejpozději do 30. září 2025.

Doporučujeme také pravidelně sledovat webové stránky Moravskoslezského kraje https://lokalni-topeniste.msk.cz. Eventuálně využít „kotlíkovou linku“: 595 622 355 nebo „kotlíkový e-mail“: kotliky@msk.cz