Newsletter Radnice - únor 2023
City Campus Ostrava byl slavnostně otevřen
Dvě nové univerzitní budovy Ostravské univerzity na Černé louce, jejichž stavba začala v roce 2020, se v únoru 2023 otevírají studentům. Vzdělávat se v nich budou noví trenéři, učitelé, hudebníci, produkční a grafici. Součástí kampusu je galerie a také komorní sál pro více než 200 diváků. Špičkové vybavení pro sport, studium lidského pohybu, digitální grafiky a hudby mohli prozkoumat hosté slavnostního otevření, mezi kterými byl premiér Petr Fiala. Zajít si zaběhat na unikátní zavěšený běžecký ovál, na taneční hodinu, lezeckou stěnu nebo využít poradnu pohybových programů bude moci veřejnost a místní sportovní kluby od března. Projekt, který byl ještě v roce 2017 považován za utopii, je tak realitou.
Kde nakonec univerzitní kampus vyroste, se řešilo už od začátku nového milénia. Tím pravým místem pro tento komplex se nakonec stala Černá louka. City Campus tu propojí centrum Ostravy s Karolinou, Havlíčkovým nábřežím a zanedlouho také Dolními Vítkovicemi.
„Podpora vzdělávání patří mezi priority současného vedení města, vždyť naše bohatství tkví hlavně v lidech. Usilujeme o posílení pozice Ostravy, coby univerzitního města. Nově otevíraný studentský kampus nabídne atraktivní možnosti vzdělávání i trávení volného času nejen pro studenty, ale i pro další obyvatele a návštěvníky Ostravy. A díky své poloze nepochybně přispěje i k dalšímu oživení historického centra. Otevřením kampusu však proměna dříve zanedbané lokality nekončí, naopak. V okolí je patrný čilý stavební ruch, vyrůstá bytový komplex Nové Lauby, dokončena byla první etapa proměny nábřeží pod kampusem, před zahájením je přestavba Pavilonu G na novou scénu Národního divadla moravskoslezského, v přípravě pak je projekt rekonstrukce Pivovarské ulice i obnovy mostu Na Karolině a představena byla urbanistická studie propojení centra Ostravy s Dolní oblastí Vítkovice. Proměněná část města nabídne mnohem atraktivnější podmínky pro komunitní život,“ vysvětlil primátor města Tomáš Macura.
„Výstavba kampusu, který se rozkládá na bezmála čtyřech hektarech území, trvala tři roky a byla technologicky i organizačně velmi náročná. Chtěla bych proto poděkovat všem, kteří se na přípravě stavby i její realizaci podíleli, projektantům, architektům, stavebním firmám, jednotlivým subdodavatelům, zástupcům univerzity i města. Areál se bezesporu zařadí mezi novodobé TOP stavby regionu. Pro město Ostravu však realizace celého projektu představuje, kromě samotné účasti na stavbě budov, sérii souvisejících projektů, které buď realizaci předcházely či na ni naopak navazují. Investice města do tohoto projektu tak v součtu překročí částku 400 milionů korun,“ doplnila náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.
Pozemky k výstavbě kampusu za 41,7 milionu korun poskytlo statutární město Ostrava, které taktéž v kampusu realizovalo stavbu veřejného podzemního parkoviště s kapacitou 155 míst a upravilo přilehlou dopravní infrastrukturu. Tato investice jej vyšla na 175, 22 milionu korun bez DPH. Další desítky milionů korun z městského rozpočtu se týkají úprav, které s projektem souvisí. Další podrobnosti naleznete v aktualitě města.
Video, které mapuje příběh celého projektu a roli statutárního města Ostravy v něm najdete ZDE
Sad Dr. Milady Horákové se stane důstojným partnerem nového koncertního sálu
V srdci parku vznikne prosvětlený prostor s altánem pro kulturní a společenské aktivity, obnoví se vodní prvek, přibude promenáda a ovocný sad. To jsou jen některé z prvků vítězného návrhu krajinářsko-architektonické soutěže na proměnu sadu Dr. Milady Horákové, jehož autorem je ateliér míza architekti.
Návrh vyzdvihuje přednosti současného parku a nenásilně do něj doplňuje nové prvky. Jedním z nich je například altán umístěný na louku za budoucí novostavbou koncertního sálu, který umožní rozšíření akcí Janáčkovy filharmonie a kulturního domu do venkovního prostoru. Konat se zde mohou i jiné události, celá louka tak poslouží jako univerzální místo pro společenské aktivity.
„Porota ocenila zejména celistvost a kvalitu návrhu, včetně jeho funkčního propojení parku s okolím, které umožní, aby se území stalo živou, pulsující a zároveň ke klidu vybízející součástí města," uvedl předseda poroty, krajinářský architekt Petr Velička.
K současnému dětskému hřišti bude umístěna kavárna s toaletami. Nově založený ovocný sad oddělí herní zónu od zbytku parku. Další herní a odpočinkové prostory s posezením, které autoři nazývají „městskými pokojíčky", vzniknou na okraji sadu podél městské třídy 28. října. Směrem dovnitř se park rozvolňuje v zelenou krajinu protkanou pěšími stezkami. Trasa cyklostezky vedené skrz park bude upravena, čímž bude zajištěno funkční a bezkolizní propojení od ulice Varenská k třídě 28. října. V území bývalého židovského hřbitova jsou navrženy úzké ztrácející se pěšiny, které kopírují některé trasy původní cestní sítě. Připomínají tak historii tohoto místa a jeho pietní význam.
„Naším cílem je kultivovat park do moderní podoby a vytvořit další kvalitní veřejné prostranství pro procházky, odpočinek i aktivní trávení volného času. Jsem ráda, že vítězný návrh ve velké míře respektuje již existující stromy a šetrně je doplňuje. Obnovu zeleně pečlivě plánuje do několika etap. Pro zpevněné plochy budou použity přírodní a trvalé materiály, umožňující vsakování dešťové vody, která poslouží jako přirozené zavlažování," uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.
Sad Dr. Milady Horákové se rozprostírá nedaleko historického centra Ostravy mezi ulicemi 28. října a Varenská a je jednou z nejdůležitějších zelených ploch ve městě. V blízkosti se nachází řada institucí, které veřejnost často využívá či navštěvuje, a brzy zde vyrostou další významné budovy. Současný stav parku však jeho významu neodpovídá, proto město Ostrava rozhodlo o jeho proměně v park celoměstského významu. Jeho revitalizaci uvítá i veřejnost, což potvrdily výsledky dotazníkového průzkumu a veřejného setkání s občany organizovaného ateliérem MAPPA začátkem roku 2022.
Předpokládané náklady na realizaci proměny parku jsou 250 mil. Kč bez DPH. Začátek realizace se odhaduje na rok 2026. Nejbližšími kroky jsou nyní podpis smlouvy s vítězem soutěže a příprava projektové dokumentace. S novou podobou sadu se veřejnost může blíže seznámit na výstavě soutěžních návrhů, kterou pořádá ateliér MAPPA ve svém prostoru Za výlohou od druhé poloviny března.
MAPPA přichází s novou představou městské cyklodopravy
Městský ateliér prostorového plánování a architektury si za necelých 5 let své existence získal postavení užitečného rádce a pomocníka. Aktuálně se zaměřil rovněž na Koncepci rozvoje cyklistické dopravy. Vychází přitom z myšlenky, že cyklistika není jen sport, ale také transport.
Veřejného představení koncepce se zúčastnil ostravský primátor Tomáš Macura, který její směřování podpořil: „V minulosti v Ostravě převažoval pohled, že cyklistika je volnočasová aktivita, ideální pro výlety do přírody. Teď ale chceme lidem ukázat, že může být také skvělou variantou pro kaž-
dodenní jízdy po městě, ať už do práce, do školy, na nákup, nebo za zábavou. Pro město má mnoho nesporných výhod. Šetří místo v ulicích, snižuje dopravní zácpy, míru hluku a pomáhá bojovat se znečištěným ovzduším. Proto chceme, aby v našem městě bylo kolo běžným prostředkem dopravy."
Od plánování cyklistických tras, které určují, kudy se mají lidé na kole pohybovat, se tak Ostrava posouvá k plošnému systému připomínajícímu hustě protkané krevní řečiště. Návrh ostravské cyklistické infrastruktury představuje propojená síť linek protínajících město. Znázorňují cyklostezky a další komunikace přizpůsobené cyklistické dopravě. Dělí se na regionální propojení, která město spojují s okolní krajinou i dalšími sídly, a síť ulic pro každodenní dopravu. Na nich auta jezdí rychlostí 50 km/h, a proto se zde mají cyklisté pohybovat po stavebně oddělených cyklostezkách.
Ostrava aktuálně prověřuje zřízení více než 5,4 kilometru nové cyklistické infrastruktury, jejíž část se už projektuje.
Jak uvedl dopravní expert MAPPA Jan Laža, Koncepce rozvoje cyklistické dopravy představuje návod, jak v Ostravě podmínky pro pohyb na kole zlepšovat: „Nechceme, aby koncepce skončila v šuplíku, proto ji od počátku intenzivně projednáváme nejen s odborníky z jiných měst, ale i s úředníky z městských obvodů a magistrátu nebo jejich politickým vedením. Chceme, aby v koncepci nalezli odpovědi na otázky, se kterými se potýkají, když připravují rekonstrukce ulic a veřejných prostranství. To jsou situace, kdy se do projektů mohou propsat principy a standardy nové koncepce."
Zlepšováním podmínek pro cyklistickou dopravu chce Ostrava motivovat své obyvatele, aby na krátkých trasách přesedli od volantů do sedel a šlápli do pedálů.
Fajne školní bistro letos zavítá do desítek škol
Vařit ve školní jídelně je svým způsobem věda, která na kuchařky a kuchaře klade nemalé nároky. Vejít se do norem – splnit výživové hodnoty – vařit zdravě, zároveň chutně a pokud možno dbát na estetiku, aby děti jídlo lákalo vzhledem. Město Ostrava rozjelo roku 2019 projekt „Fajne školní bistro", který personálu školních jídelen radil a ukazoval, jak proplout úskalími tohoto typu gastronomie. Tváří projektu a hlavním mentorem byl od začátku známý šéfkuchař David Valíček.
Zájem o atraktivní školní stravování předčil očekávání, takže k Davidu Valíčkovi přibyli další 3 mentoři – zkušení a kreativní kuchaři Petr Bláha, Michal Adam a Petr Přeček. Každý z nich se může pochlubit úspěchy z kulinářských soutěží, působením v zahraničí a zkušenostmi s vedením výukových kursů.
Právě kuchař Petr Bláha si v rámci Fajneho školního bistra odbyl křest ohněm, když připravil bezmasé menu a salátový bar pro děti ze Základní a mateřské školy v Ostravě Svinově.
„Kromě všech nařízení a limitů čelí kuchaři a kuchařky školních jídelen i upřímným dětským strávníkům. Děti jedí takzvaně očima. Pokrm krom toho, že je zdravý a nutričně vyvážený, musí být současně chutný a ideálně lákající i vizuálně. Zásady zdravého stravování ale bohužel nejsou vlastní všem dětem, v jídelnách často rezonuje odmítání zeleniny, luštěnin, ryb a dalších potravin, díky vhodně připravenému pokrmu snížíme též plýtvání s potravinami," vyzdvihla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová přínos projektu. „Náramný zájem rodičů i našich škol o zdravé a současně chutné stravování nás vede k rozšíření projektu, konkrétní zadání jednotlivých školních jídelen bude řešit celý tým odborníků, tak abychom dosáhli co nejlepšího výsledku."
Na letošek město plánuje 30 mentoringů ve školních jídelnách, což značí trojnásobný nárůst oproti loňsku. V plánu je kuchařka nejoblíbenějších pokrmů jednotlivých škol, která poslouží coby inspirace. Recepty budou navíc dostupné také na webu talentova.cz. V rámci projektu se budou konat nejen mentoringy, ale i workshopy.
Průměrný Ostravan z pohledu rozpočtu
V rámci informací o městském rozpočtu je mezi jinými velmi zajímavou informací, kolik finančních prostředků směřuje na jednoho „zprůměrovaného" obyvatele našeho města.
Způsob výpočtu komplexní částky 48 071 korun „na hlavu" vysvětluje náměstek primátora Miroslav Svozil: „Celkové plánované konsolidované výdaje města činí 14 317 510 000 korun, Ostravanů je podle posledního sčítání 297 838. Členění do oblastí jsme provedli podle rozpočtové skladby, přičemž výdaje pro městské obvody v sobě zahrnují veškeré oblasti, na které Ostrava přispívá."
Přehledný rozpis plánovaných výdajů SMO na 1 obyvatele v roce 2023 uvádí následující grafika:
Norské fondy pomáhají na svět zeleným projektům
Městský obvod Radvanice a Bartovice v roce 2022 úspěšně ukončil realizaci projektu „Budování zelené infrastruktury v Ostravě – Radvanicích a Bartovicích – etapa B", který je tvořen 7 dílčími projekty.
Projekt je podporován z Norských fondů, v rámci programu „Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu" výzva č. NF Call-4A -3.4.2.1 Bergen. Cílem projektu je realizace přírodě blízkých opatření pozitivně ovlivňující dopady v souvislosti se změnou klimatu na území městského obvodu a současně realizací došlo ke zlepšení kvality sídelní zeleně. Z podpory byly provedeny dílčí projekty:
- Alej na ulici Dalimilova
- Estetizace ulice Třanovského
- Estetizace ulice Karvinská
- Revitalizace zeleně před radnicí a před školou v k. ú. Radvanice
- Revitalizace zeleně kolem domů s pečovatelskou službou v Ostravě – Bartovicích
- Výsadba stromů a terénní úpravy na ulici Karvinská
- Obnova VKP ulice Bartovická
V rámci jednotlivých projektů bylo provedeno kácení stromů na základě provedených dendrologických průzkumů, sanační zásahy na stávající zeleni, výsadba nových dřevin, založení nových záhonů
a provedení sadových úprav.
Projekt navazuje na již zrealizované projekty, které se týkají zeleně a mají pozitivní dopad na životní prostředí a kvalitu ovzduší v městském obvodě. Provedení zelené infrastruktury vytvoří jakousi zelenou stěnu k obydlím v místě, kde prochází nejčastěji z hlediska větru prachová vlečka z blízké průmyslové aglomerace, a tím se také umožní snížit prašnost v městském obvodě.
Kdo se zařadí mezi "Sedm výjimečných"?
Sedm excelentních ostravských studentů získá titul Talent roku, který město udělí už podruhé. Součástí ocenění je také sto tisíc korun. Ocenění zpravidla pracují ve výzkumných týmech, studují na českých i zahraničních školách, publikují odborné stati, podílí se na popularizaci vědy, organizují vědecké soutěže a jejich studijní výsledky jsou vynikající.
O udělení ocenění vybraným studentům rozhodli zastupitelé města na svém lednovém zasedání. Město vhodné podmínky pro studium nadaných vysokoškoláků a jejich další profesní uplatnění vytváří dlouhodobě. Od roku 1996 byla výjimečným studentům udělována stipendia, tradiční ocenění pak nahradil ve školním roce 2021/2022 nový městský program, Talent roku.
Životní příběhy oceněných studentů jsou inspirující, praxe a studijní výsledky významně převyšují standard. Mezi čtyřmi oceněnými studentkami a třemi studenty nalezneme široké spektrum specializací, nominovaní se věnují umění, ochraně přírody a biodiverzitě, nanotechnologiím, informatice, politologii, leteckému průmyslu a vesmírné vědě či strojnímu inženýrství.
„Jména v minulosti městem oceněných stipendistů nalezneme mezi významnými lékaři, vědci i umělci. Ocenění studenti přispívají k rozvoji města i regionu mimořádným způsobem, jde o výjimečné osobnosti, které často reprezentují své město i na mezinárodním poli. Jejich inovativní, kreativní postupy a výzkumná zjištění pomohou v čase příštím ke zkvalitnění života, jejich neutuchající zájem o vědu a bádání je obdivuhodný, jsem ráda, že je můžeme podpořit v jejich profesních začátcích," konstatovala Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora.
Mezi nominovanými studenty tak nalezneme například studenta podílejícího se na projektu, jehož cílem je aplikace umělé inteligence ke včasnému automatizovanému záchytu neurodegenerativních chorob mozku z obrazových zdrojů typu magnetické rezonance nebo počítačové tomografie. Další oceněná se věnuje strojnímu inženýrství, zajímá se o řešení témat změny klimatu, energetická krize a udržitelné projekty průmyslu.
Se všemi držiteli ocenění Talent roku se bude moci veřejnost seznámit v rámci výstavy, která bude realizována v polovině tohoto roku. Detailněji viz https://talentova.cz/setkani-s-talenty-roku/.
Město hledá ředitele/ředitelku Domova Slunečnice Ostrava
Rada města Ostravy vyhlásila výběrové řízení na pozici ředitele či ředitelky příspěvkové organizace města Domova Slunečnice Ostrava. Město hledá do čela největšího ze svých domovů pro seniory schopného empatického manažera, se zkušeností a vzděláním v oboru sociální práce, jemuž je vlastní vysoké pracovní nasazení. Výhodou je praxe ve vedení organizace poskytující registrovanou pobytovou sociální službu.
Zájemci se mohou přihlásit do výběrového řízení nejpozději do 12 hodin dne 31. března 2023. Předpokládaný nástup do funkce ředitele či ředitelky organizace bude dohodnut, nejpozději však 1. září 2023. Nový kandidát či kandidátka nahradí ve funkci současného ředitele domova Radka Barana, který se po téměř 23 letech rozhodl svou ředitelskou pozici opustit ke konci března 2023. Rada města současně pověřila od prvního dubna 2023 do doby nástupu nového ředitele zastupováním Michala Mariánka, ředitele Domova Iris, který tak po dobu několika měsíců zajistí chod obou domovů. Podrobnosti o výběrovém řízení najdete ZDE.
Po tramvajích přichází do Ostravy i nová generace trolejbusů
Celkem 18 nových parciálních trolejbusů začne postupně od února vozit cestující Dopravního podniku Ostrava (DPO). Podnik tento týden převzal prvních šest vozů Škoda 36 Tr od společnosti Škoda Group. Další dodávky po šesti vozech očekává DPO od března do prázdnin 2023. Cena za jeden vůz je přes 11 milionů korun.
Kapacita 80 cestujících, celovozová klimatizace, USB porty nebo kamerový systém. Právě na takový komfort se u nových trolejbusů mohou Ostravané těšit. Vozy jsou nízkopodlažní a navíc parciální: tam, kde dnes trolejové vedení končí, mohou vozy pokračovat v jízdě i bez trakčního vedení. Baterie se budou dobíjet při jízdě i stání vozidla z trolejového vedení. V následujících letech je plánováno obsloužit těmito trolejbusy i vybrané trasy autobusových linek.
„Těší nás, že Ostravané budou mít další nové trolejbusy. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky byla stanovena na 252 mil. korun bez DPH. Vysoutěžená nabídková cena byla nakonec výrazně nižší, a to 203 mil. korun bez DPH. Vozy budeme nasazovat průběžně do celého provozu již od příštího týdne, konkrétně od března se s nimi cestující mohou setkat například i na lince č. 101,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.
„Ostravští cestující mají opět k dispozici jedny z nejmodernějších vozů na trhu. Data ukazují, že ročně trolejbusy v Ostravě přepraví více než 6,6 milionů cestujících a očekáváme, že toto číslo v dalším měření ještě poroste. Věříme, že lidé nové moderní vozy ocení. Je potřeba také podtrhnout, že trolejbusová doprava v našem městě je plně nízkopodlažní,“ dodává Jan Dohnal, náměstek primátora Ostravy.
Na šest vozů získal DPO dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) ve výši 85 %. Se zařazením nových trolejbusů Škoda 36 Tr do provozu podnik definitivně z vozového parku vyřadí nejstarší řadu jejich předchůdců, vozy Škoda 21 Tr. Vyřazeno bude postupně všech zbývajících devět kusů jednu „jednadvacítku“ si podnik ponechá do sbírky historických vozidel.
Dotační program města podpoří oživení prázdných budov i vznik dalších bytů
Od prvního března je možné žádat o podporu na opětovné využití prázdných a zanedbaných budov, kterou poskytuje město Ostrava. Pomůže to také rozšiřovat nabídku nájemního bydlení ve městě, přičemž cílem dotace je obnova a rekonstrukce bytů i vznik bytů nových. Zájemci mohou získat až 350 tisíc korun na jednu bytovou jednotku.
„Program na obnovu nevyužitých budov za účelem rozvoje bytového fondu v Ostravě jsme připravovali v návaznosti na Strategický plán města fajnOVA s cílem podpořit oživení dlouhodobě opuštěných budov. Navazujeme tak na projekt Refill, který mapoval dlouhodobě prázdné objekty a aktivizoval je k využití především formou tzv. dočasného užívání. Nyní je tím cílem nové dlouhodobé užívání pro nájemní bydlení. Tedy řešení zvyšujících se problémů s dostupností bydlení ve městě. Jedná se o projekt v tomto směru pilotní, v rámci první výzvy tedy budeme ověřovat poptávku," uvedla Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora.
Program je koncipován jako víceletý a předpokládá postupné vyhlašování jednotlivých výzev, schválen byl program s celkovou alokací 40 milionů korun pro léta 2023–2026 a zároveň první výzva programu, pro niž je vyčleněno 20 milionů korun. Příspěvek města je stanoven ve výši 5 tisíc korun/m² bytu do výše až 350 tisíc korun za byt, jeden žadatel může získat maximálně 3 miliony korun. Dotace může činit maximálně polovinu celkových uznatelných nákladů projektu, zbylé náklady hradí majitel stavby. Finance budou poskytnuty ve dvou splátkách, polovina po uzavření smlouvy a druhá polovina po realizaci projektu. Díky první výzvě tak předpokládáme vznik či obnovu zhruba šesti desítek bytů.
Žadatelem o zmíněnou dotaci může být vlastník či spoluvlastník objektu. Lhůta pro podávání žádostí je stanovena od 1. března 2023 do 12 hodin 31. března 2023. Zájemci naleznou detailní informace k programu na webu města viz https://1url.cz/Cr4V5.
Nominujte sportovce roku
Ostrava, jako již každoročně, vyhlašuje anketu Sportovec roku za rok 2022. Tato anketa města dlouhodobě slouží k ocenění mimořádných sportovních úspěchů a významných aktivit v oblasti sportu předešlého roku, které jsou spojeny s šířením dobrého jména města Ostravy.
„Město touto anketou zdůrazňuje společenský význam sportu a zdravého životního stylu. Zdraví lidé tvoří zdravé město a my se touto anketou se snažíme podpořit zájem dětí, mládeže i dospělých o pohyb a také poděkovat sponzorům, kteří sport podporují. Každá sportovní aktivita není pouze zdraví prospěšná, ale funguje také jako účinná proti civilizačním negativním jevům", uvedl resortní náměstek primátora Jan Dohnal, který převzal nad anketou oficiální záštitu.
Anketními kategoriemi jsou nejlepší jednotlivec, nejlepší kolektiv, talent roku, nejlepší handicapovaný sportovec, sportovní legenda a společensky odpovědná firma. Nominace v jednotlivých kategoriích mohou být podávány kýmkoli a následně budou posuzovány na základě stanovených kritérií. Sportovci budou následně vyhlašování na základě rozhodnutí příslušných orgánů města dle doporučení hodnotící komise. O vyhlášení nejlepších sportovců rozhoduje městské zastupitelstvo, s ohledem na peněžní ocenění, které je s cenou Sportovec roku spojeno.
Nominace je možné podávat do 28. února 2023 prostřednictvím formuláře dostupného na stránkách města Ostravy a na webu www.fajnovysport.cz.
Neváhejte se tedy zapojit i Vy a nominovat ty nejlepší z oblasti sportu, které máte ve svém okolí.
Ostrava vyhlásila dotační výzvu "Fajront!!!"
Ostrava se v roce 2023 stane hostitelem 27. setkání hornických měst a obcí, které proběhne ve dnech 8. – 10. září 2023. Cílem výzvy je prostřednictvím kulturních aktivit připomenout hornické tradice a historii ostravského hornictví, které zásadním způsobem ovlivnilo vývoj města Ostravy a osudy jeho občanů. Účelem je také prezentace zapomenutých míst a příběhů, z nichž mohou občané Ostravy čerpat hrdost i poučení.
Město na výzvu uvolnilo milion korun, maximální výše podpory u jednoho projektu je 80 tisíc korun. Za ně se mohou konat besedy, happeningy, příprava a realizace představení, koncerty, autorská čtení, výstavy, publikace, přednášky, workshopy, komentované prohlídky a další aktivity. O poskytnutí dotací, příspěvků a transferů rozhodnou orgány města nejpozději do konce května 2023.
„Program podpory" a formuláře budou zveřejněny na webu města, podmínky projektu jsou zde.
Aktuální kulturní tipy
Hudba
24. únor Boris Band Combination (oblíbená jazzová kapela v Parníku). Repertoár vycházející z energické fusion music je postaven především na skladbách Borise Urbánka.
Tradice
25.únor V letošním roce proběhne jubilejní 10. havířský bál, místo konání: BrickHouse DOV, Bál probíhá pod hlavičkou ostravského Souboru lidových písní a tanců Hlubina. Součástí programu budou ostravští folklórní muzikanti Cimbálová muzika Lipka Ostrava, Cimbálová muzika Fogáš, a další. https://www.facebook.com/events/2397706710500719/
Divadlo
od 2. února Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéru jednoho z nejúspěšnějších světových muzikálů: SWEENEY TODD: ĎÁBELSKÝ LAZEBNÍK Z FLEET STREET (režie Juraj Čiernik). https://www.ndm.cz/cz/opereta-muzikal/predstaveni/6197-sweeney-todd-dabelsky-lazebnik-z-fleet-street/2023-02-02/72491/
Výtvarné umění
od 9 .února V první půli února představí Plato Ostrava hned tři nové výstavy: Měli nás za živé a prchali s křikem s ústředním tématem melancholie, výstava je součástí mezinárodního projektu The Real Show. Slyším růst trávu, výstava o vztahu umělců k domovskému regionu. Nechť dlouhá. Cesta. Vede. Ke. Schodům v. Nebesích Výstava představuje práce ukrajinských umělců a umělkyň, kteří a které se ve své tvorbě zabývají současnými představami o osudu Ukrajiny.
Poezie
23. února SLAM POETRY V DOCKU. Hvězdy slam poetry s celovečerní exhibicí opět v Ostravě, s českou a slovenskou špičkou scény a geniem loci klubu Dock.