Newsletter Radnice - květen 2023
Novým náměstkem primátora je Břetislav Riger
Na květnové schůzi Zastupitelstva města Ostravy byla dokončena změna vedení magistrátu. Do funkce náměstka primátora statutárního města Ostravy byl zvolen Břetislav Riger z hnutí Ostravak.
V městské radě, tvořené koalicí ANO, SPOLU, Ostravaka, Starostů pro Ostravu a Pirátů bude Břetislav Riger zodpovídat za investice, dopravu a dopravně správní činnosti. Jeho kolega z hnutí Ostravak, radní Michal Mariánek si ve své gesci ponechává zdravotnictví. Dosavadní radní pro dopravu Lukáš Semerák (taktéž Ostravak) rezignoval na funkci člena Rady města Ostravy.
Zastupitelstvo města schválilo novelizaci obecně závazné vyhlášky o nočním klidu
Blížící se začátek festivalové sezóny přinesl potřebu aktualizace přílohy obecně závazné vyhlášky o nočním klidu (č. 1/2023). Novelizace přinesla jen drobnější úpravy přílohy obecně závazné vyhlášky, spočívající v rozšíření výčtu akcí.
Obecně závazná vyhláška o nočním klidu byla zastupiteli města vydána v lednu tohoto roku a v příloze definovala 39 společenských a kulturních akcí, při jejichž konání se zkracuje doba nočního klidu oproti zákonnému rozmezí od 22 hodin do 6 hodin. Zastupitelstvo na svém květnovém zasedání doplnilo seznam o další dvě akce: tradiční Jazz Open Ostrava a proskovické Svatojánské slavnosti.
„Výběr akcí, u kterých zkrátíme dobu nočního klidu, podléhá pečlivému zvážení. Existuje několik faktorů, dle kterých přisoudíme pořadateli výjimku z rušení nočního klidu. Snažíme se, aby vybrané akce tato kritéria naplňovala všechna. Musí se jednat o významnou kulturní, sportovní či společenskou akci, sledujeme tradici akce, tedy zda se v posledních deseti letech uskutečnila alespoň pětkrát, a významným faktorem je také fakt, zda je akce městem či obvody finančně podpořena,“ vysvětlila náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová.
Zákon stanovuje dobu tzv. nočního klidu mezi 22 hodinou a 6 hodinou s tím, že dává obcím možnost, aby vydáním obecně závazných vyhlášek tuto dobu nočního klidu ve výjimečných případech zkrátila. Jedná se o konání významných kulturních, sportovních či společenských akcí, díky nimž je město Ostrava vnímáno jako kulturní metropole. Přestože to může pro některé obyvatele znamenat dočasné omezení běžného způsobu života, pořádání akcí je součástí společenského vyžití obyvatel a přínosné jsou také pro město ekonomicky – významné akce každoročně přivádějí do Ostravy desetitisíce turistů.
Každý rok jsou proto městské obvody vyzvány, aby navrhly kulturní akce, které by měly být do přílohy obecně závazné vyhlášky o nočním klidu zařazeny pro rok následující. Kulturní akce jsou rovněž navrhovány odbory magistrátu, popř. samotnými pořadateli. Navržený seznam akcí posoudí pracovní skupina rady města na základě pravidel pro výběr kulturních, sportovních a společenských akcí, při nichž může být prostřednictvím příslušné obecně závazné vyhlášky zkrácena doba nočního klidu, a stanoven časový rámec omezení doby nočního klidu v době jejich konání, načež doporučí akce k zařazení do přílohy obecně závazné vyhlášky o nočním klidu.
Jelikož navržených akcí bývá větší množství, je úkolem této pracovní skupiny vybrat významné a tradiční akce, aby nedocházelo k nadměrnému zatěžování obyvatel města zvýšenou hladinou hluku během roku. Návrh novely obecně závazné vyhlášky o nočním klidu, včetně nové přílohy pro nadcházející festivalovou sezonu, je poté projednán radou města a zastupitelstvem města, které novelu vyhlášky schvaluje. Přehled akcí pro rok 2023, kterým byla udělena výjimka, naleznete v příloze. Pořadatelé akcí, kteří v době žádosti o výjimku neznali termín konání akce, jej musí upřesnit příslušnému úřadu vždy nejméně 30 dnů před jejich konáním.
Kontrolou cestovního pasu předejdete dovolenkovému fiasku
Blíží se doba letních dovolených, kdy řada lidí směřuje do exotických destinací mimo schengenský prostor. Pro vpuštění do těchto zemí budou potřebovat cestovní pas. Právě teď přichází čas provést jeho kontrolu, zda je v pořádku a jestli nevypršela jeho platnost.
Ideální dobou pro kontrolu cestovního dokladu jsou dva měsíce před zamýšleným vycestováním. Pakliže je všechno v pořádku, gratulujeme. Není třeba nic dále řešit. Pokud však zjistíte propadlý pas, je nutné navštívit magistrátní oddělení občanských průkazů a cestovních pasů na Gorkého ulici 3037/2, kde dojde k vystavení nového dokladu. Podrobnosti o fungování oddělení najdete ZDE.
Doporučujeme také navštívit stránky Ministerstva zahraničních věcí České republiky a vyhledat si, jaké požadavky mají pro dovolenkáře jednotlivé konkrétní země.
Šťastnou cestu a v pořádku se nám vraťte!
Závěr května připomněl 150 let od narození Jana Prokeše
Před 150 lety, 25. května roku 1873 se v Černotíně, obci na Přerovsku, narodil Jan Prokeš, zakladatel Velké Ostravy a první starosta Moravské Ostravy v nově vytvořené republice. Se jménem Jana Prokeše je spjat významný rozvoj města, zasadil se o budování obytných domů, rozšiřování vodovodní a kanalizační sítě, zajištění nových vodních zdrojů, výstavbu komunikací, nových školních budov, krematoria či kulturních institucí a mnoha dalšího.
Inicioval také rozsáhlou rekonstrukci městských jatek a díky němu získala Ostrava největší radniční budovu v zemi.
„Jan Prokeš byl hybatelem mnoha oblastí veřejného života, spektrum jeho zájmů a souvisejících aktivit je skutečně obdivuhodné. Narozeniny Jana Prokeše si připomeneme celou řadou akcí, které proběhnou v rámci Týdne Jana Prokeše. Připraveny jsou přednášky, výstavy, komentované prohlídky i křest zcela nové knihy a díky spolupráci několika organizací budou důstojnou oslavou této výjimečné osobnosti,“ konstatovala náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová, která nad akcí převzala záštitu.
Archiv města Ostravy nabízí až do 30. června výstavu dokumentů, vztahujících se k místům úzce spojeným s osobností Jana Prokeše. Další informace k tématu najdete v odkazu www.ostrava.cz/jan-prokes.
V Ostravském muzeu byla také slavnostně pokřtěna publikace z pera týmu předních ostravských historiků s názvem Jan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstu. Objemná kniha, vydaná spolkem Fiducia, přináší podrobné informace o životě a působení prvního českého starosty Ostravy. Reflektuje také proměny, kterými Ostrava v dané době prošla.
Colours of Ostrava 2023 - velká hudební párty v Dolních Vítkovicích
OneRepublic, Macklemore, Ellie Goulding, Niall Horan, Tom Grennan, nigerijská superstar Burna Boy, kultovní indie-rockeři Interpol, fenomenální zpěvák Jacob Collier, legenda brazilské hudby na svém rozlučkovém turné Gilberto Gil, hvězdy elektronické hudby Kavinsky, ZHU, Danger, nekompromisní dvojice Sleaford Mods ale i třeba Ewa Farna, Ben Cristovao, Monkey Business a vypsaná fiXa...
To jsou hlavní taháky dvacátého ročníku festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 19. do 22. 7. v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic. Výjimečné divácké zážitky nabídne na osmi hudebních scénách přes 70 zahraničních kapel mnoha žánrů ze všech koutů světa a také přes 40 domácích jmen. Na další více než desítce scén si návštěvníci užijí bohatý nehudební program - například debaty v rámci mezinárodního fóra Meltingpot, divadla, filmy, workshopy či výtvarné aktivity. Ale hlavně nebude chybět letní atmosféra, radost, tanec, společné zážitky s přáteli či rodinou.
Na základě pečlivého dramaturgického výběru přijedou v létě do Ostravy kapely a umělci z 24 zemí ze všech koutů zeměkoule - od Austrálie, přes Japonsko, Jižní Koreu, Brazílii, Guatemalu, Kolumbii, Mexiko, Tunisko, Kongo, Alžírsko, Nigérii až po Estonsko, Francii, Turecko, Slovinsko, USA či Velkou Británii. A žánry? Celá šíře - world music, rock, pop, elektronika, neoklasika, cumbia, punk, jazz, hip hop, soul... každý si vybere a všichni budou odcházet s tím, že zažili něco výjimečného a strhujícího.
Stovky dětí potěšil Barevný den na Prokešově náměstí
Téměř sedm stovek dětí z ostravských škol přilákala 26. května na zaplněné Prokešovo náměstí před radnicí akce s názvem Barevný den, zaměřená na podporu třídění odpadů ve městě. Přichystalo ji statutární město Ostrava ve spolupráci se společností EKO-KOM, a.s.
Cílovou skupinou byli zejména žáci 3.-5. tříd ostravských základních škol. Zajímavý a zábavný program měl pomoci dětem lépe pochopit třídění, jeho smysl a motivovat je (a jejich prostřednictvím i jejich rodiče) ke správnému nakládání s odpady.
„Chtěli jsme hravou formou ukázat dětem důležitost problematiky ochrany životního prostředí, která může začít přímo u nich doma – třeba právě pečlivým tříděním odpadů," řekl náměstek primátora Aleš Boháč.
Připraveny byly tematické aktivity, hry, soutěže, atrakce a také podrobná a zábavná analýza komunálního odpadu, která probíhala před zraky účastníků přímo na místě. Děti se mohly těšit na malé motivační dárky nebo vyzkoušení pozice řidiče svozového vozidla OZO na přilehlém parkovišti a na mnoha jiných tematických vozítkách přímo na náměstí.
Součástí akce bylo také slavnostní vyhlášení výtvarné souteže „Vím, co s odpady!", kterou pořádala městská odpadová společnost OZO. Ocenění dětem předal náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč společně s mluvčí společnosti OZO Vladimírou Karasovou.
Ostravu navštívil premiér Petr Fiala
Do moravskoslezské metropole v pondělí 29. května zavítal ministerský předseda české vlády Petr Fiala. V doprovodu ostravského primátora Jana Dohnala si prohlédl Novou radnici, která je největším radničním komplexem v rámci celé České republiky.
Vládní návštěva v průběhu prohlídky radničních prostor navštívila rovněž místo prvního kontaktu SOCIOPOINT, kde město poskytuje rady a pomoc lidem, kteří se dostali do tíživé sociální a ekonomické situace. Nedávno zde bylo zřízeno také Kontaktní místo pro sociální bydlení. Petr Fiala se sociální a bytovou koncepci města Ostravy živě zajímal a na dané téma diskutoval s příslušnými magistrátními úředníky.
Jedná se o druhou návštěvu předsedy vlády v Ostravě během relativně krátké doby. Už v polovině února se premiér Fiala zúčastnil slavnostního otevření univerzitního City Campusu Ostrava na Černé louce. Na vlastní oči se tak mohl znovu přesvědčit o proměnách, kterými Ostrava prošla a nadále prochází.
Divadlo loutek má novou ředitelku
Divadlo po dvaceti letech opouští dosavadní ředitelka Jarmila Hájková, která divadlo vedla od roku 1991 s dvouletou pauzou. Nového manažera město začalo hledat poté, co paní ředitelka avizovala své rozhodnutí pozici opustit. Scénu založilo jedenáct zakladatelů v roce 1953, divadlo tak v letošním roce slaví 70. výročí existence.
Zásadním zlomem v historii divadla byl jeho přesun na Černou louku na konci devadesátých let. Největší proměnou prošlo právě v novém tisíciletí, kdy pod vedením Jarmily Hájkové k stávající budově na Černé louce přibyla i nová alternativní scéna, jejíž součástí je venkovní amfiteátr a pohádkový orloj. Divadlo je pořadatelem mezinárodního loutkařského festivalu Spectaculo Interesse, který v Ostravě opět nabídne nezajímavější loutkářské počiny.
„Divadlo loutek Ostrava je významnou scénou s kvalitní dramaturgií především pro rodiny s dětmi. Kromě úspěchů, které se svou tvorbou slaví u nás i v zahraničí, se divadlo věnuje i velmi důležité edukaci a práci s dětmi ve spolupráci s odbornými lektory a spolkem Theatr Ludem. Pod vedením paní ředitelky Jarmily Hájkové si divadlo drželo skvělou úroveň. Velmi děkuji za její dosavadní dlouholeté působení, obětavou práci a neutuchající nadšení," konstatovala náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová.
Alena Punčochářová zvítězila v konkurenci tří uchazečů, kteří postoupili do druhého kola výběrového řízení před komisi. V té usedli jak zástupci města a komise kultury rady města, tak externí odborníci: umělecký šéf Divadla Spejbla a Hurvínka, David Janošek a ředitel divadla Minor, Zdeněk Pecháček.
Do funkce ředitelky Divadla loutek Ostrava nastoupí dlouholetá ostravská divadelní manažerka Alena Punčochářová od 1. července 2023. Od roku 2014 působila v Divadle Petra Bezruče, a to na pozicích produkční, tajemnice uměleckého provozu a od roku 2021 jako provozní ředitelka divadla. Manažersky se podílela na ostravském festivalu Dream Factory Ostrava, v minulosti působila také v Národním divadle moravskoslezském.
Ostrava bude letos hostit Národní dny prevence
Největší akce v oblasti prevence kriminality Národní dny prevence se budou letos konat v Ostravě ve dnech 10. a 11. října. Statutární město Ostrava pořádá čtvrtý ročník odborné konference Národní dny prevence, jejímž cílem je výměna zkušeností a sdílení dobré praxe v oblasti prevence kriminality a bezpečnosti na národní, regionální a místní úrovni.
Rozsahem výjimečné Národní dny prevence se konají za podpory Ministerstva vnitra ČR a Republikového výboru pro prevenci kriminality jednou za dva roky. Předchozí ročníky proběhly v roce 2021 v Plzni a v letech 2017 a 2019 se akce uskutečnila v Brně.
„Prevenci kriminality považuji za zásadní krok na cestě k bezpečnějšímu městu, skutečně široké spektrum různých preventivních aktivit realizujeme dlouhodobě a systematicky. Zmínit mohu například městský projekt Bezpečnější Ostrava, který vznikl v roce 2007, ale také vskutku komplexní preventivní činnost Městské policie Ostrava. Jen v loňském roce strážníci zajistili 871 rozličných preventivních aktivit, cílících od nejmenších až po seniory. Jsem proto velmi rád, že nejaktuálnější praxi na národní úrovni budou odborníci sdílet právě v našem městě,“ konstatoval Jan Dohnal, primátor města.
Konference nabídne příspěvky a workshopy zaměřené na aktuální témata z oblasti prevence kriminality, bezpečnosti a prevence rizikového chování dětí a mládeže, zranitelných obětí a kyberkriminality. Sdílet své zkušenosti budou odborníci z různých oblastí. Součástí konference bude též výstava a prezentace organizací, které v oblasti prevence působí, i konzultační činnost odborníků pro veřejnost. V rámci slavnostního večera zástupci Ministerstva vnitra ČR ocení nejlepší preventivní projekty.
Program konference je dvoudenní a uskuteční se v areálu Dolní oblasti Vítkovice, který světovým unikátem. Na webu https://narodnidnyprevence.ostrava.cz/ jsou od 15. května 2023 průběžně zveřejňovány aktuality a detaily programu. Konference je určena odborníkům v prevenci kriminality z celé České republiky.
Aktuální kulturní tipy
Festivalová sezóna je v rozpuku!
1. červen - 1. červenec - Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka - je považován za jeden z nejvýznamnějších festivalů klasické hudby v České republice (https://www.mhflj.cz/)
7. - 11. 6. - Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla CIRKULUM - festival amatérského divadla (https://www.buchary.cz/)
7. - 22. 6. - Jazz Open Ostrava - dnes patří již k zavedeným mezinárodním hudebním festivalům (https://www.jazzopen.cz/)
19. - 21 . 6. - Festival hereckých konzervatoří “KonFest” - 2. ročník Festivalu hereckých konzervatoří