Newsletter Radnice - LISTOPAD 2021

Listopadové vydání newsletteru událostí v Ostravě.

Hlavní vstup do Nové radnice je opět otevřen

foyer new

Nejen, že je otevřen hlavní vstup do budovy Nové radnice, který byl více než rok uzavřen. Foyer, do kterého nyní návštěvníci vstoupí, je zrekonstruováno. Ve vstupních prostorách je nově instalována recepce, kde příchozí získají praktické informace k tomu, co mohou na jednotlivých pracovištích vyřídit a jak se mají v budovách magistrátu orientovat. Prostor je rozdělen do dvou vyvážených částí – při vstupu je po pravé straně recepce a po levé straně velký sedací taburet. Výstavba recepce probíhala od června do října letošního roku.

Koncertní sál, který doslova přeskočí Dům kultury města Ostravy

steven

Ostravu navštívil světoznámý americký architekt Steven Holl, který je podepsán pod návrhem nového koncertního sálu v Ostravě. Sál, levitující nad Domem kultury města Ostravy, bude mít tvar pouzdra na hudební nástroj a je řazen mezi nejočekávanější stavby světa. Zásadní součástí rekonstrukce je rovněž proměna samotného kulturního domu ze 60. let 20. století. Stavba zapíše naše město na architektonickou mapu světa a nejen to! Významně pomůže turistickému ruchu, podpoře kultury a kreativního průmyslu a celkovému rozvoji regionu. Ostrava se své koncertní síně dočká po dlouhých 160 letech, protože tak dlouho o ni naši předchůdci usilovali. Celý propojený objekt má navíc potenciál stát se jednou z nejekologičtějších staveb v republice. Stavět by se měla začít v příštím roce a první koncert by se mohl uskutečnit už v roce 2025.

"Tento region, toto město potřebuje změnit svou sociálně ekonomickou strukturu. Potřebuje nastartovat nové obory, potřebuje nastartovat kreativní průmysl, potřebuje zvýšit vzdělanostní úroveň a cesta k tomu vede přes podporu kultury a vzdělanosti. Koncertní a operní sály vznikající po celém světě jsou novodobými katedrálami, které reprezentují vyspělost národů a podporují jejich vzdělanost a kulturnost. Těším se, že naše nová koncertní síň posune Ostravu do této exkluzivní společnosti," říká Tomáš Macura, primátor Ostravy.

Architekt Holl byl v Ostravě na pracovní návštěvě. Mimo prohlídky domu kultury a jeho okolí zde měl ve čtvrtek 14. října i besedu, na které přiblížil nejen podrobnosti připravovaného koncertního sálu pro Ostravu, ale okomentoval i aktuální výstavu svých prací v Domě umění města Ostravy. Popsal svůj vztah k hudbě a odpovídal na položené otázky. Besedy se zúčastnilo asi 300 zájemců, včetně studentů architektury z celé České republiky.


Začíná oprava proluky u Masarykova náměstí

proluka

Proluka v bezprostřední blízkosti Masarykova náměstí, spolu s částí ulice Dlouhá, projdou v následujících měsících rekonstrukcí. Dojde zde k opravě kanalizace, jakož i zpevněných ploch a úpravě zeleně. Práce začaly 4. října letošního roku, přičemž ukončení vodovodních oprav a předláždění Dlouhé ulice je plánováno na 15. listopad 2021. Rekonstrukce vyjde na 11,6 milionu korun.

Před zhruba dvěma lety jsme s veřejností diskutovali možnost využití Masarykova náměstí jako tzv. relax zóny s dočasnými stavbami s občerstvením a plochou pro sportovní či kulturní aktivity. S ohledem na kontroverznost samotného projektu v tomto území, jeho ekonomiku a dopady pandemie covid jsme rozhodli návrh v plném rozsahu nerealizovat, ale zajistit nezbytné úpravy technické infrastruktury a povrchů tak, aby území bylo na jedné straně funkční, ale také připravené právě např. pro kulturní aktivity krátkodobého i dlouhodobějšího charakteru,“ uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Předmětné území, vymezené Masarykovým náměstím a ulicemi 28. října, Dlouhá a Zámecká, je v návaznosti na historický kontext určeno k zástavbě. Ta však může být provedena až v horizontu od pěti do deseti let, vzhledem ke stavbě parkovacího objektu v nároží ulic Purkyňova a Zámecká, pro který město v minulém roce vyhlásilo architektonickou soutěž a nyní zpracovává projektovou dokumentaci. S ohledem na neutěšený technický stav území město připravilo rekonstrukci, která zajistí jeho funkčnost do doby zástavby a zároveň zlepší vzhled veřejného prostranství.

„Základní myšlenkou koncepce návrhu je zachovat současné pěší trasy a v co největší možné míře travnaté plochy,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. „Chodníčky budou narovnány do pravidelného kříže a jejich nevhodný asfaltový povrch nahradí velkoplošná betonová dlažba s lemem z drobné kostky, tím umožní vsakování dešťové vody. Nově položený kobercový trávník bude snášet nízké sekání a větší pohyb a může tak sloužit pro piknik a odpočinek.“


fajnOVY prostor proměňuje město podle vašich představ

hmyz

Dotační program s názvem fajnOVY prostor zapojuje místní komunity do zkrášlování Ostravy a pomáhá tak nejen zvyšovat kvalitu veřejného prostranství, ale také podporuje komunitní život ve městě. Letos proběhl již 4. ročník tohoto dotačního programu a postupně do realizuje dalších 15 projektů, nápadů veřejnosti.
„Programem fajnOVY prostor město Ostrava motivuje a podporuje obyvatele města, aby se aktivně podíleli na utváření podoby míst, kde rádi tráví čas nebo zde žijí. Díky dotačnímu programu jej mohou utvářet podle svých představ. Na realizaci svého nápadu může žadatel získat z města až 500 tisíc korun," vysvětluje náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

V letošním roce byly dokončeny 4 vydařené projekty napříč Ostravou. Hotový je například originální hmyzí mobiliář, který vrací do městských ulic přirozené útočiště pro užitečný hmyz. V rámci tohoto projektu vzniklo 8 velkoprostorových hmyzích domků podle návrhu ostravských umělců. Komunitní život na Liščině podpořila obnova dětského koutku Liščináček, který si s pomocí dospělých upravovaly samy děti, před pobočkou Českého červeného kříže vznikl příjemný odpočinkový prostor nejen pro návštěvníky Městské nemocnice Ostrava a projekt Naše zahrádka vytvořil na Skautské ulici v Porubě atraktivní místo k sousedskému setkávání.

Z nové Smyslové a komunitní zahrady na ulici Mjr.Nováka se do konce roku mohou těšit nejen děti z mateřské školky, které se za přispění lektorů zapojily do tvorby hmyzích domečků. Obyvatelé domu na ulici Sokolské dokončují úpravy prostoru za domem, který už teď zpříjemňují nové keře, záhony a moderní posezení.
Na projekty, které byly letos schváleny, ale hotové budou příští rok, bylo rozděleno 480 tisíc korun. Ostravané se tak dočkají třeba revitalizovaného parku v Pavlovově ulici na Jihu, Vílí zahrádky v Resslově ulici v Porubě nebo ostrova kvetoucí zeleně v ulici Tyršova.

„Již pátým rokem mají občané možnost zapojit se do tvorby veřejného prostoru kolem sebe prostřednictvím našeho dotačního programu, který se jmenuje „fajnOVY prostor". Ukazuje se, že na počátku byl opravdu dobrý nápad, protože je o grant velký zájem. Těší mě, jak vznikají mnohdy i originální projekty díky nápaditosti lidí, kterým záleží na prostředí, ve kterém žijí, kde bydlí nebo kde prostě jen tráví čas. A jsou ochotni se o své nápady nejen podělit, ale také pro ně něco udělat a nadchnout pro realizaci i své okolí. Dotační program bychom chtěli vypsat i pro příští rok," řekla Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora pro životní prostředí.

Cílem dotačního programu fajnOVY prostor je zlepšení vzhledu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných míst podle vlastních nápadů veřejnosti. Ostrava ho poprvé vyhlásila v roce 2017, za tu dobu podpořila částkou téměř 12 milionu korun celkem 45 projektů. Přidanou hodnotou takových projektů na úpravu veřejného prostoru je, že se do jejich realizace zapojují aktivní obyvatelé, sousedská komunita. Lidé pak mají k takovému místu lepší vztah, udržují ho, starají se o něj a smysluplně jej využívají. Ucházet se o podporu z programu mohou všichni aktivní občané nebo nestátní neziskové instituce. Proces je velmi jednoduchý, každý projektový záměr musí jen ještě před schválením radou a zastupitelstvem města podpořit minimálně třicet obyvatel starších 18 let podpisem na podpisový arch. Maximální výše dotace na jeden projekt je 500 tisíc korun. Podrobné informace jsou k dispozici na webu www.fajnovyprostor.cz


Očkovací centrum na Černé louce pokračuje

ockocentr

Přestože se ještě v září uvažovalo o uzavření velkokapacitního očkovacího centra na Černé louce, zhoršující se epidemická situace a znovu rychle rostoucí zájem veřejnosti o očkování, vedly k rozhodnutí, že centrum je v provozu i po 1. listopadu.  Očkovací centrum je otevřeno každý den od 7.00 do 19.00 hod, a to včetně víkendů a státních svátků. Aktuální data dokazují, že není radno riziko nakažení podceňovat. Jen za pondělí 1. listopadu přibylo v Moravskoslezském kraji 1237 nových případů. Pokud dosud nejste očkovaní, zvažte znovu tuto nejjednodušší a nejúčinnější možnost ochrany vašeho zdraví. Současně vás prosíme, abyste byli ohleduplní ke svému okolí a dodržovali aktuální nařízení vlády.


Stavbou roku 2021 je voliéra La Pampa v ostravské zoo

pampa

V letošním 29. ročníku získala voliéra La Pampa v Zoo Ostrava zvláštní ocenění Cena veřejnosti Stavba roku 2021. V anketě pro širokou veřejnost se pro ni rozhodlo přes 21 tisíc hlasujících. Reuse centru společnosti OZO Ostrava porota udělila Cenu za mimořádný společenský přínos.
„Cením si skutečnosti, že si hodnotící komise všimla celospolečenského přínosu, jaký Reuse centrum Ostrava má v rámci podpory cirkulární ekonomiky. Lidé zde mohou přinést a darovat funkční použitý nábytek a další předměty pro domácnost. Za příspěvek do veřejné sbírky si tyto věci pak může odnést někdo, komu ještě dobře poslouží. Vybrané peníze se využijí na veřejnou zeleň v našem městě. Porotu však zaujal nejenom fakt, že projekt napomáhá ekologickému chování obyvatel, ale i nápadité řešení samostatné stavby," zhodnotil ostravský primátor Tomáš Macura, čímž zároveň poukázal na význam Reuse centra pro společenskou zodpovědnost.
Reuse centrum bylo v přívozském areálu městské společnosti OZO Ostrava otevřeno loni v září.
Voliéra La Pampa, která ovládla hlasování veřejnosti, slouží návštěvníkům Zoo Ostrava taktéž od minulého roku. Ti zde mohou v jedinečném prostředí obdivovat jihoamerickou faunu. Tomáš Macura projevil radost také nad tímto oceněním a zároveň doporučil návštěvu La Pampy všem, kdo ji doposud odkládali: „Republiková stavba roku 2021, alespoň z pohledu hlasování veřejnosti, je z Ostravy. Kdo ji ještě nezná, neměl by si návštěvu nechat ujít. Podzim v ZOO má své kouzlo."
Hlavním organizátorem soutěže Stavba roku je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Odborná porota Stavby roku 2021 byla složená tradičně ze zástupců jednotlivých vypisovatelů z řad architektů a inženýrů. Porota navštívila v rámci hodnocení všech 90 přihlášených staveb a za necelých 13 dnů najela přes 3 200 km.
Všechny oceněné i přihlášené stavby jsou k dispozici na webu Stavba roku 2021.


Ostravské Vánoce letos odstartují s posledním listopadovým víkendem

vanoce

Vánoce se nezadržitelně blíží, a tak je i příprava letošního ročníku těch ostravských v plném proudu. Jak dramaturgové dříve avizovali, návštěvníky čeká nabitý kulturní i doprovodný program a pozadu nezůstanou ani tradiční vánoční trhy v centru města, kde budou rozmístěny čtyři desítky stánků. „Vánoce v Ostravě mají bezesporu svou tradici. Ostravany chceme v adventním období potěšit nejen oblíbenými a osvědčenými aktivitami, jako je ledové kluziště nebo vystoupení hudebních hvězd, ale přinést také novinky, o kterých se bude mluvit. Osobně se tak těším zejména na nově vznikající Uměleckou scénu, všeobecnou adventní atmosféru a živý vánoční strom, jenž doslova rozzáří centrum města," říká primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura.

Zcela novou podobu letos skutečně nabere Prokešovo náměstí, kde avizovaná Umělecká scéna vznikne. Oproti minulým letům zde totiž nebude umístěn vánoční strom, nýbrž velkolepá plastika podle návrhu renomované výtvarnice Eriky Bornové, dcery světoznámého malíře a ilustrátora Adolfa Borna. „Umělecká instalace, která v těchto dnech vzniká přímo v dílnách Národního divadla moravskoslezského, bude skutečně monumentální. Na délku i šířku bude mít jedenáct a na výšku zhruba deset metrů. Mohu prozradit, že půjde o dílo s vánočně – zimní tématikou a prostor před Novou radnicí pro adventní čas značně promění," přibližuje náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Z kulturního programu již dramaturgie zveřejnila celou řadu kapel. Hlavní scénu na Masarykově náměstí rozezní například skupina Nebe, Buty, Bandjeez s Kateřinou Marií Tichou a se speciální audiovizuální show vystoupí i Janáčkova filharmonie Ostrava. Do programu se zapojí i další lokální kapely a umělci či ostravské školy. Doprovodný program přinese rovněž řadu novinek. Kromě oblíbeného ledového kluziště, jež se přesouvá na náměstí Dr. Edvarda Beneše, a ruského kola jsou připraveny workshopy a komentované procházky Po stopách ostravských Vánoc v proměnách času.

„Procházky s průvodcem budou startovat z Prokešova náměstí a pro návštěvníky budou zajištěny bezplatně. Z kapacitních důvodů je však nutné se na ně předem rezervovat prostřednictvím formuláře na webu akce," vysvětluje ředitel informačních center a destinačního managementu Jiří Šimon. Ostravské Vánoce proběhnou v termínu 26. listopadu 2021 – 2. ledna 2022. Podrobnosti o programu v centru města i v dalších městských obvodech a aktuální informace najdete na webu akce www.ostravskevanoce.cz.


Nová legislativa prodražuje obcím nakládání s odpady

odpad

Poslední desetiletí zaznamenáváme zásadní obrat ve způsobu nakládání s komunálním odpadem a obecně přechod společnosti od spotřebitelského způsobu života k oběhovému hospodářství. To přináší také změnu chování obyvatel ke způsobu nakládání s komunálním odpadem.

Dosažení těchto změn však znamená vložit do odpadového hospodářství nemalé finanční zdroje. Ostrava postupně rozšiřuje a zkvalitňuje systém městského nakládání s komunálním odpadem, přičemž klade zvláštní důraz na ochranu životního prostředí. Veškerý rozvoj městského systému navýšil roční náklady za uplynulých 10 let o více než 20 milionů, přičemž roční poplatek za odpady pro občana zůstává již od roku 2005, tedy již 16 let, stejný, ve výši 498 Kč. Roční příjem města z poplatků občanů za komunální odpad je 120 milionů korun. Město tak musí každoročně náklady na odpadové hospodářství dorovnávat ve výši 80 milionů korun z městského rozpočtu.

Od 1. 1. 2021 vstoupil v platnost nový zákon o odpadech. Ten stanovil vysoké cíle v třídění odpadů, jakož i jejich opětovnému použití coby surovinových zdrojů. Přináší rovněž omezování skládkování s cílem zakázat od roku 2030 ukládání veškerých využitelných odpadů na skládky. Aby byly obce a města k zákazu skládkování motivovány, byl zaveden poplatek za uložení odpadu na skládku, který se každoročně zvyšuje. Pro Ostravu to znamená zaplatit v roce 2021 poplatek ve výši asi 29 milionů korun.

Náklady na odpadové hospodářství však nezvyšují pouze nové povinnosti dané legislativou, ale i zvyšující se náklady na samotný provoz městského systému. Ať už se jedná o cenový nárůst vlivem inflace a zvyšujících se režií nebo požadavky na rozšiřování městského systému o nové služby, či rozvoj služeb stávajících. To přinese růst nákladů na odpadové hospodářství v řádu desítek milionů ročně. S vědomím nárůstu nákladů a současného vysokého doplatku na odpadové hospodářství z rozpočtu města je zřejmé, že navýšení poplatků hrazených občany bude do budoucna s vysokou pravděpodobností nevyhnutelné.

Město aktuálně připravuje novou vyhlášku o systému nakládání s odpady, ve které budou zohledněny legislativní změny, stejně jako novou vyhlášku o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství.


 

Letošní Tyrkysová sbírka opět pomůže potřebným

tyrkys

Výtěžek z Tyrkysové sbírky letos poputuje k ostravským neziskovým organizacím. Prostřednictvím zvláštních kasiček a unikátních jízdenek mobilní aplikace MojeDPO může přispět každý z cestujících.

Od 15. do 19. listopadu letošního roku budeme dobrovolníky Tyrkysové sbírky potkávat v dopravních prostředcích a na zastávkách MHD. Do kasičky může každý hodit libovolnou částku, přes aplikaci MojeDPO lze pak za 50 korun pořídit jedinečnou tyrkysovou jízdenku.

Tyrkysová jízdenka je přestupní a po dobu 45 minut platí ve všech spojích Dopravního podniku Ostrava (DPO), přičemž celá částka půjde na transparentní účet Nadačního fondu Křídlení. Vybrané peníze pomohou třeba při nákupu speciálních pomůcek pro předčasně narozená miminka, provozu hipoterapie a dalších aktivitách pro potřebné.

Pro jaké konkrétní neziskové organizace se letos peníze vybírají zjistíte na: www.tyrkysovasbirka.cz, kde se taktéž dovíte veškeré podrobnosti.

Tyrkysová barva není jen symbolem štěstí a ochrany, ale také už několik let výrazným symbolem DPO a jeho aktivního přístupu ke společenské odpovědnosti.

Slavnostní vyhlášení vybrané částky se koná 25. listopadu 2021 na akci Advent plný křídlení.


 

Ostravský magistrát je nejpřívětivějším úřadem v kraji

přívětivý

Ostrava potřetí v řadě získala v soutěži Přívětivý úřad první místo v rámci Moravskoslezského kraje. Na druhé příčce v kraji se umístil Nový Jičín a třetí místo přináleží Opavě. V rámci celé České republiky se Ostrava umístila na místě třetím, hned za vítězným Kolínem a stříbrným Žďárem nad Sázavou.

Letos se konal již šestý ročník soutěže Přívětivý úřad, kterou každoročně vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Slavnostní předávání cen se uskutečnilo v pondělí 8. listopadu 2021 v Arcibiskupském paláci v Olomouci. Ceny předával náměstek ministra vnitra Petr Vokáč.

Cením si opakovaného umístění v soutěži a těší mě i vítězství na Moravě. Hodnocené období navíc ztížila pandemie covidu-19, proto jsem vděčný za často zvládnutí zcela nestandardních situací, které pandemie přinesla a pomoc zaměstnanců obyvatelům města v této době. Samozřejmě jsem si vědom faktu, že stále je co zlepšovat, nicméně v souvislosti s tímto oceněním Ministerstva vnitra České republiky děkuji všem zaměstnancům magistrátu, kteří svou vstřícností, komunikací i pomocí obyvatelům města přispěli k tomuto výsledku,“ konstatoval primátor Tomáš Macura. 

V rámci soutěže je hodnocen komplexní přístup úřadů v oblasti kvality při poskytování služeb klientům. Základní hodnotící kategorií je poskytování nadstandardních služeb či běžných služeb v nadstandardní kvalitě. Přes sedmdesát kritérií hodnotí přístupnost a otevřenost úřadu, opatření přijatá během pandemie covidu-19, komunikaci s klienty, digitalizaci služeb, zapojování veřejnosti do věcí veřejných a kroky ke zvýšení udržitelnosti.

Pandemie covidu-19 přinesla i četná mimořádná opatření, byly redukovány úřední hodiny a nastala mnohá další omezení. I přes zmíněné nelehké okolnosti zaměstnanci magistrátu odváděli precizní práci ve prospěch občanů a pomáhali jim nalézt řešení situací, do doby pandemie naprosto neznámých. Děkuji všem zaměstnancům, kteří přes obtíže, jež tato doba přinesla, zajistili co nejefektivnější činnost úřadu,“ doplnil Břetislav Gibas, tajemník Magistrátu města Ostravy.

Oceněná města tedy mohou být považována za nejpřívětivější právě pro svůj ucelený přístup při přemýšlení o zvyšování kvality služeb (od délky úředních hodin přes vývoj mobilních aplikací a přívětivost a rychlost komunikace až po participační plánování nebo aktivity v boji proti šíření nákazy covidu-19).

K soutěži vyšla i sbírka 25 příkladů dobré praxe, jež může sloužit jako inspirace dalším městům. Vítězná města se ve sbírkách dobré praxe Ministerstva vnitra České republiky objevují opakovaně. Statutární město Ostrava upoutalo podporou podnikatelů v době lockdownu a dříve inspirovalo svou svěží komunikací, participativním plánováním rozvoje města i koncepčním přístupem v boji proti vizuálnímu smogu.


 

Reuse centrum Ostrava má za sebou úspěšný premiérový rok

reuseReuse centrum Ostrava, které provozuje odpadová společnost OZO Ostrava za podpory statutárního města Ostravy, nedávno oslavilo rok od svého založení. Během této doby si získalo velkou oblibu návštěvníků, kteří dali nový život už více než 43 tisícům předmětů. Díky tomu je na konto sbírky Veřejná zeleň města Ostravy vloženo již 831 tisíc korun! Kromě toho centrum v říjnu získalo v soutěži Stavba roku 2021 cenu za mimořádný celospolečenský přínos.

Reuse centrum Ostrava, které je zaměřeno na opětovné použití věcí, jež by jinak skončily jako odpad, bylo v areálu společnosti OZO Ostrava v Přívoze otevřeno 19. září 2020. „Šlo o další z projektů, jejichž realizací se město ve spolupráci se společností OZO Ostrava dlouhodobě snaží o minimalizování objemu odpadu a o jeho co nejlepší využití. Reuse centrum je jednou z cest, jak toho dosáhnout,“ říká náměstkyně primátora Kateřina Šebestová a upozorňuje, že celý výtěžek z prodeje předmětů v tomto centru je určen na výsadbu zeleně ve městě. „První lokalitou, kde se v případě příznivého počasí s výsadbou hrazenou z této veřejné sbírky začne, jsou zahrady ostravského centra pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek,“ informuje Kateřina Šebestová a podotýká, že nejde o první spolupráci Reuse centra Ostrava a této organizace. „Klienti Čtyřlístku po celé léto v dílně reuse centra, která je k dispozici i veřejnosti, ve spolupráci se zaměstnanci OZO Ostrava vyrábějí vyvýšené záhony z vyřazených přepravních palet,“ upřesňuje náměstkyně primátora.

„Naše reuse centrum, které je jedním ze zakládajících členů České federace nábytkových bank a re-use center, je jasným příkladem toho, že funkční předměty, o něž už původní vlastníci nestojí, mohou ještě sloužit a dělat radost novým majitelům,“ vysvětluje jednatel městské odpadové společnosti OZO Ostrava Karel Belda a upřesňuje, že cena nabízených předmětů se pohybuje od 10 do 200 korun, přičemž průměrný příspěvek do veřejné sbírky za jeden předmět se pohybuje okolo 20 korun. „Stávající majitelé mohou věci určené pro reuse centrum odevzdávat ve všech 11 ostravských sběrných dvorech. Po předchozí telefonické dohodě lze předměty přivézt i přímo do reuse centra, takže člověk může na jednom místě darovat nepotřebný předmět a zároveň si z reuse centra odvézt něco, co se mu hodí,“ dodává K. Belda.

V Reuse centru Ostrava zájemci najdou věci s příběhem, které už svým původním majitelům dosloužily, ale stále mohou přinést radost a užitek jiným lidem – hračky, knihy, sportovní potřeby, nábytek, nádobí a spoustu dalších předmětů do domácnosti.

V současné době jsme svědky velkého „reuse boomu“ – reuse centra zakládá řada měst a na nás se často zástupci těchto měst obracejí, abychom jim poradili, jak na to,“ nastiňuje Vladimíra Karasová, tisková mluvčí OZO Ostrava, fakt, že Reuse centrum Ostrava si za poměrně krátkou domu vybudovalo nejen v rámci kraje, ale i celé republiky velmi dobré jméno. Svědčí o tom i nedávné ocenění v soutěži Stavba roku „Snažíme se naše zkušenosti předávat dál a šířit osvětu. Proto se Reuse centrum Ostrava prezentovalo již na dvou odborných konferencích, ale také široké veřejnosti na ostravském Festivalu v ulicích a Ostravském kompotu, uspořádalo debatní akci pro veřejnost s názvem Udržitelná domácnost, připravilo i workshopy se zaměřením na upcyklaci a nabídlo prostor pro prezentaci partnerským subjektům a organizacím,“ vypočítává V. Karasová s tím, že na nejbližší období připravuje Reuse centrum Ostrava bohatý doprovodný program, který začne už v pátek 12. 11. 2021 akcí Green Swap aneb Výměna rostlin. Následovat bude předvánoční série swapů a tvořivých dílen, které by měly lidem ukázat, že i Vánoce se dají zažít v duchu reuse, tedy opětovného používání věcí.