Newsletter Radnice - ŘÍJEN 2021

Říjnové vydání newsletteru událostí v Ostravě.

Mezi architektonické dominanty města bude patřit nový most, pro Ostravu jej navrhl architekt Roman Koucký

most n

Stávající a dožilý most přes Ostravici nahradí most nový a díky návrhu architekta Romana Kouckého se stane urbanistickou dominantou rozvíjejících se částí města. Vzhledem k neuspokojivému technickému stavu i předimenzování kapacity mostu Na Karolině (situovanému na silnici III/4793) byly zahájeny přípravy k jeho obnově.

Most Na Karolině je pro město klíčovým prvkem, návazný k dopravnímu projektu, který propojí nově budovanou čtvrť Karolina a budoucí multifunkční areál Ostravské univerzity. Přinese vhodné dopravní řešení i již zmíněný architektonický klad. Postavit jej bude možné díky zohlednění těchto požadavků a dohodě vedení města Ostravy a Moravskoslezského kraje.

Přípravy záměru se, na základě dohody města Ostravy a Moravskoslezského kraje – vlastníka mostu, ujal Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA), který se podílí i na dalších projektech. Ve vyhlášeném řízení uspěla firma koucky-arch.cz, detailněji již o projektu ateliér informoval viz https://www.mappaostrava.cz/novy-most-na-karoline. Následovala jednání zadavatele, projekčního týmu i dalších dotčených subjektů. V uplynulém období května až září 2021 pak byl Romanem Kouckým zpracován investiční záměr.

Architekt Roman Koucký při představení návrhu nového mostu předeslal: „Mosty mají mezi stavbami zvláštní výsostné postavení. Bez ohledu na dobu, ve které vznikaly, byly vždy vrcholem technických možností a umu jejich stavitelů. Mnohdy jsou města samotná charakterizována svými mosty. Obyvatelé i návštěvníci města často směřují právě k mostům. Rodiče je ukazují svým dětem a vysvětlují na nich síly, které přenášejí… Nový most spojí ‘dvě‘ Ostravy Moravskou a Slezskou. Každá má jiný charakter. Aby byl nový most symbolem jejich setkání, má každá stejnou část asymetrické nosné konstrukce mostu, které se symbolicky potkávají nad řekou. Jakou by vzepjaté zvíře ze znaků obou měst stálo každé na svém břehu, položilo svou sílu na břeh protější a spolu tak překlenuly řeku.

Požadavky dispozičního řešení mostu vycházejí z potřeby dopravního provozu. Most je rozdělen na tři samostatné prostory. Uprostřed mostu je dvoupruhová vozovka a na konzolách po stranách jsou dva chodníky s kombinovaným provozem chodců a cyklistů. Na obou březích má most stejnou nadmořskou výšku a nejvyšší bod mostovky je uprostřed mostu. Předpokládáme, že projektová příprava bude trvat do poloviny roku 2023, načež bude následovat výběr zhotovitele stavby. Dokončení stavby lze predikovat v roce 2025. Náklady na demolici a výstavbu nového mostu jsou aktuálně rozpočtovány ve výši do 200 mil. korun (bez DPH).


Autor plánované koncertní haly zavítá do Ostravy

sholl

Jestliže chcete světoznámému architektovi Stevenu Hollovi položit otázku, máte možnost. Ve čtvrtek 14. října totiž navštíví Ostravu. V Domě kultury města Ostravy představí podobu nové koncertní haly, a nejen to. Steven Holl přiblíží svou výstavu, kterou můžete od 21. září do 5. prosince navštívit v Domě umění, a která mapuje jeho díla. Holl na besedě ale popíše svůj vztah k hudbě jako takový nebo ambice, které má jako učitel. Architekt je totiž mimo jiné pedagogem na Columbia University a milovníkem hudby, o jejímž propojení s architekturou často učí a přednáší. Beseda se bude konat od 17.00 hodin.

Akci organizuje Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA) ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava a statutárním městem Ostrava. Partnerem akce je spolek Kruh. Debata bude probíhat v anglickém jazyce s překladem do češtiny. Vstupenky jsou dostupné na www.jfo.cz/koncert/steven-holl-v-ostrave.

Aktuálně také probíhá výstava STEVEN HOLL: Making Architecture v Galerii výtvarného umění Ostrava, a to až do 5. 12. 2021.


Městské dotace vrací Ostravě její lesk

zachrana

Z městského rozpočtu půjde na na rekonstrukci dalších 12 významných městských staveb či památek částka 5 594 000 korun. Původně určenou sumu čtyř milionů korun město navýšilo tak, aby mohlo dotace přidělit co největšímu počtu majitelů těchto domů. Rozhodli o tom ostravští zastupitelé 15. září 2021. Stavby budou opraveny nejpozději do konce června 2022.  

V mnoha případech jde o vily či domy, postavené koncem 19. a začátkem 20. století. Novější stavby pak reprezentuje třeba porubská „sorela“.

Finanční podporu žádali majitelé staveb v rámci letošního Programu na zachování a obnovu kulturních památek a významných městských staveb. Příspěvek města na jeden projekt byl určen v rozsahu od 50 tisíc korun do 1,5 milionu korun a mohl pokrýt maximálně polovinu přímých nákladů.

Všechny podpořené stavby se nachází ve významných městských památkových zónách, přičemž některé z nich jsou kulturními památkami. Je mezi nimi například vítkovický „U-haus“, domy takzvané štítové kolonie na Lidické ulici, Hudební svět na Havlíčkově nábřeží, nebo třeba domovní reliéf na Alšově náměstí v Porubě.

„Město, jakožto vlastník velkého množství památkově chráněných a architektonických významných budov velmi dobře ví, jak náročná a nákladná je péče o ně. Dotační podpora soukromých vlastníků tak má za cíl motivovat majitele, aby sami do rekonstrukcí těchto objektů investovali nemalé finanční prostředky. Jsme přesvědčeni a vidíme to na již zrealizovaných projektech, že se jedná o smysluplné investice, které se nám všem vrátí nejen v podobě kultivovanějšího města, ale také v efektivnějším využití objektů,“ řekla náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

Statutární město Ostrava podporuje obnovu památek a významných městských staveb dlouhodobě.


Ministr ocenil Ostravu za zvládnutí změn po listopadu 1989

cena

Primátor Tomáš Macura spolu s architektem Cyrilem Vltavským převzali ve Španělském sále Pražského hradu cenu Opera Civitatem, kterou jim předal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Ocenění Ostrava dostala za zásadní restrukturalizaci hospodářské základny ve městě po roce 1990 výrazně měnící tvář, hospodářský a kulturně společenský život ve městě. Odbor územního plánování a stavebního řádu statutárního města Ostravy byl pak oceněn za strategickou, územní a urbanistickou koncepci dalšího rozvoje a vytváření urbanistických řešení města po roce 1990.


Do Ostravy dorazila první tramvaj z plzeňské Škody Transportation

bimbaja

Moderní souprava T39 je první z 35 kusů nových tramvají, které budou jezdit ulicemi moravskoslezské metropole. Jedná se o vysoce moderní stroje, splňující všechny současné nároky na vybavení a komfort v městské hromadné dopravě.

Dopravní podnik Ostrava (DPO) představil tramvaj začátkem října nevšedním poetickým způsobem - v nočních hodinách. Jejím patronem se stal známý automobilový závodník Karel Loprais, který soupravu rovněž pokřtil.

Nové vozy Škoda 39T jsou vyrobeny skupinou Škoda Transportation Ostravě doslova na míru. Každá tramvaj má 60 míst k sezení a 140 ke stání. Následovat budou zkušební jízdy, ještě v režii výrobce, nejprve bez cestujících a následně i s cestujícími. Jakmile budou splněny stanovené podmínky, proběhne převzetí vozu DPO do běžného provozu.

Délka je 26,6 metru, maximální výška, včetně spuštěného sběrače, činí 3,6 metru. Prázdná tramvaj váží 36 tun, obsazená pak až 56 tun. Na kolejích je schopna vyvinout rychlost 80 km/h. Maska vozu připomíná nohu těžební věže, čímž odkazuje na ostravské industriální dědictví. S výjimkou prvních dvou kusů, postavených v plzeňské Škodě, bude tramvaje montovat závod Škoda Ekova v Ostravě.

Cestujícím tramvaj nabídne bezpečné, pohodlné a tiché cestování vysoké úrovně. Kromě jiného se v kompletně nízkopodlažní soupravě setkáme s modernějším kamerovým systémem, klimatizací nebo USB nabíječkami. Skloněná maska s oblými prvky je navržena tak, aby nedošlo ke vtažení překážky pod vůz.

S nasazením nových tramvají T39 počítá DPO na páteřních linkách, například frekventované lince č. 8.

Aktuálně má DPO objednáno 35 kusů zhruba za 1,7 miliardy korun. Dalších 5 kusů je v opci. Po převzetí prvního vozu do ostrého provozu  budou další tramvaje Škoda 39T nasazovány v pravidelných intervalech.


Oslavy 28. října na Nové radnici zaujmou malé i velké

radnice

U příležitosti výročí vzniku samostatného Československa je v prostorách Nové radnice i na Prokešově náměstí připraven bohatý program. Ve čtvrtek 28. 10. od 14. 00 do 19.00 hodin se venkovní prostranství před magistrátem vrátí do doby první republiky. Nebudou chybět retro ukázky dobových vozidel nebo jiné techniky, uniformy a další reálie. V radničním foyer se můžete těšit na módní přehlídku ve stylu 20. a 30. let.

Dobrou zábavu umocní hudební vystoupení řady interpretů. Kromě tradiční cimbálovky zahrají například skupiny Tři Vykřičníky, Hipnautica, Bandjeez nebo zpěvačka Kaczi.

Nejen dětem se jistě bude líbit malování na obličej a fotokoutek.

Nepřijdete ani o prohlídku Nové radnice, letos však bude probíhat online formou.


Sociopoint na radnici pomáhá lidem v nouzi

sociopoint

Od 1. 10. slouží v budově Nové radnice tzv. místo prvního kontaktu, nazvané SOCIOPOINT. Občanům zde bude osobně, telefonicky či e-mailem, poskytováno poradenství při řešení jejich různých obtížných životních situací.

Kvalifikovaní pracovníci SOCIOPOINTU jim pomohou třeba s orientací v možnostech a nabídce sociální pomoci nebo získání kontaktů na konkrétní organizace a subjekty jako Azylový dům pro matky s dětmi, Krizové centrum, dluhové poradny, poradny pro oběti domácího násilí apod. Příchozí si zároveň mohou vytisknout formuláře a zjistit konkrétní informace. To vše pohodlně, na jednom místě.

Více informací můžete zístkat zde: https://kpostrava.cz/category/skupina/sociopoint/

SOCIOPOINT!!! Nová radnice
Prokešovo nám. 8, Ostrava, 599 443 821

E-mail:


Ostrava podpoří organizátory prorodinných a volnočasových aktivit

„Vedle podpory velkých kulturních projektů vnímáme také potřebu podporovat i menší komunitně zaměřené akce a aktivity pro rodiny, které většinou vznikají jen z čisté potřeby lidí se setkávat, vzájemně spolu komunikovat a dělit se o své starosti i radosti. Právě z tohoto důvodu jsme vytvořili dotační program v oblasti rodinné politiky, což považuji za velice dobrý krok. Cílem je podpořit spolky a neziskové organizace, které se v této činnosti angažují, neboť jsme přesvědčeni, že především rodinám s dětmi je třeba nabídnout kvalitní a finančně nenáročnou možnost společného trávení volného času,“ uvedl resortní náměstek Zbyněk Pražák.

Na podporu prorodiných projektů byla pro příští rok předběžně alokována částka ve výši 1,1 milionu korun. Každoročně je z tohoto dotačního titulu podpořena činnost 10-15 organizací. Jedná se především o systematické celoroční činnosti subjektů, které se snaží o vytváření vhodných podmínek pro fungování rodin a usilují o odstranění překážek, jimž rodiny čelí. Podporu mohou získat ale i jednorázové akce k aktivizaci rodin nebo aktivity vedoucí k posílení mezigeneračního soužití. Podpořené projekty by měly naplňovat priority koncepce rodinné politiky města Ostravy. Ta je společně s ostatními informacemi o nástrojích a aktivitách rodinné politiky města na stránkách www.fajnarodina.cz.

Ostrava kromě aktivit pro rodiny podporuje každoročně i zájmové a volnočasové aktivity pro děti a mládež do 26 let nebo naopak pro seniory (celoroční i jednorázová činnost). V minulém roce bylo podpořeno celkem 114 volnočasových projektů, pro příští rok je předpokládaný objem finančních prostředků ve výši šest milionů korun. Informace pro žadatele o dotaci v oblasti rodinné politiky i volného času jsou zveřejněny na webu města:

https://www.ostrava.cz/cs/urad/magistrat/odbory-magistratu/odbor-kultury-a-volnocasovych-aktivit/informace-o-dotacich-grantech/rodinna-politika-1/rodinna-politika

Rodinná politika města Ostravy reaguje na nepříznivý demografický vývoj, ať už jde o stárnutí populace nebo o stěhování mladých, ekonomicky aktivních lidí mimo město. Snaží se vytvořit podmínky, které budou zejména pro mladé rodiny signálem, že město o ně stojí a uvědomuje si jejich nenahraditelnou roli.

Bližší informace k tomuto programu podají kontaktní zaměstnanci Magistrátu města Ostravy.

Magistrát města Ostravy, odbor kultury a volnočasových aktivit

Prokešovo náměstí 8, 729 30 Ostrava

oblast

rodinné   politiky

Bc. Radomíra Grimmová

599 443 041

rgrimmova@ostrava.cz

oblast

volného   času

Šárka   Böhmerová

599 443 083

sbohmerova@ostrava.cz

Magistrát města Ostravy, odbor sociálních věcí a zdravotnictví

Prokešovo náměstí 8, 729 30 Ostrava

oblast   podpory osob s handicapem

Ing. Petra Teichmannová

599 443 819

pteichmannova@ostrava.cz

oblast   prevence kriminality

Mgr. Tomáš Pavelec

599 443 875

tpavelec@ostrava.cz

oblast   protidrogové prevence

Bc. Monika Klimková

599 443 860

mklimkova@ostrava.cz

oblast   sociální péče

Mgr. Jitka Metznerová

599 443 820

jmetznerova@ostrava.cz

oblast   zdravotnictví

Mgr. Michaela Czeizelová

599 443 867

mczeizelova@ostrava.cz


Více peněz na ochranu přírody. Ostrava schválila program „Tři koruny ze vstupu“

outlon

„Tři koruny ze vstupu“ – částka, kterou bude Zoologická zahrada a botanický park Ostrava přispívat v rámci mezinárodního systému podpory na ochranu přírody ze vstupu každého návštěvníka. Příspěvek, který v současnosti činí dvě koruny, se tak od listopadu zvedne na tři koruny. Zoo se podílí na podpoře ochrany přírody tímto způsobem již od roku 2016, a řadí se tak k předním ochranářským institucím. Za šest let bylo na záchranu ohrožených druhů zvířat posláno už více než 3,5 milionu korun.

Zapojení naší ostravské zoologické zahrady do mezinárodního systému zachování ohrožených druhů zvířat či rostlin formou programu ‚Koruna ze vstupu‘ jsme schválili v roce 2015 a už o rok později jsme tak mohli podpořit první ochranářské aktivity. V listopadu 2018 jsme se rozhodli navýšit příspěvek na dvě koruny a podpořit sedmnáct projektů napříč zeměkoulí. Zvýšením částky na tři koruny z každého vstupu lze předpokládat k přerozdělení roční částku ve výši asi 1,5 milionu korun, což přinese výrazně větší možnost pomoci přírodě. Jsem ráda, že se i ostravská zoologická zahrada řadí k pokrokovým, moderním zoo a děkuji všem, kteří se o dění v naší zoo zajímají a podporují. Speciální poděkování patří zaměstnancům za jejich nadšení a každodenní práci. Bez nich by to nebylo,“ uvedla Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora.

Získané finance z každého zaplaceného vstupného do zoo jsou po schválení zastupitelstvem města využity na podporu projektů věnujících se záchraně a ochraně ohrožených zvířat a rostlin ve volné přírodě, v místech přirozeného výskytu daného druhu. Financovány jsou ochranářské programy v Indonésii, Vietnamu, Senegalu, na Madagaskaru, ale i v Evropě a České republice. Podporovány jsou projekty záchrany zvířat, které ostravská zoo sama chová či projekty se kterými dlouhodobě spolupracuje.


Podporujeme talentované vysokoškoláky

stipka

Studenti vysokých škol mohou získat ocenění „Talent roku“. Titul i cena budou udělovány v každém akademickém roce. Studenti budou hodnoceni nejen za své studijní výsledky, ale také za vědeckou činnost a společenskou prospěšnost svých projektů. Maximální výše finanční částky pro jednoho studenta je jedno sto tisíc korun. Celková částka, která bude na projekt uvolněna, je jeden milion korun. Novému programu předcházel dlouholetý projekt podpory studentů s názvem Stipendia města Ostravy.

„Pokračovat v podpoře studentů považuji i nadále za velmi důležité. Je zapotřebí vytvářet podmínky pro jejich studium a další profesní uplatnění, stejně jako umět ocenit studijní úspěchy a vědecké výsledky nadaných jednotlivců. V uplynulých letech podpořilo město mnoho talentovaných mladých lidí. Někteří z nich náleží k uznávaným odborníkům ve svých oborech, ať už v oblasti vědy či kultury,“ konstatovala náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Titul a cena budou udělovány ve dvou kategoriích. V první z nich se mohou o ocenění ucházet studenti bakalářského a magisterského studia, v druhé pak studia doktorského. Podmínkou pro přihlášení do programu je, že uchazeč musí mít v době podání návrhu místo trvalého pobytu na území města Ostravy. Podané návrhy pak posoudí komise pro vzdělávání, vědu a výzkum a náměstkyně primátora pro školství a sport.