Newsletter Radnice - BŘEZEN 2022
Nedostatek zubařů pomůže řešit nový studijní obor
Moravskoslezský kraj a město Ostrava významně finančně podpoří nový studijní program na Ostravské univerzitě. Nově se zájemci o studium na Lékařské fakultě budou moci hlásit na obor Zubní lékařství. Projekt reaguje na nedostatek zubních lékařů v Ostravě i celém Moravskoslezském kraji. Optimistické odhady počítají s otevřením nového studijního oboru ještě v tomto roce.
„Problém s nedostatkem zubařů trápí nejen náš region, je to celorepublikové téma. Věřím, že se Ostravské univerzitě podaří získat potřebnou akreditaci tak, aby se každoročně zvýšil počet absolventů oboru stomatologie. Dále musíme doufat, že po ukončení studia budou noví zubaři hledat uplatnění hlavně v Moravskoslezském kraji. Stávající situace, kdy spousta lidí nemá vlastního zubaře a své potíže musí řešit pouze na zubní pohotovosti, je totiž neudržitelná. Zubní lékařství na Ostravské univerzitě musí disponovat špičkovým vybavením a zázemím odpovídajícím vybavení nejmodernějších zdravotnických zařízení. Proto společně s městem Ostrava nový obor finančně podpoříme," uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že kraj Ostravské univerzitě přispěje 14,3 milionu korun.
Stejnou částkou projekt podpoří ze svého rozpočtu také statutární město Ostrava. „O vznik studijního oboru zubního lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity usilujeme již několik let, plné pochopení a tomu odpovídající reakci jsme nalezli až u současného vedení fakulty. Jsme si dobře vědomi, že se jedná o personálně, finančně i organizačně velmi složitý projekt, a práce, kterou tým Lékařské fakulty dosud odvedl na jeho přípravě, zaslouží poklonu. Velmi mě těší i avizovaná pomoc ze strany praktických lékařů. Nový studijní obor stomatologie vzniká na základě akutní společenské poptávky, proto považujeme za správné jej významně finančně podpořit i z městského rozpočtu. Ostatně, nebude to poprvé, kdy město participuje na rozvojových projektech veřejných univerzit, které na jeho území působí. Z finančních zdrojů města budou v tomto případě mimo jiné pořízeny dentální simulátory, cvičné zubní soupravy, rentgeny i další vybavení," doplnil primátor Ostravy Tomáš Macura.
Ročně by nový obor mohlo v Ostravě studovat až 20 studentů. Budoucí zubaři budou mít k dispozici moderní zázemí, prostory pro výuku budou imitovat typickou zubní ordinaci včetně zubařských křesel a odpovídajícího moderního vybavení i ve Fakultní nemocnici Ostrava.
„Ostravská univerzita s přípravami projektu nového oboru Stomatologie začala už v minulém roce, v lednu 2022 byl odevzdán akreditační spis a teď prochází externím hodnocením, včetně Ministerstva zdravotnictví. První kroky akreditačního procesu byly tedy již zahájeny. Naší snahou je, aby první studenti nastoupili v Ostravě ke studiu Zubního lékařství už letos v září. Pokud to bude o rok později, tedy v září 2023, stále to s ohledem na složitost celé záležitosti budeme považovat za úspěch," sdělil děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar s tím, že celkové náklady na vybudování základního zázemí a přípravu výuky jsou odhadovány na více než 40 milionů korun. S ohledem na finanční náročnost je projekt rozdělen do tří let.
Náklady spojené se vzděláváním budoucích studentů zubního lékařství jsou nezbytné pro zajištění vzdělávací činnosti a také pro podání žádosti o akreditaci z hlediska připravenosti. Jde například o náklady spojené s nákupem investičního a neinvestičního majetku, který bude užíván přímo a pouze v souvislosti s výukou studentů.
Ostrava pomáhá Ukrajině. Zapojit se může každý z vás
V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině se z válkou zasažené země zvedla uprchlická vlna. Ukrajinci, které nesmyslná invaze postihla, hledají útočiště také v České republice, Ostravsko nevyjímaje. Přinášíme proto souhrn hlavních informací, týkajících se možnosti pomoci jak uprchlíkům, tak válčící Ukrajině, která se brání nevyprovokovanému útoku. Informace jsou pravidelně aktualizovány na základě komunikace s centrálními orgány a s Moravskoslezským krajem.
Krajské asistenční centrum pro pomoc uprchlíkům bylo za spolupráce policie, hasičů a Českého červeného kříže v Ostravě otevřeno na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Jde o hlavní kontaktní místo pro uprchlíky v Moravskoslezském kraji a nově sídlí v pavilonu A na ostravském výstavišti Černá louka.
Ministerstvo vnitra zřídilo přehlednou webovou stránku www.nasiukrajinci.cz
Neziskové organizace pracující s migranty v ČR se spojily a toto je centrální místo, kde můžete nabídnout svou pomoc: www.pomahejukrajine.cz
Ministerstvo vnitra také připravilo informační letáky v českém i ukrajinském jazyce, jak postupovat. Předejte je osobám prchajícím z konfliktu. Ke stažení jsou ZDE.
Telefonní linky
Volat můžete 800 720 210, tuto bezplatnou linku zřídil Krajský úřad Moravskoslezského kraje a je určena pro české občany, kteří chtějí pomoci Ukrajině a uprchlíkům. Získají zde tyto informace:
- na koho a kam se obrátit, aby nabízená pomoc byla účinná
- jaká pravidla je nutné dodržovat
Sbírka paměti národa – sbírka podporuje organizaci Come Back Alive pomáhající ukrajinským vojákům ve válce na Donbasu. Ta poskytuje hlavně technickou, školicí a zdravotní podporu.
Člověk v tísni – sbírka SOS Ukrajině byla založena v roce 2014, peníze poputují na humanitární pomoc obětem konfliktu.
Velvyslanectví Ukrajiny v České republice – zastupitelský úřad Ukrajiny v České republice vyhlásil sbírku na nákup vojenského materiálu pro armádu a tamní domobranu.
Charita České republiky – veřejná sbírka směřuje pomoc primárně obyvatelům zasažených oblastí.
Fond humanity Českého červeného kříže – veřejná sbírka s číslem účtu 333999/2700 a variabilním symbolem 1502. Využít lze i dárcovskou SMS a on-line platbu.
Využít můžete sběrného místa, které zřídilo statutární město Ostrava na pomoc uprchlíkům. Více informací o provozní době a o to, co je vhodné darovat, najdete zde.Ostrava nabízí atraktivní pozemky pro bytovou zástavbu v lokalitě Středoškolská v Ostravě – Zábřehu
Zastupitelstvo města Ostravy na svém zasedání ve středu 23. března rozhodlo o záměru prodat nemovitosti o celkové výměře 12151 m² v městském obvodě Ostrava – Jih, mezi ulicemi Středoškolská a U Studia pro výstavbu bytových domů.
Výborná dopravní dostupnost a občanská vybavenost předurčují tuto oblast stát se žádanou lokalitou pro bydlení. Termín pro podání nabídek je stanoven do 29. července 2022.
"Návrh řešení této lokality přinesl městský obvod Jih, po dohodě s Městským ateliérem prostorového plánování a architektury jsme na území nechali zpracovat urbanistickou studii, pro jejíž přípravu byly využity také podněty ze setkání s veřejností. Dle studie může v lokalitě vzniknout 217 bytů. Záměr tak počítá s komplexním pojetím lokality včetně nezbytné okolní infrastruktury a poprvé také obsahuje podmínku vyčlenění části nově vzniklého bytového fondu pro dostupné bydlení, jehož cílem je dostávat na trh určité procento bytů pod průměrnou hodnotou nájmu a tím mírně korigovat strmé růsty nájmu,“ uvedla Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora.
Pozemky k prodeji leží v Ostravě-Zábřehu v oblasti, která patří mezi důležité rozvojové lokality Ostravy. Jde o travnaté a nezastavěné území na okraji sídliště tvořeného převážně panelovými domy. Nachází se v „trojúhelníku“ vymezeném městskými třídami Výškovická – Plzeňská – Rudná, od nichž je však zároveň odděleno jinými objekty, které zaručují odhlučnění od dopravního provozu. V docházkové vzdálenosti nalezneme tramvajové a autobusové zastávky nebo hlavní ostravské sportovní stánky – městský stadion a krytou sportovní halu Ostravar arénu. Nedaleké obchodní centrum Avion zaručuje vynikající nákupní možnosti. V místě je také mateřská, základní škola a tři střední školy. V oblasti ulic Tylova – Rudná je plánovaná oddechová zóna.
„Nedávné soukromé projekty v našem obvodě, který se postupně stává atraktivní vyhledávanou lokalitou, ukazují narůstající počet zájemců o kvalitní moderní bydlení na Jihu. Lokalita Středoškolská může být velmi příjemným místem k bydlení, její budoucí obyvatelé budou mít v dosahu vše potřebné pro spokojený život v našem městě. A s trvalým pobytem mohou čerpat všechny výhody, které obvod i město svým občanům zajišťuje,“ konstatoval starosta Martin Bednář.
Potenciální zájemce by měl usilovat o zajištění urbanistické kvality a funkčnosti návrhu i ve vazbě na stávající okolní zástavbu. Současně s tím by měl investor na základě dohody s městem poskytnout minimálně 10 % z celkového vybudovaného bytového fondu k zajištění dostupného bydlení. Výše dostupného nájemného by pak měla být sjednána maximálně na úrovni 75 % obvyklého nájemného v době uzavření nájemní smlouvy.
Každý zájemce je povinen ve své nabídce uvést popis zamýšleného využití pozemků včetně specifikace účelu stavby, přínosu pro rozvoj dané lokality, vhodnosti z hlediska urbanistického, architektonického, dopravního či funkčního řešení. Nabídka musí obsahovat celkový časový harmonogram výstavby, včetně její případné etapizace, dále materiálové řešení veřejného prostoru, a předpokládané bližší vymezení bytového fondu pro dostupné bydlení. V neposlední řadě nesmí chybět cenová nabídka.
Minimálně nabídková kupní cena nesmí být pod úrovni stanovenou znaleckým posudkem a zároveň musí činit minimálně 2000 Kč/m² bez DPH, tj. 24 306 000 korun bez DPH.
Pod vedením Městského ateliéru prostorového plánování a architektury, za úzké spolupráce městského obvodu, byla pro území zpracována urbanistická studie. Ta se zabývá celou lokalitou komplexně. V detailech popisuje očekávaný rozvoj lokality a jejím cílem je příprava území pro budoucí bytovou zástavbu. Prověřuje potřeby, limity a vazby řešeného území i širšího okolí, definuje vstupy i vjezdy do něj a vymezuje zastavitelné plochy. Výsledkem je návrh podmínek pro budoucí výstavbu. Záměr prodeje je v souladu s cíli Strategického plánu rozvoje statutárního města Ostravy 2017-2023 pod značkou fajnOVA ve smyslu podpory rozvoje městského bytového fondu a dostupného bydlení nevyjímaje. Veškeré informace budou zveřejněny na úřední desce města a webových stránkách https://pozemky.ostrava.cz/stredoskolska/ .
Sdílená kola u Ostravanů nadále bodují
Systém sdílení městských jízdních kol, které si lze na jednom místě půjčit a na jiném vrátit, funguje v Ostravě již čtvrtým rokem. Tento ekologický, zdravý a v podstatě rychlý individuální způsob dopravy na krátké vzdálenosti se u obyvatel Ostravy, jakož i návštěvníků města, těší značné oblibě.
Více než 40 tisíc uživatelů, registrovaných v aplikaci pro tzv. bikesharing, jen loni provedlo 515 000 zapůjčení, při nichž ujelo přes 717 000 kilometrů. Bikesharing provozuje v Ostravě společnost Nextbike, díky podpoře města je každá zápůjčka do 15 minut pro uživatele zdarma.
Kuriozitou loňského roku je také nejaktivnější uživatel. Dominik Koutný sdílená kola loni využil celkem 1068krát, což znamená nejen ostravský rekord, ale i rekord v rámci celé České republiky. Tento „rekordman“ tak každodenně (včetně svátků či zimního období) využil v Ostravě sdílené kolo průměrně 2,9krát. Výjimečný počin ocenila věcným darem náměstkyně primátora Kateřina Šebestová i společnosti Nextbike Czech Republic, s. r. o. při krátkém setkání. Aktivní uživatel Dominik Koutný k oblíbenému, ekologickému způsobu dopravy po městě uvedl: „Pohyb byl pro mě vždy velmi důležitý. Po šesti letech života v Nizozemsku, kde na kole jezdí prakticky všechny generace každý den, si na tento způsob dopravy zvyknete také. Po návratu do ČR jsem samozřejmě tento zvyk díky službě Nextbike nemusel přerušovat. Kvůli sedavé práci v kanceláři pohyb potřebuji.“
Náměstkyně primátora Kateřina Šebestová ke službě sdílených kol dodává: „V Ostravě je v provozu zhruba 1 000 sdílených kol umístěných v 356 stanicích. Celý systém byl od loňského roku rozšířen do všech městských obvodů a fungoval již celoročně. Ze statistiky provozovatele vyplývá, že nejvyužívanější stanicí byla opět stanice Forum Nová Karolína. Nejčetněji jsou sdílená kola využívaná v městských obvodech Moravská Ostrava a Přívoz, Poruba a Jih, nejvytíženějším měsícem byl červen, kdy proběhlo až 80 tisíc výpůjček. Loni v létě se některá stanoviště sdílených kol potýkala s náporem vandalismu. Provozovatel tak musel 8 z nich zrušit. Jednalo se o lokality U Lesa, Tylova x Rottrova, Středoškolská, Palkovského MHD, OU lékařská fakulta, Obchodní centrum, V zálomu a U Hrúbků. Za zrušené stanice přibydou v bezpečnějších částech nové. Jejich celkový počet se dokonce zvýší. Město i provozovatel, ve spolupráci se státní a městskou policií, přijímá opatření, aby ke krádežím a ničení kol nedocházelo.“
Řeku Ostravici překlene „Pleskotova lávka“
O záměru města vybudovat novou lávku přes Ostravici a spojit tak centrum města s národní kulturní památkou Dolních Vítkovic jsme již opakovaně informovali. Po nezbytných přípravách město vypsalo veřejnou zakázku na výběr dodavatele na realizaci stavby. Opět půjde o velmi zajímavý architektonický projekt. Autorem návrhu lávky a navazující cyklostezky není totiž nikdo jiný, než uznávaný architekt Josef Pleskot.
Cyklostezku o délce 550 metrů a šířce 4 metry budou tvořit dvě, na lanech společně zavěšené lávky přes železniční vlečku a řeku Ostravici. Přemostění bude napojeno na stávající cyklostezku „E,“ vedenou po pravém břehu řeky. Při bočním pohledu má lávka tvar písmene A. Zábradlí lávky bude tvořeno nerezovou sítí, horním madlem a doplněno vodící tyčí pro nevidomé. Lávka bude nasvětlena tak, aby světlo svou intenzitou připomínalo měsíční svit.
Lhůtou pro podání nabídek je 14. březen. Uzavření smlouvy se zhotovitelem se předpokládá do konce dubna 2022, po samotné lávce bychom se pak mohli projít už koncem letošního října.
„Myšlenka přemostění řeky pro cyklisty a pěší v místě stávajícího popílkovodu za Velkým světem techniky se datuje již do roku 2016. V tuto chvíli máme veškerou dokumentaci a stavební povolení pro celou stavbu lávky a navazující cyklostezky. Pokud vše půjde dobře a vybereme zhotovitele dle harmonogramu, mohla by být výstavba zahájena v květnu. Zhotovitel by měl mít pak na provedení díla maximálně 26 týdnů,“ řekla Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora pro životní prostředí.
Ostrava má rekordně nízké ztráty vody
Cena vody v Ostravě patří mezi nejnižší mezi velkými městy v České republice. Jedním ze základních předpokladů pro udržování nízké ceny vodného a stočného je přitom snižování ztrát vody v celé vodovodní síti.
V roce 1996, kdy se etabloval současný systém provozování vodárenské a kanalizační infrastruktury v Ostravě, činily ztráty pitné vody přes 16 mil. m3, což odpovídá 36 % vody dodané do vodovodní sítě. Jinými slovy, více než 1/3 pitné vody se v Ostravě zcela neproduktivně ztrácela různými netěsnostmi, průsaky a haváriemi dříve, něž stačila doputovat k zákazníkům. Pro ilustraci, takové množství ztracené vody by stačilo plně zásobovat město se 150 tisíci obyvateli. Nebyla to přitom hodnota ztrát ve své době nijak neobvyklá. Jiné vodárenské společnosti v republice tehdy nezřídka evidovaly ztráty významně přesahující i 40%.
Od té doby Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (OVAK), coby odborná společnost provozující vodovodní a kanalizační síť ve vlastnictví města Ostravy, průběžně a významně snižuje ztráty vody na úrovně, odpovídající dnes již nejvyspělejším městům v Evropě. V loňském roce dosáhly ztráty vody v Ostravě historického minima 1,25 milionu m3, což činí pouhých 7,4% z vody dodané do sítě. Tato hodnota je výrazně pod průměrem v ČR, který činí okolo 15%, a odpovídá průměru ztrát vod v tak vodohospodářsky vyspělé zemi jako je např. Dánsko.
Na snižování ztrát vody mají hlavní vliv masivní investice do modernizace vodohospodářské infrastruktury, které realizuje město (jedná se o jeho majetek) dle dlouhodobého plánu připravovaného ve spolupráci se společností OVAK. Hlavním zdrojem financování těchto investic je přitom nájemné a také dividendy, inkasované městem od OVAK.
Svůj nezastupitelný vliv má ovšem také nasazování moderních technologií a jejich kvalifikovaná obsluha. OVAK patří dlouhodobě mezi respektované průkopníky v testování a využívání nových moderních vodárenských a kanalizačních technologií. Mezi prvními v ČR zavedl OVAK ve spolupráci s francouzskou firmou SUEZ dálkový odečet vody pomocí tzv. Chytrých vodoměrů, které napomáhají zákazníkům společnosti efektivněji hospodařit s vodou a včas je informovat o nestandardních spotřebách nebo únicích. Výhodou systému je rovněž maximální přehled o aktuální spotřebě vody i za situace, kdy se náhle změní spotřebitelské chování, dále pohodlí pro zákazníka a rozšíření možností jak rychle kvantifikovat i odhalit úniky vody. Již nyní je tímto systémem v Ostravě pokryto přibližně 60% vodoměrů, přes které protéká více než 80% dodávané pitné vody. Záměrem je do konce roku 2024 pokrýt technologií Chytrého měření/Smart Mettering celou Ostravu, tj. 32 000 kusů vodoměrů.
Pro monitoring a rychlou detekci úniků vody je důležitý monitorovací systém jako celek, který je obsluhován v rámci provozu centrálního dispečinku OVAK, kdy jsou na několika stovkách míst sledovány tlaky a průtoky do části sítě tzv. monitorovacích zón, a to nepřetržitě 24 hodin denně. Je zcela běžné, že informace o úniku vody, například náhlá porucha, je prostřednictvím tohoto systému k dispozici rychleji než například přijetím telefonátu od občanů, kteří na únik vody mohou v místě svého bydliště také upozornit. Následná přesná lokalizace poruchy na konkrétním se děje prostřednictvím elektronických přístrojů (korelátorů, lokátoru šumu, aj.), které vyžadují vysoce kvalifikovanou a zkušenou obsluhu.
Kontinuální snižování ztrát vody v Ostravě tak od roku 1997 již pomohlo uspořit větší objem vody, než kolik činí kapacita přehrady Slezská Harta. Z tohoto vývoje čerpají největší výhody občané města v podobě nízkých cen vody, ale samozřejmě také příroda.
Ostrava pokračuje v podpoře rodinné pospolitosti
Podporu rodinného a komunitního života vnímá město jako jednu ze svých priorit, a proto se jeho vedení opět rozhodlo podpořit aktivity, nápomocné v této oblasti. Jen v letošním roce tedy mezi 30 souvisejících projektů rozdělí dohromady 30 milionů korun. Pozitivní zprávu představuje rovněž skutečnost, že zájem spolků a organizacích, které se danou oblastí zabývají, každoročně přibývá.
Jedná se o projekty, které podporují rodiny v jejich přirozeném fungování a zachovávají přitom jejich integritu a suverenitu. Jejich nedílnou součástí je podpora mezigeneračního dialogu, stejně jako skloubení práce a rodiny. Výše popsané činnosti posilují rodičovské kompetence a dobrovolnictví, vytvářejí bezpečné prostředí pro děti a rozšiřují nabídku smysluplného trávení společného volného času.
„Je v dlouhodobém zájmu města podporovat ty aktivity, které zpestřují spektrum nabídky určené rodinám pro společné trávení jejich volného času. Snahou je především přirozenou a nenásilnou formou podporovat vytváření harmonických mezigeneračních vztahů v rodině, posilovat vědomí zdravého vnímání rolí jednotlivých členů rodiny, a také napomáhat předcházení sociální izolace seniorů, ale též maminek na mateřské či rodičovské dovolené. Některé z podpořených projektů nabízí rovněž pomocnou ruku pro zvládání složitých rodinných a životních situací,“ uvedl náměstek primátora Zbyněk Pražák
Kromě celoročních aktivit rodinných a komunitních center se tak hmatatelné podpory dočkaly například příměstské tábory seniorů s vnoučaty, swingové tančírny pro rodiny s dětmi, výtvarná soutěž žáků ostravských škol, mezigenerační setkávání v domovech pro seniory, festival Fandíme rodině, Den pro rodinu. K dalším náleží projekty Spolu na palubě, Bavme se spolu, Do sedel – komentované vyjížďky za historií a kulturou Ostravy či oblíbené akce jako Tátafest nebo Zažít Ostravu jinak.
Rodinná politika města Ostravy reaguje na nepříznivý demografický vývoj, ať už jde o stárnutí populace nebo o stěhování mladých ekonomicky aktivních lidí mimo město. Snaží se přispět ke stabilizaci vývoje, vytvořit podmínky, které budou zejména pro mladé rodiny signálem, že město o ně stojí a uvědomuje si jejich nenahraditelnou roli.
Informace k rodinné politice města zájemce nalezne na webu www.fajnarodina.cz či facebookového profilu.
Vyroste v Přívoze „Palác Sitte“?
Proluka v Ostravě-Přívoze mezi ulicemi Macharova a Nádražní, je v současné době zčásti využívána coby parkoviště. Už relativně brzy však pravděpodobně projde určující proměnou. Statutární město Ostrava totiž od soukromého investora obdrželo nabídku k prodeji tamních pozemků za účelem zástavby.
Město posléze vyhodnotilo předložený záměr investora k výstavbě „Paláce Sitte“ dle architektonického návrhu renomovaného studia Bogle Architects. Pozemky jsou situovány v městské památkové zóně na hranici městských části Přívozu a Moravské Ostravy, v blízkosti náměstí Svatopluka Čecha. Výsledek? Jednání o smlouvě už začalo.
Zástupci města budou nyní jednat o realizaci předloženého záměru, jakož i definovat konkrétní podmínky a termíny předloženého projektu. Pokud se na jednotlivostech smlouvy obě strany dohodnou, o prodeji pozemků rozhodne následně zastupitelstvo.
Záměrem investora je vybudovat kvalitní vícepodlažní stavbu v centrální části města. Zájemce plánuje stavbu polyfunkční budovy, která rozšíří nabídku bydlení, komerčních a kancelářských prostor. Navržený objekt působí harmonicky, svým měřítkem i vhodnými proporcemi citlivě navazuje na zástavbu v sousedství. Správně pracuje s polohou na významném nároží v území městské památkové zóny, definující klíčový vstup do lokality z historického jádra města. Jedná se o stabilizované území s vysokou urbanistickou kvalitou. Proto významnou roli sehrál i architektonický návrh stavby z pera známého studia Bogle Architect. To zaručuje kvalitní architekturu, jež zároveň nepomíjí ani kontext místa samotného či prvky modrozelené infrastruktury.
„Pozemek se nachází v perspektivní lukrativní lokalitě, na jejímž vzhledu se významně podílel slavný vídeňský architekt Camillo Sitte, tedy v místě historicky a architektonicky velmi významném. Zároveň se však jedná o čtvrť, která se na určitou dobu dostala z více důvodů na okraj zájmu. Přesto má skryté poklady a vysoký potenciál, který se v posledních letech odkrývá i postupnou obnovou více historických objektů. Záměr kvalitní nové stavby v proluce znamená další příležitost jejího rozvoje, nové funkce i obyvatele. Nyní vstupujeme do jednání se společností o smluvních podmínkách. Předpokládám, že výsledek předložíme zastupitelstvu v dubnu nebo květnu tohoto roku,“ řekl Tomáš Macura, primátor města Ostravy
Návrh muralu pro zeď pod Bazaly přinese mezinárodní umělecká soutěž
Město Ostrava a Moravskoslezský kraj vyhlašuje otevřenou mezinárodní výtvarnou soutěž na provedení muralu, tedy velkoplošné malby na opěrné zdi nad stadionem Bazaly. Budoucí „plátno“ má v rozměru tisíc metrů čtverečních.
„Mural je forma uměleckého vyjádření, která má ve městech své místo. Stejně jako v případě jiných forem umění je však důležité hledání kvality a jedinečnosti díla vycházející z identity místa. Město Ostrava dlouhodobě diskutovalo s Moravskoslezským krajem problematiku opěrné zdi nad Bazaly a mural představoval jedno z možných řešení. Jedná se o dominantní plochu v blízkosti centra města a oceňuji proto, že jsme s krajem jakožto s vlastníkem zdi, nalezli konsensus v tom, aby ztvárnění vzešlo jako výsledek mezinárodní umělecké soutěže, kterou město v rámci svých mural aktivit zorganizuje,“ vysvětlila Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora.
Město Ostrava se tématem muralu zabývá již několik let. V roce 2020 pod vedením kurátorky Alexandry Krolikové zrealizovalo pilotní projekt muralu SKOK, dílo známého polského umělce Mariusze M-City Warase. V návaznosti na tuto úspěšnou aktivitu se rozhodlo pokračovat v organizaci a koordinaci muralových aktivit na území města a pro přípravu obdobných projektů sestavilo tým ze zástupců kulturní scény, platformy Ostrava360, Městského ateliéru prostorového plánování a architektury a města. Tým se zabývá identifikací vhodných ploch pro mural, doporučuje postupy a navrhl zadání také této umělecké soutěže. V budoucnu se může zabývat výběrem zdi do příštích projektů výtvarných soutěží či legalizace užívání ploch streetartové veřejnosti. Město předpokládá pokračování projektu v dalších letech a tím podporu vzniku více muralových děl. Úspěšně byl v centru města realizován již zmíněný SKOK, Ostravská Madonna amerického streetartisty Nilse Westergarda nebo Creative Placemaking amerického streetartisty známého jako Gaia v DOV. Přehled muralů (včetně těch již neexistujících) mapuje také platforma Ostravské sochy (https://ostravskesochy.cz/typ/26-mural-art).
Podle 1. náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Jakuba Unucky má vytváření muralů hned několik přínosů. Nejen, že dochází ke kultivaci zanedbaných prostor, ale také v dnešním světovém kontextu vysílají tato díla široké veřejnosti podněty k zamyšlení. „Muraly se tak stávají vynikajícím prostředníkem komunikace mezi uměleckou komunitou a veřejností, hlavně v případech, když umělecká díla odrážejí něco z historie či současných potřeb daného místa či doby. Uvedené dílo pak nezůstává pouze ozdobou města, ale má svou přidanou hodnotu. Jsem rád, že jsme s Ostravou našli cestu, jak dnes šedou zeď na Bazalech, nabídnou jako plátno světovým umělcům.“
Již 15. března se otevře možnost českým i zahraničním umělcům navrhnout dílo, které promění známou opěrnou zeď nad stadionem Bazaly ve Slezské Ostravě. V souvislosti s umístěním muralu bylo definováno samotné téma soutěže: soutěžní návrh by měl reflektovat v posledních letech výrazný a významný rozvoj města Ostravy a Moravskoslezského kraje a zároveň by měl reagovat na specifika města/regionu jako takového, a to ať už historická, sociální či sportovní, včetně vhodného připomenutí 100. výročí sportovního klubu FC Baník Ostrava, který je s lokalitou BAZALY neodmyslitelně spjat.
Zadání samotné soutěže je unikátní. Poprvé v historii společně vyhlašuje statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj výtvarnou soutěž pro realizaci mural art. Po vzájemné dohodě se město na své náklady rozhodlo připravit a zkoordinovat výtvarnou soutěž, a to ve spolupráci s ostravskými osobnostmi a umělci, kteří pomáhali definovat samotné znění soutěžních podmínek. Moravskoslezský kraj naváže na samotnou soutěž a na své náklady ve spolupráci s vítězem soutěže zrealizuje samotné dílo. To by mělo být realizováno již na konci léta tohoto roku.
V porotě, která rozhodne o vítězi soutěže, zasednou mimo zástupci města a kraje, stejně jako tři významné osobnosti. Alexandra Kroliková, kurátorka řady muralových projektů v ČR i v zahraničí, Daniela Rywiková, proděkanka Filosofické fakulty Ostravské univerzity a Jiří Surůvka, český umělec a performer.
Konkrétní podmínky soutěže včetně příloh jsou dostupné na webových stránkách www.streetart.ostrava.cz. Zájemci o informace se mohou obracet na emailovou adresu streetart@ostrava.cz. Termín pro zaslání návrhů je 10. května 2022.
Ostrava vypoví partnerské smlouvy s Doněckem a Volgogradem
V reakci na násilný a neospravedlnitelný akt vojsk Ruské federace vůči nezávislému státu Ukrajina rozhodli zastupitelé města na svém zasedání 23. března o vypovězení partnerských smluv s ukrajinským Doněckem a ruským Volgogradem. Postoj vedení obou měst k probíhající ruské agresi je takový, že nedává předpoklady pokračování a prohlubování dalších partnerských vztahů s Ostravou.
Partnerská smlouva mezi Ostravou a Doněckem na Ukrajině byla uzavřena 29. ledna 2009 za účelem navázání spolupráce obchodní, ekonomické, vědecko-technické i kulturní. V praktické rovině však naplněna nikdy nebyla, jediným realizovaným projektem byla účast dětí z Doněcka na letním mezinárodním táboře, organizovaném Hasičským záchranným sborem v Ostravě. Po převzetí moci separatisty nad částí Doněcké oblasti a samotným městem Doněck v roce 2014 byly ze strany nové samosprávy realizovány kroky zpochybňující vazby na Ukrajinu a samotnou legitimitu ukrajinské vlády. K podpoře těchto separatistických tendencí vyzvalo vedení města Doněck i Ostravu. K eskalaci situace došlo letos v únoru, kdy Ruská federace uznala nezávislost samozvané Doněcké lidové republiky. Ozbrojenci z Doněcka se spolu s vojáky ruské armády v současné době aktivně zapojují do bojových akcí proti Ukrajině.
Partnerská smlouva mezi Ostravou (tehdy Stalingradem) z roku 1949 byla první partnerskou smlouvou, které město se zahraničním městem uzavřelo a motivovala jej snaha vyjádřit vděčnost za osvobození města Rudou armádou. V roce 2008 rozhodlo zastupitelstvo města o uzavření nové dohody, která vstoupila v platnost v září 2010. V rámci spolupráce byly realizovány četné vzájemné návštěvy delegací obou měst, součinnost proběhla v oblasti hospodářství, kultury a školství. Pandemie vzájemné kontakty v posledních dvou letech omezila a v aktuální situaci ruského útoku na Ukrajinu byly vztahy přerušeny úplně.
„Vypovězení dlouhodobých partnerských smluv je vždy až krajním krokem, ze kterého nikdo nemůže mít radost. V případě města Volgograd, které za 2. světové války utrpělo obrovské civilní ztráty a stalo se symbolem boje proti fašismu, to platí dvojnásob. Proto jsem po zahájení ruské invaze nejprve oslovil primátora Volgogradu Vladimíra Marčenka a požádal jej o intervenci u členů ruské vlády k ukončení agrese a obnovení míru. Pan primátor se nicméně ve své odpovědi hodnocení ruské invaze na Ukrajinu zcela vyhnul a osobně v požadované věci intervenovat odmítnul. Pokračování vzájemné spolupráce mezi našimi městy za dané situace tak již nepovažuji za možné, aniž bychom tím porušili principy, na kterých své partnerské vztahy stavíme,“ konstatoval primátor města Tomáš Macura.
Po vypovězení smluv o spolupráci s městy Volgograd a Doněck zůstává Ostravě ještě dalších 12 partnerských měst.