Duben 2010
Ostravskou radnici si můžete stáhnout také ve formátu pdf (3,06 MB)
Uvnitř čísla
2 Ostrava na veletrhu v Cannes
7 Chcete být přísedícím u soudu?
12 O lidech s lidmi: M. Končický
Strana 1
Vícebojařka Kateřina Cachová a florbalisté Vítkovic vyhlášeni ostravskými sportovci roku 2009
Atletka se stala sportovní královnou
Potřetí byli ve středu 10. března vyhlášeni v Nové radnici nejlepší sportovci Ostravy. O vítězích pěti kategorií rozhodli členové komise pro podporu vrcholového sportu rady města, zástupci magistrátu a sportovní novináři. Nejlepší sportovkyní města roku 2009 zvolili Kateřinu Cachovou, atletku SSK Vítkovice.
Dvacetiletá sedmibojařka, vloni jednička světových juniorských tabulek, přivezla dvě medaile z juniorského mistrovství Evropy. Usedla na trůn ostravské sportovní královny po atletce Denise Ščerbové-Rosolové (2007) a fotbalistovi Václavu Svěrkošovi. Nejlepším kolektivem Ostravy byli vyhlášeni flor¬balisté 1. SC WOOW Vítkovice, mistři ČR 2009, pátí v Poháru mistrů. Pro ocenění si na radnici přišli trenér Radomír Mrázek, hráči Pavel Brus, Jan Jelínek a Patrik Suchánek.
Sportovním talentem roku se stal 16letý stolní tenista Ondřej Bajger z TJ Mittal Ostrava.
Juniorský reprezentant ČR získal dvě bronzové medaile z ME v Praze, startoval na juniorském MS v Kolumbii. Titul nejlepší handicapované sportovkyně získala lyžařka Petra Kurková, závodící za Sport NES Ostrava. Vloni se stala podesáté vítězkou Evropského poháru neslyšících ve sjezdovém lyžování. Sportovní legendou byl vyhlášen vzpěrač Baníku Ostrava, letos 69letý Hans Zdražila. Olympijský vítěz a mistr světa z Tokia 1964 získal na šampionátech 18 medailí, desetkrát překonal světový nebo olympijský rekord.
Ceny a finanční prémii města vítězům ankety o nejlepší sportovce Ostravy předali náměstci primátora Lubomír Pospíšil, Vojtěch Mynář, Dalibor Madej, člen rady města a předseda komise pro podporu vrcholového sportu Martin Štěpánek. Možnost poblahopřát zřejmě nejslavnějšímu občanovi Nové Bělé Hansu Zdražilovi využil starosta tohoto ostravského obvodu Vladimír Stuchlý. (Další informace na str. 14) (vi)
Foto: Sportovci Ostravy 2009 s představiteli města (zleva): Hans Zdražila, Radomír Mrázek, radní Martin Štěpánek, náměstek primátora Lubomír Pospíšil, Pavel Brus, Ondřej Bajger, Kateřina Cachová, náměstek primátora Dalibor Madej, Petra Kurková, Jan Jelínek a Patrik Suchánek.
Foto: Sportovkyni Ostravy 2009 Kateřině Cachové blahopřeje náměstek primátora Lubomír Pospíšil.
Město může ušetřit až 100 milionů
Ostrava jako první město v České republice bude nakupovat komodity a služby prostřednictvím unikátního Systému sdružených nákupů, který by měl městu ročně ušetřit až 100 milionů korun. „Systém využívá elektronické nástroje k zadávání veřejných zakázek a městu se již osvědčil při nákupech elektřiny pro letošní a minulý rok,“ poznamenal primátor Petr Kajnar.
Postup je dán – město sjednotí za sebe a své organizace poptávku a prostřednictvím nákupního portálu, který obsahuje katalog produktů za nejnižší ceny z elektronických výběrových řízení, nakupuje. Městské organizace (například školy, nemocnice, dopravní podnik) budou moci nakupovat potřebné komodity a služby za tyto nízké ceny i v případě objednávky malého množství.
„Několik vybraných organizací s nejvýznamnějšími objemy bude realizovat veřejné zakázky s využitím elektronických nástrojů a na základě smluv o společném postupu budou pak moci využít dosažené cenové hladiny všechny organizace zřízené městem,“ upřesnil ředitel společnosti eCENTRE, která je dodavatelem systému a specializuje se na komplexní služby v oblasti sdružených nákupů s využitím elektronických nástrojů. Jde o velmi náročný proces od vybudování systému, testování funkčnosti, analýz jednotlivých položek až po sběr značného množství dat, který v těchto dnech probíhá.
Systém není určen pro investiční nákupy, zařazeny do něj budou komodity a služby jako potraviny, MTZ, léky, zdravotnický materiál, silová elektřina, zemní plyn, pojištění, telekomunikační či bankovní služby. „V první fázi bude v systému čtvrtina všech neinvestičních nákupů, což představuje obchody za jednu miliardu korun, protože Ostrava a její organizace na ně ročně vynaloží 4 miliardy korun. Počítáme s desetiprocentní úsporou, což by mělo přinést zmíněných 100 milionů,“ uvedl primátor Petr Kajnar.
Prostřednictvím elektronické aukce jen loni město ušetřilo při nákupu silové elektřiny přes 4 miliony korun. Nákup elektřiny pro letošní rok (aukce se konala v září) přinesl ještě lepší výsledky. Konkrétní úspora dosáhla téměř 16 milionů korun, což znamenalo meziroční snížení ceny o 32 procent. V obou případech elektronické výběrové řízení pro město zajišťovala společnost eCENTRE. Ostrava byla prvním subjektem v ČR, který při výběru nejvhodnějšího dodavatele elektřiny postupoval v roce 2008 cestou centralizovaného zadání, tedy sloučením poptávky za město i městské organizace. (av)
Karolina nezahálí
Na území Nové Karoliny v centru Ostravy stavbaři zahájili pilotáž základů obchodního a zábavního centra, pokračují práce na stavební infrastruktuře. Nejpozději do konce roku má být také obnovena výstavba administrativního centra. „Těší mě, že na stavbě panuje čilý ruch, partner Multi Development dokázal překonat finanční obtíže,“ řekl náměstek primátora Lukáš Ženatý. (a)
Strana 2
Ceny ostravským pedagogům
Divadlo Antonína Dvořáka patřilo poslední březnový čtvrtek pedagogům. Čtrnáct kantorek a jeden kantor převzali během slavnostního večera ocenění Rady města u příležitosti Dne učitelů. Kompletní nominaci jsme otiskli v minulém vydání OR. Oceněným poblahopřáli vedoucí kanceláře primátora Michal Hrotík a vedoucí oddělení školství magistrátu Marta Szücsová. Kromě kytice a upomínkových předmětů pedagogové převzali finanční odměnu. Slavnostní večer vyvrcholil inscenací Sofoklova dramatu Oidipus ve vynikajícím podání herců činohry Národního divadla moravskoslezského. (vi)
Foto: Ivoně Klímové, ředitelce ZŠ F. Formana na Dubině, blahopřeje vedoucí kanceláře primátora Michal Hrotík.
K 65. výročí osvobození
U Památníku osvobození v Komenského sadech se v pátek 30. dubna od 10 hodin uskuteční vzpomínkový akt s kladením věnců u příležitosti 65. výročí osvobození Ostravy. Slavnostní akce se zúčastní představitelé města, obvodů, politických stran, armády, veteráni 2. světové války, legionáři, bojovníci za svobodu, hosté ze zahraničí, zástupci sokolských, skautských a dalších organizací. (r)
Odborníci k ovzduší
V pořadí už čtvrtou konferenci o kvalitě ovzduší pořádá město Ostrava 12. dubna od 10 hodin v budově radnice města. Toto pracovní setkání odborníků, politiků a zástupců sdružení lze živě sledovat na www.TVportal.cz. (r)
Ostrava na veletrhu lákala investory
Největší evropská přehlídka nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM skončila 19. března ve Festivalovém paláci francouzského Cannes. Mezi významnými metropolemi přitahovala pozornost zahraničních investorů také Ostrava.
„Z našich projektů vyvolaly největší zájem Mošnov a Černá louka,“ konstatoval náměstek primátora Lukáš Ženatý. „Průmyslová zóna Mošnov byla původně alternativou pro investice společnosti Hyundai Motor Company, která se nakonec rozhodla pro Nošovice. Projekt Mošnova ale dále pokračuje. Připravujeme pro něj vnější a vnitřní infrastrukturu, tak aby celé území bylo přichystáno pro vstup dalších investorů, kteří mohou ostravskému regionu významně pomoci.“
Podobně jako loni bylo v Cannes akreditováno přes 18 tisíc účastníků z 81 zemí, kteří vystavovali na více než 18 tis. m2 plochy. Z Česka přijelo na 80 společností, včetně nadnárodních investorů a developerů, kteří v tuzemsku úspěšně působí. Vedle Ostravy měly na veletrhu expozice i Praha a Brno. MIPIM se zúčastnilo také více než 400 evropských měst a regionů, které se pochlubily realizovanými projekty velkého rozsahu, představily své vize, lákaly investory.
Jak zdůraznil náměstek primátora Zdeněk Trejbal, naše město se v mezinárodní konfrontaci rozhodně neztratilo: „Mimořádně zaujal budoucí sociálně kulturní klastr, který by měl vyrůst na výstavišti Černá louka v rámci projektu Ostrava – Evropské hlavní město kultury 2015. Urbanistická soutěž na klastr právě probíhá. Podklady pro ni si vyžádalo na 150 ateliérů.“ (av)
Dopravní soutěž
Ostrava vyhlásila internetovou soutěž pro veřejnost ze znalosti pravidel silničního provozu a jejich využití na území města. Soutěžní otázky a odpovědní formulář bude zveřejněn od 1. do 30. dubna na webových stránkách Ostravy, odpovědi bude možno odesílat pouze elektronicky. Soutěž se skládá ze 13 dvojic otázek. První se týká obecné povinnosti či pravidla dané zákonem. Druhá z otázek je zaměřena na aplikaci této povinnosti nebo pravidla na konkrétním místě. Pět vítězů soutěže o ceny bude vylosováno ze soutěžících, kteří správně odpovědí na všech 26 otázek a splní podmínky pro účast v soutěži. Více na www.ostrava.cz . (red)
Největší investice
Tři největší letošní investice města představuje revitalizace přednádražního prostoru Svinov, budování vnitřní sítě v průmyslové zóně Mošnov a zřízení Centra bezpečné jízdy v Ostravě. „I přes nižší daňové příjmy města v minulém roce žádná investiční akce z rozpočtu se nezastavila. Maximálně bylo zahájení staveb přesunuto na letošní rok,“ řekl náměstek primátora Zdeněk Trejbal. „Vloni jsme z rozpočtu uvolnili na investice více než 1 100 milionů korun, letos to bude znovu více než miliarda,“ dodal Trejbal. (r)
Upozornění
Od pondělí 29. března až do 18. dubna je z důvodu opravy kanalizace zcela uzavřena ulice Hornopolní v úseku mezi křižovatkami s ulicemi Nemocniční a Českobratrská.
Hlavní vjezd do areálu Městské nemocnice Ostrava je proto po dobu uzavírky přemístěn do sousedství Městské záchranné služby na ulici Varenská. (r)
Chcete pomoci?
Pod názvem Nepotřebné věci potřebným lidem se 19. dubna od 9 do 18 hodin uskuteční humanitární sbírka oblečení, lůžkovin, látek, nepoškozených domácích potřeb, přikrývek i obuvi na ostravském hlavním nádraží, přesně v areálu ČD Cargo na křižovatce ulic Mariánskohorská a Cihelní. Věci musejí být čisté a nepoškozené, v igelitových pytlích nebo taškách. Humanitární pomoc organizuje Charita Ostrava ve spolupráci s diakonií Broumov. (r)
Strana 3
Péči vyžadují více než dvě stovky válečných památníků
Na webových stránkách Ministerstva obrany ČR www.valecnehroby.army.cz byl zpřístupněn portál, kde je možné vyhledávat informace o válečných hrobech. Je výsledkem několikaleté práce obecních úřadů obcí s rozšířenou působností, krajských úřadů a ministerstva obrany.
Z internetové stránky se do evidence válečných hrobů v ČR i zahraničí vstupuje prostřednictvím odkazu „Evidence VH“.
Za Ostravu se na přípravě portálu podílel odbor krizového řízení magistrátu. Podle získaných informací se na území města nachází celkem 221 válečných hrobů a pietních míst. Největší a nejznámější je památník v Komenského sadech, od roku 1978 prohlášený národní kulturní památkou. Je v něm uloženo 597 uren s popelem sovětských vojáků a 5 uren čs. občanů. Další pomník, tzv. Zborovský památník legionářů, věnovaný obětem 1. a 2. světové války, který je kulturní památkou od roku 1958, se nachází v Husově sadu v centru města.
V Ostravě máme pouze jeden pomník připomínající prusko-rakouskou válku (1866), všechny ostatní připomínají hrůzy obou světových válek. Ve válečných hrobech a na pietních místech na území Ostravy je pohřbeno a připomenuto 2 818 obětí první a 12 032 obětí druhé světové války. (vk)
Ostrava účinně napomáhá integraci Romů
Na území statutárního města Ostravy žijí občané různých národností, etnik, náboženských vyznání. Početnou skupinu tvoří romské etnikum, podle odhadu se jedná o 20 až 40 tisíc Romů. Přesné údaje o počtech příslušníků tohoto etnika nejsou známy, neboť se převážně hlásí k české národnosti. Péče o romské obyvatelstvo v Ostravě je zaměřena nejen na oblast sociální, ale je zajišťována také v rámci kultury, školství, volnočasových aktivit, bydlení apod.
Obvody jsou nejblíže
Péči o tuto skupinu obyvatel zajišťují primárně úřady městských obvodů. Např. výkon sociálně-právní ochrany dětí, péči o staré a společensky nepřizpůsobené občany nebo výplatu dávek pomoci v hmotné nouzi. Právě sociální pracovníci z obvodů znají nejlépe podmínky života obyvatel na jejich území. Ve Vítkovicích, Slezské Ostravě a Moravské Ostravě a Přívoze jsou zaměstnáni tři romští asistenti. Na magistrátu navíc působí koordinátorka pro romskou menšinu a pracovník pro integraci romské menšiny.
Prostřednictvím metody komunitního plánování máme v Ostravě vytvořenu síť sociálních služeb. V jejím rámci působí 66 poskytovatelů sociálních služeb a 57 organizací, které realizují související aktivity. Do struktury komunitního plánování patří pracovní skupina romské etnikum, jejímiž členy jsou zástupci poskytovatelů služeb a aktivit, zaměstnanci města i Romové. Pracovní skupina řeší potřeby romského etnika, reaguje na aktuální události i problémy jednotlivců a rodin.
Občanská sdružení
Na území města působí romská a proromská občanská sdružení (nevládní organizace) např. Vzájemné soužití, SPOLEČNĚ-JEKHETANE, CENTROM, Bílý nosorožec, S.T.O.P., Diecézní charita ostravsko-opavská, Charita Ostrava, Armáda spásy. Poskytují služby v nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež, terénní sociální práci, sociální bydlení s doprovodným programem, programy pro získání a udržení trvalého zaměstnání apod. Nevládní organizace zaměstnávají 12 terénních sociálních pracovníků a 21 terénních pracovníků hlavně z řad Romů.
Z úspěšných počinů v oblasti zaměstnanosti můžeme jmenovat projekt „Zdravotně–sociální pomocník“, který se dostal do Koncepce romské integrace a rozšiřuje se do dalších měst ČR. Projekty „Školení terénních pracovníků“ a „Romská pečovatelka“ realizujeme za aktivní podpory a spolupráce s Úřadem práce v Ostravě. V oblasti bydlení jde např. o projekt „Vesnička soužití“, v oblasti vzdělávání dálkové studium oborů Asistent pedagoga a Sociální činnost pro etnické menšiny na SŠ prof. Matějíčka v Porubě. V obvodu Slezská Ostrava mají uzavřeno lokální partnerství s Agenturou pro sociální začleňování.
Dotace na projekty
Město Ostrava se snaží maximálně využívat možností dotačních titulů vyhlášených Moravskoslezským krajem, ministerstvy, EU aj. Jako příklady můžeme uvést projekt „Integrovaný plán rozvoje města – Budoucnost Vítkovic“. Připravují se operační programy „Služby v oblasti sociální inte¬grace“ a „Podpora sociální inte¬grace příslušníků romských lokalit“ v obvodech Slezská Ostrava a Moravská Ostrava a Přívoz.
Finanční podpora uvedených aktivit v oblasti sociálních věcí a zdravotnictví statutárního města Ostravy dosáhla v rámci dotačního programu za rok 2009 částky 7 140 tisíc korun. V oblasti kultury, sportu a volnočasových aktivit 2 040 tisíc korun.
Záviš Pavlas, vedoucí odd. sociální prevence Odbor sociálních věcí a zdravotnictví MMO
Strana 4
střípky
BENIN SE OTEVÍRÁ SVĚTU.
Blaise O. G. Ahanhanza, primátora Abomey (na snímku), a Toussainta H. Sinzogana, honorárního konzula Beninské republiky v ČR, přijal 4. března primátor Petr Kajnar. Hosté z Afriky přivezli do Ostravy nabídku spolupráce v oblastech ekonomické, kulturní a vzdělávací. Usilují např. o pomoc při budování sítě tramvajové dopravy, získání technologie pro zpracování komunálního odpadu, nabízejí možnosti podnikání v průmyslových zónách, mají zájem vysílat studenty na vysoké školy. Petr Kajnar naznačil, že pro české firmy a podnikatelské subjekty může být nabídka zajímavá. Příkladem je ostravská společnost G-Consult, jejíž představitelé byli jednání v radnici také přítomni, v této západoafrické zemi úspěšně působí. (vi)
POCTA PREZIDENTOVI.
V Ostravském muzeu se 5. března uskutečnilo setkání ke 160. výročí narození (7. 3. 1850) prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Akce pořádané Čs. obcí legionářskou, Českým svazem bojovníků za svobodu a dalšími organizacemi se zúčastnili představitelé magistrátu, obvodů, České obce sokolské (na snímku L. Vidličky její členové u busty TGM před muzeem), organizací a občané. O Masarykově životě a díle hovořil Vladimír Krejčí, jehož slova ilustrovala projekce dokumentárního filmu o návštěvě prezidenta Osvoboditele v Ostravě v roce 1924. V rámci kulturního pásma zazpívaly děti ze ZŠ Josefa Valčíka z Poruby, verše recitovala herečka Štěpánka Ranošová. (vi)
PROJEKT KARIÉRA 2010+.
VŠB-Technická univerzita Ostrava pořádala 9. a 10. března v rámci projektu KARIÉRA 2010+ veletrh pracovních příležitostí a mezinárodní konferenci Kompetence pro budoucnost. Obě akce byly určeny studentům a absolventům vysokých škol. Na veletrhu pracovních příležitostí mělo stánek i město Ostrava. Odbornou konferenci, která byla věnována studentům a absolventům vysokých škol a jejich uplatnění na trhu práce, i firmám a jejich snaze získat kvalifikované zaměstnance, zahájil primátor Ostravy Petr Kajnar. Zdůraznil zvyšující se nároky na kvalifikovanou pracovní sílu v souvislosti s přílivem investorů do města a vytvářením nových pracovních míst. (vk)
KOMUNITNÍ CENTRUM.
Projekt výstavby zařízení pro osoby s těžkým tělesným a kombinovaným postižením představil 24. března primátor Petr Kajnar, zástupci odborů ekonomického rozvoje a sociálních věcí a zdravotnictví magistrátu a komise rady města pro handicapované děti a mládež. Komunitní centrum (na vizualizaci), které bude stát v Hulvákách mezi točnou trolejbusů v Zátiší, ul. 28. října a lesoparkem Benátky, propojí ubytovací a ambulantní služby pro osm desítek klientů. Stavět se má od začátku roku 2011 do konce roku 2012. Náklady jsou rozpočteny na 156,9 mil. Kč a město je chce téměř v plném rozsahu získat z Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko 2007–2013. (vi)
Institut pro kreativní ženy
Kreativní ženy starší 50 let a dívky do 25 let s nízkým vzděláním se mohou hlásit do projektu „Silná dvojka“ na www.kreativnidarky.cz. Připravuje ho Institut pro ženy. Starší zručné dámy budou vyrábět dárky technikami ručních prací, mladší je přes „eshop“ budou prodávat. Na zájemkyně čekají ojedinělé poradenské a školicí kurzy zaměřené na zvýšení sebevědomí, umění prodeje apod. První z nich mají být zahájeny již v dubnu. Manažerka projektu Renata Ptáčníková hodnotí: „Je to skvělá příležitost pro ženy přivydělat si a dělat to, co je baví.“ (rp)
Start – rozvoj dovedností
Veřejná zakázka projekt „START – rozvoj měkkých dovedností k získání zaměstnání“ je projektem, jehož zadavatelem je Úřad práce v Ostravě, financován je z fondu EU a ESF. Je zaměřen především na uchazeče o zaměstnání, kterým je podle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v platném znění, věnována zvýšená péče – osobám se zdravotním postižením, do 20 let, těhotným ženám, kojícím a matkám 9 měsíců po porodu, osobám pečujícím o dítě do 15 let, osobám starším 50 let, těm, kteří jsou vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání nepřetržitě déle než 5 měsíců, a osobám, které potřebují zvláštní pomoc. Vztahuje se dále na osoby se základním vzděláním, osoby opakovaně vedené v evidenci úřadu práce a absolventy vysokých škol.
Základním principem projektu je snaha o zvyšování teoretických i praktických dovedností jednotlivce zejména v oblasti měkkých dovedností dle nejčastějších požadavků zaměstnavatelů. V rámci projektu budou všem účastníkům poskytovány komplexní služby od motivačních, poradenských a informačních aktivit až ke zprostředkování pracovního uplatnění a podpoře pracovních míst. (up)
Ochrana zaměstnanců
úřad práce
Úřad práce v Ostravě vyplatil za první dva měsíce letošního roku místo zaměstnavatelů, na které byl podán insolvenční návrh, mzdy v objemu 2 139 550 korun, což je ještě více než za stejné období loňského roku.
V průběhu ledna a února obdržel úřad práce 50 žádostí o uspokojení mzdových nároků, které se týkaly 17 zaměstnavatelů. Za stejné období loňského roku to bylo 171 žádostí týkajících se 20 zaměstnavatelů a vyplaceno bylo o něco méně než letos – 2 003 589 korun.
Jak vysvětluje Karin Bayerová, která má realizaci zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele na ostravském úřadu práce na starosti, vloni začátkem roku byli mezi těmi, kdo žádali o výplatu mezd, zaměstnanci dvou větších zaměstnavatelů, a to bylo hlavním důvodem vyššího počtu žádostí. Důvodem letošního navýšení objemu výplaty náhrad mezd při nižším počtu žádostí je pak zejména to, že do vyplacených částek je častěji než loni započítáváno odstupné a navíc lépe než loni spolupracují insolvenční správci; to znamená, že bylo možné u žádostí prokázat skutečné mzdové nároky a úřad práce nemusel uspokojovat nároky žadatelů jen ve výši minimální mzdy, jak tomu bývá, když chybí příslušné doklady. To je nepochybně pro zaměstnance, kterých se dotkla platební neschopnost zaměstnavatelů, zpráva příznivá.
Zákon č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, mohou zaměstnanci insolventních firem využívat již od roku 2000. V roce 2009 ostravský úřad práce vyplatil 603 zaměstnancům z 98 firem 13 694,4 tisíce korun. Loňský rok byl v Ostravě rekordní, srovnatelný jen s rokem 2001, kdy úřad práce 609 žadatelům vyplatil přes 9 milionů 300 tisíc korun. Růst objemu vyplacených náhrad mezd je logický s ohledem na to, že maximální částka, která může být žadateli v rámci zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele vyplacena, se odvíjí od průměrné mzdy v národním hospodářství v předchozím roce a v roce 2001 byla pochopitelně výrazně nižší. Mění se vždy od 1. května. Nyní je maximální výše měsíční náhrady mezd, kterou může žadatel získat, 35 313 korun.
Vše potřebné k problematice platební neschopnosti zaměstnavatelů najdou občané na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence. (sb)
Strana 5
Knihovna města Ostravy nabízí zdarma služby nevidomým a slabozrakým občanům
Knížky „do ouška“ jsou dobrým terapeutem
Zvukové knihovny jsou dnes velice populární a najdete je snad v každém městě. Jen šest v republice plus jedna ústřední v Praze však má výjimku v tom, že díky službě nevidomým a slabozrakým neodvádějí poplatky OSA. Tyto knihovny mají proto zvukové knihy pro výpůjčky takto handicapovaným občanům zdarma.
Jednu z těchto šesti zvukových knihoven, které jsou zásobovány přímo z Knihovny a tiskárny pro nevidomé K. E. Macana, najdeme v Knihovně města Ostravy (KMO). Má k dispozici 2 900 knižních titulů na kazetách a 1 556 na modernějších mp3 (některé z knih jsou na obou nosičích).
Knihy čtené herci
„Máme v registraci 250 čtenářů,“ říká knihovnice Blanka Getvertová. „Pro to, aby se u nás mohli zaregistrovat, se musí prokázat průkazem ZTP/P nebo mít přihlášku potvrzenou očním lékařem. Výběr máme opravdu velký od historických románů přes cestopisy, detektivky, milostné romány až po pohádky. Většinou k nám chodí starší lidé, věkový průměr našich čtenářů je okolo 70 let (nejstarší má 96 let). Děti a mladí lidé jsou totiž plně zásobováni jinými institucemi, například oční školou a podobně. Dostáváme po jednom kusu celou produkci Macanovy knihovny, proto si troufám říci, že spokojen může odejít každý – pokud je o nějakou knihu větší zájem, dáme další zájemce do pořadníku, aby se na každého dostalo,“ doplňuje knihovnice.
Zvuková knihovna KMO má svá specifika. Knihovnice tu především hodně radí a pomáhá. „Nevidomí mají u nás možnost si celou knihu poslechnout. Je to však záležitost mnoha hodin, proto tato služba není využívaná. Většinou však chtějí slyšet krátkou ukázku, aby si udělali o knize představu,“ říká Blanka Getvertová. „Velmi často se při výběru řídí také tím, kdo knihu čte. Většinou jsou to známí herci, které mají rádi. Také s nimi dohledávám, jestli už knihu náhodou neměli, u mnohých také znám, co rádi čtou. Pro většinu našich čtenářů je zvuková kniha jedním z mála kontaktů se světem, s kulturou, a tak k té práci i přistupujeme.“
Návrat do života
Nespornou výhodou zvukové knihovny KMO je samostatný prostor, který dává postiženému člověku klid a pohodu. Nezanedbatelná je i jistota, že se mu bude někdo věnovat. Zvuková knihovna KMO má také zásilkovou službu, využívanou většinou mimoostravskými čtenáři. Spolupracuje rovněž s domovy důchodců, v nichž pro zrakově postižené klienty objednávají knihy na nosičích pečovatelé. „Pro mnohé postižené je ale využití zásilkové služby obtížné - musejí knihu zase přes poštu vrátit, někdy ji i vyzvednout. Proto se nyní snažíme připravit službu za pomoci dobrovolníků, kteří by nevidomým knihy na kazetách nebo mp3 přinesli a zase nám je vraceli zpět,“ doplňuje knihovnice.
Zvuková knihovna svůj význam a opodstatnění určitě neztratí ani do budoucna. Podle odborníků má totiž zvuková kniha téměř nenahraditelnou terapeutickou a rehabilitační hodnotu pro všechny nevidomé, zvláště však pro ty, kteří přišli o zrak v pozdějším věku a už se jim tolik nedaří zvládnout Braillovo písmo. Je krůčkem k znovunalezení psychické rovnováhy a nabízí hodnotné vyplnění volného času. Knihovna města Ostravy nevidomým rezervuje také jedno místo na internetu v multimediální knihovně, k dispozici je zde také lupa pro nevidomé. (vk)
Foto: Knihovnice Blanka Getvertová se snaží nabídnout čtenářům zvukovou knihu, která by je potěšila.
Usnadní nevidomým pohyb ve městě
Statutární město Ostrava vydalo padesát souborů plastických orientačních map města pro nevidomé a slabozraké. Jsou zaměřeny na zachycení důležitých orientačních bodů a znaků, jako jsou ulice, nádraží, trasy tramvají, památky a podobně, a to v centru města a ve vybraných lokalitách.
Projekt těchto map vznikl na základě požadavků Krajského střediska služeb pro nevidomé a slabozraké Tyflocentrum Ostrava, o. p. s. Podle slov jeho ředitele Karla Kurlanda mají reliéfní mapy přispět ke zvýšení samostatnosti, a tím ke zlepšení kvality života občanů se zrakovým postižením. Plastické mapy, jejichž autorkou je Dana Fuxová, získaly nejvyšší ocenění poroty v mezinárodní soutěži Tour map za své perfektní provedení a srozumitelnost. Jsou vyrobeny podle metodik přístupného hmatového vnímání. Zkrácené popisy na mapách jsou v Braillově písmu, jejich plné znění uvedené v legendě je v Braillově písmu a v latince (česky).
Plastické mapy, zaměřené na místa, jež jsou zrakově postiženými lidmi nejvíce navštěvovaná, budou městem Ostrava dlouhodobě bezplatně zapůjčeny organizacím, které poskytují služby nevidomým a slabozrakým občanům v Ostravě a Opavě. Dále budou mapy k dispozici na pobočkách Ostravského informačního centra, v informačním centru Ústředního autobusového nádraží v Ostravě, v městských knihovnách v Ostravě a Opavě, na vybraných odborech magistrátu a podobně. Plastické mapy byly za přítomnosti náměstka primátora Lubomíra Pospíšila předány těmto organizacím v Radnici města Ostravy 3. března.
Soubor map města Ostravy byl vyroben v 50 kusech za celkovou hodnotu 592 tisíc korun, jedna sada za 11 840 korun. Ostrava je čtvrtým městem v České republice, které nechalo mapy vyrobit. (vk)
Foto: Autorka Dana Fuxová představuje plastické mapy zástupcům organizací a novinářům.
Senioři v pohodě
Každé první úterý v měsíci je zcela zaplněn Senior Klub Domu kultury Akord v Ostravě-Zábřehu. Tento autorský pořad nabízí setkání se zajímavými osobnostmi a dává prostor zábavě. Loni začal další projekt „Aktivní senior – senioři v pohodě“. Setkávají se dvakrát měsíčně, vždy ve středu dopoledne. Desetidílný cyklus je zaměřen především na osvětu seniorů v oblasti sociálně zdravotní, rozšířený je o právní poradnu a volný čas. Má však přinášet i zábavu, poučení, vzdělávání a informace pro chování v kritických situacích a také sociální kontakty. Akord rozšiřuje nabídku pro seniory – lze navštívit poradnu cvičení pro zdraví, rukodělné práce atd.
Pro pravidelné návštěvníky jsou připraveny volné vstupenky na pořady Akordu v rámci bonusového programu projektu. Díky podpoře města bude vstup pro seniory zdarma. Na téma Bezpečnější senior v ulicích pořádá kulturní dům také besedu s městskou policií 14. dubna, 28. dubna pak na téma komunikace a temperament. Začátek je vždy v 10 hodin. (d)
Strana 6
Po absolvování tříměsíčního kurzu složili slavnostní slib před primátorem
Odvážné ženy mezi strážníky
Řady více než šesti stovek příslušníků Městské policie Ostrava (MPO) rozšířilo dvanáct mužů a tři ženy, kteří závěrečnou zkouškou úspěšně ukončili tříměsíční kurz potřebný k získání osvědčení strážníka. První březnovou středu složili slavnostní slib před primátorem Petrem Kajnarem a ředitelem MPO Zdeňkem Harazimem.
V průběhu kurzu si uchazeči o povolání strážníka osvojili znalosti z právních norem, byli seznámeni s nařízeními a vyhláškami města. Součástí přípravy byly hodiny sebeobrany, taktické a střelecké přípravy, základů kriminalistiky, psychologie, poskytování první pomoci. Tím získávání znalostí pro strážníky nekončí. Všichni každý měsíc procházejí tzv. následnými výcviky, při kterých jsou upozorňováni na změny zákonů, nové legislativní normy, absolvují taktickou přípravu.
Mezi nováčky u MPO se zařadila také Nikol Šajtarová, které se splnilo dávné přání. „Možná, že je to pro ženu neobvyklé, ale já jsem odmala toužila stát se policistkou,“ přiznala absolventka střední školy ochrany majetku. „Těším se na novou práci při zajišťování veřejného pořádku ve městě. Nastupuji na služebnu na Zámecké ulici v centru Ostravy.“ (vi)
Foto: Primátor Petr Kajnar blahopřeje Nikol Šajtarové ke vstupu do řad městské policie. Foto: Libor Vidlička
Koncepce MPO se naplňuje
Nová koncepce práce Městské policie Ostrava se postupně naplňuje. Podle ředitele Zdeňka Harazima narůstající tendence více než 38 tisíc událostí řešených strážníky MPO (o téměř 5 tisíc více než v roce 2008) je spjata s problematikou mezilidských vztahů. Dokládá také stoupající důvěru občanů v městské policisty.
Těžiště činnosti strážníků se přesouvá do oblasti ochrany bezpečnosti osob, majetku a veřejného pořádku, v oblasti dopravy se utlumují aktivity represivního charakteru. Pozitivně lze hodnotit také uvedení do provozu řady moderních technologií a komunikačních prostředků – například systém automatické evidence provozu vozidel, zařízení pro lokalizaci strážníka v nouzi a mobilní kamerový systém s digitálním přenosem. Pracuje se rovněž na zabezpečení provozu zařízení pro měření hluku ve městech. V rámci technického vybavení přibylo loni 10 skútrů pro okrskáře a speciální vozidlo pro výkon služby operativního oddílu a skupiny prevence, obměněno bylo 6 služebních vozidel. Nově přijatí i kmenoví strážníci absolvují vzdělávací kurzy.
V rámci prevence jsou pořádány příměstské tábory pro děti, které se tu lecčemu přiučí. Realizuje se projekt Senior linka, projekt Co s volným časem i řada dalších preventivních aktivit zaměřených od dětí po seniory. V rámci 3. ročníku projektu Bezpečnější Ostrava bylo uvedeno do provozu už 19 informačních tabulí městské policie, pořádají se kurzy pro veřejnost, ve spolupráci s DPO se zvyšuje bezpečnost cestování. (mp)
Zase bodujeme
Celostátní tisk během března informoval celou republiku o „vymoženosti“, kterou má Ostrava. Pouze naše město jako první a poté městská část Praha I mají zřízenou bezplatnou telefonní neurgentní linku 800 199 922, na kterou lze nahlásit nejrůznější problémy ve městě nebo stížnosti, které nejsou ohrožením a nevyžadují okamžité řešení. Podobné stížnosti či žádosti směrovaly před zřízením linky na tísňovou linku městské policie. Ostrava zahájila provoz neurgentní linky už před dvěma lety, své čtenáře pravidelně o její činnosti informujeme. Podobnou službu chystá také Brno. Volající těší, že nehlásí záležitosti automatu, ale komunikují s živým člověkem, navíc mohou za několik dnů zjistit, jak bylo s jejich informací naloženo, jak se řeší. (r)
Přijďte, bude to zajímavé i poučné
Dům kultury Akord zve malé i velké diváky na zcela novou preventivně-výchovnou akci Společně pro bezpečnější Ostravu, která se uskuteční v pátek 7. května od 10 hodin v okolí Domu kultury Akord. Nabídne ukázky unikátních způsobů zásahů a technik využívaných k záchraně lidského života. Program dne bude završen vystoupením Markéty Konvičkové – finalistky Česko Slovenské SuperStar.
Návštěvníci se mohou těšit na ukázky techniky policie, hasičů, záchranné služby a Českého červeného kříže. Nebude chybět dětské dopravní hřiště s mobilními dopravními prostředky, simulátor nárazu, řidičský trenažér, laserová střelnice, jízdní oddíl Městské policie Ostrava, psovodi aj. Český červený kříž zájemcům namaskuje zranění a krevní centrum FN Ostrava bude zjišťovat krevní skupiny.
Na děti čeká doprovodný program, znalostní soutěže a hry s tematikou dopravní, požární a bezpečnostní výchovy. Program budou oživovat dynamické ukázky – například vyproštění řidiče z havarovaného vozidla, práce služebního psa, práce záchranářského psa, zadržení pachatele v ujíždějícím vozidle apod.
Akci finančně podpořily město Ostrava a městský obvod Ostrava-Jih. Nad akcí převzal záštitu primátor města Petr Kajnar. (d)
stalo se
SKLEROZA SE NEVYPLÁCÍ.
V jedné z prodejen potravin v Ostravě-Přívoze odhodila zlodějka po krádeži tašku s lupem (devět tyček salámu v hodnotě 1439 korun) a z prodejny utekla. V kabele však nechala i doklady, takže nalézt ji bylo snadné. Nebyla za majetkový trestný čin dosud trestána, a tak bylo její jednání kvalifikováno jako přestupek, za který hrozí až 15tisícová pokuta.
LÁKALA JE TRAFIKA.
Dva mladí muži (18 a 25 let) byli zadrženi při vloupání do trafiky ve Výškovicích. Pozornost noční hlídky strážníků upoutal zvuk tříštícího se skla. Dva pachatele pak strážníci přistihli při pokusu o krádež cigaret, které ukládali do igelitových tašek. Oba výtečníky předali přivolaným policistům. Pokud budou obviněni z trestného činu krádeže, hrozí jim až 3letý trest odnětí svobody.
PUTOVÁNÍ PENĚŽENKY.
35letá žena v obchodě odcizila z nákupní tašky starší paní peněženku s finanční hotovostí a osobními věcmi. Peněženku předala další ženě, která z ní vytáhla 2 200 korun a předala je jistému muži. Žena, která peníze předala, poté vešla do prodejny s textilem, kde odcizenou peněženku strčila do kapsy vystavených kalhot. Všichni tři pachatelé byli zadrženi, ale krádež popírali. Netušili, že všechno zaznamenal vnitřní kamerový sy¬stém v prodejně. Zloději mohou strávit až 3 roky za mřížemi.
ŘÁDIL NA ZASTÁVCE.
Strážníci městské policie zadrželi mladého výtržníka, který prohodil odpadkový koš skleněnou tabulí s reklamou v novinovém stánku na zastávce MHD. Muž byl silně opilý a košem napřed mlátil do skleněné tabule tak vehementně, že několikrát upadl na zem. Pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci byl mladík předán přivolaným policistům. Může strávit až rok za mřížemi.
ZDOBIL MOST.
Pilíř pod Frýdlantskými mosty v Moravské Ostravě počmáral 17letý sprejer. Při „umělecké“ tvorbě téměř pětimetrového díla ho spatřili strážníci. Dal se na útěk, ale tašku plnou sprejů nechal na místě. Při zadržení kladl odpor, a tak skončil s pouty na rukou. Převzali ho přivolaní policisté. Za poškození cizí věci mu hrozí až roční pobyt za mřížemi, vzniklou škodu bude muset uhradit. (mp)
Strana 7
V třídění odpadu se stále lepšíme
V roce 2009 vyprodukovali občané Ostravy 86 tisíc tun komunálního odpadu, což bylo o zhruba 2 tisíce tun více než v roce 2008. V procentuálním vyjádření to znamená nárůst okolo 2 procent, v porovnání s rokem 2007 se však nárůst produkce odpadů zpomalil. Množství komunálních odpadů uložených na skládky oproti minulému roku vzrostlo o 1 tisíc tun, na 62 tisíc tun. I přes čtvrtinový nárůst nepoužitých léčiv, odložených občany do lékáren, můžeme kladně hodnotit klesající podíl nebezpečných odpadů.
Materiálově nebo energeticky využito bylo 24 tisíc tun odpadu, což představuje 27,9 procenta všech odpadů vyprodukovaných občany. I přes skutečnost, že v průběhu celého roku 2009 se v tisku objevovaly zprávy o problémech na trhu druhotných surovin, včetně útlumu ve výrobě, stouplo využití těchto odpadů proti roku 2008 o 2 procenta. Lze tedy konstatovat, že občané města odpady třídí stále častěji.
Rozšířením možnosti odevzdávat odpad ze zeleně i v těch městských obvodech, kde není sběrný dvůr (prostřednictvím přistavovaných velkoobjemových kontejnerů), stoupla jeho produkce o 50 procent na 3 556 tun. O 40 %, na 2 166 tun, stouplo také množství odevzdaného stavebního odpadu. V razantním nárůstu těchto druhů odpadů ve sběrných dvorech (klesá jejich podíl na nepovolených nelegálních skládkách) lze spatřit pozitivní ekologické myšlení občanů a jejich příspěvek k zdravějšímu životnímu prostředí a estetickému vzhledu ve městě.
I přes mírné zvýšení celkového množství komunálních odpadů lze konstatovat, že se nejedná o dramatické zvýšení produkce. Zvyšující se podíl využitelných odpadů svědčí o odpovědném přístupu občanů k životnímu prostředí a jejich snaze vracet použitelné suroviny k jejich opětovnému použití.
Jiří Štěpánek, odbor komunální a bytový
Přehled produkce hlavních druhů odpadů v letech 2005–2009 (v tunách)
Druh komunálního odpadu 2005 2006 2007 2008 2009
Směsný komunální odpad 58 225 63 943 61 108 60 977 60 702
Sklo 1 137 1 424 1 711 2 024 2 204
Plast 1 228 1 644 2 072 2 353 2 819
Papír 5 202 5 154 5 511 4 887 4 107
Kovy 195 68 193 330 178
Objemný odpad 6 087 6 331 6 470 8 531 8 722
Nebezpečné odpady 761 175 113 129 120
Odpad ze zeleně 528 882 1 127 2 377 3 556
Stavební odpad občanů 197 93 1 047 936 1 367
Jiné 62 1 040 1 119 1 517 2 166
Celkem 73 622 80 754 80 471 84 061 85 941
Využitelný odpad 15 333 15 731 18 201 21 767 23 952
Využití v % 20,8 19,5 22,6 25,9 27,9
Změna v poplatcích!
V roce 2010 je poplatek za shromažďování, sběr, přepravu, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů stanoven obecně závaznou vyhláškou města Ostravy č. 14/2009 a činí na území města stejně jako v předcházejících letech 498 Kč na osobu a rok.
Změnou je jednorázová splatnost tohoto poplatku, a to k 30. červnu. Důvodem pro změnu je potřeba snížit administrativní náklady spojené s tiskem a distribucí poštovních poukázek a inkasa.
Domácnosti obdrží během května, nejpozději počátkem června, složenku k úhradě poplatku. Občané, kteří doposud hradili platbu Sipem dvakrát ročně, se o změny nemusí starat, poplatek jim bude naveden v plné výši na složence SIPO v červnu. Nesmějí však zapomenout na včasné zvýšení limitu ve své bance.
Občané mohou poplatek hradit již nyní na účet č. 30015-1649297309/0800 vedený u České spořitelny, nebo v pokladně magistrátu v hotovosti či platební kartou, kde je platba zdarma. Pokud neznají variabilní symbol, pod kterým poplatek hradí, informace získají na lince Kontaktního centra 844 12 13 14 nebo mohou napsat na adresu komunalniodpad@ostrava.cz. (r)
Okresní soud v Ostravě potřebuje čtyři desítky dalších „soudců z lidu“, je možné se přihlásit
Chcete se stát přísedícím u soudu?
rozhovor
Odbor vnitřních věcí magi¬strátu zajišťuje přípravnou agendu pro volby nových přísedících Okresního soudu v Ostravě zastupitelstvem města. V současné době chybí zhruba 40 přísedících tohoto okresního soudu.
V této souvislosti jsme se zeptali Radka Dronga, vedoucího oddělení civilněsprávního odboru vnitřních věcí magistrátu, na bližší podmínky a předpoklady pro výkon funkce přísedícího soudu.
Přísedící soudu je jistě velmi významnou veřejnou funkcí. Kdo jím může být zvolen?
Přísedícím může být ustanoven státní občan ČR, v den ustanovení musí dosáhnout věku nejméně 30 let, musí mít zkušenosti a morální vlastnosti, které jsou zárukou, že bude svou funkci řádně vykonávat. Musí být rovněž způsobilý k právním úkonům a bezúhonný, s trvalým pobytem v Ostravě nebo zde musí pracovat. Uchazeč předloží negativní lustrační osvědčení, ti, kteří jsou narozeni po 1. prosinci 1971, nedokládají toto osvědčení. Nutno dodat, že funkce přísedícího soudu je veřejnou funkcí, která je neslučitelná s funkcí prezidenta republiky, s funkcí člena Parlamentu ČR, i s jinými činnostmi, které stanoví zákon. Postavení přísedících soudu upravuje především zákon o soudech a soudcích.
Je tato funkce vykonávána jen u okresního soudu?
S přísedícími se můžeme setkat na krajských a okresních soudech. Přísedící zasedají v některých senátech, přičemž dva přísedící doplňuje vždy jeden soudce – předseda senátu. Senát s účastí přísedících rozhoduje v civilním procesu jen při řízeních před okresním soudem ve věcech pracovních; v trestním řízení pak při řízení před okresním soudem a krajským soudem, jestliže rozhoduje jako soud prvního stupně.
Musí mít tedy přísedící právnickou kvalifikaci?
Přísedící je člen senátu, od něhož se nevyžaduje právnické vzdělání. V důsledku toho nevykonává svou činnost u soudu jako povolání. Předpoklady pro ustanovení přísedícího do funkce jsou však obdobné jako u soudce.
Uvedl jste, že v současné době je možné zvolit kolem 40 nových přísedících ostravského okresního soudu. Znamená to, že funkce přísedícího je časově omezena?
Ano. Přísedící je do funkce volen na dobu čtyř let. Je však možné být zvolen i opakovaně.
Jak se tedy stát přísedícím?
Přísedící je volen zastupitelstvem města. Občany, kteří mají zájem vykonávat funkci přísedícího u tohoto soudu a splňují výše uvedené předpoklady, navrhují členové zastupitelstva města. Po zvolení do funkce pak přísedící skládají slib do rukou předsedy okresního soudu.
Pokud mají občané o tuto funkci zájem, mohou se obrátit na odbor vnitřních věcí magistrátu, kde jim v této záležitosti poskytneme podrobnější informace i odbornou pomoc. Lze se obrátit přímo na můj telefon 599 443 602 nebo na kolegyni Janu Zahradilovou, telefon 599 443 498, kancelář č. 108. (d)
Strana 8
Hospic sv. Lukáše má nová lůžka
V Hospici sv. Lukáše v Ostravě-Výškovicích byla v začátkem března slavnostně zprovozněna čtyři nová odlehčovací lůžka, čímž byla rozšířena kapacita tohoto specializovaného zařízení na 34 lůžek. Hospic sv. Lukáše poskytuje od října 2007 specializovanou komplexní péči lidem převážně s onkologickou diagnózou. Interdisciplinární tým pracovníků se skládá z lékařů, zdravotnického personálu, sociálních pracovníků, psychologa a duchovních. „Specializovanou hospicovou péči v roce 2009 využilo 271 pacientů a standardní odlehčovací služby 58 uživatelů. Kapacita Hospice sv. Lukáše však nestačí uspokojit zájem o umístění. Rozšíření hospice o čtyři odlehčovací lůžka zrealizované společností Eiffage Czech Republic bylo velmi potřebné. Děkuji za podporu také ostatním dárcům, kteří nám tuto investici umožnili financovat,“ řekl Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava. Další novinkou v ostravském hospici je knihovna s hospicovou a paliativní tematikou, jejíž provoz byl v tento den rovněž zahájen. (v)
Foto: Hosté slavnostního předání odlehčovacích lůžek v Hospici sv. Lukáše si prohlédli výstavu fotografií Hannah Bártíkové a Luboše Tona Nevšední tvář radosti, zachycující život v hospicích.
Vstup do Korýtka se líbí
Nově zrekonstruované prostory přízemí mají od středy 3. března v Domově pro seniory (DpS) Korýtko na Petruškově ulici v Ostravě-Zábřehu. Slavnostně ji otevřeli náměstek primátora Lubomír Pospíšil a starosta obvodu Ostrava-Jih Karel Sibinský.
Projekt nové vstupní haly z dílny MR Design CZ realizovala v závěru loňského roku stavební firma SV Unips. Práce byly financovány z dotace přes 2,3 mil. korun, kterou poskytlo město Ostrava. Na vybavení interiéru novým zařízením navíc vynaložilo neinvestiční příspěvek ve výši 1 718 tisíc korun. „I když šlo o menší investiční akci, ohlasy našich seniorů, rodinných příslušníků a veřejnosti jsou velice pozitivní,“ hodnotil pro Ostravskou radnici ředitel DpS Korýtko Marek Kyjovský. „Vstupní hala, kavárna a další společenské prostory s posezením nahradily čtvrtstoletí starý vchod. Staly se skutečně reprezentativním vstupem do našeho zařízení, místem pro příjemně strávené chvíle s rodinou či přáteli.“
Slavnostní otevření vstupu do penzionu doplnil pestrý kulturní program. Asi největším zážitkem pro přítomné bylo vystoupení nejstarších mažoretek v České republice, místního souboru Bambulky. Věkový průměr členek je kolem 83 let a svou obdivuhodnou činnost provozují již sedm let.
Domov pro seniory Korýtko v Zábřehu, příspěvková organizace města Ostravy, je poskytovatelem dvou pobytových sociálních služeb – domova pro seniory s kapacitou 231 míst a domova se zvláštním režimem s 34 místy. V současné době je plně obsazen, v pořadnících čeká dalších více než osm set zájemců. (vi)
Co nabízí Tereza?
Město Ostrava má velmi propracovaný sy¬stém sociálních služeb, který nezapomíná na žádnou skupinu občanů s jakýmikoli problémy. Přispívají k tomu i služby poskytované nestátními, neziskovými organizacemi buď celorepublikového nebo místního významu zahrnující také pomoc přímo v domácnostech svých klientů. Charitativní pečovatelská služba – středisko Tereza poskytuje pečovatelské služby v domácnostech uživatelů. Jedná se například o pomoc při zvládání péče o vlastní osobu, při hygieně, donášce stravy z vlastní kuchyně, při chodu domácnosti – úklid, praní, žehlení apod., ale také zprostředkovává kontakty například s lékařem. Středisko může zapůjčit kompenzační pomůcky (chodítka, toaletní židle atd.) i pomoci s příspěvkem na péči. Vše na www.ostrava.caritas.cz. (d)
Don Bosco: středisko pro volný čas
Salesiánské středisko volného času Don Bosco Ostrava na ulici Vítkovické 28 si nedávno připomnělo 75. výročí činnosti s dětmi a mládeží v Ostravě. Posláním střediska, které je školským zařízením, je výchova a vzdělávání převážně romských dětí a mládeže z Ostravy, která je založena na křesťanských principech s cílem připravit je na život ve společnosti. Nabízí oratoř – otevřený klub, zájmové kroužky, doučování a tzv. krůčky, které představují podporu vzdělávání, ale zahrnuje rovněž animátory, praktikanty a prázdninové tábory.
Středisko je z části dotováno z rozpočtu města, vyhledává však další finanční zdroje. V závěru loňského roku zažádalo o možné peníze na projekt Výstavba víceúčelového a dopravního hřiště z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko, protože hřiště vedle střediska citelně chybí.
Služby se dále rozšiřují, jsou komplexnější. Krajský úřad Moravskoslezského kraje registroval od 1. listopadu 2009 nově vzniklou sociální službu se zaměřením na pomoc rodinám s dětmi v nepříznivých či krizových sociálních situacích. V rámci Komunitního plánování sociálních služeb a souvisejících aktivit v Ostravě se středisko aktivně zapojuje ve třech pracovních skupinách. (d)
Foto: Středisko Don Bosco leží v těsné blízkosti Dolní oblasti Vítkovic a budované Nové Karoliny, klientů bude mít stále dost. Foto: Pavel Krejčí
Strana 9
V třebovickém stacionáři platí: Když můžeš, tak musíš; každý krůček kupředu je úspěchem
Budou mít nový stůl na pingpong
Radek právě dojedl jogurt, kterým ho nakrmila vychovatelka, a čeká ho důležitý úkol. Musí vzít prázdný kelímek a odnést ho do odpadkového koše. Několikanásobně rychlejší by bylo, kdyby kelímek vyhodila vychovatelka sama. Jenže to by se Radek nic nenaučil. Po několikátém pokynu tedy pomalu uchopí nádobku do ruky a zamíří ke koši. Tam ji asi po páté výzvě odhodí, jenže pak ho nejde od koše odtrhnout, protože se mu moc líbí jeho klapání při otevírání a zavírání.
„Když můžeš, tak musíš – to bylo vždycky heslo bývalé vedoucí zařízení Vlasty Polové. Filozofie práce s klienty, kterou tu zavedla, se ujala,“ říká vedoucí oddělení sociální péče stacionáře v Ostravě-Třebovicích Hana Zábranová. Třebovický stacionář je určený pro zhruba pětašedesát klientů s mentálním postižením v kombinaci s fyzickým nebo smyslovým handicapem. Zhruba čtyřicítka z nich přichází do stacionáře každý všední den, pětadvacet jich v zařízení tráví celý týden od pondělka do pátku. Mají štěstí, jejich blízcí nechtějí, aby byli nastálo v ústavu.
Všechno doma zvládnout nelze
Péče o postižené je mnohdy náročná, v domácím prostředí nezvládnutelná. Mezi klienty je například téměř nepohyblivá, osmnáctiletá dívka, jejíž maminka váží o něco méně než dcera. Otec musí živit rodinu a nemůže si dovolit být celý den nápomocen. A drobná matka svou dceru ani neobleče. Stacionář a navíc asistentka, která ráno a odpoledne pomůže s náročnou manipulací, jsou pro rodinu jediným řešením.
„Jistěže je pro každého handicapovaného lepší, pokud může zůstat s rodinou a není nastálo v ústavu. Ale zavřít se doma také není dobré. Mentálně postižený člověk potřebuje kontakt i s jiným světem, než je omezený svět jeho rodiny, která mnohdy ani netuší, jakou by mu měla poskytnout péči. Potřebuje dostatek podnětů, aby se mohl rozvíjet,“ vysvětluje Hana Zábranová. Rodiče prý mnohdy bývají překvapeni, jakých pokroků jejich potomek ve stacionáři dosahuje. Třeba se naučí najíst se lžící jen s minimální pomocí. I to může být u některých postižení velkým úspěchem.
Stacionářů je pořád málo
Třebovický stacionář je součástí ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením. Od počátku devadesátých let sídlí toto přátelské zařízení v příjemném objektu se zahradou. Největší rekonstrukcí budova prošla v roce 2000. Prostory působí domácky, ale do ideálu mají ještě daleko. „Podařilo se nám postupně snížit počet klientů v jednom pokoji na tři, v některých jsou ještě čtyři. Lepší by byly pokoje pro dva, ale tím by se snížila kapacita. Přitom jsme plní, podobných zařízení je v regionu stále málo, a rodin, které potřebují pomoc s péčí o postiženého člena, je hodně.“
O pětašedesát klientů ve stacionáři se stará třicítka zaměstnanců, ale z toho je jen šestnáct vychovatelů. Dále jsou to kuchařky, zdravotní sestry, fyzioterapeuti i údržbář. Přesto platí pravidlo, že každý klient musí mít prostor pro svůj rozvoj v nejvyšší možné míře.
„Samozřejmě, že můžeme klienty učesat, umýt, nakrmit. Ale pokud cokoliv z toho zvládnou sami, pak můžeme mluvit o dobrých výsledcích práce,“ vysvětluje Zábranová nad individuálním plánem pro každého klienta. „Jsou to nepopsané listy papíru, mají duše dětí. Když zjistíme, co se jim líbí, co je baví, pak je dokážeme správně motivovat, a oni mají radost z každého svého pokroku,“ doplňuje.
Co mají rádi?
Nejoblíbenější je sport. Soutěživost je jim dána přímo do vínku, někteří z klientů se dokonce účastní olympiád pro postižené. A ti, kteří na nejvyšší mety nedosáhnou, si alespoň nenechají ujít v Ostravě už populární Třebovickou olympiádu, na které se scházejí postižení z ústavů a stacionářů nejen z Ostravska a okolí, ale dokonce i ze zahraničí. Na letošní květnovou už v Třebovicích pilně trénují.
Mezi vyhledávané sporty patří sjednocená kopaná, kde mají handicapovaní hráči vždy přiděleného nepostiženého partnera, ale i přehazovaná nebo boccia, hra připomínající petanque, kterou mohou provozovat i ti, kteří se nedokážou ani posadit. Dá se totiž hrát třeba i vleže. „Neustále obsazený je stůl na stolní tenis. Proto bychom uvítali, kdybychom vedle toho v interiéru měli i jeden venkovní na zahradě,“ poznamenává Zábranová.
Přání třebovického stacionáře vyslyšeli pořadatelé plesu, který se konal koncem února v Třebovickém mlýně. Výtěžek plesu, celkem 9 520 korun, věnují stacionáři na zakoupení stolu. „Lístky do tomboly se prodávaly překvapivě dobře, když lidé věděli, na co půjde výtěžek,“ řekl náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej, jeden z účastníků plesu. Ivana Gračková
Ilustrační fota: Bohdana Rywiková
Foto: Hry a soutěže venku jsou vždy radost, i když prší
Strany 10, 11
co, kdy, kde ve městě
Máte rádi outdoorové filmy?
Mezinárodní festival outdoorových filmů nabídne v kině Vesmír 7. a 8. dubna a 20. a 22. dubna ve Hvězdárně a planetáriu J. Palisy v Porubě vítězné filmy loňského, sedmého ročníku. V domě knihy Librex se 6. dubna v 17 hodin uskuteční beseda s filmaři festivalu. Každý návštěvník obdrží padesátiprocentní slevy na promítání ve Vesmíru.
O průmyslových památkách
Ve spolupráci s vydavatelstvím Freytag&Berndt vydává město Ostrava turistického průvodce po industriálních památkách v Ostravě. Navazuje na knihu Technické památky v Ostravě vydané v roce 2007. Křest průvodce se uskutečnil 1. dubna na Dole Michal, kniha bude v prodeji mnoha knihkupectví.
Kam na dovolenou?
InfoBUS, mobilní informační centrum Olomouckého kraje, zavítá ve dnech 29.–30. dubna do Ostravy. Přiveze široké spektrum aktuálních turistických materiálů s nabídkou aktivit a služeb v Olomouckém kraji pro letní sezonu 2010/2011. Připraveno je množství map, průvodců apod. Infobus bude stát na ul. 28. října u hotelu Imperial.
Vavříny pro konzervatoristku
První cenu v mezinárodní i národní soutěži a titul laureáta mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praha 2010 získala v kategorii na kytaru Veronika Hrdová, studentka 4. ročníku ze třídy Bohumily Kunzové z Janáčkovy konzervatoře a gymnázia v Ostravě. Stalo se tak na 44. ročníku Mezinárodní soutěže mladých hudebníků Concertino Praha.
Cena Zlatě Holušové
Gratulujeme! Členka dramaturgické rady projektu Ostrava 2015 Zlata Holušová převzala 14. března mimořádnou cenu za přínos k dialogu národních kultur. Evropské ocenění Trebbia jí bylo uděleno za dlouhodobé pořádání populárního mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava. Laureáty Evropské ceny Trebbia volí Mezinárodní nominační porota, ve které působí Václav Havel.
O tajemném Egyptě
Středisko Nová Akropolis pořádá 7. dubna druhou přednášku na téma Egypt s názvem Mýty a bohové Egypta, 14. dubna 3. přednášku, tentokrát o velkých faraonech. Kromě toho nabízí kurz Filozofie a metafyzika 12. dubna a přednášku o formování osobnosti s názvem Sebevědomí a charakter 28. dubna.
Vyhráli nepřátelé národa
Odborná komise, složená z filmových kritiků a zástupců různých organizací, vyhlásila v březnu jako nejlepší film dokument Nepřátelé národa uváděný v rámci festivalu Jeden svět. Tento syrový, ale velmi dobře natočený dokument o masakrech za vlády Rudých Khmerů v Kambodži, natočený z pohledu vrahů, uvedlo kino Art 22. března.
Carmen určitě nadchne
Další z letošních premiér Národního divadla moravskoslezského se uskutečnila 27. února. Inscenace této opery Goergese Bizeta s úchvatnou hudbou a známou dramatickou zápletkou nenechá žádné diváky lhostejné. V titulní roli se střídá Zuzana Dunajčanová s Janou Sýkorovou, také alternace v dalších rolích nabízejí to nejlepší, co současná ostravská opera má.
Premiéra školního plesu
Pedagogové ZŠ Bohumínská ve Slezské Ostravě pořádali 12. března poprvé společenský večer. „Akci podobných rozměrů jsme uskutečnili vůbec poprvé,“ konstatoval ředitel školy Radek Poll. „Jsme rádi, že nás podpořili rodiče žáků, ale i sponzoři firem ze Slezské Ostravy i okolí. Máme řadu kladných ohlasů, mnoho přání, aby se školní ples stal tradicí.“
Máte rádi mazlíčky?
Hned dvě výstavy domácích mazlíčků nabízí výstaviště Černá louka v dubnu. Výstava psů se koná od 9. do 11. dubna, kočičí krasavci a krasavice budou k vidění 24. dubna. Každoměsíční bleší trh se uskuteční 17. dubna, od 30. dubna do 2. května lze zhlédnout výstavu Sport, zdraví, pohyb a volný čas. Od 7. května se otevírá autosalon WEVI.
Den Země se blíží
Oslavy Dne Země pořádá letos Hvězdárna a planetárium J. Palisy 20. dubna na Hlavní třídě v Porubě, 22. dubna se koná na náměstí SNP v Ostravě-Zábřehu a 24. dubna na Landeku a v okolí Slezskoostravského hradu. Také městský obvod Radvanice a Bartovice se v sobotu 24. dubna k oslavám připojí. Ve spolupráci s ozdravným centrem Ještěrka je připraven bohatý program – sportovní klání, ukázky hasičské techniky, výstava prací žáků v prostorách Ještěrky apod. Den Země jako ekologicky motivovaný svátek se slaví od roku 1971.
U2 jako balet
Balet Národního divadla moravskoslezského uvedl 20. března světovou premiéru originálního tanečně-divadelního představení, které vytvořil kanadský choreograf a tanečník Eric Trottier ve spolupráci s rakouskou výtvarnicí Julií Libiseller. Název U2 – aneb You Too? – Ty také? je slovní hříčkou i pro název irské kapely U2, jejíž hudbu představení spojuje s taneční choreografií s prvky klasického i moderního tance. Děj je rozdělen do tří částí mapujících hudební vývoj kapely U2. Nenechte si ujít.
Lúčnica i Polívka
Pestrá dubnová nabídka Domu kultury města Ostravy má pro každého něco. Milovníci divadla mohou 15. dubna navštívit hostující Radošinské naivné divadlo z Bratislavy s hrou „Mám okno“, 23. dubna vystoupí Divadlo B. Polívky a Divadelní spolek Frída z Brna, 26. dubna pak bratislavské divadlo předvede Čudné popoludnie dr. Zvonka Burkeho. Známý soubor Lúčnica vystoupí 16. dubna.
Jaromír Javůrek: Koncerty se domlouvají i dva roky dopředu
Máme skvělé publikum
„Už to dělám dlouho, ale rád, je to stále vzrušující,“ říká ředitel Janáčkova máje Jaromír Javůrek, uznávaný odborník a ctitel vážné hudby. Festival letos vstoupil do 35. ročníku, jeho mezinárodní věhlas a prestiž jsou rok od roku větší. Je to patrné z programu a také výběrem interpretů. Jednoznačným potvrzením jsou vyprodané koncerty. Příprava několikatýdenního festivalu však pokaždé začíná asi dva roky předem.
„Na jedné straně je to, co chceme, na druhé to, co si můžeme dovolit. Naše i zahraniční umělce, jak já jim říkám – první ligy, už do Ostravy získáváme bez problémů. Ty světové, z extraligy, to už je těžší. S potěšením kvituji, že Ostrava má velmi vyhraněné a náročné publikum, na kvalitu jsou zvyklí, protože to je skupina lidí, kteří hudbu milují a dokáží ji ocenit. Interpreti to cítí a vydávají ze sebe všechno. Vyhýbám se stereotypu, pokaždé musí být program pestrý a atraktivní, ozvláštněný něčím novým.
Skutečně hrdý jsem na to, že představujeme i mladé talenty, od nás i ze zahraničí, obvykle se z nich později stanou světově proslulé hvězdy – ale v Ostravě už byli,“ dodává ředitel.
Město i kraj jsou zajedno
Získat špičkové umělce či tělesa není vždy snadné. Například jeden z největších skladatelů 20. století Pierre Boulez pozvání přijal, ale jeho agentura mu to nedovolila. Honoráře, především zahraničních těles a sólistů, mohou jít do desítek tisíc eur. Finanční požadavky zvyšují také čeští interpreti. „Jsem rád, že město Ostrava je k festivalu, ale ke kultuře obecně, štědré. Ku prospěchu věci je také spolupráce města a kraje v této oblasti. Festival se postupně rozšířil do měst a zařízení daleko přesahujících území Ostravy.“
Bod zlomu
„Nejhorší je uzávěrka programu, jakýsi bod zlomu, kdy musíme definitivně dát do tisku program a zveřejnit ho. Přiznávám, že bývám nervózní. Je to jako vysoká hra – splní se všechno tak, jak máme nasmlouváno? Vždycky existuje možnost, že nepředvídaná událost zhatí něčí účast. Kromě dlouhodobých vyjednávání kolem programu obsahuje příprava festivalu řadu detailů – zabezpečování sálů, tiskovek, inzerce, zvukařů, lékařské pohotovostní služby (jednou dokonce omdlel posluchač), výrobu notových materiálů pro premiéry, ale také objednávky not existujících děl atd. Musíme přesně vědět, jaké a komu objednat květiny. I tady může nastat problém, jistá firma na to jednou prostě zapomněla,“ vzpomíná Jaromír Javůrek.
Hvězdné manýry?
Mají hvězdy přehnané požadavky? „Někdy ano,“ hodnotí ředitel. „Ale například skvělý světový houslista Gidon Kremer nechtěl kromě honoráře nic, žádné přehnané požadavky na ubytování, zvláštní občerstvení během koncertu apod. Ti nejlepší bývají nejskromnější. Tak je to snad ve všech oblastech lidské činnosti…“
Festival přináší i jiné zážitky a zkušenosti. Ostravsko je nabízí. Dirigent České filharmonie Zdeněk Mácal byl nadšený, když si mohl lehnout do postele Leoše Janáčka v jeho muzeu v Hukvaldech. Varhaník Jaroslav Tůma je stejně nadšen varhanami v ludgeřovickém kostele, které se pro koncerty opravily. Přitažlivost Ostravska potvrzuje i vstřícnost a ochota skvělé sopranistky Gabriely Beňačkové být prezidentkou festivalu a zazpívat na koncertě v Krnově. „Umělkyně jejího formátu by tuto nabídku přijat nemusela, ale i její přítomnost potvrzuje, že umělci Janáčkův máj ctí a našeho publika si váží,“ uzavírá Jaromír Javůrek. (k)
Příběh téměř detektivní
Obraz Oskara Kokoschky Moravská Ostrava II zhlédlo v ostravské galerii 6 648 lidí. O výstavě jsme psali v lednové Ostravské radnici. Historie vzniku obrazu a Kokoschkův pobyt v Ostravě jsou opředeny tajemstvím. V odborných publikacích se uvádí jen jeho pobyt v roce 1937 u prarodičů Oldy Palkovské. Galerie výtvarného umění oslovila veřejnost s dotazem, zda někdo ví, odkud přesně Kokoschka obraz maloval. Přišly stovky odpovědí, většinou správné – malíř stál při práci na Landeku. „Obraz byl malován z jižní hrany Landeku nad Odrou. Na konci naší zahrady při tzv. Fričově vile. Dítě v popředí je moje teta,“ napsal jako odpověď ing. Jan Počta. V obsáhlém dopise dále detailně popisuje situaci vzniku obrazu na základě výpovědí svých předků. „Odpověď nás velmi překvapila. Byli jsme přesvědčeni o tom, že žena na obrázku je Olda Palkovská,“ hodnotí Jiří Jůza, ředitel GVUO.
Z dopisu paní Evy Rennerové, rozené Fričové, synovci Janu Počtovi, vyplývá: „…nejprve Ti přesně určím místo, ze kterého Kokoschka maloval. Je přesně nad příjezdovou bránou při vjezdu do areálu tehdejší šachty T. G. Masaryk… Takový malý palouček s krásným výhledem na Odru… Vím to úplně přesně. Často jsem tudy lezla k areálu „Anselmky“ nahoru; bylo to nejblíže domů. A Kokoschku jsem špehovala, co tam podniká. Většinu času ležel na trávě a spal… Většinou přijížděl sám; nebyl tenkrát ještě ženatý se slečnou O. Palkovskou…“ Velmi detailní informace vedly odborníky z galerie spolu s Janem Počtou na dané místo, všechno se potvrdilo. Ing. Počta doložil v dopise doslova desítky podrobných detailů. Galerie vyhodnotila soutěž. Ze správných 503 odpovědí obdržel zarámovanou reprodukci Kokoschkova obrazu Jan Svozil ze Slezské Ostravy. (r)
Chcete se podílet na projektu?
Klub Stará Aréna na Masarykově náměstí, dnes sídlo týmu kandidatury města na titul Evropské hlavní město kultury 2015, návštěvníkům nabízí kulturní zážitky a také informace o projektu. Každé pondělí od 17 do 19 hod. je tu otevřeno informační centrum pro veřejnost. Ptát se lze na všechno o projektu kandidatury města. Hosté mohou využít také Černý Box, kam lze dávat dotazy, nápady a připomínky k projektu, programové tipy pro Starou Arénu mohou i napsat a vložit do krabice v informačním centru u šatny. Má-li někdo zájem o pravidelné zasílání měsíčního programu Staré Arény, nechá v boxu svoji e-mailovou adresu.
Ostravské příchody
Přípravný tým projektu pořádá každý měsíc ve své klubovně ve Staré Aréně Večer ostravských příchodů. Na toto téma píší lidé z Ostravy své příběhy na webové stránky projektu. V březnu tu o městě jako svém domovu hovořili členové bulharské menšiny, další večer se uskuteční 29. dubna, tématem budou příchody lékařů.
Informace na webu
Na webových stránkách www.ostrava2015.cz je nová interaktivní kapitola Zapojte se. Na tu mohou lidé posílat své nápady, ptát se. Zajímavá je rubrika Vy a Daniel. To je jméno umouněného chlapce v logu projektu Ostrava 2015. Logo se už uplatňuje při nejrůznějších příležitostech. Dá se stáhnout v rubrice Podpořte nás, logo může kdokoli umístit na své webové stránky. Na oplátku lze logo vaší firmy umístit na webu projektu jako subjektu, kterému není Ostrava lhostejná. (d)
Strana 12
Mikuláš Končický, rodák z Volyně v Polsku, se jako válečný hrdina vrátil do vlasti svých předků
Tankistovi se Ostrava stala osudem
o lidech s lidmi
Posledním dubnovým dnem roku 1945 je pondělí. Němečtí okupanti v panice opouštějí Ostravu. Průmyslové město, které jim Adolf Hitler přikázal bránit do posledního muže. U obchodního domu ASO dává štábní kapitán Šrámek rozkaz československému tanku 051 velitele Ivasjuka ke zdolání Říšského (dnes Sýkorova) mostu. Z věže tanku 666 vše sleduje jeho velitel Mikuláš Končický. Netuší, že město, které osvobozuje, se mu brzy stane osudem.
Čech z Volyně
Mikuláš Končický se narodil na Nový rok 1925 v Trostjanci nedaleko města Dubna na území Polska. Po tatínkovi, vesnickém učiteli, jako Čech, po mamince Ukrajinec. Doma mluvili ukrajinsky, rusky i poněkud archaickou češtinou. Ve Volyňské oblasti, kromě většinových Ukrajinců a Poláků, žila od šedesátých let 19. století také početná česká menšina. „V rámci polonizace západní Ukrajiny přišel táta o místo. Složitě se pak živil jako vozka na stavbách,“ vzpomíná M. Končický. „Nebyly to lehké časy, ale také díky příbuzným jsme je přečkali. Do obecné školy jsem začal chodit v Ruském Straklově, na gymnázium do Dubna.“
Psalo se 1. září 1939 a Hitler vpadl do Polska. Německá válečná mašinérie se cestou na východ zastavila na Curzonově linii z roku 1919, zohledněné také Molotovem a Ribbentropem v sovětsko-německém paktu z léta 1939. Západní Ukrajinu, včetně Volyně, za tři týdny obsadila Rudá armáda. Rodiče Končičtí dostali pasporty SSSR. Začali si zvykat na nové pořádky. Namísto Konczicki se začali podepisovat Končickij. Mnozí Ukrajinci vítali osvobození od Poláků, ale brzy je iluze o Sovětech přešly. To horší teprve čekalo. Operace Barbarossa spustila 22. června 1941 lavinu německého útoku na Sovětský svaz.
Válka přišla do vsi
Tehdy 16letého Mikuláše v osudnou neděli vzbudilo hučení leteckých motorů: „Straklov ležel jen asi 150 kilometrů od hranic a tak byli Němci brzy ve vsi. Jejich šedivé mundury a pestrobarevné šátky, aby jim límce neo¬dřely krk, vidím jako dnes. Dostal jsem pár kopanců a spolu s dalšími lidmi se stal rukojmím. Než odtáhli, tak nás hladové a vystrašené, propustili. Měl jsem štěstí. Více než ti, které jsem viděl umírat německými kulkami.“
Během více než dva roky trvající okupace se čerstvý maturant vydal ve stopách svého otce. Začal učit na vesnické škole. Na přelomu let 1942-43, u Stalingradu a pod Moskvou, se válečné karty začaly obracet v neprospěch Němců. Volyňští Češi věděli z rozhlasových krystalek, že se v Buzuluku formuje československá jednotka. S napětím sledovali zprávy o bojích u Sokolova a Kyjeva. Osvobození města Dubna se dočkali před Vánocemi 1943.
Budeš tankistou!
„Odvodní komise čs. jednotky sídlila ve městě Rovno,“ popisuje Končický. „Z řad Volyňských Čechů se přihlásilo na 12 tisíc dobrovolníků, mužů i žen. Mě odváděl hrdina od Kyjeva Richard Tesařík. Podíval se na mě, a zavelel: ´K tankistům!´Jeho důvěru jsem mu brzy splatil. Na Dukle jsem ho těžce zraněného dovezl na obvaziště. Po polním a tankovém výcviku nás rozdělili do posádek. Do ostrého boje jsem se svým T-34/85 poprvé zasáhl v září 44 v Dukelském průsmyku. Byl to křest ohněm. Jen krvavá kóta 534, co nás stála obětí.“
Po Dukle a jaselské operaci se 1. čs. samostatná tanková brigáda zformovala v Kežmarku na Slovensku a přes Polsko se probila k Ostravě. Před polednem 30. dubna se čs. tanky, mezi nimi Končického „téčko“, rozjely z Klimkovic, přes Svinov až k Odře. Bezpečným brodem u Korýtka řeku překonaly, úvozem v místě dnešní trati Polanecké spojky se dostaly do Zábřehu. M. Končický: „Po Ruské ulici jsme projeli Vítkovicemi, kolem rourovny, náměstí Republiky, Karoliny do centra. Odpor nacistů byl minimální. U divadla nás vítali nadšení Ostraváci. Mezi nimi i pohledná septimánka, která už brzy sehrála v mém životě důležitou roli.“
Ne Anička, ale Zdeňka!
Nacistické Německo kapitulovalo, nastal čas oslav. Pro čs. zahraniční vojáky bylo ctí 17. června 1945 defilovat na Národní třídě před prezidentem Benešem a nadšenými Pražany. Jen Volyňák Končický neměl v hlavním městě stání a spěchal do Ostravy hledat dívku svého srdce. „Vzal jsem si dovolenku, ale namísto Zdeňky jsem hledal Aničku. Pátral jsem po rodině, známých, ale jakoby se po ní slehla zem. Když už jsem to chtěl vzdát, při jedné procházce Přívozem jsem ji uviděl. Po třech letech jsem si Zdeňku Kudělovou vzal za ženu. Vychovali jsme spolu syna a dceru, máme dvě vnoučata.“
Poválečná kariéra Mikuláše Končického se logicky orientovala na armádu. Dvě desetiletí působil v technických funkcích na vojenské akademii v Hranicích, Brně a Vyškově. Už s titulem strojního inženýra patřil mezi špičkové odborníky na konstrukci a provoz tanků. I jeho krutě postihl srpen 68. Plukovník Končický s invazí vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR nesouhlasil. Z armády musel odejít. Po návratu do Ostravy měl štěstí, že potkal v Pozemních stavbách skvělé lidi. Pracoval tam v dopravě až do důchodu.
Ani v 85 letech nezahálí. Vloni mu prezident republiky udělil hodnost brigádního generála. Je předsedou ostravských organizací Čs. obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu. Beseduje s mladými, navštěvuje společenské akce, pomáhá udržovat bohaté tradice naší armády. Udivuje na svůj věk skvělou kondicí. Skoro každou neděli ho můžete potkat na cestě z Frýdlantu na Lysou horu. Pravidelně chodí plavat do bazénu.
Na život a na smrt
Mikuláš Končický se ani 65 let po skončení války při vzpomínce na své velitele i spolubojovníky neubrání dojetí. Přidává historky ze setkání s přísným i laskavým generálem Ludvíkem Svobodou, tankovými veliteli Jankem, Bílkem, Vránou, Buršíkem, Šrámkem. „Bojovou cestou od Dukly až do Prahy mě provázeli chlapci z osádky mého tanku. Peterka, Kopp, Kusý, Brázda, Loskot. Někteří padli, jiní už nejsou mezi námi. Nikdy na ně nezapomenu,“ dodává Mikuláš Končický.
Libor Vidlička
Foto: Brigádní generál Mikuláš Končický je od roku 2008 čestným občanem města Ostravy.
Foto: Červen 1945: Mikuláš Končický ve věži svého tanku při vojenské přehlídce na ostravské Sokolské třídě mezi budovou společnosti Severní dráha Ferdinandova (dnes OKD) a Novou radnicí.
Foto: archiv M. Končického
Strana 13
Středověká sídla – tvrze a hrady
z archivu města
Ačkoliv je Ostrava vnímána jako centrum velké průmyslové aglomerace, nacházelo se ve středověku na území města hned několik pozoruhodných hradů a tvrzí. Některé z nich se péčí vlastníků dochovaly do dnešní doby, jiné podlehly zubu času a postupně zanikly.
Landecký hrad
Potřeba chránit zemskou hranici mezi českým a polským státem a strážit důležité obchodní stezky vedla na území dnešní Ostravy ke vzniku dvou obranných kamenných hradů. Landecký hrad vystavěný na moravské straně hranice nad soutokem řeky Odry a Ostravice vznikl v 2. polovině 13. století po nájezdech Tatarů. Jeho úkolem bylo střežit zemskou hranici a také vstup do tzv. Moravské brány. Ta byla jedním z nejdůležitějších průchodních míst, kterým již odedávna vedla prastará obchodní jantarová stezka od Baltu ke Středozemnímu moři. Ve 14. století patřil hrad Landek k předním pevnostem opavského knížectví. Měl čtyřhrannou dispozici, v jejíchž jednotlivých rozích stávala věž nebo bašta. Byl ze tří stran obehnán valy s hlubokým příkopem, ze čtvrté strany tvořila fortifikaci řeka Odra. Rozbořen byl kolem roku 1474 vojsky krále Matyáše Korvína. V roce 1517 se hrad výslovně připomíná jako pustý.
Slezskoostravský hrad
Protipólem landeckého hradu byl nedaleký hrad na polské straně hranice v dnešní Slezské Ostravě. Byl postaven na ostrohu řek Lučiny a Ostravice a kromě obrany hranic strážil další významnou obchodní stezku vedoucí z Opavy přes Hlučín do Těšína a Krakova. Poprvé je hrad zmiňován roku 1297. Tvořila jej palácová dvoupodlažní stavba s obrannou věží obklopená hradbami. Roku 1327 přestal být hraniční polskou pevností, když slezská vévodství včetně těšínského připadla jako léno českému království. Od této chvíle pozbyl svůj strategický význam. V roce 1508 koupil hrad Jan Sedlnický z Choltic, který jej přestavěl na renesanční zámek. Posledními majiteli objektu byl hraběcí rod Wilczků, podnikající v důlním průmyslu. Prakticky od počátku 20. století budova chátrala. V důsledku poddolování poklesl původní hrad asi o 16 metrů a v roce 1954 byl na něj dokonce vydán demoliční výměr. Chátrající hrad koupilo město Ostrava a po nákladné rekonstrukci jej v roce 2004 zpřístupnilo veřejnosti. Dnes patří Slezskoostravský hrad k nejnavštěvovanějším ostravským památkám.
Hrádek a tvrze
Také v centru Moravské Ostravy stával ve středověku biskupský hrádek. Nevelký a o poznání skromnější objekt plnil především funkci správně-hospodářského centra tehdejší vrchnosti, jíž byl olomoucký biskup. Hrad se nacházel v západním cípu města při hradbách a zanikl v průběhu 16. století. Jeho tradici uchovává místní označení Zámčisko a dnešní ulice Zámecká.
O něco málo později než hrady vznikaly tvrze, menší opevněná sídla místních vladyků a zemanů. Tito drobní šlechtici vlastnili často pouze jednu či několik málo vsí. Tvrze byly zpravidla tvořeny jednou obytnou budovou přizpůsobenou k obraně, která bývala spojená se sousedním hospodářským dvorem. Stávaly v areálu vesnice, nejčastěji na jejím okraji.
Na území města Ostravy se nacházela celá řada středověkých tvrzí. V moravských obcích máme doklady o existenci tvrzí v Přívoze, Mariánských Horách (Čertově Lhotce), Zábřehu a Staré Bělé. Tyto tvrze byly postaveny ve 14. nebo v průběhu 15. století a nejpozději na konci 16. století zanikly. Přívozská a mariánskohorská zanikly poté, co obě vsi koupilo v polovině 16. století město Moravská Ostrava. Ze stejné doby pochází také tvrz v Zábřehu nad Odrou. Tato stavba zcela nezanikla, neboť byla koncem 16. století přestavěna na renesanční zámek. Budova je v současné době po rozsáhlé rekonstrukci a patří k vyhledávaným cílům Ostravanů. Také ve Staré Bělé stála v 15. století dnes již zaniklá tvrz. Víme o ní například to, že se nacházela blízko hřbitova v místech, kterému se dodnes říká Zámčisko.
Středověkými tvrzemi se mohly v minulosti pyšnit také obce Opavského Slezska. Podle dochovaných zpráv se nacházely v Porubě, Svinově, Třebovicích, Polance nad Odrou, Krásném Poli a Hošťálkovicích. Některé byly přestaveny na zámek, jak tomu bylo v případě Poruby, Třebovic, Polanky nad Odrou a Hošťálkovic. Jiné bohužel beze stopy zanikly a dnes ani nevíme, kde stály. V Těšínském Slezsku máme doklady o existenci jediné tvrze v Kunčicích nad Ostravicí. Na jejím místě byl v 1. třetině 17. století postaven renesanční zámek, který po dlouhá léta chátral. Dílo zkázy dokonal požár v roce 1999. Jaroslava Novotná
Foto: Pohled na Slezskoostravský hrad, 30. léta 20. století
Foto: Mapa Poruby z roku 1836 zobrazuje tehdejší centrum obce se zámkem (č. 11), kostelem (č. 1) a rybníkem.
Foto: Třebovický zámek byl postaven ve 2. polovině 17. století na místě středověké tvrze. Nedochoval se, byl zbourán v roce 1958.
Strana 14
Radnice v lesku medailí, pohárů a rekordů
„Nejlepší sportovkyně Ostravy? To je velká pocta,“ svěřila se atletka Kateřina Cachová po vyhlášení vítězů ankety. „Konkurence ve městě fotbalu a hokeje je obrovská. Je to výzva vybojovat účast na ME v Barceloně. Chce to mít formu, zdraví a splnit limit šest tisíc bodů. První závod bych měla jít v polovině května v Itálii.“ Vítkovická vícebojařka, jejímž dosavadním největším úspěchem je titul mistryně světa do 17 let, bude muset pro účast na Evropě překonat osobní maximum 5 776 bodů. Budeme držet palce!
Florbalisté mistrovských Vítkovic si na radnici odskočili uprostřed zápasů play-off. Cíl mají jasný. Obhájit titul! „Jdeme s pokorou zápas od zápasu. Nikoho nepodceňujeme, ale věříme si,“ shrnul trenér Radomír Mrázek. Jeho svěřenec Pavel Brus se zmínil také o reprezentaci. „Vrcholem sezony bude mistrovství světa ve Finsku. Já už zažil skvělou atmosféru na minulém šampionátu v Ostravě. Snad se tam podívám.“
To, že Ostrava bude v září hostit ME ve stolním tenisu, Ondřej Bajger dobře ví. „Moc se na to těším. Určitě nebudu v ČEZ Aréně chybět.“ Letošní rok je pro 16letého studenta sportovního gymnázia v Zábřehu zlomový. Z kadeta se stal juniorem. Talent českého stolního tenisu chce své ambice potvrdit už v červenci na juniorském ME v Istanbulu.
Sběratelkou cenných kovů je nejlepší handicapovaná sportovkyně Ostravy Petra Kurková. Vloni se stala podesáté vítězkou Evropského poháru. Sympatická sjezdařka má ze tří deaflympiád neslyšících osm zlatých medailí. „Příští rok bych chtěla sbírku rozmnožit na Slovensku. Neméně energie ale budu věnovat své práci na univerzitě v Olomouci. Jsem vědeckou pracovnicí v oboru kinantropologie. To je věda, která se zabývá pohybovou činností člověka.“
Když sportovní legenda Ostravy vzpěrač Hans Zdražila vyhrál v roce 1964 olympijské zlato v Tokiu, nebyl nikdo z laureátů výročních cen na světě. To náměstek primátora Lubomír Pospíšil si na Hansův triumf dobře pamatuje. „Moc jsme hry u televize prožívali. A byli hrdí na zlatého Ostraváka!“ Ve střední váze tehdy zvedl v trojboji 445 kg a porazil Rusa Kurencova. Šestý skončil ještě o čtyři roky později na hrách v Mexiku. Muž, který svou urostlou figurou nezapře tisíce navzpíraných tun, o publicitu příliš nestojí. Ocenění od města ho ale potěšilo. „Jsem rád, že si na mě Ostrava, kterou jsem roky reprezentoval, vzpomněla,“ dodal nejlepší český vzpěrač všech dob. (vi)
Foto: Florbaloví mistři z Vítkovic přijímají gratulaci od radního města Martina Štěpánka
Jízdy historickými trolejbusy
V sobotu 17. 4. se můžete, u příležitosti dne sídel letos poprvé svézt historickými trolejbusy DPO. Po celý den budou jezdit po trase Hlavní nádraží–Most M. Sýkory–Michálkovice. Odjezdy z Hl. n.: 8.24, 10.24, 12.24, 14.24, 16.24. Odjezdy z Michálkovic: 8.58, 10.58, 12.58, 14.58, 16.58.
Výherci převzali ceny
Dopravní podnik Ostrava předával ceny vylosovaným výhercům internetové soutěže Hrajte s námi V – cestujte s námi. Soutěže se na webových stránkách DPO zúčastnili studenti, kteří si zakoupili semestrální jízdenku na MHD. Z 883 majitelů 5měsíčních nepřenosných časových jízdenek bylo vylosováno 13 výherců. První cenu, notebook Asus, převzal z rukou ředitele DPO Františka Kořínka Josef Štoudek z Ostravy. (jm)
Útulek v Ostravě-Třebovicích nabízí do dobrých rukou
JÁNOŠÍK
– skoro tříletý pes, kříženec německého ovčáka. V útulku je od poloviny června, s bratrem byli odebráni původnímu majiteli pro špatné zacházení. Přes zlé zážitky se podařilo uklidnit je a dnes jsou v pohodě. Má kamarádskou povahu a věří, že se pro něj najde páníček v bytě či na zahradě.
NAĎA
– asi dvouletá fenka, kříženec středního vzrůstu. Byla nalezena koncem června 2009 na Zborovské ulici, kde ohrožovala bezpečnost provozu. Je to přátelská, velmi společenská fenka, vhodná do bytu i do rodiny s dětmi. Není ráda sama a na zahrádce by asi měla tendenci utéci za svými lidmi.
KULIFERDA
– 7,5 roku starý pejsek, kříženec středního vzrůstu, černé barvy, polodlouhé srsti. Byl nalezen počátkem července v Ostravě-Hrabové, odpočíval u silnice. Utrpěl zřejmě srážku s autem, ale měl jen malé oděrky. Dnes je to pohodový psí důchodce na svůj věk velmi vitální.
MALÝ PEPIN
– asi roční pejsek, kříženec středního vzrůstu, rezavé barvy. Byl nalezen v červenci loňského roku jako odložené štěně v Ostravě-Hrušově. Je to malý, veselý a kamarádský pejsek, který by už potřeboval vychovávat a usměrňovat. Může žít v bytě i na zahradě rodinného domu, ale i v rodině s dětmi.
Strana 15
Navrhněte žákovské osobnosti a kolektivy
Statutární město Ostrava vyzývá ředitele základních škol zřizovaných obvody města, ředitele soukromých a církevních ZŠ a ředitele víceletých gymnázií na území města k podání návrhů na ocenění žákovských osobností a žákovského kolektivu u příležitosti Dne dětí 2010.
Kritéria pro hodnocení návrhů na udělení ocenění Žákovská osobnost a Žákovský kolektiv
1. Ocenění může získat žák (student) s trvalým pobytem
na území města Ostravy, navštěvující ZŠ zřízenou obvodem města nebo soukromou a církevní ZŠ na území města nebo nižší stupeň víceletého gymnázia na území města.
2. Ocenění je udělováno ve dvou kategoriích:
I. Žákovská osobnost
(žáci 1. stupně ZŠ, žáci 2. stupně ZŠ a víceletých gymnázií)
II. Žákovský kolektiv
I. Žákovská osobnost
– Záslužný čin – chrabrý čin
– Pomoc blízké osobě (spolužák, rodinný příslušník)
– Výjimečné dovednosti v oblasti sportu, kultury, úspěchy ve vědomostních soutěžích a olympiádách
II. Žákovský kolektiv
Výrazná aktivní reprezentace města prostřednictvím školy
Mimořádná činnost žákovského kolektivu v oblasti sportu, kultury, vědomostní soutěže a olympiády.
Termín: 30. dubna 2010
Podrobné informace a formuláře na webu města www.ostrava.cz/magistrat/odborymagistratu/odborskolstvikulturysportu
Navrhovatelé (ředitelé škol) doručí návrhy na formulářích poštou na adresu:
Magistrát města Ostravy, Odbor školství, kultury, sportu a volnočasových aktivit
Prokešovo nám. 8, 729 30 Ostrava, mslovencikova@ostrava.cz
pohybem za zdraví a poznáním
Jarními Vítkovicemi.
Památkově chráněnou Dolní oblastí Vítkovic, ale i samotnými Vítkovicemi povede v neděli 11. 4. organizovaný výšlap od 9, 11, 13 a 15 hod. Start je vždy u vysokých pecí na zastávce tramvají. Trasa prohlídky vede přes pece, plynojem, koksovnu, Důl Hlubina, k vítkovické radnici, kostelu sv. Pavla, cíl je v sadu J. Jabůrkové. Kvůli omezené kapacitě návštěvy Dolní oblasti je dobré zajistit si rezervaci na adrese media@ostravainfo.cz.
Radnice po svých.
Vyjít pěšky na vyhlídkovou věž Nové radnice znamená překonat 292 schodů. Vyzkoušet si to můžete v sobotu 17. 4. od 9 do 16.30 hod. vždy v půlhodinových intervalech. Zasvěcený komentář podají průvodci Ostravského informačního servisu. Do útrob věže, nejvyšší radniční v republice, se lze podívat jen jednou v roce.
Nový směr na Emu.
Na haldu Ema (334 m), nejvyšší bod nad centrem Ostravy, dojdete po žluté značce. Ostravané si sem zvykli chodit, navzdory tomu, že uvnitř kopce hoří zbytky uhlí a na povrch vystupuje dým. Trasa na Emu se nyní mění. Vede od Slezskoostravského hradu, po ulici Najmanské s odbočkou do zoo. Mimo kouřící místa pod vrcholem. Klub českých turistů umístil na trase 12 informačních panelů. Stezka se otevře v sobotu 24. 4. v rámci Dne Země. Na parkovišti u hradu bude mezi 9. a 11. hodinou připraven program, na který naváže výstup na Emu s výkladem.
Tajemný Přívoz.
Prohlídka Přívozu s mnoha památkami, včetně domů architekta Camilla Sitteho, a s průvodci OIS se uskuteční v sobotu 1. 5. Start je v 10, 11, 14 a 15 hodin od hlavního nádraží. (d, k)
Bolt: Těším se na návrat!
Jamajský sprinter Usain Bolt nebude chybět na 49. ročníku atletického mítinku Zlatá tretra. Nejlepší sportovec světa 2008 a 2009 vyběhne ve čtvrtek 27. května na ovál Městského stadionu ve Vítkovicích počtvrté od roku 2006.
Trojnásobného olympijského vítěze a světového rekordmana uvidíme na netradiční trati 300 metrů, kterou poběží poprvé v životě. Nejlepší světový výkon Michaela Johnsona (30,85) bude určitě v ohrožení. Možná je to předstupeň k Jamajčanovu pokusu uspět v budoucnu i na 400 m. Podle manažera mítinku Alfonze Jucka se Bolt na Tretru těší a svým početným fanouškům vzkazuje: „Loni se ke mně Ostravané chovali perfektně. Přivítání a jejich podpora byly úžasné. Mám rád tento mítink, diváky, atmosféru na stadioně. Nějaké třístovky jsem už tréninkově běžel. Když vyjde počasí, věřím v kvalitní výkon. Čtvrtka? Tak ta hodně bolí. Snad ji poběžím někdy po roce 2012.“
Připomeňme, že Zlatá tretra Ostrava 2010 bude historicky prvním mítinkem nového seriálu IAAF World Challenge. K dalším hvězdám programu budou patřit Dayron Robles (Kuba, 110 m. př.), Blanka Vlašićová (Chorvatsko, výška) nebo Barbora Špotáková (oštěp).
Netrpěliví fanoušci atletiky si jistě poznamenají datum 12. duben, kdy pořadatelé zahájí předprodej na Zlatou tretru. (vi)
Foto: Usain Bolt (na snímku z loňského roku) si start na Zlaté tretře Ostrava 2010 nenechá ujít. Poběží netradičních 300 metrů.
Bartošův okruh zná termín
Mezinárodní motocyklové závody Okruh Františka Bartoše už znají svůj pevný termín. Největší ostravská motoristická akce proběhne o víkendu 3.–4. 7. v Radvanicích. Záštitu převzali místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček, náměstek krajského hejtmana Miroslav Novák a náměstek primátora Vojtěch Mynář. Silniční motocykloví závodníci tady budou usilovat o body do mezinárodního šampionátu Czech Road Racing Cupu a do mistrovství ČR.
Závodní okruh pojmenovaný po nejúspěšnějším čs. reprezentantu v MS v padesátých letech Ostravákovi Františku Bartošovi slibuje skvělou podívanou. Už dnes je jisté, že diváci uvidí nejlepší konkurenci, jaká se kdy v Ostravě sešla. Sekretariát závodu hlásí přihlášky závodníků z Rakouska, Německa, Slovinska a Švýcarska. (vi)
kam za sportem
Velká cena Ostravy.
Závody v plavání 24.–25. 4. v krytém bazénu v Porubě.
Mistrovství v biketrialu.
Poprvé v Ostravě, 1.–2. 5. na Černé louce, 30. 4. exhibice.
Prosperita Open.
Tenisový turnaj série ATP Challenger Tour 26. 4.–2. 5. v Komenského sadech.
Ostravský koník.
Šachový festival, 1.–9. 5. v DK města Ostravy.
Relax na Varenské.
TJ Mittal nabízí v areálu na Varenské ulici služby v rekonstruované sauně, halu pro stolní tenis, badminton, míčové sporty. Venku tenisové, beachvolejbalové a nohejbalové kurty nebo putting green pro krátký golf. (vi)
Strana 16
Celostránkový ninzerát Ostrava dokořán