Newsletter Radnice - PROSINEC 2021
Vyrovnaný rozpočet města Ostravy na rok 2022 zaručuje vysoké investice
Návrh rozpočtu města Ostravy pro rok 2022 předpokládá, že město bude hospodařit s 12,273 miliardami korun. Celých 35,9 procent z této částky je určeno na investice, což představuje 4,405 miliardy korun. Na investice je vyčleněno 4,405 miliardy korun, přičemž významnou část z těchto prostředků činí meziroční převody. K proinvestování v roce 2022 je plánováno 3,506 miliard, přičemž zbylé finanční prostředky budou spořeny v účelových fondech pro čerpání vybraných strategických investic města v dalších letech.
Mezi významné investice, které budou realizovány v roce 2022 náleží celá řada rekonstrukcí. Zmínit lze například rekonstrukci Domova Korýtko, dokončení rekonstrukce historické budovy bývalých jatek. Další investice jsou určeny k obnově Grossmannovy vily. V městské nemocnici bude mj. realizována rekonstrukce monobloku pavilonu E2 a výstavba stavebního objektu pro novou hyperbarickou komorou, bude pokračovat výstavba multifunkčního parkovacího domu. Město systematicky pokračuje v obnově vodohospodářské infrastruktury a dalším.
|
---|
Město přišlo s rychlou pomocí trhovcům Ostravských Vánoc
Poskytnutí finančního daru ve výši 20 000 korun třem desítkám stánkových prodejců, kteří měli uzavřenou smlouvu s organizátorem Ostravských Vánoc, Černou loukou s. r. o. schválila rada města 7. prosince 2021. Město tak velmi rychle zareagovalo na nelehkou situaci, ve které se ocitli stánkoví prodejci v důsledku vládou přijatých protiepidemických opatření, jejichž součástí je i zákaz konání vánočních trhů.
Rozhodnutí vlády učiněné takřka několik hodin před samotným zahájením vánočních trhů mohlo pro některé z prodejců ve svém důsledku znamenat až likvidační dopad. Vedení města proto okamžitě iniciovalo pomoc dotčeným prodejcům, rada města schválila poskytnutí finančního daru zmíněným prodejcům necelé dva týdny od oznámení zákazu prodeje na vánočních trzích.
„Předně, jsme si vědomi složité epidemické situace, a proto jsme ani na malou chvíli neuvažovali nad způsobem, jak vládní nařízení obejít, jak jsme toho pohříchu svědky v některých jiných městech. Od počátku jsme se soustředili na poskytnutí co nejrychlejší pomoci postiženým prodejcům. Dar nekompenzuje ztráty jejich předpokládaných výdělků za období několika týdnů vánočního prodeje ani nenahrazuje očekávané kompenzace ze strany státu, které přijdou se zpožděním. Poskytli jsme rychlou pomoc ve svízelné situaci, ve které se prodejci ocitli bez vlastního zavinění ze dne na den. Vážíme si toho, že s námi chtěli na Ostravských Vánocích spolupracovat a budeme rádi, když se k nám napřesrok vrátí,“ konstatoval Tomáš Macura, primátor města.
Vláda České republiky vyhlásila 25. listopadu 2021 nouzový stav, součástí protiepidemických opatření byl i zákaz konání vánočních trhů s platností od 18 hodin následného dne, 26. listopadu 2021. V době rozhodnutí však stánkoví prodejci vánočních trhů již mnohdy naváželi vánoční zboží a provoz stánků byl zcela připraven. Na město se s žádostí o finanční dar obrátili stánkoví prodejci vánočních trhů, kteří měli uzavřenou smlouvu s organizátorem Ostravských Vánoc, Černou loukou s. r. o. Dotčené prodejce může podpořit i veřejnost, na sociálních sítích a webu ostravskevanoce.cz byly zveřejněny kontakty a nabídka konkrétního zboží jednotlivých prodejců.
Město podporuje místní podnikatele dlouhodobě a nabídlo jim již široké spektrum podpory v souvislosti s pandemickými opatřeními v několika vlnách vloni i letos. Tato podpora měla podobu slevy na nájmech, přímé finanční pomoci i prominutí některých místních poplatků a její výše od začátku pandemie již přesáhla 130 milionů korun.
S ohledem na skutečnost, že v Ostravě se měly konat vánoční trhy také na jednotlivých městských obvodech, kde pořadatelem není statutární město Ostrava, ale konkrétní obvod či jeho partner, rozdílná je též situace na jednotlivých obvodech z hlediska délky prodeje, smluvních podmínek apod., vyzvalo vedení města městské obvody ke zvážení situace a poskytnutí obdobné podpory svým prodejcům s tím, že Ostrava je připravena kompenzovat 50 procent nákladů. Doporučujeme proto stánkovým prodejcům, kteří byli zmíněným zákazem postiženi, aby se obrátili na příslušný městský obvod či pořadatele, a možnosti podpory s nimi projednali.
Rekonstrukce bývalého módního domu Ostravica - Textilia začíná
Někdejší módní dům, otevřený roku 1930, patřil od počátku k nejluxusnějším stavbám svého druhu v tehdejším Československu a po dlouhá desetiletí představoval jednu z ostravských architektonických ikon. Po letech chátrání mu nyní svitla naděje. Projekt jeho přestavby totiž získal jak potřebná povolení, tak silného finančního partnera. Už začátkem příštího roku tak začnou stavební práce, přičemž v roce 2023 by měla být „nová“ Ostravica zpřístupněna veřejnosti.
Komplex tří budov podle plánů zahrne kreativní centrum, kavárny, restaurace, ale také hudební a divadelní klub nebo konferenční sál. Znovu se objeví také prosklené zastřešení ústřední části, takže na známé schodiště opět dopadnou sluneční paprsky, tak jako před lety. Samotná rekonstrukce bude zároveň řešena citlivě, s co největším respektem k původní podobě. S ohledem na místy netradiční přístup k řešení fasády objektu byla prostřednictvím Městského ateliéru vytvořena platforma pro odbornou diskusi nad navrhovaným řešením. Autoři návrhu tak obdrželi řadu podnětů od nezávislých odborníků, které se ve výsledné podobě snažili zohlednit.
„Město ve spolupráci s MAPPA aktuálně realizuje architektonickou soutěž na řešení nám. dr. E. Beneše. v minulých týdnech proběhlo vyhodnocení prvního kola soutěže. Město obdrželo 3 návrhy, z toho 2 byly postoupené do 2. kola k dopracování. Vítěznou podobu náměstí tak budeme moci představit veřejnosti v únoru příštího roku,“ prozradila náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
Soukromý vlastník průběžně spolupracuje se Statutárním městem Ostrava i centrálním ostravským obvodem. Všichni aktéři se shodli na představě provázat přízemí všech budov se vznikajícím veřejným prostorem na náměstí Edvarda Beneše.
Dvě z budov už jsou staticky zajištěny a připraveny k zahájení prací, třetí bude řešena zvlášť. Široké veřejnosti bude určena asi polovina zrekonstruované části. Ostatní prostory pojme připravované centrum kreativního průmyslu Business Butique Ostravica. Budou zde laboratoře, speciální ateliéry vybavené zařízením 3D reality, kanceláře a společně sdílené prostory, jako jsou jednací a přednáškové sály. Ostravica se tedy stane místem prolínání a setkávání umění a kultury s vědou.
Předpokládaný termín dokončení rekonstrukce je v polovině roku 2023.
Grossmannova vila bude opět chloubou Ostravy
Návrh byl podřízen záměru obnovy kulturní památky s minimálními zásahy do dispozičního, tvarového a konstrukčního systému stavby. Vila získá zpět původní vzhled fasád. Hlavní stavební úpravy pak představuje obnova všech hodnotných stavebních prvků.
„Grossmannova vila je známou architektonickou perlou Ostravy, jako jiné budovy i tato prošla řadou nevhodných, byť svého času funkčních proměn a postupně přirozeně chátrala. Rekonstrukce má za cíl vrátit vile její původní architektonickou hodnotu na jedné straně, na té druhé je vrátit do vily každodenní život. V rámci rekonstrukce tak bude například obnoven suterén s kotlem ETNA 351 pro ohřev vzduchu pro teplovzdušné vytápění, navráceno bude dominantní vnitřní schodiště, provedena bude restaurátorská obnova vestaveného nábytku. Po otevření pak bude objekt disponovat pěti pokoji s možností ubytování, společenskými prostory i prohlídkovým okruhem,“ řekla Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora pro investice.
Vila ve stylu art deco byla dokončena v roce 1923. Její interiér byl konzervativní. Průčelí stavby opatřil stavitel nepravidelnými rizality, přízemí rostlinným a figurálním dekorem. Majitel, stavitel František Grossmann, se s rodinou z vily radoval pouhých deset let. V důsledku hospodářské krize a finančních problémů totiž roku 1933 zvolil dobrovolný odchod ze života. V šedesátých letech budova sloužila i jako mateřská škola a školní družina. Přes zásahy dalších majitelů ve vile zůstalo zachováno mnoho autentického. Za zmínku stojí okna i některé dveře s původními vitrážemi či jejich částmi, někde byl dochován i původní nábytek. Rekonstrukce vily má být hotova v listopadu 2023.
Město prodá pozemky k výstavbě „Malých Laubů“
Kupní smlouvou převezme investor závazky související s projekční a výstavbovou fází vícefunkčního komplexu na prodávaných pozemcích. Ty jsou upraveny tak, že do 12 měsíců požádá o vydání společného povolení a do 42 měsíců od jeho právní moci objekt postaví, nejpozději však do 72 měsíců od účinnosti smlouvy. Porušení těchto hlavních závazků se pojí s právem města od smlouvy odstoupit a s povinností investora uhradit městu smluvní pokutu. Kupní smlouva obsahuje rovněž další právní instrumenty, které mají za cíl zajistit, aby s pozemky bylo nakládáno podle účelu vyjádřeného ve smlouvě. Stavba by tak měla být dokončena nejpozději do roku 2027.
Domov Korýtko radikálně změní podobu
Domov pro seniory Korýtko se dočkal dlouho plánované celkové rekonstrukce, spojené s nástavbou a přístavbou. Práce by měly být zahájeny v prvním čtvrtletí roku 2022 a jejich rozpočtové náklady se blíží půl miliardě korun bez DPH. Rekonstrukce, která by tento domov z osmdesátých let minulého století stavěný v socialistickém stylu měla posunout mezi nejmodernější i architektonicky přitažlivé pobytové zařízení pro seniory, je rozložena na přibližně dva roky. Po přestavbě nabídne nový domov 254 klientům.
V rámci rekonstrukce bude vybudována nástavba objektu A s rozsáhlou střešní terasou a rovněž nové terasy pro všechna patra objektů B a C. Její součástí je výměna všech síťových rozvodů. Mezi dalšími zlepšeními jsou například nový stravovací a prádelenský provoz, zvětšení podlahové plochy pokojů, buňkový systém sociálních zařízení vždy pro dvě bytové jednotky. Vestavěny budou moderní centrální koupelny na každém patře, nový společenský sál a multifunkční místnost. Dojde rovněž k dodání nové trafostanice. Objekt i střecha budovy se dočkají kvalitního zateplení. Klienti se mohou těšit i na nové situační řešení zahrady s pergolami, vodním prvkem, zvýšenými záhony a veškeré nové vybavení. To se týká pokojů, pracoven, společenských prostor i celého interiéru objektu.
„O potřebě rekonstrukce objektu Domova Korýtko hovoříme již mnoho let a mám radost, že přes mnohé peripetie jsme nyní konečně dospěli k jejímu faktickému zahájení. Nechceme tak náročnou akci realizovat za přítomnosti stávajících klientů domova, kterým by zcela jistě prováděné práce ztrpčovaly život, a proto jsme se je rozhodli přestěhovat i se zaměstnanci do kvalitních náhradních prostor s krásným venkovním zázemím. Děláme maximum pro to, abychom i zde mohli na období přibližně dvou let nabídnout klientům i personálu nejvyšší dostupné pohodlí a celkový komfort pro možnost poskytování veškerých potřebných služeb. Rekonstrukce Domova Korýtko nejenže zásadně změní podobu tohoto objektu, ale na desítky let vytvoří ideální předpoklady, aby zde bylo možno poskytovat seniorům péči na špičkové úrovni a především, aby se zde cítili šťastni a spokojeni,“ řekl Zbyněk Pražák, náměstek primátora pro prevenci kriminality, volný čas, sociální věci, zdravotnictví a kulturu.
Olej ze smažení a pečení nepatří do kanalizace
Kampaň s názvem „Co nepatří do kanalizace“ spustily na TV Polar a sociálních sítích Ostravské vodárny a kanalizace. Její součástí je také minutový ilustrovaný spot. Smysl kampaně spočívá v přesvědčování domácností, aby třídily odpad z tuků a nesplachovaly ho do kanalizace. Právě odpad z vánočního smažení se totiž stal každoročním postrachem vodárenských provozů a čističek.
Tukové shluky pravidelně působí v kanalizaci velké problémy. Zanášejí čistírenská čerpadla, ucpávají potrubí a celkově snižují kanalizační průtok. Tyto obtíže jsou přitom zbytečné a lze jim předejít.
Jak? Velmi jednoduše! Domácí ekologická likvidace tohoto druhu odpadu je snadná, stačí ho zchladit, nechat ztuhnout a poté umístit do nádob nebo PET lahví. Skleněné lahve nejsou příliš vhodné. Tukový odpad se totiž dále zpracovává – třeba pro výrobu biopaliv – a příslušný pracovník by se o sklo mohl poranit. Pak už nezbývá než PETku s tukem vyhodit do „olejové popelnice“, která je k tomu určena. Detailní mapu těchto sběrných míst, spolu s podrobnými informacemi, najdete na https://www.tridimolej.cz/.
„Přestože Ostravané mají možnost odevzdávat jedlé oleje a tuky již řadu let ve sběrných dvorech, rozhodli jsme se vyzkoušet i jiný způsob, a to přistavení speciálních nádob v ulicích. Před rokem a půl jsme nejprve pilotně vytipovali dva městské obvody, kde jsme nechali umístit kontejnery ke sběrným hnízdům. Protože se pilotní projekt osvědčil a dokonce ukázal, že když budou mít občané jednodušší možnost, jak nakládat s použitými oleji ekologicky, množství odevzdaného oleje mnohonásobně stoupne, nechali jsme rozvést speciální nádoby po celé Ostravě. Občané do nich mohou vhazovat nejen oleje ze smažení, pečení, ale i oleje z nakládané zeleniny, rybiček a podobně. Odpadní oleje a tuky tak nebudou ucpávat potrubí a kanalizaci a budou následně využity jako surovina,“ řekla Kateřina Šebestová, náměstkyně pro životní prostředí.
Ostrava pokračuje v podpoře obnovy památek i sakrálních staveb
Město i v roce 2022 přispěje dotacemi k obnově významných památek, městských i sakrálních staveb. Díky tomuto dlouhodobě úspěšnému programu se již podařilo vrátit původní krásu desítkám cenných historických staveb na území statutárního města a přispět tak i k optimálnějšímu využití budov. Pro příští rok bylo pro zmíněný účel vyčleněno 5 milionů korun. Lhůta na předložení žádostí je od 2. ledna 2022 do 18. února 2022. Doba realizace projektu je stanovena od 1. ledna 2022 do 30. června 2023.
„Smysluplný program, jež motivuje majitele k obnovám jejich nemovitostí, mohou obyvatelé i návštěvníci města zhodnotit každodenně. Rekonstruované zajímavé, historicky výjimečné stavby a památky jsou bohatstvím každého města. Díky dotacím se nám dlouhodobě daří obnovit zašlou krásu často architektonických perel Ostravy,“ uvedla Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora.
V rámci Programu na zachování a obnovu kulturních památek a významných městských staveb mohou zájemci žádat o finance k obnovám staveb v rámci dvou výzev. V prvém případě se jedná o městské domy a industriální dědictví, kde je příspěvek města stanoven ve výši od 50 tisíc korun do 1,5 milionu korun na jeden projekt. Druhá výzva je cílena k obnovám sakrálních staveb s příspěvkem města ve výši od 50 tisíc korun do 500 tisíc korun v rámci jednoho projektu. V obou případech lze dotací hradit maximálně polovinu přímých nákladů, zbylé náklady financuje majitel objektu. Zájemci podávají žádost elektronicky a následně i v listinné podobě nebo prostřednictvím datových schránek.
K žádosti o dotaci je potřeba mít stanovisko památkové péče a vyjádření stavebního úřadu, také je nutné k žádosti doložit minimálně položkový rozpočet, který vychází ze zpracované zjednodušené projektové dokumentace a je následně podkladem pro cenové nabídky zhotovitelů. Ostatní povinné přílohy a detailní podmínky programu naleznou žadatelé na webu města v odkazu https://www.ostrava.cz/cs/urad/magistrat/odbory-magistratu/odbor-uzemniho-planovani-a-stavebniho-radu/oddeleni-uzemniho-planu-a-pamatkove-pece/dotace_nove/program-na-zachovani-a-obnovu-kulturnich-pamatek-a-vyznamnych-mestskych-staveb/rok-2022.
Stejně jako v předchozích letech posoudí jednotlivé žádosti nejprve odbor územního plánování a stavebního řádu, poté komise muzejní, letopisecká, názvoslovná a heraldická rady města, která své doporučení předá ke konečnému projednání orgánům města. Díky tomuto tradičnímu programu dochází k zachování a obnově kulturních památek či významných městských staveb ve špatném technickém stavu, stejně jako k opravám ojedinělých památek nebo památek, jež mají zásadní význam pro charakter města. Za přispění města tak mohou být rekonstruovány také památky nebo významné stavby, využívané a zpřístupněné či prezentované veřejnosti pro kulturní, vzdělávací, turistické, náboženské nebo jiné přínosné účely.
Dotace k obnově památek však město poskytuje dlouhodobě a v letošním roce přispěla Ostrava na obnovu 12 významných městských staveb či památek částkou ve výši 5 594 000 korun. Díky schváleným dotacím v loňském roce byla například opravena štuková fasáda a vyměněna okna domu v městské památkové zóně na Hollarově ulici. Obnovy se dočkaly fasády z břízolitových omítek domu na Porubské ulici v Ostravě-Porubě. A změn naznal také unikátní urbanistický prvek v městské památkové zóně Vítkovic, tzv. štítové kolonie.
Město bylo oceněno za projekt kariérového poradenství na základních školách
Projekt statutárního města Ostrava s názvem „Kariérové poradenství Ostrava“ byl oceněn hlavní cenou v soutěži Národní ceny kariérového poradenství Euroguidance 2021. Cílem soutěže je inspirovat kariérové poradce v zemi, soustředit příklady dobré praxe a podpořit rozvoj kariérového poradenství i vzdělávání. Letos se konal 13. ročník ceny. Více k vyhlášení výsledků soutěže dne 30. listopadu 2021 v odkazu https://www.euroguidance.cz/novinky/2021/narodni-cena-2021.html.
Soutěžní ostravský projekt je v rámci České republiky zcela unikátní. Založen je na je jednoduchém modelu spolupráce, detailněji součinnosti města Ostrava, Moravskoslezského paktu zaměstnanosti z. s. a konkrétních základních škol, tedy jejich kariérových poradců. Každý zmíněný subjekt má svou jasně vymezenou roli i úlohu.
Ostrava má klíčovou roli koordinátora a zásadní je finanční podpora města školám ke krytí nákladů kariérových poradců. Moravskoslezský pakt zaměstnanosti poskytuje vzdělávání, odborné zázemí i metodickou podporu. Ředitelé škol pak aplikují projekt do konkrétních podmínek školy, vytváří vhodné prostředí i podmínky pro práci kariérového poradce. Zmíněný systém je nastaven jako nízkonákladový a udržitelný, což jej předurčuje k efektivnosti.
„Naší snahou je, aby se kariéroví poradci stali nedílnou součástí školního poradenského pracoviště a systému péče o žáka. Na základních školách jsou pedagogové vedeni k tomu, aby vytvářeli otevřené prostředí pro kariérní rozvoj žáků. Je jim nabízena metodická podpora při individuálních i skupinových poradenských aktivitách, nástroje a zdroje informací k využití v práci s žáky i jejich rodiči, organizace exkurzí, kariérních akcí a další podpora. Každoročně postupně navyšujeme počet zapojených základních škol. Projekt jsme na základních školách iniciovali v roce 2019, naším cílem bylo zavedení pozice kariérového poradce již na základních školách, a to odděleně od pozice výchovného poradce. Současně jsme zajistili jejich metodickou podporu a odborné zázemí. Jsem ráda, že dnes je do projektu zapojeno již 40 ostravských základních škol,“ uvedla Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora.
Role základní školy je důležitá. Kariérové poradenství by mělo patřit mezi prvořadé úkoly základních škol. Bohužel pro kvalitní kariérové poradenství nebyly původně vytvořeny na základních školách podmínky, ve většině škol bylo podceňováno. Agenda je převážně záležitosti výchovných poradců, kteří jsou přetížení řešením výchovných problémů, zvláště v kontextu s požadavky inkluze. Navíc na kariérové poradenství nebyli často dostatečně odborně připraveni. Jejich „kariérové poradenství“ se omezilo na pomoc s přechodem žáků na střední školy. Proto byl vytvořen webový portál na podporu kariérového poradenství pro město Ostrava – www.infoprokarieru.cz a kariéroví poradci tak mají všechny informace na jednom místě.