Newsletter Radnice - duben 2022
Rekonstruovaná městská jatka si již od poloviny května budete moci prohlédnout
Již od 16. května bude možné poprvé nahlédnout do rekonstruované budovy bývalých městských jatek a vnímat tak krásu historické stavby předtím, než se v ní usídlí galerie PLATO.
Město Ostrava ve spolupráci s galerií PLATO a Městským ateliérem prostorového plánování a architektury připravilo měsíc otevřených dveří. Budova významná v mnoha směrech nabídne program pro odbornou i laickou veřejnost. Po slavnostním předání stavby budou následovat vernisáže hned dvou zajímavých výstav. Připravena je řada komentovaných prohlídek jedinečného objektu, jak s historiky, tak s architektem či prohlídky pro rodiny s dětmi. Měsíc otevřených dveří obsáhne i prohlídky vyhrazené školám, studentům architektury nebo poskytovatelům hotelových služeb. Vstup na všechny konané akce je zdarma, s ohledem na kapacitní omezení je však nutná rezervace. Další informace k programu a způsobu rezervace na jednotlivé akce naleznou zájemci již brzy na webu města.
Zachráněná jatka jsou jednou z klíčových staveb Ostravy, které se v příštích letech promění ve středobod atraktivní městské čtvrti. „S rekonstrukcí budovy jatek se blížíme do finále. V těchto dnech město objekt přebírá od zhotovitele a postupně se budou odstraňovat vady a nedodělky. Kolaudace je plánována na konec dubna 2022. V okolí jatek bude dále probíhat stavební činnost, nejprve bezprostřední veřejný prostor, následně prodloužená ulice Masná a nové bytové domy, objekt jako takový však bude plně funkční a k dispozici od května. S ohledem na jeho pohnutou historii bychom jej rádi představili široké veřejnosti ještě předtím, než se v něm natrvalo usídlí PLATO,“ doplnila Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora
Krátce lze připomenout, že budova bývalých městských jatek z 19. století prošla v posledních letech významnou rekonstrukcí, aby se následně stala sídlem městské galerie PLATO. Architektonickou soutěž vypsal magistrát v roce 2017, zúčastnilo se jí devět zájemců. Autorem finálního návrhu komplexní přestavby objektu se stalo polské studio KWK Promes architekta Roberta Konieczného, považovaného za průkopníka „moving architecture.“ Stavební práce započaly v dubnu 2020, náklady dosáhly 190,8 milionů korun bez DPH. Komplexní přestavba unikátního objektu nabídne pět výstavních sálů, fungujících samostatně i při vzájemné propojení díky systému unikátních otočných stěn. Kromě vlastních galerijních ploch nechybí administrativní prostory, kavárna a zázemí pro vzdělávací program škol a přednášky.
Vyjma možnosti poprvé obdivovat historické prostory, zatím prázdných výstavních sálů, jsou připraveny dvě výstavy. První s názvem „Reaktivace: městská jatka a jejich okolí“ přiblíží návštěvníkům jak historii objektu, tak vizi budoucí městské čtvrti, ve kterou se lokalita v příštích letech promění. Zájemci se však mohou těšit i na výstavu „Moving Architecture“ a poznat tvorbu autora návrhu přestavby jatek i jeho ateliéru. Výstavy, které budou mapovat příběh stavby i jejího tvůrce, budou doplněny i debatou s architektem. V rámci prezentace představí Robert Konieczný paralely a odlišnosti ostravského projektu s návrhy, které jeho studio vytvořilo v průběhu více jak 20 let existence. Další zajímavou akcí bude večer Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu s pragmatickým názvem „Jatka už se nevybulí.“ Pamatujeme také na nejmenší, připravovány jsou i speciální prohlídky pro rodiny s dětmi. Kromě plánovaného měsíce otevřených dveří nabídneme veřejnosti možnost obdivovat prostor budovy bývalých městských jatek v ještě v době konání Colours of Ostrava 2022. Galerie Plato pak zahájí svou činnost v novém sídle během září. Nutno také doplnit, že i okolí budovy dozná změn, v dalších měsících ji pak obklopí zeleň.
Náměstí Dr. E. Beneše bude atraktivním komunitním prostranstvím
Soutěž o návrh na řešení prostoru náměstí Dr. E. Beneše a jeho okolí, kterou Ostrava vyhlásila loni v létě, zná svého vítěze. Její hlavní úkol spočíval ve zodpovězení otázky, jakou má mít tento frekventovaný veřejný prostor podobu a jak přistoupit ke způsobům jeho využití.
Porota složená z nezávislých odborníků a zástupců města i obvodu, vybrala návrh kolektivu autorů Ing. arch. Jiřího Miky, Ing. arch. Martina Materny, Ing. arch. Markéty Káňové, Ing. arch. Petra Svobody, Ing. arch. Adély Kudlové a Ing. arch. Venduly Bažové. Ten přináší celkovou kultivaci prostoru, který bude nabízet příjemné prostředí pro trávení času a případné konání různých veřejných aktivit. Zároveň počítá s možností budoucí výstavby v ploše bývalého Německého domu.
Porota hodnotila návrhy z hlediska kvality celkového urbanisticko-architektonického řešení, dopravního řešení, hospodárnosti a ekonomické přiměřenosti. Po dlouhé diskusi rozhodla o udělení pouze druhého místa. Tuto cenu a s ní spojené ohodnocení ve výši 300 tisíc korun udělila návrhu výše zmíněného kolektivu a doporučila jej k realizaci. Porotci zároveň stanovili body, ve kterých doporučují návrh v dalších stupních dokumentace dopracovat.
„Stojí za připomenutí, že se v rámci řešení vypořádáváme se dvěma časovými hledisky. To první je řekněme střednědobé, kdy úkolem je především kultivovat veřejný prostor, avšak nepočítá se s dostavbou řešeného území. To druhé je pak dlouhodobé a řeší zásadnější a složitější problémy, jako dostavbu území, či nevhodné nadzemní části parkoviště před hotelem. Návrh proto musí být koncipován tak, aby byl funkční a udržitelný v každé etapě. Což vítězný návrh velmi dobře naplňuje. Následovat bude jednání s cílem uzavření smlouvy na projektové práce. První etapu, jejíž předpokládaná hodnota je 30 mil. korun, lze očekávat v roce 2024," řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
S jednotlivými soutěžními návrhy se veřejnost může seznámit na výstavě, kterou pořádá městský ateliér MAPPA ve svém prostoru Za výlohou do 25. května.
Uprchlící mají v KACPU komunitní centrum
Lidé z Ukrajiny, kteří v KACPU získali vízum za účelem dočasné ochrany, se do centra na ostravské Černé louce vrací za další pomocí.
Vzniklo tam nové Komunitní centrum nabízející sociální poradenství, pomoc krizového interventa, přístupné počítače s internetovým připojením, ale také možnost zprostředkování zaměstnání. Komunitní centrum funguje 7 dní v týdnu od 9 do 16 hodin.
Komunitní centrum je také důležité pro registraci nově příchozích dětí ve věku 15-18 let, kteří přijdou bez dospělého doprovodu. Děti v tomto věku mohou o dočasnou ochranu požádat samostatně. Rozhodně je ale lepší, aby se nejdříve poradily v Komunitním centru, kde jim rovnou sdělí, jaké mají ve své situaci jako nezletilí možnosti. Vysvětlí jim úlohu orgánu SPOD, který jim výrazně může pomoci usnadnit celou situaci nebo dokonce zajistit dočasnou péči.
„Komunitní centrum bylo zřízeno v prvním patře KACPU na městském výstavišti Černá louka. Oddělený prostor o rozloze cca 100 metrů čtverečních nabízí čtyři separované kóje pro odbornou pomoc, dětský koutek i společnou místnost pro téměř dvě desítky lidí, kde lze pořádat skupinové aktivity. Je zde zajišťována i psychologická pomoc ze strany Krizového centra Ostrava. K dispozici je také zázemí s počítači, které uprchlíci využívají především k vyhledání potřebných informací prostřednictvím internetu. Pro personální zabezpečení centra jsme vycházeli z dlouhodobé spolupráce sociálních pracovníků magistrátu, městských obvodů a neziskových organizací. Sociální pracovníci směřují klienty na podporu a pomoc v místě jejich faktického pobytu, a to na jednotlivé úřady městských obvodů,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura. Doplnil, že Komunitní centrum v KACPU funguje od středy 13. dubna. Za dva týdny činnosti poskytlo pomoc či radu 134 uprchlíkům.
„Často se stávalo, že se do KACPU lidé z Ukrajiny vraceli. Vše potřebné jako speciální vízum, ubytování nebo zdravotní pojištění měli vyřízené, ale potřebovali další následnou pomoc. Pracovníci KACPU ovšem prioritně řeší výše zmíněné registrace nově příchozích, a tak jsme přišli s nápadem přímo v KACPU zřídit Komunitní centrum, které pracovníkům KACPU v jejich práci odlehčí. Ukrajincům jsou v Komunitním centru denně k dispozici sociální pracovníci, kteří poradí ohledně sociální ochrany dětí nebo pomohou se zajišťováním sociálních služeb. Důležití jsou i zástupci dalších organizací, kteří uprchlíkům pomáhají řešit ostatní náležitosti: vyhledávají lékaře, kurzy češtiny, také je případně napojí na náš Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, který pomáhá lidem z Ukrajiny najít práci,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, lidé z Ukrajiny mohou v Komunitním centru získat i psychickou podporu. Na místě jsou pracovníci Centra psychologické pomoci zřizovaného krajem, třikrát týdně je k dispozici krizový intervent Krizového centra Ostrava. V komunitním centru je také tlumočník.
Pracovníci magistrátu společně s veřejností uklízeli Ostravu
V sobotu 23. dubna se město Ostrava zapojilo do celorepublikové akce „Ukliďme Česko.“ Pro úklid byla zvolena hojně navštěvovaná cyklostezka podél Ostravice, kde se vloni nasbíraly dvě tuny odpadků. Tehdy byl zbaven odpadků úsek směrem od Slezskoostravského hradu k Dolním Vítkovicím. Vyklizeno bylo zhruba 2,5 km trasy. Tentokrát se úklid konal v opačném směru, tj. od OZO Ostrava s.r.o. směrem do centra města. Letos se naplnilo 150 ks pytlů a celkově bylo odpadu 2,5 tuny.
Ostravské muzeum bude mít od září nového ředitele
Novým ředitelem Ostravského muzea, které je příspěvkovou organizací statutárního města Ostravy, byl s účinností od 1. září 2022 jmenován Filip Petlička.
Jmenovací dekret převzal příští ředitel Ostravského muzea z rukou primátora Tomáše Macury, poté co jeho jmenování schválila na svém zasedání 5. dubna 2022 rada města.
Výběrové řízení k obsazení místa ředitele Ostravského muzea bylo vyhlášeno v souvislosti s dříve avizovaným odchodem dlouholeté a úspěšné ředitelky organizace RNDr. Jiřiny Kábrtové do důchodu. Do výběrového řízení se přihlásilo sedm uchazečů. Po dvoukolovém jednání, při kterém uchazeči prezentovali hodnotící komisi své představy o rozvoji instituce, a jehož součástí byly i psychologické testy, byl jako komplexně nejvhodnější kandidát pro obsazení pozice ředitele Ostravského muzea vybrán právě Filip Petlička.
Filip Petlička je absolventem bakalářského studia Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni, od roku 2020 studuje magisterské studium na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, obor Muzeologie. Od roku 2020 pracuje pro Český výbor ICOM – Generální konference ICOM/ICOM Prague 2022, a to v projektovém týmu vnější vztahy a komunikace. Předtím byl vedoucím oddělení prezentace Památníku Lidice, příspěvkové organizace Ministerstva kultury ČR.
V hodnotící komisi zasedli kromě zástupců města historik Masarykova ústavu docent Martin Jemelka, výkonná ředitelka Kanceláře Českého výboru Mezinárodní rady muzeí Mgr. Martina Lehmannová, ředitelka Slezského zemského muzea Mgr. Jana Horáková, ředitel Muzea Hlučínska Mgr. Metoděj Chrástecký, vedoucí Světa Komenského Fulnek Mgr. Petr Chlebec i ředitel městské galerie Plato Mgr. Marek Pokorný.
Alej u Sýkorova mostu v centru města se dočkala obnovy
Komplexní obnovy se dočkaly dřeviny na ul. 28. října v úseku s křížením se Sokolskou třídou u mostu Miloše Sýkory. Původní jeřáby nahradilo 21 nových javorů, které budou lépe snášet městské prostředí a budou v daném místě do budoucna prosperovat.
Ulice 28. října se nachází v úplném centru města a je jedním z hlavních tahů Moravské Ostravy. Po stranách je vymezena starší zástavbou z 18. a 19. století, spodní části domů jsou využívány jako obchody, v zemi tudy vede značné množství inženýrských sítí, nad cestou je umístěna elektrifikace trolejbusů. Zeleň stromového patra je vedena v ulici s tím, že výsadby stromů byly dříve provedeny do zabudovaných skruží tak, aby se vyhnuly právě vedení inženýrských sítí.
„V posledních letech docházelo k úhynu v minulosti vysázeného jeřábu duryňského. Ten bohužel špatně snášel městské prostředí a ani neměl předpoklad pro dlouholetou existenci. Stromy v tomto místě neprosperují a některé uschly. Po dendrologickém posouzení zbývajících jsme se rozhodli k úplné obnově aleje a jeřáby nahradíme javory. Výhodou této dřeviny je její odolnost vůči prašnému prostředí, mrazuvzdornost a snášenlivost řezu. Díky užší koruně se hodí pro výsadby uličních stromořadí, atraktivní bude také podzimním barvením listů do žluté barvy,“ vysvětlila Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora.
Nově bylo ve zmíněném úseku vysazeno 21 javorů babyk Acer campestre „Elsrijk,“ které nahradily chřadnoucí či uhynulé jeřáby. V současné době jsou stromy umístěny v ochranných mřížích, které budou odstraněny a následně nahrazeny novými ochrannými mřížemi s historickým vzorem o průměru 150 cm. Byl použit propustný pěstební substrát obohacený o tzv. biouhel a dlouhodobě rozpustné hnojivo. Biouhel je významnou součástí substrátů zejména pro své vlastnosti, kdy filtruje znečištění a díky porézní struktuře zadržuje vodu a živiny, které postupně uvolňuje, vytváří prostor pro zdravé půdní mikroorganismy.
„Poprvé byla uplatněna také nová technologie zahrnující aplikaci biovakcíny do výsadbového substrátu a půdní injektáže přímo do kořenového balu, která pomůže vysazenému stromu nejen na počátku, ale zajistí i dlouhodobou pomoc dřevině přežít v extrémních podmínkách,“ doplnila Kateřina Šebestová. Biovakcína obsahuje symbiotické mykorhizní houby, růst podporující půdní bakterie, ekologické hnojící složky na bázi humusových látek (vermikompost) a granule bicharu a teramolu.
Pro zdravý růst stromů musí existovat rovnováha mezi jeho velikostí a kořenovým systémem, což lze v podmínkách městské zeleně dosáhnout výjimečně, neboť zásadním limitem bývá často omezený prostor pro kořenový systém. Rostlina po vyčerpání živin strádá a hyne. Díky půdním injektážím lze zajistit stromům provzdušnění půdy, dodat potřebnou výživu ve formě živin a prospěšných mikroorganismů přímo do kořenového systému stromu, zároveň je tak podpořeno udržení vláhy v půdě. Technologie je neinvazivní a rostlině prospěje. Pro výsadbu v běžných i stresujících podmínkách dokáže aplikace biovakcíny dřevinám připravit potřebné přísady na období dvou až tří let, které jsou pro růst nejvíce kritické.
Dendrologický průzkum i návrhy aktuální výsadby zpracovala zahradní architektka Magda Cigánková. S výsadbou začnou Ostravské městské lesy a zeleň, s. r. o. v tomto týdnu.
Ostrava podporuje rozvoj knihoven na základních školách
Čtenářská gramotnost dětí patří mezi prioritní oblasti vzdělávání, zásadní je proto i podpora školních knihoven a zejména podpora pozic školních knihovníků.
V rámci městem realizovaných projektů byly vybrány základní školy na Ostravsku, téměř dvě desítky pedagogů tak absolvovaly vzdělávací kurz pro školní knihovníky. Definovány byly školy, které projevily zájem rozvíjet školní knihovny, podporovat školní knihovníky a stát se tak příkladem dobré praxe.
„Role školních knihovníků je víc než přepestrá. Původně děti vedli k lásce ke knize a četbě, v současnosti učí děti zorientovat se v každodenním množství informací. Školní knihovník je specialista, který také pomůže dětem identifikovat pravdivé informace od fake news, učí děti informační a mediální gramotnosti, kritickému myšlení, práci s knihou, práci s informacemi ve vyučování, stejně jako orientaci v literatuře a dalších médiích. Hledali jsme, proto způsob, jak tyto zásadní součástí vzdělávání podpořit a cestu jsme nalezli prostřednictvím nových projektů," Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora.
Město v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Ostrava II zřídilo pracovní skupinu pro rozvoj čtenářské gramotnosti a k rozvoji potenciálu každého žáka, která iniciovala podporu pozice školního knihovníka i rozvoj školních knihoven. Školní knihovna není pouhým výpůjčním prostorem, nýbrž místem, fungujícím jako odborná učebna, která může za správných okolností hrát klíčovou roli ve vzdělávání žáků.
Vedoucí pracovní skupiny pro rozvoj čtenářské gramotnosti a k rozvoji potenciálu každého žáka a ředitelka základní školy Provaznická Ostrava-Hrabůvka Libuše Přikrylová vysvětlila: „Podporovat školní knihovnu, školního knihovníka, a hlavně podporu čtenářství a čtenářské gramotnosti napříč všemi obory základní školy se snažíme již od roku 2008, kdy se nám pomocí evropských fondů podařilo nejen zřídit školní knihovnu jako místo setkávání žáků, pedagogů i rodičů, ale zajistit i profesionálního knihovníka, který je velkou oporou nám všem ve škole. Jsme rádi, že se nám daří problematiku čtení a práci s knihou a informace dostávat do povědomí již od mateřských škol, což je pro rozvoj dětí základem pro jejich další růst a pozvolné navázání na další stupně vzdělávání. Děkujeme městu Ostrava za podporuje rozvoje čtenářské gramotnosti, a to nejen pomocí vyhlašovaných dotačních programů, ale také nabídkou vzdělávání široké pedagogické a ostatní veřejnosti včetně rodičů, kteří jsou ti první, kteří mohou dětem podat pomocnou ruku a ke knížce je přivést vlastním příkladem."
Školní knihovník je kvalifikován jak pro činnost knihovnickou, stejně tak je pedagogem. K rozvoji školních knihoven pomohlo, krom již úvodem zmíněného kurzu, i další vzdělávání školních knihovníků a jejich odborné vedení, proto byla zřízena také role metodika školních knihovníků. V prosinci a lednu proběhly díky projektu též webináře. Cílem projektu bylo zejména nastavení potřebného obsahu pozice školního knihovníka, jeho ukotvení v rámci školy, spolupráce s ostatními pedagogy i nepedagogy, průřezová podpora napříč všemi předměty, pomoc žákům, pedagogům i rodičům, apod.
„Čtenářská gramotnost je důležitá nejen pro orientaci v kvantu informací, které se na nás valí, ale také k podpoře dalších gramotností, třeba i té matematické. Ne všechny děti, které přijdou na základní školu mají stejnou startovní pozici jak v rámci rodinného zázemí (v rodině se nečte, chybí příklady, dítěti se nepředčítalo a nepředčítá, nebo jen sporadicky a knihy v domácností jsou spíš výjimkou, pokud nechybí vůbec), tak v rámci zrání - každý jsme holt originál. A tady může nastoupit práce školního knihovníka, kterému se dostává velké výsady, pohybovat se den co den v prostředí, ve kterém děti tráví nezanedbatelnou část svého dne, blíže je poznat, být jim k dispozici nejen o přestávkách, které děti mohou využívat k půjčování knih a trávení svého volného času, povídání si, odpočinku v jiném prostředí, než je třída (zde vítají především klidnější prostředí), ale také při knihovnických besedách a lekcích, prostřednictvím nichž může díky svému osobnímu příkladu a porozumění dětem postupně vyšlapávat cestičku k lásce ke knihám a následně ke čtenářské gramotnosti, posilovat návyky čtení z podnětného prostředí a smazávat handicapy z prostředí nepodnětného. Dovést je k poznání, že čtení není jen povinnost, ve kterou se počáteční chuť naučit se číst často překlopí, ale také radost a zábava, relaxace, odpočinek a třeba i možnost najít odpovědi na otázky, které hledám, když mi není nejlépe nebo když mě něco zajímá. Poznání, že čtení je v neposlední řadě svoboda. A abych nezapomněla na spolupráci s učiteli. Práce školního knihovníka také znamená být k dispozici všem učitelům, vždyť práci s textem je možné rozvíjet napříč všemi předměty," detailně přiblížila Lenka Klemšová, školní knihovnice a metodička školních knihovníků.
Školy si však mohly také žádat o podporu z rozpočtu města v rámci programu na podporu rozvoje kvality školství na rok 2022. Díky této podpoře pak mohou školy financovat jak činnost školních knihovníků, tak rozšířit knižní fond jednotlivých knihoven či modernizovat jejich vybavení.
Projekt Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Ostrava II, reg. č.: CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0009132, je spolufinancován z Evropského sociálního fondu – Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) a ze státního rozpočtu ČR.
Obchodní dům Ostravica se začal opravovat
Začala rekonstrukce bývalého ostravského obchodního domu Ostravica Textilia. Ve čtvrtek 7. dubna uplynulo 22 let od osudné havárie, při níž se zřítila dvě podlaží a část střechy. A symbolicky právě v tento den si dodavatel stavebních prací převzal staveniště.
Pokud půjde vše podle plánu, zrekonstruovaná Ostravica bude otevřena přesně za 425 dní, tj. 6. června 2023.
"Proces rekonstrukce bude průběžně dokumentován prostřednictvím videí, fotografií a dalších materiálů, které veřejnost najde na Facebooku a Instagramu pod názvem Business Boutique Ostravica. „Speciálně k tomuto účelu budeme na sociálních sítích vydávat online Stavební deník, v jehož jednotlivých dílech se lidé seznámí s historií projektu rekonstrukce, s průběhem stavebních prací a dalšími souvisejícími tématy," upřesnil Michal Kovalčuk za společnost Ivančice property a.s., která bývalý obchodní dům Ostravica-Textilii vlastní.
V uplynulých letech byla postupně rekonstruována celá kostra domu a objekt se systematicky vyklízel. Při likvidační akci před 2,5 lety bylo odvezeno na 800 tun převážně stavební suti, letos od ledna to bylo dalších 250 tun. Kromě suti a dalšího odpadu stavební dělníci v prostorách nacházeli také dobové předměty, např. figuríny, kusy nábytku a osvětlení nebo letáky či zbytky reklamních nápisů. Vše je pečlivě shromažďováno, aby tyto artefakty mohly být v budoucnu vystaveny jako upomínka na historii Ostravice-Textilie.
Jaké investiční akce se letos realizují?
Také v aktuálním roce 2022 statutární město Ostrava realizuje značné množství investičních projektů, zlepšujících kvalitu života v moravskoslezské metropoli. Pro letošek navíc z městského rozpočtu na investice opět putovala rekordní suma. Už jen z tohoto důvodu je jasné, že na takto omezeném prostoru je možné zachytit jen zlomek plánovaných projektů. Vybrali jsme tedy pro vás ty nejzajímavější záměry. Jak se můžete sami přesvědčit, jde o široký investiční záběr, který zahrnuje – a leckdy rovněž vzájemně propojuje - nejrůznější oblasti. Ať už jde o infrastrukturu, kulturu, sport, obnovu památek a mnohé další.
Video se souhrnem těch nejdůležitějších projektů si můžete pustit zde.