Newsletter Radnice - Listopad 2024
V ostravské Zoo kypí životem papuánský prales
V roce 2013 uvedla Zoologická zahrada a botanický park Ostrava do provozu voliéru exotického
ptactva s názvem Papua. Nyní prošla zásadní rekonstrukcí, která přinesla její výraznou proměnu, stejně jako prostorové rozšíření o více než polovinu plochy. Průchozí voliéra zcela nově znázorňuje papuánskou divočinu, což z pohledu návštěvníků vyvolává dojem autentického tropického lesa. Nosné kovové sloupy mají podobu tamějších stromů, nechybí ani jeskyně s rituálními malbami.
Voliéra je domovem pro různé druhy papuánských ptáků, najdeme v ní čejku australskou, dytíka
velkého, holuba bažantího i dvoubarvého korunáče Sclaterova nebo kystráčka modrolícího. Žijí zde také papoušci lori, konkrétně tříbarvý papuánský a horský. Všechny tyto druhy mohou návštěvníci zblízka pozorovat v atmosféře působivých kulis. Pokud se navíc chtějí dovědět zajímavosti o životě jeskynního lidu původních Papuánců, stačí jen projít voliérou Papua do stejnojmenného pavilonu. Tam jsou k vidění rovněž další zvířata, jako plazi a ryby. Náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová byla proměnou voliéry nadšena: „Průchozí voliéry, do nichž mohou lidé vstoupit a užít si pobyt přímo mezizvířaty, jsou v zoologických zahradách velmi oblíbené. Voliéra Papua je velmi autentická, mezi nově vytvořenými tropickými stromy si člověk může opravdu připadat jako někde tisíce kilometrů daleko v exotickém prostředí. K tomu vám nad hlavou přelétají hejna pestrých papoušků, na větvích posedávají a po zemi běhají další zástupci ptačí fauny.“ Náklady na rekonstrukci činily 8 milionů korun, které pokryly prostředky samotné zoo. Bez trvalé finanční pomoci zřizovatele, tedy města Ostravy, by však k přestavbě voliéry nemohlo dojít.
Do obcí postižených povodněmi míří peníze k obnově vodohospodářské infrastruktury
Vláda poskytuje ze státního rozpočtu 2 miliardy korun městům a obcím na zprovoznění čistíren,
vodovodů a kanalizací. Ministr životního prostředí Petr Hladík uvedl, že výše příspěvků může v tomto případě dosáhnout až 100 %, nevyloučil ani jejich navýšení. Před blížící se zimou je v tomto ohledu velmi důležitá rychlost a efektivita pomoci. Další miliardu stát posílá do regionů na okamžitou pomoc zasaženým domácnostem. Velká voda zasáhla obzvlášť citelně Moravskoslezský kraj a Ostravu, kde
se nejvíce podepsala právě na vodárenské a dopravní infrastruktuře. Peníze od státu, které začaly přicházet během října, jsou ihned využívány k obnově zdrojů pitné vody, čistíren odpadních vod a souvisejících objektů, zprovoznění vodovodní sítě, kanalizačních stok i domovních přípojek. Mohou pomoci také s dočasným řešením k zajištění pitné vody a odvodu odpadních vod.
Ostravský primátor Jan Dohnal uvedl jako příklad dotaci na obnovu provozu dočasně vyřazené střední čistírny odpadních vod v Přívoze: „Práce na vodohospodářské infrastruktuře, které jsou v současnosti v procesu, si dle předpokladů vyžádají částku 597,5 milionů bez DPH. Město podalo žádost o dotaci z programu ‚Obnova infrastruktury pro životní prostředí po povodni 2024‘, který kryje až 100% těchto škod. Našim cílem je co nejdříve obnovit provoz čerpacích stanic odpadních vod a čistírny, která se ocitla zcela pod vodou. Minimální hladina v areálu činila 2,5 metru, jinde vystoupala do výše 6 metrů, což způsobilo totální kolaps elektrických zařízení, strojů a samotné technologie.“ Cílem aktuální finanční pomoci je co nejrychleji zajistit bezpečné a stabilní podmínky pro dodávky pitné vody a čištění odpadní vody v zasažených oblastech.
Čistička odpadních vod je dočasně odstavena. Práce na obnově pokračují
Zářijové povodně těžce poškodily Ústřední čistírnu odpadních vod v Přívoze, největší svého druhu v kraji a třetí největší v rámci ČR. Finanční výše škod dosahuje bezmála 600 milionů korun. Vlastník čističky město Ostrava již požádalo o dotaci na jejich likvidaci. Zároveň apeluje na všechny, aby do odpadu neházeli, co do něj nepatří, a respektovali pravidla kanalizačního řádu. Ostrava přikládá znovuobnovení provozu čistírny prioritní význam.
Nadále probíhají intenzivní práce, které se však vyznačují velkou specifičností. Povodeň navíc napáchala spoušť v čerpacích stanicích odpadních vod, které jsou rovněž nefunkční, takže splašky z nich jdou přímo do vodotečí. Městská rada se situací zabývala na mimořádném zasedání, čistírnu v Přívoze navštívil také ministr životního prostředí Petr Hladík. Předpokládaným datem plného zprovoznění mechanického čištění vody v Ostravě je únor 2025. Podle náměstka primátora Aleše Boháče bude třeba vykonat dlouhou řadu prací:
„Mezi ně náleží oprava hrubých česlí na přivaděčích A i D, oprava malých dmychadel pro lapáky písku a dosazovacích nádrží, oprava pojezdů na usazovacích a dosazovacích nádržích, včetně motorů a elektroinstalace na pojezdových mostech, oprava dvou dávkovacích stanic koagulantu, oprava pojezdů na čtyřech kusech zahušťovacích nádrží vyhnilého kalu, opravy dmýchadel pro lapáky písku a žlabů dosazovacích nádrží. Zapotřebí je oprav usazovacích a dosazovacích nádrží, sedmi kusů hradítek na přivaděči A či oprava hlavní trafostanice a veškerých elektrorozvoden. Provedena musí být oprava kotelny a rozvodny pro malou i velkou cirkulaci, zbylé drobnější opravy elektroinstalace, elektromotorů, čerpadel a míchadla v jímkách na usazovacích nádržích.“
Stále je nutné neházet do kanalizace pleny, vlhčené ubrousky, léky, chemikálie, zbytky potravin a podobný nežádoucí materiál.
Digitální komunikaci s úřady zvládnete snadno
Statutární město Ostrava se zapojilo do celorepublikového projektu Digitální Česko, jehož cílem je zjednodušení komunikace mezi občanem a státem. Ostravský magistrát poskytuje občanům příležitost vyřídit své úřední záležitosti online hned několika způsoby.
Na listopad zároveň chystá v rámci Týdne pro Digitální Česko přednášky na téma e-identita, které pomohou každému z řad široké veřejnosti, kdo chce mít v dané oblasti jasno.
Na pobočce Czech POINTU (Českém Podacím Ověřovacím Národním Informačním Terminálu) v prostorách Nové radnice bude možné v rámci akce „Týden pro Digitální Česko“, tedy od 18. do 22.11.2024 založit datovou schránku, včetně prvního přihlášení, řešení případných problémů se zapomenutým heslem a možnosti deaktivace datové schránky u fyzických osob. Zájemci zde mohou získat i mobilní klíč eGovernmentu (od instalace přes krátké seznámení s jeho používáním) a pomoc se založením eDokladu (rovněž v tomto případě jde o celý proces, tedy instalaci, aktivaci a zprovoznění).
Pro ty, kdo se chtějí o tématech spojených s elektronickou identitou při komunikaci s úřady dovědět užitečné, potřebné a praktické informace, pořádá Ostravský magistrát dne 22. 11. 2024 dvě tematicky zaměřené přednášky s účastí ZDARMA. Obě se budou konat v prostorách Nové radnice v místnosti číslo 406. První přednáška proběhne v čase od 9 do 11 hodin, druhá pak od 12 do 14 hodin. Kapacita každé jednotlivé přednášky činí 25 míst. Z tohoto důvodu je nutné, aby se zájemci dopředu rezervovali, a to ZDEna čas 9-11 hodin a ZDE na čas 12 až 14 hodin .
Digitální Česko je celostátní platformou, garantovanou Ministerstvem vnitra ČR, která pomocí technologií zjednodušuje službu státní i veřejné správy a usnadňuje tak život občanům.
Na Nové radnici jednali odborníci na desegregaci ve vzdělávání
V prostorách Magistrátu města Ostravy uskutečnil kulatý stůl na téma Desegregace ve vzdělávání II. Cílem setkání bylo otevření mnoha témat, proběhla například živá diskuse o spádovosti základních škol v Ostravě. Dalším z cílů bylo například zmapování rozdílných potřeb jednotlivých městských obvodů.
Kulatého stolu se účastnila náměstkyně primátora pro oblast vzdělávání, inovací a digitalizaci – Mgr. Andrea Hoffmannová, Ph.D., zástupci osmi městských obvodů města Ostravy z řad místostarostů, oddělení školství, a dále také pracovníci odboru sociálních věcí a zdravotnictví MMO. Přítomni byli ředitelé základních škol, zástupce národního pedagogického institutu a účastníci z řad neziskových organizací. Jednání u kulatého stolu navázalo na první setkání k danému tématu z června tohoto roku.
„Problematika dostupnosti vzdělávání, stejně jako usnadnění přístupu k němu, je složitá a skrývá mnoho specifických úskalí, která často souvisí s konkrétní lokalitou. Kulatý stůl odborníků, kteří mají k danému tématu co říci a mohou si zároveň mezi sebou vyměnit své poznatky, jsem proto v magistrátních prostorách velmi uvítala a ráda se ho sama zúčastnila. Právě takováto expertní setkání totiž mohou vést ke konkrétním výstupům, které pomohou školám i radnicím lépe zdolávat překážky, s nimiž je uvádění desegregace do každodenní praxe spojeno,“ zhodnotila náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. „Statutární město Ostrava v této oblasti aktivně pomáhá, například podporou zachování a pokud možno rozšíření odborných pozic na ostravských školách. Speciální pedagog, sociální pedagog, školní psycholog nebo kariérní poradce a další jsou při odstraňování školní desegregace vysoce užitečnými pomocníky.“
Mgr. Karel Gargulák, analytik PAQ Research, přítomné seznámil s potřebnými daty k desegregaci ve vzdělávání za město Ostrava a také s daty k jednotlivým osmi přítomným městským obvodům. Všichni tak získali podrobná data k desegregaci ve vzdělávání ve srovnání s dalšími městy v České Republice ( podobná ORP).
Mgr. Zuzana Neusarová za Národní pedagogický institut, přítomné seznámila s jejich projekty, plány a aktivitami v oblasti desegregace ve vzdělávání.
Účastníci kulatého stolu měli možnost diskutovat probíraná témata v menších skupinách, i všichni společně. Zamýšleli se například nad otázkami, co by mohli jako místní aktéři ve vzdělávání realizovat a co k tomu potřebují. Dále diskutovali o potřebě kontinuálního financování školství, rozdílných potřebách jednotlivých městských obvodů, propojenosti tématu s otázkou sociální, potřebě multidisciplinárního přístupu aktérů ve vzdělávání a dalším.
Obnova multifunkčního porubského areálu byla dokončena
Komplexní rekonstrukce multifunkčního areálu v Ostravě-Porubě byla dokončena. Rozsáhlou obnovu rozdělenou do dvou fází si vyžádal objekt intenzivně využívaný víc jak dvě desítky let. První část prací byla zahájena vloni v červnu a ukončena letos v lednu. Následovala druhá část prací, která započala v dubnu letošního roku a dokončena byla nyní.
Na své si tak přijdou hráči hokeje, krasobruslaři i široká veřejnost. Diváci a fanoušci sportovních klubů mohou nyní využít více než 2600 komfortnějších míst k sezení a atraktivnější prostředí pro další sportovní i kulturní využití obou ledových ploch. Sníženy byly významně též environmentální rizika a zvýšena byla bezpečnost provozu zařízení. Celkové náklady přesáhly 125 milionů korun.
„Realizací prací v objektu druhé ledové plochy byla dokončena celková rekonstrukce systému chlazení obou ledových ploch, modernizace strojovny chlazení a završeny úpravy za účelem snížení environmentálních rizik čpavkového hospodářství tím, že došlo k redukci množství tohoto chladiva ze současných 12 t na cca 4,5 t, tj. snížení o více než o 60 %. Součástí stavebních prací na této etapě byla kompletní rekonstrukce chladící betonové desky a nové rozvody čpavku pro druhou ledovou plochu, a to v chladící desce ledové plochy, ale také v celém okruhu pro druhou ledovou plochu a v technologickém kanále. Vzhledem k návaznostem na chlazení ve strojovně a recyklaci vody z ledových ploch se v rámci druhé etapy prováděly také nezbytné práce ve strojovně chlazení, úpravy na obou sněžných jámách pro obě ledové plochy, garážích roleb, koridoru příjezdu do garáží a také úprava povrchů kolem hrací plochy. Původní, již nevyhovující mantinely, byly nahrazeny novými odpruženými mantinely s možností variabilního uspořádání ledové plochy a současně bylo nově řešeno zázemí hráčů na ledové ploše, vše dle nových pravidel IIHF, tzn. nové střídačky, trestné lavice a místo časoměřičů,“ shrnul detailně Jaroslav Kovář, jednatel městské společnosti SAREZA, která zimní stadion provozuje.
Druhá ledová plocha slouží primárně jako tréninková, ale i pro konání zápasů a soutěží hokejistů a krasobruslařů od žákovských až po juniorské kategorie a jako další ledová plocha pro všechny sportovce v případě konání akcí na první ledové ploše. Současně je druhá ledová plocha využívána pro komerční pronájmy, pro bruslení dětí z mateřských a základních škol a pro velmi oblíbené veřejné bruslení. „Zimní stadion slouží nejenom krasobruslařům a hokejistům, ale také široké veřejnosti. Pro nás je důležité, že se po rekonstrukci otvírá i druhá tréninková plocha. Ve spolupráci s HC RT Torax Poruba ji totiž využíváme k bruslení dětí z mateřských škol, přičemž my platíme dětem pronájem a klub poskytuje trenéry. Po loňské rekonstrukci Sportovního areálu Poruba je to další opravené sportoviště, které mají nejenom Porubáci k dispozici. Pomůže to i hokejovému klubu, který se stará o stovky dětí a získá moderní a kvalitní zázemí pro svůj rozvoj,“ říká Lucie Baránková Vilamová, starostka městského obvodu Ostrava-Poruba. Práce druhé etapy si vyžádaly náklady, jež přesáhly 40 milionů korun. Projektovou dokumentaci vypracovala firma B.B.D., s. r. o., zhotovitelem je sdružení HOMOLA (Homola holding, a. s. a Držik s. r. o.).
„Důvodem provedení vybourání souvrství chladící desky na druhé ledové ploše byla zejména bezpečnost provozu, kdy bylo třeba po více než dvacetiletém provozu provést minimálně prostou výměnu souvrství chladicích desek, a to vzhledem k její opotřebovanosti, zejména u trubních rozvodů čpavku. Dalším důvodem pro výměnu chladící desky také nezbytná změna ve strojovně chlazení, tj. zejména snížení množství čpavkového hospodářství. Vzhledem k celkové modernizaci byla výměna souvrství pojata komplexněji, a to kontrolou statiky podloží, doplněním podkladních vrstev tepelnou izolací a podkladní deskou vyhřívanou odpadním teplem ze strojovny chlazení. Toto souvrství zajistí temperování podkladních vrstev chladicí desky tak, aby již nedocházelo k promrzání podloží pod tímto souvrstvím, k případnému poškození chladící desky, a tedy potencionální nebezpečné situaci,“ doplnil Jan Dohnal, primátor města.
Pokračují práce na celkové rekonstrukci domova Korýtko
Domov Korýtko prochází od roku 2022 komplexní rekonstrukcí. Objekt z osmdesátých let minulého století byl s ohledem na desítky let provozu zatížen mnohými poruchami. Po obnově se stane architektonicky přitažlivým nejmodernějším pobytovým zařízení pro seniory ve městě a nabídne nový domov 254 klientům, je tak třetím ostravským domovem s největším počtem obyvatel.
Rozpočtové náklady se blíží půl miliardě korun, bez DPH. Hotovo by mělo být v září příštího roku. Zhotovitelem stavby je společnost IPS Třinec a. s., Projektovou dokumentaci zpracovala společnost MS architekti s. r. o., na podkladě studie CHVÁLEK ATELIÉR s. r. o
„Stavaři čelili celému spektru různých obtíží, jejichž řešení si vyžádalo jak posunutí plánovaného termínu dokončení, tak navýšení financí potřebných k dokončení kompletní obnovy zařízení. Nicméně v současné době již probíhají práce na zateplení pavilonu B. Uvnitř tohoto objektu se teď pokládají dlažby a obklady. Na pavilonu C se aktuálně montuje kontaktní zateplovací systém a v pokojích klientů se už pokládá PVC a sestavují dřevěné předstěny. K oběma pavilonům budou přistavěny terasy, ke kterým se právě budují základové konstrukce. Na střední části budovy, na objektu A, se provádí vnitřní omítky, vyrovnávají se podkladové vrstvy pro skladbu podlah a dělají se rozvody pro zdravotechniku, elektro, topení a vzduchotechniku. Zároveň se buduje i nový výměník v části B," vysvětluje Břetislav Riger, náměstek primátora.
V průběhu prací stavební tým řešil rozličné překážky v podobě nepředvídatelných změn a úprav. Bylo zapotřebí přepracovat část projektu, týkající se rozšíření základových konstrukcí pro nástavbu nad blokem A, včetně statického posouzení. Po obnažení původních konstrukcí byl totiž zjištěn nesoulad původního projektu z roku 1979 s faktickým stavem. Další obtíže způsobila stávající stará trafostanice, zásobující velkou část Zábřehu elektřinou. I s tímto svízelem se však odborníci popasovali a projekt tak spěje ke zdárnému dokončení v příštím roce.
„Objekt čeká kvalitní zateplení i energetická optimalizace, což znamená také příslušné úspory při provozu. Zatraktivněno a doplněno bude jak interiérové zázemí domova, tak bude nově vybudována zahrada s pergolami, zvýšenými záhony i vodním prvkem. Nové prostory bude využívat 254 klientů domova," doplňuje Břetislav Riger, náměstek primátora. Domov Korýtko nyní poskytuje zázemí 144 klientům, kteří po dobu rekonstrukce pobývají ve dvou účelově upravených objektech městské příspěvkové organizace Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava. A to v objektu Hladnovská v Ostravě-Muglinově a v objektu Na Liščině v Ostravě-Hrušově.
Ředitel Domova Korýtko Jan Seidler dodává: "Děkuji všem našim klientům a zaměstnancům za to, jak zvládají pobyt v náhradních prostorách. Věřím, že koncem příštího roku už budeme bydlet v novém Korýtku, do kterého se už všichni těšíme."
Lze připomenout, že komplexní rekonstrukce zařízení zahrnuje nástavbu objektu A s rozsáhlou střešní terasou, přičemž nové terasy vzniknou také ve všech patrech objektů B a C. Přibydou centrální koupelny na každém patře, nový společenský sál a multifunkční místnost, stejně jako nová trafostanice. Podlahová plocha pokojů bude zvětšena, vybudován bude buňkový systém sociálních zařízení vždy pro dvě bytové jednotky. Pokoje i pracovny personálu budou nově vybaveny, stejně jako společenské prostory a další interiéry objektu. K dalším zlepšením náleží nový stravovací i prádelenský provoz.
Lávka mezi Dolními Vítkovicemi a Slezskou Ostravou ponese jméno významného ostravského literáta
Přemostění spojující Dolní oblast Vítkovic s městskou částí Slezská Ostrava se bude jmenovat „Lávka Jana Balabána“. Svým názvem tak odkazuje ke spisovateli, scénáristovi kritikovi a překladateli Janu Balabánovi, jehož dílo a život jsou neodmyslitelně spjaty s moravskoslezskou metropolí.
Po projednání vedením statutárního města Ostrava a doporučení muzejní, letopiseckou, názvoslovnou a heraldickou komisí rady města o tom rozhodli ostravští zastupitelé. Lávka v délce 140 metrů byla doposud známá jako „Cyklopropojení centra s Dolní oblastí Vítkovic“.
„Pojmenování lávky po Janu Balabánovi, nepřehlédnutelné osobnosti české literatury, je vyjádřením naší úcty autorovi, kterému byla Ostrava domovem a inspirací. Může však být chápáno i v další, symbolické, rovině. Bylo by totiž velmi žádoucí, kdybychom si v dnešní době, poznamenané tolika společenskými a mezilidskými štěpeními připomenuli, že tak jako lávka spojuje protilehlé břehy, mohou dobrá kniha, záliba v četbě a vztah k literatuře spojit různé lidi,“ zdůraznil ostravský primátor Jan Dohnal.
Návrh příslušného pojmenování (původně ve znění „Balabánova lávka“) podala výkonná ředitelka Dolní oblasti VÍTKOVICE, z.s. Renata Červená, podpořili jej taktéž autor samotné lávky, architekt Josef Pleskot a podnikatel Jan Světlík, s jehož jménem je spojena proměna Dolních Vítkovic ve vyhledávaný industriální areál. Vedení města později doporučilo schválený název „Lávka Jana Balabána“. Název lávky bude následně zanesen do Registru územní identifikace, adres a nemovitostí (RUIAN), což umožní jeho zobrazení v digitálních mapách.
Náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová uvítala, že Ostrava bude mít frekventované místo, připomínající památku úspěšného prozaika, který k Ostravě patří. „Jan Balabán je sice šumperským rodákem, nicméně téměř celý život prožil právě v Ostravě, což se promítlo také do jeho knih. Na literárním poli sklidil mnoho zásadních úspěchů, a především svou hlubokou tvorbou oslovil značné množství čtenářů, které jeho dílo natrvalo ovlivnilo, ovlivňuje a v budoucnu ovlivní. Záběr Jana Balabána byl navíc ještě rozsáhlejší, nezapomenutelně se totiž zapsal také do oblastí překladatelství, publicistiky, scenáristiky, výtvarného umění a dalších. Jsem ráda, že Ostrava takto vzdává hold jeho památce, čímž zároveň splácí pomyslný dluh této význačné kulturní osobnosti.“
Součástí konstrukce Lávky Jana Balabána bude umělecky zpracovaná kovová deska reprezentativního vzhledu s daným názvem a dalšími detaily, včetně QR kódu, odkazujícího na veškeré podrobné informace. Desku najdeme na vybraném, dobře viditelném, nosiči jako sloup nebo pamětní kámen. Pro přípravu jejího zadání, jakož i doporučení návrhu zřídí statutární město Ostrava odbornou pracovní skupinu.
Jan Balabán (29. 1. 1961 – 23. 4. 2010)
Narozen v Šumperku, kde strávil rok života, poté žil v Ostravě. Český spisovatel, prozaik, scenárista, překladatel, kritik výtvarného umění, komiksový tvůrce. Pro jeho literární dílo byl charakteristický styl existenciální povídky, mnohá z jeho próz čerpá z ostravského prostředí, některými se vine inspirace evangelickým křesťanstvím.
Balabánova povídková sbírka „Možná, že odcházíme“, nominovaná na Státní cenu za literaturu 2004, se stala Knihou roku 2004 a o rok později získala ocenění Magnesia Litera v kategorii próza. Velkého úspěchu dosáhla rovněž jeho román „Zeptej se táty“ (Kniha roku 2010, Magnesia Litera 2011 – Kniha roku. V tomto případě šlo bohužel o posmrtný triumf). Jan Balabán se v neposlední řadě zařadil mezi žádané překladatele. Čtenáře prostřednictvím svých překladů seznamoval například s dílem „otce moderního hororu“ H.P. Lovecrafta. Petra Všelichová natočila pro Českou televizi o Janu Balabánovi dokumentární film v podobě netradičního portrétu.
Kulturní tipy
Design
Oblíbený mezinárodní veletrh designu se opět vrací! Devátý ročník prodejního festivalu Meat Design Ostrava 2024 se uskuteční od pátku 22. do neděle 24. listopadu v prostorách Boutique Business Inkubátoru Ostravica a nabídne Vám prezentaci designérů nejen formou prodejních stánků, ale i velkých expozic, a nebude chybět ani bohatý doprovodný program v podobě přednášek, workshopů, site specific instalací a prezentaci uměleckých škol.
Výstavy
Na novou výstavu od 29. listopadu zve Ostravské muzeum, které Vás netradičně zavede do podzemních prostor bývalé Radniční restaurace. Výstavu Lauby – světla a stíny Ostravy muzeum připravilo ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a můžete se těšit na opravdový ponor nejen do podzemí, ale také do tajuplné historie města.
Hudba
Přivítejte začátek adventu a nalaďte se na vánoční atmosféru! Výbornou příležitost k tomu budete mít v sobotu 30. listopadu, kdy na Masarykově náměstí proběhne slavnostní zahájení Ostravských Vánoc. Odpoledne před samotným rozsvícením vánočního stromu zahraje Bombarďák – kapela pro děti a jejich rodiče, kterou jakmile jednou uslyšíte, už se jich nezbavíte – a navečer je vystřídá Jaroslav Uhlíř s kapelou. První adventní neděli si pak můžete užít hlas Marie Rottrové za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava, kteří Vás zvou na společný Vánoční galakoncert, který se odehraje 1. prosince v Ostravar aréně.