Newsletter Radnice - duben 2024
V elitní společnosti! Konverze historických městských jatek se zapsala mezi nezajímavější evropské stavby
Přestavba někdejších ostravských městských jatek z 19. století do podoby dnešního sídla galerie současného umění PLATO se umístila v první pětici finalistů prestižní soutěže Cena Evropské unie za současnou architekturu – Cena Miese van der Rohe. Projekt uspěl v ostré konkurenci dalších 362 staveb napříč starým kontinentem a stal se prozatím jediným českým účastníkem, který vůbec postoupil do užšího soutěžního výběru.
Vítězem letošního ročníku je studijní pavilon areálu Technické univerzity v Braunschweigu. Mezinárodní soutěžní porota o tom rozhodla dne 25. 4. 2024.
Cena Evropské unie za současnou architekturu – Cena Miese van der Rohe se uděluje jednou za dva roky. Porotci hodnotí stavby na území celé Evropy od architektů z evropských zemí (tedy nejen zemí EU). První soutěžní ročník se uskutečnil v roce 1988, zatím naposledy byla cena udělena v roce 2022. Tehdy zvítězila architektonická kancelář Grafton Architects z Velké Británie, když uspěla se stavbou Town House na Kingstonské univerzitě.
Ostravský primátor Jan Dohnal vnímá tento úspěch mimo jiné jako důkaz, že proměny podoby moravskoslezské metropole se ubírají správným směrem: „Probojovat se mezi posledních pět finalistů natolik renomované soutěže svědčí o roli Ostravy coby vlajkové lodě novodobé české architektury, a to v mezinárodním měřítku. Máme obrovskou radost a hodláme pokračovat v realizaci dalších architektonicky zajímavých a jedinečných staveb, které zároveň respektují dějinnou kontinuitu vývoje našeho města. Právě přestavba jatek symbolizuje spojení tradičního a moderního, starého i nového. Jsem tomu rád a musím vzkázat veliký díl všem, kteří se na zrodu a úspěchu tohoto projektu jakýmkoliv způsobem podíleli. Ostrava má skutečně být na co hrdá.“
Rekonstrukce historických jatek probíhala mezi léty 2020–2022. Autorem její podoby je studio polského architekta Roberta Konieczneho KWK Promes. Konieczny bývá označován za průkopníka architektonického stylu „moving architecture“, jehož prvky výrazně promítl do svého návrhu. Nejviditelnějším z nich jsou zcela unikátní otočné stěny, díky kterým dochází ke změně prostorového vnímání galerijních interiérů. Návštěvník se pak cítí v bližším kontaktu s vystavovanými expozicemi, jakož i samotnou stavbou, jako takovou.
Architektonická perla byla vzkříšena k novému životu
Grossmannova vila poblíž dnešního sídla krajského úřadu, někdejší rodinné sídlo architekta a stavitele Františka Grossmanna, patřila od 20. let 20. století k obdivovaným a nepřehlédnutelným příkladům dobového stavitelství. Vlivem nepříznivého běhu dějinných událostí se však později dočkala necitlivého zacházení a následně i osamělého chátrání. Tento stav je však minulostí. Od roku 2021 probíhala komplexní rekonstrukce této historicky i architektonicky jedinečné stavby. Na jejím konci Grossmannova vila získala zpět svůj dávný lesk.
Zdařilou přestavbu do dnešní podoby pochvalně kvitoval rovněž náměstek primátora Břetislav Riger: „Projekt rekonstrukce objektu připravila společnost PPS Kania a architekt Daniel Vaněk s maximální snahou vrátit vile její původní dispozice a hodnotné prvky. Návrh byl podřízen záměru obnovy kulturní památky s minimálními zásahy do dispozičního, tvarového a konstrukčního systému stavby. Obnovu památky realizovala společnost MORYS. Součástí obnovy vily byly restaurátorské práce, kterých se ujaly renomované společnosti s letitou praxí v oboru. Celkové náklady na rekonstrukci jsou ve výši přesahující 132 milionů korun s DPH. Památka zatím není dovybavena dobovým nábytkem, ten bude pořízen následně. Návštěvníci však již nyní mohou obdivovat architektonické prvky, obnovené vitráže, dekorativní výmalbu, štukovou výzdobu stropů se zlacením, dřevěné obklady i vestavěný nábytek či výrazně barevné tapety.“
Při obnově památkově chráněného objektu sehrály úlohu cenných pomocníků dobové fotografie. Restaurátoři a stavebníci z nich vycházeli v průběhu rekonstrukčních prací, což přispělo k celkové autenticitě výsledného díla. Odborníci ze specializovaných firem věnovali pozornost každému detailu. Zásluhou jejich přístupu byly například dochované stavební prvky po patřičné úpravě navráceny na svá původní místa v jednotlivých interiérech. To se mnohdy týkalo taktéž později nalezených nebo konstrukčně zničených prvků. Oprav se dočkal celý areál vily, došlo i na renovaci přiléhající zahrady. Rekonstrukční proces byl přitom velmi obtížný, vila trpěla dřevomorkou, zatékáním a dalšími neduhy zapříčiněnými stavem z předchozích dekád.
Jak zdůraznila náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová, o mistrovství restaurátorů a řemeslníků se může na vlastní oči přesvědčit každý z nás: „Rozsáhlá rekonstrukce navrátila po sto letech rezidenci staronový vzhled odpovídající období Grossmannova života. Po zásadním kroku detailně popsané obnovy však přichází krok neméně důležitý, kterým je další život památkově chráněného objektu. Vila je od 4. dubna zpřístupněna veřejnosti s pravidelným kulturním programem a prohlídkovou trasou, která návštěvníky blíže seznámí s příběhem Františka Grossmanna a jeho ‚pohádkového paláce‘. Pro ideální způsob, jak vilu zpřístupnit veřejnosti, jsme se inspirovali obdobnými stavbami, namátkou mohu uvést vilu Tugendhat. Provoz Grossmannovy vily bude zajišťovat městská společnost Černá louka. Věřím, že návštěvníkům se vilové interiéry a exteriéry budou líbit.“
Detailní rozvržení otevírací doby i další zajímavosti a informace o akcích naleznou zájemci na webu https://www.vilagrossmann.cz.
Víme, kdo se ujme druhé etapy výstavby koncertního sálu
Náročný proces prověřování nabídek, které město obdrželo v rámci zadávacího řízení veřejné zakázky druhé fáze projektu koncertní haly a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy, je u konce. Vystavět tuto unikátní stavbu chtělo pět zájemců, nabídkové ceny se pohybovaly v rozsahu od 2,798 miliard do 3,69 miliardy korun.
Hodnotící komise po analýze všech předložených materiálů doporučila radě města zhotovitele Sdružení pro koncertní halu, jehož společníky jsou společnosti IMOS Brno, a.s., a IPS Třinec, a.s., které nabídlo nejnižší nabídkovou cenu za splnění veřejné zakázky, a to ve výši 2,798 miliard korun. Předpokládaný termín dokončení stavby je nyní v roce 2027.
„Proces prověření podaných nabídek byl vskutku časově náročný s ohledem na rozsah zadávacích podmínek. Je nutné si uvědomit, že jen rozpočet stavby obsáhl 15 000 položek. Hodnoticí komise postupně prověřovala, zda jednotlivé ceny nejsou příliš nízké ve srovnání s oficiální cenovou soustavou a nejde o mimořádně nízké nabídkové ceny. Hodnoticím kritériem byla celková nabídková cena. Komise analyzovala, zda uchazeč, který nabídl nejnižší cenu, splnil zadávací podmínky, spočívající ve splnění požadavků na odbornost jednotlivých členů týmu, referenční zakázky, jimiž se prokazoval v podobě obdobně technicky náročných staveb. Hodnoticí komisi tvořili jak zástupci města, tak externí specialisté podílející se na přípravě projektu koncertního sálu,“ objasnil náměstek primátora Břetislav Riger.
Projekt byl v roce 2021 prestižním americkým magazínem Architizer zařazen mezi deset nejočekávanějších staveb světa. Nový komplex nabídne kulturní, hudební, produkční i vzdělávací zázemí a současně bude sídlem orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava. Chybět nebude divadelní ani multifunkční sál, nahrávací studio a prostory k trávení volného času, včetně salonků i restaurace.
Ostrava metropolitní – strategický plán budoucnosti
Ostrava má nový strategický plán. Vybrala si stěžejní témata, na která se bude v příštích letech zaměřovat a rozvíjet je do roku 2030. Prioritami plánu je kvalitní bydlení a architektura, energetika nebo plnění role metropole a další. Vytyčené cíle chce město naplňovat realizací konkrétních projektů, přičemž těch vlajkových je 49 a patří mezi ně například stavba Koncertního sálu nebo Centra ledních sportů. Současně je cílem pokračovat v růstu počtu vysokoškolských studentů nebo zastavit trend úbytku obyvatel.
„Ostravský strategický plán je opravdu unikátní a třeba množstvím zapojených lidí jsme vzorem pro další města nejen v České republice. Jedná se o usilovnou roční práci, do které se stejně jako před osmi lety mohla zapojit široká veřejnost i ostravské osobnosti. Postupně se vykrystalizovala některá nová témata, která minulý plán tolik nezdůrazňoval a na které bychom se chtěli zaměřit tak, aby Ostrava v budoucnu plnila roli moderní metropole. Jsou to energetika a udržitelná mobilita, požadavek na kvalitní a dostupné bydlení a také zlepšení image města,“ komentovala vznik strategického plánu náměstkyně primátora pro strategický rozvoj Hana Tichánková.
Nový plán navazuje na dokument z roku 2017, jehož realizace byla vyhodnocena jako úspěšná. Od roku 2016 bylo úspěšně dokončeno 47 STRATEGICKÝCH PROJEKTŮ, mezi nimi například revitalizace budovy bývalých městských jatek či výstavba City Campusu na Černé louce.
„Nový strategický plán ukazuje, že Ostrava má svou vizi a ví, kam směřovat. V následujících sedmi letech bychom se rádi zaměřili na podporu vysokých škol, aby se Ostravě podařilo získat status studentského města. Zároveň bychom sem chtěli přilákat firmy s tzv. vyšší přidanou hodnotou, které pak absolventy škol zaměstnají a zamezí jejich odchodu z regionu. K tomu by měly pomoci projekty, které aktuálně realizujeme v kooperaci s vysokými školami jako LERCO, REFRESH a další. Důležité jsou také dopravní stavby, především stavbu vysokorychlostní trati považuji pro rozvoj Ostravy v následujících letech za naprosto klíčovou,“ vyjádřil se ke schválení plánu také primátor města Jan Dohnal.
Plán tvořili odborníci, poradili místní. Troufáme si proto říci „úspěch bude jistý“.
Příprava plánu probíhala v průběhu celého roku 2023 a zapojily se do ní různým způsobem tisíce občanů a desítky odborníků a osobností města.
První možností byl online DOTAZNÍK na jaře 2023, který vyplnilo více než 5 200 obyvatel i návštěvníků města. Od dubna do června mohli Ostravané vyplňovat ONLINE POCITOVÉ MAPY. Přes 1 650 lidí do mapy zaznamenalo téměř 24 000 bodů = pocitů z různých lokalit ve městě. Pohled obyvatel doplnily další vstupy získané od přibližně 5 600 lidí na akcích v Ostravě nebo cílenými diskuzemi například se studenty.
Neméně důležité bylo zapojení odborníků. Uskutečnilo se 21 PRACOVNÍCH SKUPIN, které se věnovaly různým tématům, jako udržitelná mobilita, podnikání nebo vysoké školy. Na ně navázal WORKSHOP VIZE s vybranými představiteli města, osobnostmi a odborníky, který definoval vizi města a hlavní témata nového plánu. S dalšími zhruba 80 osobnostmi zastupujícími různé obory a odvětví jsme vedli podrobné STRUKTUROVANÉ ROZHOVORY.
V tom můžete plánu věřit – dobře ví, jak rozvoj měřit.
Stejně jako u předchozího plánu budeme úspěšnost rozvoje města vyhodnocovat prostřednictvím tzv. ukazatelů. Ty prošly aktualizací a nově jich je 34 (24 zcela nových). Hodnocení probíhá každoročně a podrobný přehled budete moci sledovat na webu https://fajnova.cz/.
Klíčovým ukazatelem zůstává MIGRAČNÍ SALDO, cílem je dosažení jeho pozitivních hodnot, tedy, že se do Ostravy více obyvatel přistěhuje, než se z ní vystěhuje. To se v minulém období nepodařilo naplnit, trend úbytku obyvatel pokračuje (počet obyvatel se v posledním roce zvýšil pouze v návaznosti na příliv uprchlíků z Ukrajiny). Zastavit pokles počtu obyvatel Ostravy migrací tak zůstává výzvou do dalšího plánovacího období.
Dalším důležitým ukazatelem je POČET VYSOKOŠKOLSKÝCH STUDENTŮ. Zde počet studentů VŠ v Ostravě od roku 2019 stále roste a v roce 2020 poprvé od roku 2017 opět přesáhl hranici 20 000. Cílem města Ostravy je, aby tento trend pokračoval i nadále a dlouhodobě a v roce 2030 v Ostravě studovalo 23 000 studentů.
Město, v němž se dobře žije, tak zní naše strategie.
Strategické projekty města jsou jedním z nástrojů dosažení plánovaných změn. V novém plánu je 49 z nich označeno jako VLAJKOVÝ PROJEKT (tj. nejvýznamnější projekty s dopadem na celé město). Mezi vlajkovými projekty města zůstává například stavba Koncertního sálu (v rámci rekonstrukce Domu kultury města Ostravy), rekonstrukce a estetizace Hlavního nádraží a jeho okolí nebo rozvoj území mezi Novou Karolinou a Dolní oblastí Vítkovice. Mezi nové se zařadilo například Centrum ledních sportů.
Strategický plán pod značkou fajnOVA vznikl s výhledem do roku 2030. Plán, jeho přílohy a informace o procesu a chystaných projektech jsou veřejně dostupné na webových stránkách https://fajnova.cz/ a sociálních sítích fajnOVA. Plán byl zpracován ve spolupráci se společností BeePartner.
Bikesharing se nadále těší značné oblibě
Službu poskytování sdílených kol (tzv. bikesharing) podporuje statutární město Ostrava už šestým rokem. Obyvatelé moravskoslezské metropole tomuto přírodě i zdraví prospěšnému způsobu dopravy po městě přišli velmi rychle na chuť. Počet uživatelů rychle narůstal, přičemž cyklisté na charakteristicky vyhlížejících bicyklech dnes patří ke každodennímu městskému koloritu.
Jen v loňském roce se lidé na sdílených kolech svezli v přesně 469 563 případech, kdy měsíční počet výpůjček v průměru vyšplhal k číslu 39 130, denní pak 1 826. Ti, kdo loni služby ostravského bikesharingu využili, dohromady urazili celkovou vzdálenost stěží uvěřitelných 658 797 kilometrů.
„Síť cyklostezek na území města Ostravy zahrnuje aktuálně již téměř 300 kilometrů cyklistických stezek, pruhů a tras, z toho je téměř polovina vedena odděleně od motorové dopravy. Snahou města je tuto síť v Ostravě a nejbližším okolí dále rozšiřovat a vzájemně propojovat, aby cyklisté jezdili po bezpečných stezkách, a ne silnicích s hustým automobilovým provozem,“ přiblížil náměstek primátora Břetislav Riger podobu městské cyklistické infrastruktury.
Službu sdílených kol v Ostravě od roku 2019 provozuje společnost nextbike, která zájemcům nabízí celkem 1 100 kol ve 38 stanicích. V průběhu uplynulého roku registrovala více než 83 900 uživatelů. Magistrát loni podpořil bikesharing částkou přes 4,3 milionu korun, nově se objevila možnost třicetiminutové jízdy na kole zdarma pro držitele celoroční jízdenky městské hromadné dopravy ODIS.
„Celých 91,4 % všech výpůjček bylo do 15 minut. Investice města tedy směřuje v maximální míře do svých obyvatel. Jako garant projektu tak Ostrava plní svoji roli, finančně podporuje zdravou a udržitelnou mobilitu a lidé tuto dopravu proto i více využívají,“ doplnila náměstkyně primátora Hana Tichánková.
Díky provedeným opatřením také výrazně klesl počet zničených či odcizených sdílených kol.HOKEJOVÝ SVÁTEK PŘINESE NEZBYTNÉ ZMĚNY V DOPRAVĚ
HOKEJOVÝ SVÁTEK PŘINESE NEZBYTNÉ ZMĚNY V DOPRAVĚ
V souvislosti s konáním Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji, které se do Ostravy vrací počtvrté do Ostravar Arény pak potřetí) v její historii, zažije moravskoslezská metropole dočasnou proměnu v mekku hokejových fanoušků. Dopravní podnik Ostrava (DPO) proto posílí tramvajové linky ve městě a zároveň chystá několik dopravních omezení, zejména v blízkosti Ostravar Arény.
„Ve spolupráci se státní i městskou policií se snažíme očekávanou dopravní situaci v lokalitě kolem Ostravar Arény co nejvíce usnadnit. Pro návštěvníky jsou ze strany organizátora zajištěna záchytná parkoviště pro osobní auta, autobusy i karavany. Vše bude přehledně značeno a dopravní mapky bude možné nalézt na webu šampionátu i města Ostravy,“ ujistila zástupkyně generálního sekretáře MSLH IIHF 2024 Irena Šašková. „V těsné blízkosti arény budou možnosti parkování omezené, proto odkazujeme právě na záchytná parkoviště, a to na ulici Závodní přímo naproti hokejovému stadionu, Lipový dvůr v ulici Ruské a především záchytné parkoviště v Dolní oblasti Vítkovice, kam budou také naváděny autobusy s fanoušky. Věřím, že si občané všechny dostupné informace snadno najdou a omezení se jich dotknou jen okrajově.“
Jednotlivá utkání skupiny B v Ostravar Aréně začínají většinou v 16.20 a 20.20 hodin. Pouze ve dnech 11., 12., 18. a 21. 5. se hrají tři zápasy, kdy první z nich pokaždé odstartuje už ve 12. 20 hodin. Fanouškům bude k dispozici velkoprostorová fanzóna přímo před stadionem, přístupná od 14 do 22 hodin, v případě „třízápasových“ dní pak od 11 hodin. Organizátoři šampionátu svým návštěvníkům slibují bohatý doprovodný program.
Pořadatelé turnaje, mezi kterými je také statutární město Ostrava, předem děkují všem za pochopení.
LESNÍ CESTY VE STARÉ BĚLÉ V OBLASTI BĚLSKÉHO LESA SE DOČKAJÍ OBNOVY
Neutěšený stav lesních cest v lokalitě Bělského lesa si vyžádal obnovu, která začne již brzy. Úsek v celkové délce 1,71 kilometru svým situováním a uspořádáním představuje nejvýznamnější spojnici lesní dopravní sítě mezi severní a jižní částí Bělského lesa, dojde k propojení mezi obvody Ostrava-Jih a Stará Bělá.
Tento projekt navazuje na právě dokončenou stavbu „Cesta vody.“ Po nedlouhých stavebních pracích pak dotčený úsek nabídne možnost komfortního prostoru pro chodce i cyklisty a lepší dopravní obslužnost při hospodaření v lese. Bonusem bude výhodnější přístup ke kapli Panny Marie Lurdské a ke studánce Matky Boží (rekonstruované v rámci projektu Cesta vody) z jižní strany od ulice Chrobákova.
„Aktuální povrchy řešených účelových komunikací jsou stiženy výtluky, prasklinami, došlo též k rozpadu povrchové struktury současného krytu. Bude tedy zapotřebí odstranit stávající horní konstrukční vrstvy a nahradit je novým, zpevněným krytem. V přípravné fázi bylo provedeno srovnání dvou alternativ možného řešení ke srovnání finanční náročnosti oprav, posouzena byla také technická proveditelnost i případné opakování identických poruch. Spolu s opravou komunikací dojde k obnově dotčeného přilehlého terénu a jeho zatravnění,“ vysvětlil Břetislav Riger, náměstek primátora.
Zpracovatelem projektové dokumentace byla společnost Geoengineering. Práce zajistí společnost Ostravské komunikace za šest týdnů od předání staveniště, hotovo by mělo být v červnu letošního roku. Náklady na stavbu činí takřka 10 milionů korun s DPH.
Lesní porost Bělského lesa se rozkládá na ploše cca 160 hektarů, převážně v katastru Staré Bělé a severní částí zasahuje do katastru Zábřehu nad Odrou. Je obhospodařován společností Ostravské městské lesy a zeleň. Celou oblastí lesa prochází síť lesních cest, plnící funkci hospodářskou i zajišťující občanům sportovně-rekreační využití (území obsahuje cyklostezky i turistické trasy).
Stavební práce si vyžádají dočasné uzavření této lesní cesty, s ohledem na stavební práce bude místo od konce dubna po šest týdnů neprůjezdné pro cyklisty a neprůchozí pro pěší.
RADA MĚSTA SCHVÁLILA JEDNÁNÍ S ÚSPĚŠNÝM ZÁJEMCEM O PRODEJI MRAKODRAPU NA OSTRČILOVĚ ULICI
Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji.
Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno. Město následně upravilo charakter výzvy na záměr prodeje a ten byl v říjnu loňského roku vyhlášen.
„Chceme zachránit třetí nejvyšší stavbu našeho města, proto jsme upřesnili a de facto zjednodušili některé procesní záležitosti záměru prodeje. Například již není v našich cílech zpětný odkup bytových jednotek a parkovacích stání,“ upřesnil Jiří Vávra, náměstek primátora. „Město má v tuto chvíli základní podmínku – dodržet návrh architekty Jiřičné.“
Této obnovené nabídky využili dva zájemci, kteří v řádném termínu doručili městu své nabídky – ANTRACIT Management CZ s.r.o nabídla, na základě hodnocení nabídky kupní cenu 44,5 milionu korun bez DPH a First Skyscraper s.r.o. uvedla nabídkovou kupní cenu za předmět převodu ve výši 55 milionů korun bez DPH. Obě společnosti zároveň souhlasily s úhradou částky ve výši 6,48 milionu korun včetně DPH za postoupení dokumentace, vztahující se k předmětu převodu (náklad vynaložený na její pořízení). Podmínkou prodeje je dodržení návrhu studia AI-DESIGN, který vznikl pod vedením architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera.
Rada města 23. dubna 2024 schválila návrh zahájení jednání o prodeji věcí s firmou First Skyscraper s.r.o. jako prvním v pořadí, a to v souladu s hodnocením nabídek provedeným Komisí pro hodnocení nabídek.
„O výsledcích jednání nelze dopředu spekulovat, návrh řešení věžového domu na Ostrčilově ulici, který počítá s výstavbou bytů i stavbou parkovacího domu, je nicméně projevem procesu záchrany dominant ve městě. Díky návrhu renomované architektky Evy Jiřičné získá tato budova novou funkci a zachová si své místo v historii i v budoucnosti,“ řekla náměstkyně primátora Hana Tichánková.
Návrh řešení věžového domu byl zpracován v letech 2020-2021. Zachovává stávající dům a navrhuje jeho rekonstrukci a přístavbu s primární funkcí bydlení v rozsahu až 76 nových bytů od 1kk po nadstandardní byty mezonetového typu. Řešení počítá se zachováním stávající železobetonové konstrukce. Rekonstrukce je navrhována ve vysokém architektonickém standardu a objekt obsahuje služby a prostory specifického charakteru, jedná se např. o požadavek na zelenou fasádu objektu včetně centrálního zavlažování, recepci v objektu či zelenou střechu na parkovacím domě. Eva Jiřičná k projektu uvedla: „Jsem nadšená, že město Ostrava studuje možnosti zachování staveb a období 60. až 70. let, a místo zbourání se snaží dát všem těmto objektům nový život. Je to nejen snaha o zachování historického období, ale i snaha o úspory investic spojených s demolicí a se snižováním produkce CO2. Většina těchto staveb má naději na nový život za současných požadavků a nárocích na bydlení.“
S ohledem na technické problémy je objekt již od roku 2013 prázdný. Opakovaně se vedly debaty o jeho demolici či rekonstrukci. Mezi zásadní technické problémy patří nefunkční opláštění objektu, nevyhovující bezpečnostní parametry, především protipožární, únikové trasy apod. Navzdory popsanému se město rozhodlo tento objekt v centru Ostravy zachránit a zadalo zpracování investičního záměru, který by ověřil realizovatelnost projektu při zachování výšky objektu a zároveň navrhl architektonické ztvárnění budovy.
Objekt má 22. pater a měří 68 metrů, nachází se pár minut chůze od budovy Nové radnice. Ostravský mrakodrap byl postaven v letech 1965-1968 jako součást sídliště Jindřiška. Výšková budova podle návrhu architekta Jana Slezáka byla původně zamýšlena jako obytný dům. K tomuto účelu byla využívána jen pár let a následně došlo k rekonstrukci na kancelářský objekt.
Kulturní tipy
Tanec
V sobotu 4. května se v Ostravě uskuteční vůbec první mezinárodní soutěž v break dance. 420 Breaking battle Ostrava vypukne v Trojhalí od 13 hodin, soutěžit se bude v párech, a rozhodně to bude netradiční podívaná.
Festival
V květnu se každoročně koná také studentský svátek Majáles Ostrava, který lze letos navštívit 17. května na Slezskoostravském hradě. V hudebním programu se představí např. držitelka Ceny Anděl Pam Rabbit, Xindl X nebo Adam Mišík a o zábavu bude zaručeně postaráno i mimo hlavní stage.
Milovníci audiovizuálního a novomediálního umění nechť zbystří, protože konec května přinese také 5. ročník festivalu Luft. Od 24. do 29. května se v okolí Kulturního centra Provoz, nábřeží Ostravice a Farské zahrady budou vyskytovat výstavy, projekce, videomappingy, ale i koncerty a zajímavé diskuse.
Divadlo
Od 24. do 30. května se uskuteční již 16. ročník divadelního festivalu Dream Factory Ostrava. Divadelní továrna na sny se krom centra města odehraje také v Porubě a krom divadelních sálů zavede své diváky také do veřejného prostoru, do školní třídy nebo do karavanu!