Newsletter Radnice - prosinec 2022
Rozpočet na příští rok počítá s rekordními příjmy i výdaji nad 14 miliard korun
Návrh rozpočtu města Ostravy pro rok 2023 předpokládá, že město bude hospodařit s 14,318 miliardami korun. Celých 34,3 procent z této částky je určeno na investice. Kapitálový rozpočet města na příští rok bude se zapojením úvěrových prostředků nejvyšší v historii města v hodnotě 4,908 miliardy korun.
„Našimi prioritami při sestavování rozpočtu na rok 2023 bylo pomoci občanům města v současné nelehké situaci zachováním co nejnižších cen městem poskytovaných služeb, dále pak alokace co nejvyššího objemu investičních prostředků pro pokračování slibně nastartovaného rozvoje města, a to vše při nezvyšování, ale naopak snížení zadluženosti Ostravy. Zdánlivě protichůdné požadavky se nám podařilo splnit a s výsledkem jsme tak spokojeni,“ konstatoval primátor města Tomáš Macura.
Rozpočet na rok 2023 počítá s celkovými příjmy ve výši 11,513 miliardy korun, což je o 1,929 miliardy více než v roce 2022. Klíčovým v rámci příjmů je předpokládaný výběr sdílených daní, kde město očekává růst meziročního inkasa o 1,890 miliardy korun. Zdroje pro příští rok dále navyšují převody naakumulovaných prostředků z předchozích let ve výši 3,224 miliardy korun a zapojení zbývající tranše investičního úvěru od České spořitelny sjednaného za výhodných podmínek ještě v roce 2020 ve výši 180 milionů korun. Na splátky úvěrů je naopak vyčleněno 600 milionů korun, úvěrová zadluženost města se tak v příštím roce sníží.
Další podrobnosti k rozpočtu můžete najít zde.
Ostrava bude mít originální lávku přes Ostravici
Dvojice lávek, přemosťujících řeku Ostravici, je na svém místě. Unikátní instalace lávky v rámci projektu města s názvem „Cyklopropojení centra s Dolní oblastí Vítkovic“ si vyžádala nejen celou řadu již provedených prací. Lávka je součástí nově vybudované cyklostezky vedoucí z pravého břehu řeky Ostravice směrem k Velkému světu techniky a její vzhled pro město navrhl architekt Josef Pleskot.
„Lávka se skládá ze dvou částí a byla instalována pomocí jeřábu, který vždy jednu část lávky zdvihnul a přesunul na místo uložení. Následuje montáž lan pro zavěšení lávky, spolu s pracemi, které jsou nutné pro dynamickou zátěžovou zkoušku. Ta je plánována na 20. prosince. Po jejím vyhodnocení dojde k dopnutí závěsných lan, nastavení tlumičů a osazení mostních závěr na krajních opěrách,“ popsala detailní postup instalace lávky náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.
K dokončení lávky je nutné aplikovat pochozí vrstvu a poté osadit výplně zábradlí. Podmínkou aplikace stěrky je zcela suchý a bezprašný povrch lávky, minimálně teplota podkladu 10 stupňů Celsia a zároveň specifická vlhkost. Vzhledem k těmto skutečnostem a současným klimatickým podmínkám lze proto předpokládat posun termínu otevření stavby veřejnosti.
„V průběhu stavby nastaly technické komplikace, bylo zapotřebí řešit celou řadu skutečností zjištěných při jednotlivých fázích stavby, proto se harmonogram výstavby posunul. Zhotovitel například zajišťoval vhodnou plochu pro umístění jeřábu, dočasné vymístění vodovodu a mnohé další,“ doplnila náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.
Nové propojení na cyklostezku E, vedoucí po pravém břehu řeky Ostravice do Vítkovic přes Dolní oblast, nabídne rychlé a bezpečné spojení. Nová cyklostezka je dlouhá 550 metrů, široká čtyři metry, a je tvořena dvěma zavěšenými lávkami přemosťující železniční vlečku a řeku Ostravici. Lávky mohou využít chodci, cyklisté i in-line bruslaři. Náklady na stavbu lávky přesáhnou 100 milionů korun bez DPH.
Video ze zavěšování lávky můžete vidět tady: https://www.youtube.com/watch?v=gZHYoCHdyXk
Kdy se projdeme po výstavním bulváru?
Pařížská Champs Elysées, newyorská Broadway nebo Strip v Las Vegas. Tato místa si většina lidí vybaví, když se řekne bulvár. Ulice, které neustále pulsují životem a výrazně tak spoluvytvářejí podobu toho či onoho města. Právě takové místo by v budoucnu mohlo vzniknout i v Ostravě.
Koncem listopadu představil Městský ateliér prostorového plánování a architektury na setkání s veřejností plán velkorysého reprezentativního bulváru v ulici 28. října. Ten by zahrnoval úsek od Divadla Petra Bezruče po západní hranu sadu Dr. Milady Horákové. Bulvár by zároveň vhodně propojil důležitá místa a sídla v okolí. V budoucnu by se stal spojnicí plánovaného koncertního sálu, krajského úřadu, zamýšlené Černé kostky (vědecké knihovny) nebo revitalizovaného sadu Dr. Milady Horákové. Výstavba bulváru by v neposlední řadě vedla k proměně veřejného prostranství před Domem kultury, jehož stav úplně neodpovídá významu lokality.
„Úsek u Domu kultury má vzhledem k připravovaným stavbám ambici být výkladní skříní města. Z poslepovaných asfaltových chodníků, chybějícího mobiliáře a místa, kterým většina lidí pouze projíždí, by se tak měl stát příjemný reprezentativní prostor, který bude vybízet k setrvání,“ nastínila architektka ateliéru MAPPA Zuzana Paclová.
Celkový návrh podoby městského bulváru má na starost Atelier 111 architekti, který uspěl ve výběrovém řízení. Zpracovatelé aktuálně řeší, jak by v daném úseku měla vypadat doprava, kudy by optimálně měly vést cyklostezky nebo otázky spojené s případnou výsadbou lemujícího stromořadí. Při zpracování návrhu tvůrci zohlední také podněty občanů z veřejné diskuse, která se konala v kavárně SKELET KAFE. Studie veřejného prostranství by měla být hotová koncem letošního nebo začátkem příštího roku.
Okolí kostela Sv. Ducha dostane nový, důstojný a slušivý kabát
Ostrava zná vítěze soutěže o návrh na novou podobu okolí kostela sv. Ducha, je jím brněnský ateliér m2au. Architekti zvýrazňují dominantu této novodobé stavby a přináší nápadité řešení navazujícího veřejného prostranství.
Nově by zde měl přibýt výrazný vodní prvek, stromy a plocha pro konání příležitostných komunitních akcí. Parkovací stání, která v současnosti zabírají velkou část prostoru před kostelem, budou umístěna na jeho boční stranu.
„U vítězného návrhu porota kladně hodnotila univerzální otevřený prostor před kostelem směrem k Výškovické ulici, ale také jeho protipól v podobě jednotícího parku, který obepíná budovu kostela ze zbylých tří stran. U ulice Kotlářská je pod stromy umístěno parkoviště a v části před Kotvou pak dětské a parkourové hřiště. Porota také pozitivně hodnotila ctění osy kostela a její protažení do reprezentativního předprostoru pomocí komunitního stolu,“ okomentoval návrh vítězného týmu předseda poroty, architekt Tomáš Bindr.
Soutěžící se zamýšleli nad řešením celého okolí kostela, tedy prostoru mezi architektonicky hodnotným, ale zanedbaným objektem bývalého hotelového domu (dnešní ubytovnou), obchodním domem Kotva, ulicí Výškovická a přilehlým sídlištěm.
„Kostel sv. Ducha architekta Marka Štěpána bezesporu patří mezi nejvýraznější novodobé ostravské stavby. Jsem proto velmi ráda, že se podařilo najít shodu s městským obvodem, nerealizovat původní návrh prosté technické opravy území, ale jít cestou architektonické soutěže, jejímž cílem je především najít nejlepší možný směr pro daný úkol a kvalitního partnera pro další práci. V následujících týdnech tak s vítězi zahájíme jednání o smlouvě na projektové práce,“ uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
Zemřel držitel ceny města Ostravy, profesor Eduard Ovčáček
Eduard Ovčáček se narodil v roce 1933 v Třinci na Frýdecko-Místecku. Počátky, ale i část jeho zralé tvorby jsou spojené s Ostravou, kde žil, a s Bratislavou, kde studoval.
V období po roce 1968 projevil Eduard Ovčáček občanskou statečnost, když ve své tvorbě kritizoval invazi vojsk Varšavské smlouvy a okupaci Československa, později rovněž připojil svůj podpis pod Chartu 77. Za své postoje byl komunistickým režimem perzekuován a v průběhu takzvané normalizace nesměl oficiálně vystavovat.
Po listopadu 1989 se aktivně podílel na obnově hned několika výtvarnických spolků a uskupení. Patřil k zakladatelům Fakulty umění Ostravské univerzity, kde vedl Ateliér volné grafiky na Katedře intermedií.
Profesor Eduard Ovčáček byl nositelem hned několika profesních i jiných ocenění, v březnu 2008 obdržel za svůj umělecký a pedagogický přínos Cenu města Ostravy.
Statutární město Ostrava vyjadřuje rodině Eduarda Ovčáčka, jakož i jeho přátelům, upřímnou soustrast.
Reuse centrum Ostrava se těší stále větší oblibě
Reuse centrum Ostrava, prostor, kam lze bezplatně odevzdat předměty z domácností, které už jejich majitelé nepotřebují a vyhodili by je, se od svého otevření v roce 2020 stalo velmi oblíbeným a užitečným místem. Za dva roky fungování reuse centra našlo nové uplatnění téměř sto tisíc předmětů.
Reuse centrum Ostrava přijímá hračky, knihy, sportovní potřeby, nábytek, nádobí a další předměty do domácnosti. Občané mohou své dary pro opětovné využití předávat přímo v centru, ale také ve všech 11 sběrných dvorech na území města. Reuse centrum navštíví denně v průměru 100 lidí. Přicházejí sem věci hlavně vybírat, ale někteří je i přivážejí. Většina darů ale proudí ze sběrných dvorů. Darované předměty přímo v reuse centru prochází selekcí, očistou, případně drobnou opravou a jsou zájemcům nabídnuty za symbolický příspěvek do veřejné sbírky, který se obvykle pohybuje v rozmezí od 10 do 200 korun.
„Celý výtěžek z prodeje je určen na zelené projekty v Ostravě, které společnost OZO Ostrava vybírá prostřednictvím každoročních tematických výzev. Na konci listopadu bylo na kontě veřejné sbírky 813 tisíc korun a lze očekávat, že do konce roku částka ještě poroste. Dosud se do výsadby a údržby městské zeleně investovalo více než milion korun a přibližně stejná částka bude k dispozici i v příštím roce," vysvětluje Karel Belda, jednatel městské odpadové společnosti OZO Ostrava, která ve svém areálu v Ostravě-Přívoze reuse centrum provozuje.
V Reuse centru Ostrava si mohou návštěvníci vybrat nejen levné, ale často také originální věci s příběhem. A protože v některých případech poptávka převyšuje nabídku, reuse centrum spouští kampaň „Pošli to dál" s cílem zvýšit povědomí o činnosti tohoto zařízení a vyzvat občany, aby darovali funkční věci, které již nepotřebují. „Tím, že lidé předmět nevyhodí, ale darují, udělají hned tři dobré skutky. Chovají se udržitelně a šetří životní prostředí, protože věci neskončí na skládce, ale slouží dál. Potěší někoho jiného, kdo si věc vybere a má z ní užitek. A v neposlední řadě dárci přispějí na ekologické projekty, protože celý výtěžek z reuse centra putuje na výsadbu zeleně ve městě. Předcházení vzniku odpadu je v hierarchii nakládání s odpady největší prioritou. Se společností OZO Ostrava se dlouhodobě snažíme hledat cesty, jak minimalizovat objem odpadu a jak co nejlépe využít ten, který již vyprodukován byl. A reuse centrum je dobrým příkladem, jak toho lze efektivně dosáhnout," říká ke spolupráci města a společnosti OZO Ostrava náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.
Odstraněním torz bývalých garáží pokračuje další etapa likvidace velké černé skládky
Likvidace obrovské nelegální skládky odpadů a postupná rekultivace území v lokalitě bývalých řadových garáží u ulice Muglinovské nedaleko Komenského sadů v centru města u řeky Ostravice postoupila do další etapy.
„Na místě původně stála více než stovka garáží, které již před deseti lety začaly významně chátrat. Nakonec se místo stalo jednou velikou skládkou. Řešení nebylo jednoduché, protože přesto, že jde o městské pozemky, vlastní garáže patřily jednotlivým fyzickým osobám, s kterými bylo nutné jednat o výkupu. Teprve letos v květnu mohla být uskutečněna první etapa, která spočívala v odklizení odpadků z volného prostranství mezi garážemi," upřesnila náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. „V právě započaté fázi likvidujeme zbývající betonové plochy a ráda bych, aby bylo místo na závěr ozeleněno," dodala náměstkyně Šebestová.
V tuto chvíli se v části areálu odstraňují zbytky garáží, jejich základové desky, a hlavně zpevněné betonové plochy. Následně budou provedeny terénní úpravy do nivelety původních základových desek, a nakonec bude pozemek oset trávou. Tyto práce financuje město Ostrava a práce zajišťuje společnost Ostravské městské lesy a zeleň. V případě příznivých klimatických podmínek by mělo být hotovo během tří týdnů od počátku realizace.
Současně bude v další části areálu probíhat odstranění stavebních objektů 18 garáží, opět včetně základových desek. Tyto práce budou zahájeny až po vyřešení majetkoprávních vztahů, tedy dědických řízení u sedmi z těchto garáží. Zadavatelem prací bude městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz s předpokládaným dokončením v roce 2023.
„Ve spolupráci s Magistrátem města Ostravy a Povodím Odry budeme koordinovat instalaci závory k sjezdu z ulice Muglinovské, jako prevenci k opětovnému návozu odpadu," doplnil starosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petr Veselka.
Cena za 1. etapu likvidace této černé skládky činila téměř 3,4 milionu korun s DPH, cena aktuální etapy přesahuje 7,1 milionu korun bez DPH. Ostrava na odstranění černých skládek vynakládá nemalé finanční prostředky. Každoročně vyzývá také k úklidu odpadu vlastníky pozemků podél vodních toků a komunikací nebo v blízkosti nákupních center.
Ostrava letos realizuje stavby pěti kilometrů cyklostezek
Na území města je aktuálně postaveno nebo vyznačeno zhruba 273 kilometrů cyklistických stezek, pruhů a tras, z toho je více než 113 km vedeno segregovaně od motorové dopravy. Snahou města je tuto síť v Ostravě a nejbližším okolí dále rozšiřovat a vzájemně propojovat, aby cyklisté jezdili po bezpečných stezkách a zároveň motivovat k vyššímu využívání kola jako běžného dopravního prostředku po městě.
Investiční plán letošního roku zahrnoval realizaci čtveřice dlouhodobě připravovaných projektů pro zlepšení cyklistické infrastruktury ve městě v celkové hodnotě 29,6 milionů korun bez DPH. Jedná se o projekt v Cholevově ulici v Hrabůvce, trasu J a V mezi Radvanicemi a Michálkovicemi, propojení části Mariánských Hor v rámci cyklostezky M a také cyklistické propojení Poruby s přilehlou Vřesinou. Zajímavým projektem je také zavěšená cyklostezka, propojující centrum města s Dolní oblastí Vítkovic.
„Realizované projekty naplňují dosud platnou koncepci cyklodopravy města, přijatou v roce 2010 a aktualizovanou v roce 2018. S ohledem na liniový charakter staveb se jedná o dlouhodobě připravované projekty, které propojují jak jednotlivé městské části, tak i rekreační oblasti. Kromě těchto projektů v realizaci dokončujeme přípravu některých dalších významných částí cyklistické infrastruktury, jejichž realizaci předpokládáme v příštím roce. Mezi nimi např. stezky a pruhy na ulici Přemyslovců či stezky na ulici Vítkovické," řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
Aktuálně se staví v ulici Cholevově v Hrabůvce, konkrétně v úseku od ulice F. Lýska po ulici J. Herolda. Propojení dvou úseků stávajících cyklostezek umožní kontinuální průjezd, takže cyklista již nebude muset místo mezi těmito místy projíždět po komunikaci. Délka trasy, zahrnující cyklostezku a chodník pro pěší, je 262,5 metru. Stavba z betonové zámkové dlažby na každém svém konci navazuje na dříve realizované úseky cyklostezek, součástí je i vybudování nového veřejného osvětlení. Zhotovitelem je MDS Ostrava s. r. o. za cenu 4,5 milionu korun bez DPH. Stavba bude dokončena v polovině prosince 2022.
Dalším letos řešeným projektem je Cyklistická trasa J, V – Radvanice – Michálkovice. Území je vymezeno na severu kulturní památkou Důl Michal v Michálkovicích, na jihu pak cyklistickou trasou O, v celém úseku trasa je vedena v koridoru ulic Radvanické, Čapkovy a Lihovarské nebo v jejich blízkosti. V úseku mezi ul. Pastrňákovou a zastávkou autobusů Turgeněvova budou cyklisté vedeni ve vozovce formou piktogramových koridorů. Práce začaly 4. října a potrvají do března příštího roku. Celková délka úseku je 3 104 metry, z toho je 520 m budovaných nově a 2 584 m je úprava stávající komunikace.
Na cyklostezce M, která se vine od Poruby až do Rychvaldu, letos probíhají práce na propojení části městského obvodu Mariánských Hor, konkrétně mezi ulicí 28. října a ulicí 1. máje. Nový úsek měří 1000 metrů, začíná napojením od ulice Mrštíkovy a vede souběžně s ulicí Železárenskou až po napojení na ulici 1. máje. Pomůže zvýšit bezpečnost jízdy cyklistů i chůze pěších doplněním dělících ochranných ostrůvků, úpravou stávajících přechodů a míst pro přecházení, a také úpravami pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Obnoví se povrchy vozovek, zajistí dokonalé odvodnění a upraví osvětlení na trase cyklostezky. Cyklostezka vznikne rekonstrukcí a rozšířením stávajícího chodníku. Na převažující části cyklostezky, tj. od ulice 1. máje po ulici Jahnova bude jen cyklostezka bez souběžného chodníku. Od ulice Jahnova po ulici Mrštíkova vedle nové cyklostezky vede i zrekonstruovaný chodník, oddělený od pruhu pro cyklisty proužkem z reliéfní dlažby. Cyklostezka i chodník jsou výškově odděleny od silniční vozovky. Práce započaly v září a měly by skončit v březnu 2023. Zhotovitelem je EUROVIA CS, a.s. za cenu 15,9 milionů korun.
Letos se také řeší cyklistické propojení Poruby s přilehlou Vřesinou. Stavba zde řeší jednak doplnění chybějícího propojení realizovaných komunikací v souběhu se silnicí I/11, jako i pokračování pěší komunikace od napojení mimoúrovňové křižovatky na silnici III/4692 a následně společné stezky pro cyklisty a chodce, které umožní přístup obyvatel Poruby k rekreačnímu středisku Skalka a Střelnici Poruba. Zhotovitelem je společnost FIRESTA – Fišer, rekonstrukce, stavby a.s., cena díla 13,7 milionů korun s termínem na realizaci 32 týdnů od zahájení stavby, které se předpokládá v prosinci. Délka trasy je zhruba 450 m.
Nejen ostravští obyvatelé se také mohou těšit na novou cyklostezku o délce 550 metrů, která bude tvořena pomocí dvou zavěšených lávek přes železniční vlečku a řeku Ostravici. O lávce, která vzniká podle návrhu architekta Josefa Pleskota jsme již dříve informovali např. https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/mesto-vybralo-zhotovitele-nove-lavky-pres-ostravici.
Důležité změny v poskytování lékařské pohotovostní služby v Ostravě
Nemocní lidé, ať už děti nebo dospělí, kteří budou potřebovat ošetřit na lékařské pohotovostní službě (LPS) v Ostravě, by měli počítat s tím, že od 1. ledna 2023 dojde v poskytování této služby k podstatným změnám.
Legislativní kompetence k LPS přísluší Moravskoslezskému kraji, který také ze svého rozpočtu dotuje její provoz. Dlouhodobě však existují nejen v Ostravě, ale i na mnoha dalších místech obtížně řešitelné personální problémy se zabezpečením této služby.
„V zájmu zajištění plynulého a kvalitního poskytování LPS pro obyvatele Ostravy a blízkého okolí, se snahou o eliminaci výše zmiňovaných problémů a v situaci neexistence žádného jiného reálného poskytovatele LPS, iniciovalo statutární město Ostrava zabezpečení poskytování této služby, tedy LPS pro dospělé a LPS pro děti a dorost, prostřednictvím tří ostravských nemocnic,“ uvedl náměstek primátora Zbyněk Pražák.
Jde o Městskou nemocnici Ostrava, Fakultní nemocnici Ostrava a Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice a.s., s těmito závěry:
- LPS pro dospělé by měla nadále zajišťovat Městská nemocnice Ostrava ve stávajících prostorách LPS na ul. Varenská č. 3131/5, 702 00 Ostrava-Moravská Ostrava. A to v pracovní dny od 17 do 22 hodin a o víkendech a svátcích od 8 do 20 hodin.
- LPS pro děti a dorost (do doby dosažení 18 let věku) by měla nově zajišťovat Fakultní nemocnice Ostrava v nově upravených prostorách nemocniční polikliniky na ul. 17. listopadu 1790/5, 708 00 Ostrava-Poruba. A to v pracovní dny v době od 16 do 22 hodin a o víkendech a svátcích od 8 do 22 hodin.
- Po ukončení ordinačních hodin LPS poskytne pacientům v případě potřeby nutnou a neodkladnou zdravotní péči kterákoliv z těchto tří nemocnic na příslušném pracovišti dané nemocnice.
Nový dotační program města podpoří oživení prázdných budov i vznik dalších bytů
Město Ostrava přináší nový podpůrný program pro soukromé vlastníky nemovitostí, jehož smyslem je vracet do života dlouhodobě nevyžívané budovy a současně rozšiřovat nabídku nájemního bydlení ve městě. Cílem dotace je obnova a rekonstrukce bytů i vznik bytů nových. Zájemci mohou získat až 350 tisíc korun na jednu bytovou jednotku.
„Program na obnovu nevyužitých budov za účelem rozvoje bytového fondu v Ostravě jsme připravovali v návaznosti na Strategický plán města fajnOVA s cílem podpořit oživení dlouhodobě opuštěných budov. Navazujeme tak na projekt Refill, který mapoval dlouhodobě prázdné objekty a aktivizoval je k využití především formou tzv. dočasného užívání. Nyní je tím cílem nové dlouhodobé užívání pro nájemní bydlení. Tedy řešení zvyšujících se problémů s dostupností bydlení ve městě. Jedná se o projekt v tomto směru pilotní, v rámci první výzvy tedy budeme ověřovat poptávku,“ uvedla Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora.
Program je koncipován jako víceletý a předpokládá postupné vyhlašování jednotlivých výzev, schválen byl program s celkovou alokací 40 milionů korun pro léta 2023–2026 a zároveň první výzva programu, pro niž je vyčleněno 20 milionů korun. Příspěvek města je stanoven ve výši 5 tisíc korun/m² bytu do výše až 350 tisíc korun za byt, jeden žadatel může získat maximálně 3 miliony korun. Dotace může činit maximálně polovinu celkových uznatelných nákladů projektu, zbylé náklady hradí majitel stavby. Finance budou poskytnuty ve dvou splátkách, polovina po uzavření smlouvy a druhá polovina po realizaci projektu. Díky první výzvě tak předpokládáme vznik či obnovu zhruba šesti desítek bytů.
Žadatelem o zmíněnou dotaci může být vlastník či spoluvlastník objektu. Lhůta pro podávání žádostí je stanovena od 1. března 2023 do 12 hodin 31. března 2023. Zájemci naleznou detailní informace k programu na webu města viz https://1url.cz/Cr4V5.
Aktuální kulturní tipy
HUDBA
05. 01. 2023, Janáčkova filharmonie Ostrava, GONG, Novoroční koncert. Na programu bude nejznámější kantáta Carmina burana ve spolupráci s Českým filharmonickým sborem Brno. https://www.jfo.cz/koncert/m2-novorocni-koncert-4/LITERATURA/VÝSTAVA
18.01.2023, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Dům umění. Dvě slavnostní vernisáže výstav polské umělkyně Urszula Broll a českého sochaře Jaroslav Koléšek. Broll: https://www.gvuo.cz/urszula-broll_ed304, Koléšek, https://www.gvuo.cz/jaroslav-kolesek_ed305DIVADLO
VÝSTAVA VEDUT
Ve výstavních sálech Ostravského muzea v budově Staré radnice koná vernisáž výstavy s názvem Slezská města včera i dnes. Výstava samotná zpřístupní návštěvníkům soubor jedinečných městských vedut z 18. století. Potrvá do 5. února. Více na www.slezskamesta.eu