Leden 2008
Ostravskou radnici si můžete stáhnout také ve formátu PDF (2957kB).
Strana 1
Ministr Martin Říman v Ostravě
Znovu o lagunách
Moravskoslezský kraj měl v programu ministr průmyslu a obchodu Martina Římana v roce 2007 velkou prioritu. Řekl to ministr při své další návštěvě v Ostravě 7. ledna. Za klíčové oblasti své agendy na Ostravsku považuje především likvidaci ostravských ropných lagun a podporu místních firem při čerpání prostředků z Operačního programu Průmysl a podnikání.
„Na postup sanace lagun OSTRAMO se dívám s mnohem větším optimismem než před rokem. Je vidět, že soustředěný tlak dokáže věci rozhýbat. Projekt se ale ještě nepřehoupl přes svou legislativní fázi, doposud se nezačalo s praktickou likvidací. O úspěchu budou moci realizátoři mluvit, až když z lagun začnou mizet ropné kaly,“ říká ministr Martin Říman.
O lagunách vláda jedná znovu už teď v lednu. Mimo jiné má projednat návrh MPO na vypořádání škod z nedořešených závazků při převodu majetku úpadce společnosti OSTRAMO, Vlček a spol., s. r. o., do vlastnictví státu, které vznikly v rámci prohlášeného konkurzu.
„Zájem o čerpání peněz z evropských fondů ve zdejším kraji chci podporovat,“ řekl na adresu podnikatelů ministr. V prosinci byl schválen nový operační program na léta 2007-2013, který nabízí celou škálu příležitostí pro moravskoslezské podnikatele. Jako silně průmyslový region může Moravskoslezský kraj využít například program Nemovitosti, který přispívá na využití starých průmyslových areálů, tzv. brownfields. (z, k)
Dobří lidé ještě žijí
První letošní občánci Ostravy
Nový rok začal pro Ostravu slibně. Jak jinak lze hodnotit štědrý přírůstek do počtu obyvatel, když se prvními občánky stala hned dvojčata! Miminka Richard a Viktor Novákovi přišla na svět 1. ledna po čtvrté hodině ráno a přibyla do rodiny ke třem dětem. Primátor Ostravy Petr Kajnar navštívil šťastnou maminku 2. ledna v porodnici Fakultní nemocnice Ostrava. Předal jí pamětní minci a listy, kytici a pro děti koníčky Klapáčky. Primátor považuje dárky za malou náplast na to, že maminka v novém roce dostane mnohem menší příspěvek, než kdyby rodila kdykoli před poslední minutou starého roku. Paní Novákové to však nevadí. Ráda si s primátorem vyměnila zkušenosti, jak je náročná starost o děti, protože Petr Kajnar je otcem čtyř dětí, z nichž nejmladšímu Matyášovi jsou dva měsíce, dalšímu dva roky, což je vrstevník dvouapůlletého chlapečka paní Novákové. Přejeme všem dětem hodně zdraví.
Na stránkách najdete
Se starým řidičákem raději nejezděte
Od začátku ledna 2008 pozbývají platnost řidičské průkazy vydané od 1. 7. 1964 do 31. 12. 1993 podle Zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Do 31. prosince 2007 měli řidiči možnost zažádat o jeho výměnu. Přes masivní informační kampaň ve sdělovacích prostředích, na vozech MHD a opakované výzvy se opět najdou stovky těch, kteří na všechno „mají čas“.
Počáteční stav nevyměněných řidičských průkazů spadajících do působnosti dopravně správního odboru MMO na počátku loňského roku činil 56 451.
I přes počáteční zájem řidičů o výměnu řidičských průkazů v prvých měsících loňského roku postupně zájem opadával až do posledních měsíců roku 2007. Docházelo ke stavům, kdy přepážky zely hlavně v odpoledních hodinách prázdnotou a nenasvědčovaly, že by se ještě měly vyřídit stovky, ne-li tisíce řidičáků. Masivně se však zvedl zájem řidičů, kteří se v souvislosti s výměnou řidičského průkazu rozhodli, že pro svůj věk či zdravotní stav již vozidlo nebudou řídit a řidičský průkaz vrátili a vzdali se tak oprávnění řídit vozidlo. Postupně od září docházelo k vrácení 50-60 řidičských průkazů denně. V posledních dvou dekádách prosince však zájem občanů vzrůstal, zejména těch, kteří si v průběhu roku zažádali o výměnu řidičského průkazu a v závěrečných dnech si jej přišli teprve vyzvednout.
Odbor dopravně správních činností Magistrátu města Ostravy pro tuto náročnou akci rozšířil počet přepážek a vymístil činnosti, které se zákonnou výměnou řidičského průkazu bezprostředně nesouvisely. V neposlední řadě zajistil odbor v závěru roku i mimořádné pracovní soboty ve snaze uspokojit zájem občanů. Přes všechna tato opatření zůstává dosud nevyměněno zhruba 23 tisíc průkazů.
Další etapa povinné výměny řidičských průkazů vydaných od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000 končí 31. ledna 2010. Už dnes jsou řidiči nabádáni, aby si výměnu zajistili včas. (dm)
Davis Cup v Ostravě popáté
Novou občanku nemají všichni
Občanské průkazy bez strojově čitelných údajů vydané do konce roku 1998 přestaly platit dne 31. prosince 2007. K 7. lednu 2008 zbývalo ještě vyměnit necelých 4 500 těchto občanek ve správním obvodu statutárního města Ostrava. Ti, kteří si dosud nevyměnili občanku, jsou od 1. ledna 2008 držiteli neplatného průkazu, kdy si nebudou moci vyřídit osobní záležitosti, při kterých jsou povinni předložit platný doklad totožnosti (převzetí doporučené zásilky na poště, při jednání na úřadech, v bankovních domech apod.). Dále se dopouštějí přestupku, za který lze uložit pokutu do 10 000 Kč. Na občany narozené před 1. lednem 1936, kteří nemají dobu platnosti občanského průkazu vyznačenou konkrétním datem, se povinnost vyměnit si občanský průkaz ve stanovené lhůtě nevztahuje.
Bližší informace jsou uvedeny na portálu www.esmo.cz, kde lze formulář žádosti o vydání občanského průkazu předvyplnit. Je však nezbytné uzavřít Dohodu o poskytnutí a využívání služeb elektronického statutárního města Ostravy, která občanům umožní zabezpečený přístup do systému. (mk)
Zastupitelstvo občanům
Zastupitelé města Ostravy upravili jednací řád. Většina materiálů je nyní k nahlédnutí veřejnosti připravena ve středisku informačních služeb v budově magistrátu na Prokešově náměstí už týden před konáním schůze zastupitelstva. Zájemci si mohou pořídit výpis, opis i kopii materiálů. Každé jednání zastupitelstva je ze zákona veřejnosti přístupné, termíny jsou na webových stránkách města v rubrice občan > město a jeho orgány > zastupitelstvo > termíny. (k)
Cena infostředisku
Ostravský informační servis, s. r. o., je mezi informačními centry ČR už léta na špičce. Za zcela poslední úspěch v jedenáctileté historii existence lze považovat 2. místo v 6. ročníku soutěže COT media▪publishing house, a to v kategorii nejlepší cizojazyčný propagační materiál města, kterou 3. prosince převzala ředitelka servisu Dagmar Kremzerová v Praze. (ok)
Výzva
Na odboru sociálních věcí a zdravotnictví magistrátu města Ostravy došlo 10. ledna ke zjištění ztráty úředního razítka s malým státním znakem o průměru 25mm s textem MAGISTRÁT MĚSTA OSTRAVY a evidenčním číslem 193. Prosíme případného nálezce, aby razítko vrátil na odbor vnitřních věcí magistrátu.
Jsme solárním městem
„Jsem potěšen, že se vyhlašování koná v Ostravě, v rámci veletrhu Infotherma, který se sem přesunul z Frýdlantu. Tušili jsme, čím vším Ostrava je, ale že je i solárním městem republiky, to je novinka,“ řekl L. Ženatý. (av)
Upozornění čtenářům
Rozsáhlým průzkumem bylo na podzim minulého roku zjištěno, že plná čtvrtina domácností na území města Ostravy nedostává do schránek náš měsíčník Ostravská radnice. Proto vydavatel listu statutární město Ostrava na základě výběrového řízení pověřil distribucí jinou firmu, která roznáší měsíčník nyní od ledna. Distribuce novin začíná vždy v den, kdy jsou vytištěny, může však trvat 2-3 dny vzhledem k obrovskému množství adres. Data vydání jsou 18. ledna, 15. února, 14. března atd. Prosíme čtenáře, aby se ozvali redakci v případě, kdy opět noviny nedostanou. Kontakty jsou uvedeny v tiráži listu. (r)
Pro zamilované
Opravdu netradiční nabídka čeká zamilované všech věkových kategorií 14. února v den sv. Valentýna. Vyhlídková věž ostravské Nové radnice bude přístupná mimořádně do 19. hodiny, aby večerní pohled na Ostravu pro všechny zamilované, které tu čeká i překvapení, byl co nejúchvatnější. Pokud to ovšem budou vnímat. (k)
O lidech s lidmi
Cenu v soutěži „O lidech s lidmi – za podporu místní demokracie a spolupráci s NNO“ převezme 29. ledna náměstek primátora Lubomír Pospíšil s pracovníky odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu.
Ostrava se do soutěže zapojila projektem „Komunitní plánování sociálních služeb na území statutárního města Ostravy jako nástroj sociálního začleňování a předcházení sociálnímu vyloučení znevýhodněných skupin obyvatel“, který byl realizován v době od 1. června 2006 do 15. dubna 2007 za finanční spoluúčasti Evropské unie, Moravskoslezského kraje a města. Pořadatel soutěže Centrum pro komunitní práci střední Morava hodnotí projekt velmi pozitivně. (s)
Výherci jezdí zdarma
Dopravní podnik Ostrava uspořádal na svých internetových stránkách už druhou vědomostní soutěž o ceny ve formě dlouhodobých nepřenosných časových jízdenek ODIS. Ve čtvrtek 3. ledna převzali výherci své ceny. Hlavním vítězem a majitelem roční jízdenky pro město Ostrava se stal pan Jiří Šula z Ostravy.
Do soutěže se přihlásilo celkem 946 soutěžících, do losování bylo zařazeno 622 správných odpovědí. Soutěžilo se celkem o 36 hodnotných cen ve formě nepřenosných časových jízdenek. Dvacetkrát byla vylosována čtvrtá cena (30denní jízdenka), desetkrát třetí cena (90denní jízdenka), pětkrát druhá (180denní jízdenka). Hlavní výhrou v soutěži byla 365denní jízdenka. Soutěž na webových stránkách připravil útvar marketingu Dopravního podniku Ostrava. Podobné soutěže se budou opakovat. (ma)
Ptáme se primátora a náměstků města Ostravy, na co se mohou občané těšit
Jaké má město priority v letošním roce?
Vedení statutárního města Ostravy jsme položili dvě otázky:
1. Co považujete ve svém rezortu za prioritu, která v nastávajícím roce pomůže městu?
2. Máte také osobní přání městu do nového roku?
Primátor města Petr Kajnar:
- „Během dvou let došlo k snížení nezaměstnanosti z osmnácti na devět procent. Jednoznačný úkol, který před námi stál – vytvoření pracovních příležitostí - byl naplněn. To, co potřebujeme dneska nejvíc, je orientace ne na vytvoření množství pracovních příležitostí, nýbrž na jejich kvalitu a rozmanitost. A i když střední a univerzitní školství nespadají přímo do kompetence města, jejich rozvoj je pro blahobyt Ostravy a regionu rozhodující. Město se musí mimo jiné podílet politicky i ekonomicky na rozvoji Ostravské univerzity – podpořit vznik fakulty medicínských studií, a rozvoji Technické univerzity, Vysoké školy báňské – výzkumných a vývojových center, a nové budovy Fakulty elektrotechniky a informatiky, ale také na rozvoji 1. International School – střední školy s českými osnovami a anglickým vyučovacím jazykem. To jsou věci, které investoři nezařídí a které se bez veřejné péče neobejdou, v budoucnosti však rozhodnou o kvalitě života v Ostravě.“
- „Aby si lidé uvědomili, že jsou to oni, kdo dávají tvář městu a že žádná politická reprezentace není schopna posunout město dopředu, když to sami neudělají.“
Náměstek primátora pro finance a majetek Lukáš Ženatý:
- „Při hospodaření s penězi města jsou dvěma nejdůležitějšími úkoly spolufinancování úspěšných projektů s pomocí prostředků Evropské unie a snižování nákladů na provoz města. Obě tyto věci zvětší možnosti města investovat do jeho rozvoje tak, aby se stalo zajímavým a přitažlivým pro občany i návštěvníky.
Z hlediska hospodaření s majetkem města je letos nejdůležitější příprava prodejů pozemků v atraktivních lokalitách vhodných pro nové stavby přicházejících investorů.
Nejviditelnějším krokem nového rozvoje bude bezesporu po více než patnácti letech příprav zahájení výstavby Nové Karoliny.“ - „Našemu městu upřímně přeji pokračující prosperitu, vzdělané lidi a spokojené obyvatele.“
Náměstek primátora pro investice a ekonomický rozvoj Zdeněk Trejbal:
-
„Za nejvýznamnější pro město v letoším roce považuji zahájení prací na území Karolina, kde má vyrůst nové městské centrum. To je budoucnost Ostravy, protože se jedná o ojedinělý, rozsáhlý projekt, který dá městu novou moderní tvář a impuls. Bezpochyby k tomu přispěje také zahájení výstavby nového městského stadionu v Ostravě. Věřím, že započne výstavba komunitního centra na Hulváckém kopci. Později bude doplněno novým domovem důchodců. Jako prioritu však také vidím získávání financí z Evropské unie, zejména na realizaci vypracovaného Integrovaného plánu rozvoje města.“
-
„Osobně si moc přeji, aby nedošlo ke snížení nastartovaného dynamického rozvoje města, to by mě mrzelo. Jako patriot Ostravy přeji městu a jeho obyvatelům hodně nových příležitostí k realizaci a ke spokojenému životu.“
Náměstek primátora pro dopravu, komunální a bytový rezort Vojtěch Mynář:
- „V oblasti dopravy budeme pokračovat v realizaci Strategického plánu rozvoje statutárního města Ostravy na léta 2007 – 2013. Dále bude pokračovat stavba dálnice, resp. bude zahájena výstavba jejích přivaděčů, prodloužené Rudné, Severního spoje a prodloužené Místecké I. a II.. V dubnu pak otevřeme další úsek dálnice až do Bravantic. V červnu otevřeme rekonstruovanou ulici Českobratrskou. Začne výstavba dopravních cest na Karolině a rekonstrukce důležité Porážkové ulice. Vše za plného provozu, který klade zvýšené nároky na motoristy a občany. Zlepší se průjezdnost, zkvalitní systém řízení a bezpečnosti provozu. Mimo jiné připravujeme generální řešení systému parkování a odstavování vozidel.
Ostrava se stala členem Evropské charty bezpečnosti v silniční dopravě. Nás to zavazuje zkvalitnit dopravní výchovu u všech věkových skupin, tedy i dospělých, v nově budovaném CENTRU BEZPEČNÉ JÍZDY. Kavalíři v silniční dopravě musejí převládat. - „Splnění všech těchto úkolů je moje osobní přání, kterému s pomocí dalších spolupracovníků podřídím všechny síly. Věřím, že se nám to podaří.“
Náměstek primátora pro školství, kulturu, sport a sociální věci Lubomír Pospíšil:
- „Rozšířit chceme především péči o seniory. Stávajících devět domovů důchodců je pro Ostravu málo, žádostí o umístění v těchto zařízeních je více než 6 tisíc. Za pomoci městských dotací proto plánujeme v této oblasti zainteresovat soukromé firmy, které by mohly zřídit například rezidenční domy s pečovatelskými službami pro seniory, to je jeden z prioritních cílů. Prostřednictvím Ostravské univerzity nabídneme studium na fakultě medicínských studií, abychom udrželi úroveň odbornosti specialistů pro nemocnice a zdravotnické instituce a úroveň zdravotnických služeb. Samotná Městská nemocnice Ostrava je dobrou vizitkou města, ale chce to další investice. V polovině roku bude zpracovaná koncepce dalšího rozvoje kultury ve městě. Ostrava má obrovský kulturní potenciál, ale musíme vědět, jak dál. V oblasti sportu považuji za špičkové události letošního roku připravovaná mistrovství světa v baseballu a floorballu, ale i projekt nového městského stadionu, který úroveň sportovních tradic města ještě zvýší.“
- „Osobní přání městu? Jen ať se to všechno pozitivně naplní, moc to Ostravě přeji.“
Náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Madej:
- „Povedlo se najít společnou řeč s velkými firmami na území města v otázce přístupu k životnímu prostředí v Ostravě a jsem přesvědčen, že některé důležité investice v tomto směru začnou být realizovány v roce 2008. Chceme také, aby město zůstalo plné stromů a zeleně. Snahou bude citlivě nahrazovat staré a nemocné stromy novými a všude tam, kde to má logiku, sázet další.“
- „Přál bych si, abychom byli na sebe ohleduplní a neotravovali se navzájem kouřem z našich komínů, které ne vždy vypouštějí to, co by měly. Vím, že to není jednoduché při dnešních cenách energií a paliv. V této souvislosti si také přeji, aby co nejméně aut stálo na přeplněných křižovatkách a vypouštělo tolik výfukových plynů. Naše město by mělo být zdravé po všech stránkách. Je to na každém z nás. Stačí se podívat kolem sebe a něčím, třeba i maličkostí, k tomu přispět.“ (o)
»střípky
TŘI KRÁLOVÉ I NA RADNICI.
Historická tradice koledy 6. ledna se v současné době těší většímu zájmu díky péči a publicitě, kterou jí věnují charitativní organizace. V pátek 4. ledna neopomenuli tři králové oslovovat lidi a koledovat i v ostravské Nové radnici. Mimo jiné navštívili primátora Ostravy Petra Kajnara a jeho náměstky, aby vybrali dary v rámci Tříkrálové sbírky. Baltazar dorazil až z daleké Srí Lanky, Kašpar popřál slovy ,,Přeji zdraví, ať se vše spraví“, nechyběl ani král Melichar. Z radnice si odnesli slušné peněžní dary. Za štědrý finanční příspěvek darovali primátorovi Petru Kajnarovi cukr a kalendář. (av)
JANÁČKŮV MÁJ KNIŽNĚ.
Třicet let (1976-2006) bohatého festivalového dění mapuje krásná publikace s názvem „Janáčkův máj – moravský hudební klenot“. Na základě grantu města Ostravy ji pro nejvýznamnější hudební festival Ostravy a Moravskoslezského kraje vydalo Image studio s. r. o. Kolektiv autorů (J. Mazurek, I. Měrka, K. Steinmetz, J. Koňaříková, M. Juřica, K. Vůjtek, L. Slíva) pod vedením Jaromíra Javůrka, ředitele Janáčkova máje, s grafickou úpravou M. Poláška připravil skvostné dílo, které potěší nejen milovníky hudby, ale i mnohé Ostravany, protože festival už léta hostí právě Ostrava. Za přítomnosti autorů, vydavatele, členů správních orgánů festivalu, rady města a veřejnosti knihu pokřtil primátor Ostravy Petr Kajnar 19. prosince. (jj)
NEVYŠLO TO, ALE NEZOUFEJTE.
První den nového roku už tradičně odstartoval Loprais Tatra Team na jubilejní ročník Dakaru. Hodně štěstí popřál Karlu Lopraisovi také náměstek ostravského primátora Vojtěch Mynář. „Nový, ostrý závodní vůz nese v zadní části i znak našeho statutárního města, je to symbolické, protože Karel Loprais je rodákem z Ostravy. Držíme mu palce,“ řekl náměstek Mynář. Bohužel, nevyšlo to. Jak, už víme, z bezpečnostních důvodů byl závod k velké lítosti všech zrušen. Fanoušci rallye a obdivovatelé otce i syna Lopraise se však v blízké budoucnosti s těmito řidiči zřejmě setkají v připravované autogramiádě. (k)
Jak se vyhnout pokutám
V Ostravě je několik tisíc podnikatelských subjektů, které provozují živnosti na základě živnostenských listů vydaných pracovníky živnostenského úřadu Magistrátu města Ostravy (MMO ŽÚ). Mnoho z nich si však neuvědomí, že vydáním těchto oprávnění jim vznikají i povinnosti, které jsou uvedeny v zákoně č. 455/1991 Sb., nazývanému živnostenský zákon.
V roce 2007 bylo pracovníky kontrolního oddělení MMO ŽÚ provedeno 1093 kontrol, během nichž byly zjištěny stovky porušení zákona a uloženy pokuty v blokovém i správním řízení. Ve snaze snížit počet pokut podnikatelům seznamujeme je s nejčastějšími porušeními živnostenského zákona (dále jen ŽZ).
Pracovníci kontrolního oddělení nejčastěji zjišťují špatné označení provozoven a porušení povinnosti podnikatele oznámit zahájení či ukončení provozování živnosti nejméně 3 dny předem. Problematika provozoven je v ŽZ řešena v § 17. Často provozovna není při kontrole trvale a zvenčí viditelně označena obchodní firmou nebo jménem a příjmením podnikatele a jeho identifikačním číslem. I to je součástí § 17 odst. 7 živnostenského zákona. Často chybí rovněž jméno a příjmení osoby odpovědné za činnost provozovny a dále provozní nebo prodejní doba (§ 17, odst. 8 písm. a) b) téhož zákona).
Podnikatel je rovněž povinen oznámit živnostenskému úřadu všechny změny a doplnění, které se týkají údajů a dokladů stanovených pro ohlášení živnosti a údajů vymezujících živnosti, a předložit doklady o nich do 15 dnů ode dne jejich vzniku (§ 49, odst. 1 ŽZ a pro koncese § 56, odst. 1 téhož zákona).
Další povinnosti podnikatele jsou uvedeny v § 31 ŽZ. V odst. 12 a 13 je uvedeno, že podnikatel je povinen předem písemně oznámit živnostenskému úřadu přerušení provozování živnosti na dobu delší než 6 měsíců. Kontrolní praxe však prokazuje, že mnoho podnikatelů neoznamuje přerušení živnosti. Změny lze zasílat poštou, elektronickou formou i osobně na živnostenském úřadu. Úřední doba v pondělí a středu od 8:00 hodin do 11:30 hodin a od 12:30 hod. do 17:00 hodin, ve čtvrtek od 8:00 hodin do 11:30 hod. a od 12:30 hod. do 16:00 hod. Elektronická podání mohou podnikatelé zasílat na adresu zu@ostrava.cz, podání podepsaná el. podpisem na posta@ostrava.cz a písemnou formou na adresu Magistrát města Ostravy, živnostenský úřad, Prokešovo náměstí 8, 729 30 Ostrava.
»úřad práce
Novela zákona o zaměstnanosti
V souvislosti s reformou veřejných financí bylo v roce 2007 novelizováno více právních norem, mezi nimi i zákon o zaměstnanosti. Změny platné od 1. ledna přitvrzují vůči lidem, kteří si za vyhazov ze zaměstnání mohou v podstatě sami. Pamětníci si možná připomenou, že ještě před několika lety nebylo možné, aby ten, kdo byl propuštěn ze zaměstnání pro hrubé porušení pracovní kázně (tehdy známá „třiapadesátka“ zákoníku práce), pobíral podporu v nezaměstnanosti. A obdobně tomu je od letošního roku. Novelizovaný zákon o zaměstnanosti v upraveném § 39 stanoví, že „nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání, se kterým byl v době posledních šesti měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jim vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem; to platí i v případě skončení jiného pracovního vztahu z obdobného důvodu“.
Pokud bylo příslušným orgánem rozhodnuto, že skončení pracovněprávního nebo jiného pracovního vztahu je neplatné a občan splňuje ostatní zákonné podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, bude mu podpora vyplacena dodatečně.
Výše zmíněná změna zákona o zaměstnanosti také znamená, že od 1. ledna 2008 musejí zaměstnavatelé do potvrzení o zaměstnání (zápočtového listu) uvádět to, zda byl pracovněprávní vztah zaměstnavatelem skončen z důvodu porušení právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.
A další neméně závažnou změnou, která se rovněž týká uchazečů o zaměstnání, ale je obsažena v zákoně o pomoci v hmotné nouzi, je ta, že od 1. ledna 2008 bude uchazečům o zaměstnání po roce evidence na úřadu práce vyplácena pouze dávka ve výši existenčního minima, tedy 2020 Kč. Toto opatření se nedotkne osoby, která dosáhla nejméně 55 let, je osobou se zdravotním postižením uvedenou v zákoně o zaměstnanosti (§ 67) nebo je rodičem a osobně pečuje o dítě ve věku do 12 let. Tady ale platí, že takto lze bez ohledu na počet dětí mladších 12 let v okruhu společně posuzovaných osob postupovat pouze u jednoho z rodičů. Kterého, to se musí dohodnout sami rodiče a pokud se nedohodnou, určí tohoto rodiče orgán pomoci v hmotné nouzi. (SB)
Strana 5
Nabídka profesí: laborant, fyzioterapeut, zdravotnický záchranář, porodní asistentka a další obory
Máte zájem vystudovat zdravotnickou fakultu?
Zdravotně sociální fakulta Ostravské univerzity byla založena v roce 1993, v září 2007 tak přivítala nové studenty na počátku patnáctého akademického roku své existence. Z kdysi sedmdesáti sedmi začínajících studentů jich má v současnosti více než jedenáct set, studují v devíti bakalářských, dvou navazujících magisterských, jednom pětiletém magisterském a jednom doktorském studijním oboru. Z celkového počtu studentů je v letošním akademickém roce 460 v prvním ročníku studia, v budoucnu tedy bude počet studentů fakulty ještě dále narůstat. Z celkového počtu podaných přihlášek zájemců o studium fakulta uspokojí přibližně každého třetího zájemce.
Studijní obory postihují celou šíři tzv. nelékařských zdravotnických profesí, od oborů spíše humanitně a sociálně zaměřených, až po obory, které mají blízko k technice – přístrojové a laboratorní.
Nejdelší tradici mají na ZSF obory zdravotní laborant, fyzioterapie a sociální práce se zdravotnickým profilem (pětiletý magisterský obor). V průběhu let se nabídka studijních oborů měnila, po roce 2004, kdy vstoupil v platnost zákon o vzdělávání v nelékařských zdravotnických profesích, se fakulta cíleně zaměřila na vzdělávání v této oblasti.
Pro příští akademický rok fakulta nabízí vzdělání v bakalářských studijních oborech pro profese všeobecná sestra, porodní asistentka, zdravotní laborant, fyzioterapeut, ergoterapeut, zdravotnický záchranář, radiologický asistent, ortotik-protetik a asistent ochrany veřejného zdraví. Na obor asistent ochrany veřejného zdraví navazuje magisterský dvouletý obor pro vzdělávání odborných pracovníků v ochraně veřejného zdraví. Magisterský obor sociální práce se zdravotnickým profilem ještě zůstává zachován v pětileté podobě, v průběhu studia se musí studenti seznámit se sociální i zdravotnickou problematikou. Novým oborem, který bude nabízen pro příští akademický rok poprvé, je obor Společenská patologie a logistika terénních rizikových situací v kombinované formě studia. Fakulta již také připravila k akreditaci navazující magisterské studium ošetřovatelství, specializace pediatrické nebo geriatrické ošetřovatelství.
Foto: Promoce po ukončení studia patří k nejradostnějším a nezapomenutelným zážitkům
Ještěrka už slouží veřejnosti
Ozdravné centrum Ještěrka s rozsáhlým sportovním zázemím, největší investice historie městského obvodu Radvanice a Bartovice, bylo slavnostně otevřeno 12. ledna na místě bývalého letního koupaliště u křižovatky ulic Těšínská a Za Ještěrkou. Komplex provozuje Sportovní a rekreační zařízení města Ostravy, s. r. o. (SAREZA), která provozuje i jiná podobná zařízení v Ostravě.
Ještěrka má sloužit k relaxaci a sportování občanům Radvanic a Bartovic a samozřejmě i okolním blízkým obcím s rozšířenou působností města jakými jsou Václavovice, Vratimov apod. Uskuteční se tu i plavecká výuka pro školy.
Školy, máte šanci!
Regionální rada Moravskoslezsko vyhlásila výzvu pro předkládání žádostí o dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko, ve které nabízí 150 milionů korun na rekonstrukce školských nebo volnočasových zařízení. Žádat o dotace mohou obce a města s počtem obyvatel od 500 do 5 000, neziskové organizace nebo soukromé školy a další subjekty nacházející se v těchto obcích.
„Peněz, které jsou v první výzvě nabízeny, není mnoho. Přesto ale očekávám, že většina základních škol zareaguje a bude usilovat o získání prostředků na zkvalitnění výuky,“ uvedla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Wenigerová. „Neméně důležitá je také možnost získat finance na kulturní zařízení v obcích, nebo na areály nabízející vyžití pro děti. Takových zařízení je stále málo,“ dodává náměstkyně.
Projekty mohou být zaměřeny například na modernizaci vybavení škol, které odpovídá současnému vývoji, a moderním výukovým metodám, zavádění informačních a komunikačních technologií do výuky. Další finanční možnosti se obcím otevírají pro rozšiřování kulturních a volnočasových zařízení a aktivit.
Projekty v minimální výši 1 milion a maximální výši 50 milionů korun je možné předkládat do 31. března 2008. Žádosti se předkládají v sídle Úřadu Regionální rady na Hrabákově ulici v centru Ostravy. (mv)
Kurzy pro předškoláky
Jeden takový pořádá bezplatně i ZŠ Mjr. Nováka v Ostravě-Hrabůvce. „Poprvé jsme kurz pro malé předškoláky zahájili loni a zájem nás překvapil. Nejen u dětí, ale i u jejich rodičů. Rozhodli jsme se tedy pokračovat,“ vysvětluje Petr Opletal, ředitel školy. Kurz pro předškoláky probíhá od listopadu 2007 do února 2008 každou středu od 15.15 hod. do 16.00 hod. v učebnách této základní školy - jazykové, multimediální, v tělocvičně, keramické dílně a dalších. Přihlásit se mohou, i v průběhu kurzu, všechny děti, které se chystají k zápisu do školy. Stačí jen kontaktovat školu.
„Děti se zde hravou formou připravují na vstup do 1. třídy. Seznámí se s prostředím i učiteli a upevní vědomosti, znalosti a dovednosti z mateřské školy,“ pokračuje ředitel Opletal. „Cíleně se zde věnujeme také rozvoji jemné i hrubé motoriky, kterou děti při nástupu do školy velmi potřebují, snažíme se předškolákům vhodnou formou představit i nové metody práce.“ (lg)
Míst, která hyzdí město, jsou desítky, ale řešení určitě mají
Svinov: kauza garáže
»k tématu
Poněkud smutný dopis jsme dostali od našeho čtenáře pana Ivana Zajíčka z Ostravy-Poruby.
„Ještě v osmdesátých letech stály na břehu řeky Odry v katastru obce Svinov-Dubí řadové garáže, které byly postaveny na pozemcích majitele OKD – Dolu Jan Šverma. Majitelé z okolních sídlišť byli k OKD vázáni dohodou o přenechání části parcel v katastru Ostrava-Poruba, jih, a pronajímatel pozemku garáží stanovil výši finanční úhrady v patřičné výši, což všichni garážníci bez problémů dodržovali. Totální zvrat nastal poté, co byla ukončena cesta ze svinovských mostů a jezdit do oblasti se mohlo pouze ze silnice Rudná přes Dubí, a poté, co povodně v roce 1997 zatopily plochu, avšak v nikterak havarijním rozsahu. Od té doby tu přestaly pravidelné policejní kontroly a garáže se začaly vykrádat ve velkém a později zcela rozebírat a demolovat. To však byl jen počátek zkázy. Neutěšeného stavu garáží využily různé firmy k tomu, aby prostor mezi garážemi i plochu bývalých garáží zavezly nejrůznějším odpadem. Tím se však z bývalých garáží stala černá skládka. ÚMOb Svinov, odbor výstavby, dopravy, investic a životního prostředí, v červnu 2005 svolal garážníky na jednání, aby se neutěšený stav garáží změnil. Majitelé garáží měli odstranit veškerý odpad (nepřivezli jej) a zbytky vlastních garáží na vlastní náklady. Byl to šok pro všechny majitele. Celý pozemek koupil o rok později právní nástupce RPG RE Land, s. r. o, a nadále vybíral poplatek za užívání pozemku ve výši 122 Kč ročně. V březnu loňského roku dostali majitelé garáží dopis vyzývající k odstranění stavby na vlastní náklady, předání pozemku v terénu do užívání p. Vlčkovi a provedení výmazu stavby garáže z katastru nemovitostí.
Někteří majitelé s touto likvidací začali, někteří vyčkávají a další to považují za vyloženou nespravedlnost. Obětavě se objevily firmy, které za 10 000 Kč odstraní zbytky rozebraných a rozkradených garáží a provedou i výmaz stavby z katastru. Co však staří lidé, a těch je mezi majiteli většina, kteří peníze nemají?“
Pan Zajíček a řada dalších lidí je rozhořčena, že lidé mají platit a likvidovat něco, co sami nezavinili. Sám vlastní garáž nechal firmou demolovat, ale zajímalo by jej stanovisko Úřadu městského obvodu Svinov. Na ten jsme se obrátili.
„První kroky byly učiněny už v roce 2003.,“ sdělila nám paní Yvona Heroutová, vedoucí odboru výstavby, dopravy, investic a ŽP při ÚMOb Svinov.
„Městská policie je písemně vyzývána ke zvýšení frekvence pochůzek v této lokalitě, vlastníci pozemků byli vyzváni k likvidaci odpadu kolem garáží (průběžně byl odpad několikrát odvezen svinovským Technickým dvorem). Vlastníci pozemků odmítají odpad vyklidit, protože se neustále obnovuje. S vyklizením odpadu souhlasí, ovšem až po uspořádání stavebních poměrů u garážníků. Vítkovice, a. s., po naší výzvě svůj pozemek 3x uklidily, OKD, a. s., to učinily až po uložení pokuty 30.000 Kč.
Dohledaným vlastníkům garáží bylo průběžně nařizováno zabezpečení garáží a provedení udržovacích prací. Jedná se o velmi složitou proceduru vzhledem k tomu, že mnohé vlastníky lze těžko nalézt z důvodů neregistrovaného prodeje garáží, úmrtí vlastníků, přestěhování, atp.
V červnu 2005 byla svolána schůze vlastníků garáží, na které byly předneseny možnosti způsobu řešení problémů – opravit a udržovat ty garáže, které jsou ještě v relativně dobrém stavu, ostatní odstranit na základě povolení stavebního úřadu. Investor, který se k tomu nabízel, nepochodil. Přesto bylo zhruba 70 garáží z celkového počtu asi 200 již odstraněno.
Nám samotným je líto, že na území Svinova se nachází některá hyzdící místa. Na vyřešení tohoto problému spolupracujeme s městskou policií.
Přestože se jedná o velice citlivou problematiku dotýkající se především vlastnických vztahů, můžeme veřejnost ubezpečit, že se snažíme uvést celou věc alespoň do přijatelného stavu. Jedná se o řešení dlouhodobějšího charakteru a žádný z pozemků navíc není ve vlastnictví Města Ostravy, čímž jsou pravomoce samosprávy omezeny a věc je tedy řešena především z hlediska státní správy, tzn. stavebním úřadem.“
Foto: Skutečně neutěšený je pohled na ruiny garáží zavezené navíc odpadem
Ještě jednou k soše T. G. Masaryka
Opět se na stránkách našeho měsíčníku vracíme k názorům čtenářů k umístění sochy, případně busty T. G. M. v Ostravě. Jak dokumentují historické prameny, uvažovalo se o tom již v roce 1924, kdy byl založen „Fond pro výstavbu pomníku“. Poté se o tom diskutovalo několikrát, až po revoluci v roce 1989 se problémem znovu začala zabývat samospráva města a její útvar hlavního architekta.
O veřejné diskuzi na stránkách Ostravské radnice rozhodla Rada města Ostravy. Názory čtenářů zveřejňujeme, vyvolávají polemiku a další názory.
Vyjádření jsme dostali také od pana Josefa Pavlorka z územní organizace Vojenského sdružení rehabilitovaných vojáků v Ostravě:
„Rekonstrukce hlavního ostravského náměstí nebyla pojata jako obnova náměstí TGM. V projektu tak zakladateli čs. státu nebylo vymezeno významné místo. Torzo s bustou doslova na chodníku před Ostravským muzeem je výrazem neúcty zastupitelů města a tím i nás ostravských občanů k této osobnosti. V dubnu předloňského roku podaly významné společenské organizace města „Petici za postavení pomníku TGM“ ke stému výročí jeho narození. Zastupitelé ji zamítli a navrhli tuto diskuzi bez časového omezení a bez označení, kdo bude arbitrem. Postavení pomníku bylo už dvakrát zmařeno. Poprvé nacistickou okupací, podruhé po válce totalitním režimem po únoru 1948. Je s podivem, že dnes ve svobodné a demokratické republice, která se hlásí k odkazu 28. října 1918, není dostatek politické vůle tento pomník postavit.“
„V říjnu 1928 poslala Rada města Moravské Ostravy dopis generálnímu řediteli Vítkovického horního a hutního těžířstva, Sonnenscheinovi, se sdělením, že se usnesla na postavení důstojného pomníku prezidentu T. G. Masarykovi. Zřízení pomníku mělo být uskutečněno za finanční podpory obce a soukromých korporací, podniků a ústavů, které k tomu budou ochotny. Požádala současně o zastoupení ve Výboru pro postavení pomníku, jemuž by předsedal starosta Moravské Ostravy. Se zastoupením Vítkovického těžířstva souhlasil Sonnenschein osobně.
Další záznam je z ledna 1935, kdy jednal tehdejší generální ředitel těžířstva Federer se starostou Prokešem o převzetí funkce zástupce předsedy výboru po odchodu ředitele Sonnenscheina. Federer tehdy přislíbil věnovat jako dar těžířstva na stavbu pomníku obnos 40.000 Kč a přijmout funkci ve výboru za podmínky, že zadání pomníku bude předcházet řádné oznámení a návrhy budou posouzeny komisí.
Nejzajímavější jsou dokumenty z roku 1938. V dubnu toho roku totiž zorganizoval Dělnický závodní výbor Vítkovického horního a hutního těžířstva sbírku na stavbu pomníku, na kterou přispěl každý dělník částkou 2 koruny, a to srážkou ze mzdy. Celkem tak bylo sebráno a poukázáno 35.204 Kč. Pro názornost uvádíme, že průměrná hodinová mzda dělníka ve Vítkovických železárnách činila v roce 1938 dnes neuvěřitelných 5,10 Kč a oběd v závodní jídelně stál od 0,70 do 2,50 Kč, nájemné v dělnických závodních bytech se pohybovalo od 100 do 130 Kč.
Je vhodné připomenout ještě filmový dokument, který je uložen v Archivu společnosti VÍTKOVICE a který zachycuje masovou účast Vítkováků při návštěvě prezidenta Masaryka v Ostravě 25. června 1924. Prezidenta pozdravili rovněž zástupci dělníků. Předseda dělnického závodního výboru vyjádřil věrnost dělníků prezidentovi a důvěru, že se Masaryk svým vlivem zasadí za sociální spravedlnost ve státě a za uznání sociálních požadavků dělníků a jejich rodin.“
Soukromé investice začínají pomáhat městu v péči o seniory a postižené
BONACASA představuje dobré bydlení
„Bonacasa“ je švýcarský model, podle kterého byl v Ostravě-Zábřehu vystavěn a 10. ledna slavnostně otevřen první komplex s rezidenčními byty pro seniory. V překladu doslova dobré, pohodové bydlení. Do pětipodlažního domu se čtyřiceti malometrážními byty s předzahrádkami, lodžiemi či terasami investovala soukromá firma Senior Residence.
Město Ostrava nabídlo k prodeji pozemek v areálu bývalé krajské nemocnice, kde už delší dobu slouží dům důchodců Sluníčko, ale také zdravotně sociální fakulta Ostravské univerzity. Areál však nabízí řadu dalších budov, které najdou využití pro školství či sociální oblast v nejbližší době.
Jedno a dvoupokojové byty v novém domě stojí od milionu a půl do dvou milionů a půl korun. Majitel může byt odprodat zpět investorovi nebo i dalšímu zájemci. Část bytů už je prodaná, další zájemci se hlásí. První majitelé se mají nastěhovat do konce února.
Foto: Část prostorné koupelny má bezbariérový sprchovací kout, kde za závěsem může člověk při sprchování usednout na sklápěcí židli
Foto: Při slavnostním otevření přestřihli pásku náměstci primátora Lukáš Ženatý (zprava) a Lubomír Pospíšil, reprezentant švýcarské společnosti Bracher und Partner Emil Kowalski a představitel společnosti Senior Residence Jozef Dejčík.
O péči v Domě sociálních služeb je velký zájem
V dubnu loňského roku zahájilo svoji činnost nové zařízení Městské nemocnice Ostrava – Dům sociálních služeb. Toto pracoviště je umístěno v areálu Léčebny dlouhodobě nemocných v Ostravě-Radvanicích. Jedná se o pobytovou sociální službu poskytovanou ve zdravotnickém zařízení ústavní péče podle § 52, zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách. Kapacitu zařízení představuje 66 lůžek rozdělných do tří stanic.
Dům sociálních služeb zabezpečuje podporu a péči dospělým osobám s trvalým pobytem v Moravskoslezském kraji, které jsou propuštěny ze zdravotnického zařízení a tedy již nevyžadují ústavní zdravotní péči a mohou žít v domácím prostředí za předpokladu pomoci jiné osoby. To znamená, že je u nich snížena soběstačnost, dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, nepříznivá sociální situace. Sociální služby jsou poskytovány na dobu přechodnou, maximální délka pobytu je 6 měsíců. Po té by se měl uživatel těchto služeb vrátit do domácího prostředí, případně využívat jiný druh služeb, jako je osobní asistence, pečovatelská služba, domov pro seniory a podobně.
K poskytovaným službám patří ubytování a stravování, pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, aktivizační činnosti, pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí, sociální poradenství, zajištění odborné ošetřovatelské péče všeobecnými sestrami, zajištění lékařské péče - návštěva praktického lékaře 2 x týdně v dopoledních hodinách a zajištění kadeřníka, pedikúry, praní drobného prádla. Doba návštěv je neomezená.
Podle vedoucí Domu sociálních služeb Taťány Pernicové je o služby zařízení velký zájem a tento typ služby má ve zdravotnictví velký význam. Jaký je rozdíl mezi zdravotnickým zařízením a zařízením sociální péče? „Sociální práce je společenskovědní disciplína i oblast praktické činnosti, jejichž cílem je odhalování, vysvětlování, zmírňování a řešení sociálních problémů neboli podpora sociálního fungování klienta v situaci, kde je taková potřeba buď skupinově nebo individuálně vnímána a vyjádřena. Sociální pracovníci pomáhají jednotlivcům, rodinám, skupinám i komunitám dosáhnout nebo navrátit způsobilost k sociálnímu uplatnění. Sociální fungování představuje schopnost lidí provádět úkoly denního života a angažovat se ve vztazích k jiným lidem způsobem, který je uspokojivý jak pro ně samé, tak pro druhé a odpovídá potřebám organizované komunity,“ pokračuje Taťána Pernicová. „Ošetřovatelství je samostatná vědecká disciplína, zaměřená na aktivní vyhledávání a uspokojování potřeb nemocného a zdravého člověka v péči o jeho zdraví. Ošetřovatelství je zaměřeno zejména na udržení a podporu zdraví, navrácení zdraví a rozvoj soběstačnosti, zmírňování utrpení nevyléčitelně nemocného člověka a zajištění klidného umírání a smrti. Chceme-li se pokusit o porovnání pomocí podobných pojmů, pak můžeme říci, že ošetřovatelství se na rozdíl od sociální práce snaží o podporu zdravotního fungování jednotlivce, rodin, skupin nebo komunit.“ (Dla)
Od ledna vstoupil v platnost zákon o úpadku a způsobech jeho řešení
Pozor na úvěrové podvody i vlastní nedbalost
Nepravdivé údaje
Trestného činu úvěrového podvodu se lze dopustit jednoduše – jednáním, jak je výše uvedeno. Postačí úmyslně při sjednání úvěrové smlouvy či v žádosti o poskytnutí subvence nebo dotace uvést nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje anebo zamlčet podstatné údaje. Nejčastěji se jedná o zfalšování či úpravu „potvrzení o výši příjmu“, uvedení nepravdivé adresy žadatele nebo fiktivního zaměstnavatele apod. Nutno zmínit, že trestnímu postihu se vystavuje i ten, kdo mylně uvede údaje v úvěrové smlouvě, i když úvěr byl řádně přidělen, vyplacen a je splácen. Úvěrového podvodu se také dopouští ten, kdo bez souhlasu věřitele nebo jiné oprávněné osoby použije úvěr, subvenci nebo dotaci na jiný než určený účel.
Trestný čin úvěrový podvod byl do trestního zákona zařazen jeho novelou v roce 1997. V zásadě se u tohoto trestného činu nevyžaduje způsobit škodu. Postačí, jak je výše uvedeno, pouze uvést nepravdivé údaje nebo zamlčet podstatné údaje pro úvěrovou smlouvu nebo použít úvěr na jiný než sjednaný účel. Policejní statistika každoročně uvádí více těchto trestných činů. Zatímco v roce 2000 bylo na území města Ostravy zaznamenáno pouze 24 případů, v roce 2004 to bylo již 385 případů a v loňském roce již 790 případů. Do konce listopadu loňského roku ostravští policisté vyšetřovali již 640 případů úvěrových podvodů v celkové hodnotě 143 527 000,- Kč. Dosud z nich bylo objasněno a předáno k dalšímu řízení 456 případů, mnohé další budou následovat.
Doporučení
Před sepisováním smlouvy doporučujeme promyslet a realisticky zvážit možnosti splátek a hlavně zvážit možnosti splácet do budoucna, aby jste se nedostali do existenčních problémů. Řádně a pravdivě vyplňte žádost či smlouvu. Nezapomeňte si řádně přečíst podmínky úvěru (úroky, výše měsíčních splátek atd.). Zvažte, jestliže to úvěrová společnost nabízí, pojištění proti nesplácení (nutno také řádně přečíst všeobecné podmínky). Následně po přidělení (vyplacení) úvěru dodejte společnosti doklady, jak jste úvěr užili. Sjednáním úvěru se rychle dostanete k finančním prostředkům, ale také k nepřiměřené zadluženosti, popř. následným problémům se splácením.
Některé úvěrové společnosti, banky disponují registrem např. SOLUS. Zde jsou evidovány osoby, které své úvěry nesplácejí, a do budoucna jim to může ztížit přístup k dalším úvěrům. Jednoduchá rada na závěr - nesjednávat si další úvěry, pokud nemáte splacené předcházející. (kš)
Foto: Není lepší se takto zahřát než létat po stromech?
Jak se policisté mění v lovce
Strach z hadů nutí lidi, aby opět volali hasiče, když se nevítaný host vyhřívá na zahrádce nebo se dokonce sluní na koupališti. O jedovatého hada zabijáka se však nikdy nejednalo. Časté je vyhánění netopýrů z bytů, moc se jim tam líbí. Náročné a nepříjemné je chytat přepravované vepříky, kteří vystresovaní utečou z havarovaného kamionu. Stává se to poměrně často.
Za spíše úsměvný lze považovat nedávný odchyt papouška amazoňana (na snímku), který si ze svých zachránců dělal spíše legraci. Jako správný mlsoun se dal nakonec nalákat na piškot, který jedna paní servírovala pro něj na okně. A už to bylo! Papoušci této velikosti dokážou jedním cvaknutím uštípnout prst. Proč by to dělal odvážné policistce, když mu na jistě teplé hrudi bylo evidentně dobře? (o)
Bezpečnost – záležitost nás všech
Projekt Bezpečnější Ostrava, který vznikl pod záštitou primátora SMO Petra Kajnara, je ojedinělým pilotním projektem v České republice. Reaguje na stále se zvyšující počet kapesních krádeží nejen v našem městě, ale i v celé ČR. Projekt byl vyhlášen v prosinci 2006.
Jak jsme již mnohokrát psali, zapojena byla větší obchodní ostravská centra jako např. Tesco, Kaufland, Futurum, Avion, Makro atd., která navázala spolupráci zapojením svých bezpečnostních agentur.
Příčinou domácích katastrof bývají nejčastěji nepozornost a nedbalost
Ani Ostravě se loni požáry nevyhýbaly
Foto: Kontakt vozidla s elektrickými dráty při rekonstrukci silnice stál jeden lidský život
Zhruba k 800 požárům vyjížděli v loňském roce profesionální a dobrovolní hasiči na území města Ostravy, o rok předtím zasahovaly hasičské jednotky u méně než 700 požárů. Celková škoda, způsobená požáry, činila loni do poloviny prosince 36 milionů korun, za celý rok 2006 přesáhla 39 milionů korun.
Nejsmutnější jsou vždy hasičské statistiky úmrtí – loni do poloviny prosince zemřely u požárů v Ostravě tři osoby, v roce 2006 celkem 5 osob, loni byly zraněny stejně jako předloni více než dvě desítky osob.
V Ostravě s velkým počtem mnohapatrových obytných domů hrozí nebezpečí požárů bytů, kdy se oheň může rychle přenést na sousední bytové jednotky a ohrozit jeho obyvatele. Hasiči proto stále upozorňují uživatele bytů, aby byli opatrní, protože ke vzniku požáru stačí malá jiskřička u nedostatečně kvalitní elektroinstalace, nesprávně odložený nedopalek cigarety či zapálená svíčka v průvanu nebo blízkosti hořlavých materiálů, kterých se dá nalézt v bytech nepočítaně.
Zvláštní kategorie požárů vzniká každoročně při vaření. Kuchařky například zapomínají na to, že si vaří kávu či ohřívají polévku a důsledkem je hustý kouř stoupající z oken a nasazení hned několika hasičských jednotek, protože nebezpečí rozšíření na celý byt a sousední byty je velké. Podobné nebezpečí hrozí ve skupině méně opatrných seniorů. Poděkování patří těm, kteří na stoupající kouř z bytů neprodleně upozorní na tísňové linky. Když už začne hořet, lepší než zmatené pokusy o uhašení vlastními silami je vždy ihned zavolat hasiče, kteří na území Ostravy dojíždějí k požárům během několika minut a mají potřebné vybavení.
Hasiči samozřejmě zasahují i ve výrobních objektech a stále častěji musejí vyjíždět k požárům osobních a nákladních automobilů.
Vzpomeňme jen některé nešťastné případy loňského roku. Například na začátku dubna 2007 musela vyjet čtyři vozidla ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Ostrava-Fifejdy k požáru v kuchyni bytu v Ostravě-Přívoze ve Špálově ulici. Hasiči z bytu ve třetím patře zachránili sedmdesátiletou paní, která se nadýchala zplodin hoření. Požár naštěstí uhasili rychle, nedošlo k jeho rozšíření na další místnosti ani okolní byty. Požár ohlásila na Centrum tísňového volání paní z protilehlého bytu, když zahlédla přes dvůr kouř a plameny.
Škodu zhruba dva miliony korun si vyžádal v květnu požár v hale na povrchovou úpravu kovů v Ostravě-Vítkovicích. Poškozeny byly především technologie a elektroinstalace. Požár se obešel bez zranění. Během necelých dvou hodin jej uhasily tři hasičské jednotky.
Neopatrnost řidiče kamionu způsobila jeho smrt na začátku června na staveništi upravované Rudné ulice mezi ostravskými částmi Zábřeh a Svinov. Dlouhá korba kamionu zavadila při vysypávání hlíny o dráty pod vysokým napětím. V kabině začalo hořet a muž z ní vyskočil. Zemřel po zásahu elektrickým proudem. Požár v motorové části i kola likvidovali hasiči.
Hasičské muzeum láká na lezeckou expozici
Více než jedenáct tisíc lidí navštívilo v uplynulém roce Hasičské muzeum v Ostravě-Přívoze, které zahajuje čtvrtý rok své činnosti. Muzeum bylo otevřeno v květnu 2005 a je v Moravskoslezském kraji dosud jediné svého druhu. S podporou města Ostravy jej provozuje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje.
Desítky návštěvníků se přišly podívat v závěru roku na nový klenot muzea – historický hasičský vůz Tatra NW typ K z roku 1910, který do Ostravy zapůjčilo Technické muzeum Tatra Kopřivnice a který stojí na konci prohlídky vedle dvou koňských stříkaček. Návštěvníky může nalákat také nová lezecká expozice s několika věrnými figurínami, která je téměř před dokončením – přibližuje záchranu osob hasiči-lezci ze studny, ze stromu a travers hasiče záchranáře se zachraňovaným dítětem. Muzeum má dvě expozice – hasičské modely a historie hasičství. Lze však také shlédnout multimediální prezentaci a v oddělení chemicko-technické vybavení dýchací přístroje a další techniku.
Mezi návštěvníky bylo loni i dost zahraničních turistů. Objevili se tu například účastníci zářijového Mistrovství Evropy v požárním sportu, které se konalo v Ostravě, a výpravy dobrovolných hasičů především z Německa, které přijely na severovýchod ČR navštívit své partnerské obce.
Muzeum je trochu skryto v méně známé Zákrejsově ulici na okraji Ostravy-Přívozu za katolickým kostelem na Náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze v sousedství Archivu města Ostravy. Bližší informace lze nalézt na domácí stránce krajského hasičského sboru www.hzsmsk.cz (odkaz je vpravo nahoře), nebo přímo na http://muzeum.hzsmsk.cz. (pk)
»co, kdy, kde ve městě
Streichl se svými hosty
Přijďte do Parníku
Atlantik je pestrý
Alžběta Dirnerová: NOVÝ ROK
Přijede O. Havelka i P. Novák
Představí se studenti i křídlo
Smutná zpráva
Dobrých koncertů není nikdy dost
Women in condition
Z výstavní síně Sokolská
Hudebním fanouškům
Další divadelní představení ve spolupráci se zahraničními hosty
Operní premiéra: Ariadna na Naxu
Tato báje se jako ,Ariadnina nit´ táhne jednoaktovou operou Richarda Strausse s prologem Ariadne auf Naxos. Německý hudební skladatel (1864-1949) éry novoromantismu je autorem mnoha děl, především symfonických a operních. Nejznámější a nejslavnější z jeho patnácti oper vznikly ze spolupráce s libretistou a básníkem Hugo von Hofmannsthalem; mezi ně patří i Ariadna na Naxu. Co říkají na tuto hudbu dirigenti ostravské inscenace?
Jan Šrubař: „Nejlepším argumentem je vlastní poslech Straussovy hudby. Přes nesporné novátorství v užití harmonické i melodické skladebné struktury dílo úzce navazuje na evropský romantismus. Například okouzlení valčíkem dokumentuje tento mistr instrumentace v Ariadně nesčíslněkrát.“
Oliver Dohnányi: „Richard Strauss je považován za skladatele oper ´těžších kalibrů´ – Ariadna na Naxu je však naprosto odlišná a patří do rodiny rozmarných komických oper typu Lazebníka sevillského či Figarovy svatby, které si určitě každý posluchač na první poslech oblíbí. Kromě nádherné melodiky a skvělé instrumentace k tomu přispívá také perfektní libreto, které umožňuje zpěvákům se kromě vynikajících pěveckých úkolů předvést i v hereckých kreacích...“
Do nového roku s hudbou
Noblesní společenskou událostí se stal tradiční novoroční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava, který 4. ledna zahájil primátor Petr Kajnar v Domě kultury města Ostravy. Mezi hosty přivítal mimo jiné také hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského.Pod taktovkou šéfdirigenta Theodora Kuchara předvedla filharmonie z díla L. van Beethovena předehru op. 43 Prométheus, Koncert pro klavír, housle a violoncello a orchestr C dur op. 56 a Symfonie č. 7 A dur op. 92 „Apotheosa tance“. Jako sólista vystoupil klavírista Martin Kasík, rodák z Frenštátu pod Radhoštěm, kterého doprovodili dva další sólisté, ostravští rodáci, houslista Pavel Doležal a violoncellista Jiří Hanousek.
„Doufám, že pro vás bude letošní rok alespoň tak příjemný jako tóny Beethovenovy hudby. Jsem rád, že žijeme ve městě, které je natolik bohaté, že může mít svou vlastní filharmonii,“ řekl primátor P. Kajnar. (av)
V Aréně začali rok zajímavou premiérou
Ostravská Komorní scéna Aréna připravila na sobotu 5. ledna premiéru hry George Taboriho Goldbergovské variace v režii uměleckého šéfa KSA Ivana Krejčího. Tabori své divadlo chápe jako terapii reflektující hrůzy Osvětimi a používá groteskní, často velmi černý humor a mrazivou ironii. V Goldbergovských variacích použil biblického kontextu pro sarkastický dialog mezi starozákonným Stvořitelem a svědky holocaustu. Hlavní postava režisér Mr. Jay (žvanil a mluvka Jan Fišar j. h.) inscenuje Písmo svaté a jeho věčný asistent Goldberg (René Šmotek) je tak přinucen v podtextu Slova božího znovu prožívat přetrpěné hrůzy. Noční můra se stále vrací, ale opakováním ztrácí na intenzitě, klidný spánek je však nadále pouze zbožným přáním.V dalších rolích můžeme vidět Danu Fialkovou, Terezu Dočkalovou, Alenu Sasínovou-Polarczyk, Josefa Kalužu, Michala Moučku a Marka Cisovského.
Ostravská činoherní divadla vypsala pro tuto sezónu společné předplatné s názvem ABeND . Ve středu 9. ledna v rámci tohoto předplatitelského cyklu měla Aréna na programu Čechova Racka (režie Ivan Krejčí). Toto představení, jedno z nejúspěšnějších minulé sezóny, předvede v posledním lednovém týdnu divákům ve Valašském Meziříčí. (rh)
Návštěvníci Ostravského muzea se mají stále
na co těšit
Na jaře tomu budou tři roky od doby, kdy bylo Ostravské muzeum na Masarykově náměstí znovuotevřeno po několikaleté náročné rekonstrukci. Historická budova, kdysi sídlo radnice, vyrostla do krásy a dnes patří k nejcennějším objektům města. Vysoko ceněna je i jeho náplň - stálé expozice i krátkodobé výstavy k nejrůznějším tématům. Rozsáhlé prostory přímo vybízejí, aby tu návštěvníci našli mnoho pozoruhodného z historie i současnosti Ostravy.
„Otevřeli jsme výstavu Fenomén Vítkovice. Často ani Ostravané netuší, co tento podnik obnáší, kolik pozoruhodných technik a technologií představoval i představuje. Je to podnik s velkou minulostí i perspektivou. Podívejte se jen na to, do kolika zemí Vítkovice exportovaly své výrobky, kolik obrovských konstrukcí – třeba lodí, mostů, televizních vysílačů apod. nese jejich značku. Navíc Vítkovice byly a i budou jedním z největších zaměstnavatelů. Máme k dispozici velké množství fotek, zajímavých modelů i dokumentace, které dohromady tvoří nevšední a naučnou výstavu,“ říká ředitelka muzea Jiřina Kábrtová.
V současnosti láká návštěvníky výstava „100 let Divadla Antonína Dvořáka“. Je o ni velký zájem, proto bude přeinstalována do nových prostor a prodloužena až do konce února 2008.
Od začátku února bude k vidění také nová výstava s názvem „Nejen chlebem…“ na téma pro většinu lidí nanejvýš přitažlivé – gastronomie. Ostravské muzeum udržuje čilé zahraniční kontakty s městy v rámci Visegrádské čtyřky – Trenčínem, Košicemi, Miskolcem a Sosnovcem. Společně pořádali už tři výstavy a konference, vyměňují si zkušenosti, náměty a řeší společné problémy, a tak vzniklo téma jídlo. Výstava nabídne poutavý pohled do tradičního kuchyňského prostředí, kde nebude chybět ani stará kredenc, kuchařské knihy ze všech čtyř států a samozřejmě originální tradiční recepty. Poláci představí starou, rozebíratelnou pec, Slováci kromě tématu jídlo i obří fujaru. Typické ostravské recepty budou z hornické kuchyně. Soutěživým jednotlivcům přinese muzeum lahůdku. Vystaví jednu starou, kdysi hojně používanou pomůcku, u které mohou návštěvníci tipovat, na co se používala. Na závěr prvního pololetí je pak připravena výstava ve spolupráci s rakouskými partnery a tématem bude tentokrát architektura.
Rekonstrukce muzejních objektů nabídla více prostoru pro tradiční stálé expozice. Postupně budou v průběhu roku 2008 otevírány jednotlivé části. Čelné místo bude zaujímat Historie Ostravy - od roku 1267, kdy se objevila první písemná zmínka o Ostravě, je historie města až do současnosti doslova nabitá událostmi a tradicemi s velkým historickým potenciálem. Určitě lákavá bude pro návštěvníky filmová procházka všemi 23 městskými obvody. Vždyť ani mnozí Ostravané nevědí, jaké zajímavosti je možno v obvodech vidět.
Připravovaná stálá expozice ve druhém patře bude patřit přírodě a krajině Ostravska. Zajímavou formou představí přírodní krásy Ostravska jak z pohledu živé (botanika, zoologie, entomologie), tak neživé přírody (geologie, paleontologie, mineralogie).
Salesiáni vzpomínají kardinála Trochtu
K ojedinělým patří výstava otevřená ve foyer Radnice města Ostravy 16. ledna. Společnost svatého Františka Saleského (Salesiáni Dona Bosca) připravila nevšední vzpomínkovou prezentaci Štěpána kardinála Trochty. Salesiáni provozují řadu vzdělávacích a výchovných středisek mládeže a pracují ve většině zemí světa. Projekt finančně podpořila Evropská unie z programu MLÁDEŽ.
Štěpán Trochta se narodil v roce 1905 a vyrostl ve Francově Lhotě na Valašsku. V roce 1923 odjel do Itálie, kde se připravovali budoucí čeští salesiáni. V roce 1927 se vrací do vlasti, kde rozvinul mohutnou propagační činnost. Zpět v Itálii se stal na turínské královské univerzitě doktorem teologie a byl vysvěcen na kněze. Po návratu byl poslán, aby řídil stavbu domu a kostela v Ostravě. Během druhé světové války už působil v Praze. Za heydrichiády byl zatčen. Přesto se z vězení vrátil a od roku 1947 byl jmenován sedmnáctým litoměřickým biskupem. V roce 1951 byl internován ze své rezidence a k složení slibu věrnosti socialistické republice násilně donucen. Za to jej režim „ocenil“ 25 lety vězení až do roku 1960.
Změny v oblasti dávek sociální péče a pomoci v hmotné nouzi podle nového zákona
Změnou, kterou zřejmě pocítí největší počet občanů, je v tomto směru bezesporu zrušení příspěvku na zvýšené náklady spojené s používáním zvláštní pomůcky. Od 1. ledna dochází ke zrušení příspěvku bez náhrady. Občanům, kterým byl příspěvek přiznán a vyplácen, bude odebrán. Poslední výplata příspěvku se uskutečnila v prosinci 2007.
Další změny se týkají některých dávek pomoci v hmotné nouzi – příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení. První změna vede ke zpřísnění podmínek pro osoby, které pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi, jsou dlouhodobě nezaměstnané a jejich aktivita k získání příjmu vlastní prací je nízká nebo žádná. U takových osob, které nepracují po dobu 12 měsíců a déle (s určitými zákonnými výjimkami), dojde ke snížení dávek pomoci v hmotné nouzi, neboť se bude vycházet pouze z částky existenčního minima (2 020 Kč) bez možnosti jakéhokoliv navýšení. Tato změna se však v praxi poprvé projeví teprve po uplynutí oněch 12 měsíců, tedy nejdříve v lednu 2009.
Jiná zásadní změna může zasáhnout osamělé rodiče, kteří společně užívají byt se svými rodiči. Od ledna 2008 budou pro účely příspěvku na živobytí posuzováni všichni společně, a to i v případě, že jsou tito rodiče starobními důchodci. Při dostatečném příjmu rodičů osamělé matky či otce může dojít ke snížení či odejmutí příspěvku na živobytí.
Konkrétní změny v oblasti příspěvku na péči
- Pozastavení výplaty příspěvku na péči (dále PnP)
Příspěvek na péči se nevyplácí, pokud oprávněná osoba (ta, které náleží PnP) bude po celý kalendářní měsíc:- v ústavní péči zdravotnického zařízení, např. nemocnice, protialkoholní či protidrogové léčebně, léčebně dlouhodobě nemocných, v rehabilitačním ústavu nebo lázeňské léčebně, (s výjimkou zařízení, v němž jsou poskytovány sociální služby),
- ve školském zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy, s výjimkou dětského domova,
- ve výkonu vazby nebo trestu odnětí svobody.
- Výplata PnP se obnoví od prvního dne kalendářního měsíce, ve kterém některý z výše uvedených pobytů netrval celý kalendářní měsíc.
- Povinnost příjemce příspěvku (oprávněné osoby) ohlásit do 8 dnů poskytovatele pomoci (osobu nebo zařízení, které se o příjemce příspěvku stará) na formuláři „Oznámení o poskytovateli pomoci“ včetně souhlasu s poskytováním péče od pečující osoby nebo poskytovatele sociální služby.
Mezi povinnosti příjemce příspěvku na péči patří nahlášení osoby poskytující pomoc na předepsaném tiskopise do 8 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o PnP a současně musí doložit písemný souhlas fyzické nebo právnické osoby poskytující pomoc. - Povinnosti se ukládají rovněž osobě blízké nebo jiné fyzické osobě, která poskytuje pomoc, stejně tak i zařízení sociálních služeb ohlásit písemně do 8 dnů ode dne, kdy nastala skutečnost:
- přijetí oprávněné osoby do ústavní péče zdravotnického zařízení, např. nemocnice, protialkoholní či protidrogové léčebny, léčebny dlouhodobě nemocných, rehabilitačního ústavu nebo lázeňské léčebny (s výjimkou zařízení, v němž jsou poskytovány sociální služby),
- do školského zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy, s výjimkou dětského domova,
- vzetí do vazby,
- nástup trestu odnětí svobody.
- Rozšíření okruhu osob, na něž přechází nárok na nevyplacené částky příspěvku na péči do úmrtí oprávněné osoby, o tyto osoby:
- partner (dle zákona 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů),
- osoby blízké, které sice v době smrti nežily s příjemcem dávky v domácnosti, ale poskytovaly oprávněné osobě pomoc.
- Osoba (obvykle jeden z rodičů), která pečuje o dítě, které trpí závažnými metabolickými poruchami, jako např. fenylketonurie, celiakie či diabetes, pokud je posouzeno v I. stupni (lehká závislost), může o toto dítě pečovat až do 10 let věku. Stát bude za tuto osobu hradit zdravotní pojištění a doba péče je považována za náhradní dobu pro účely důchodového pojištění.
- Kontrola využívání příspěvku na péči. Příjemce příspěvku musí příspěvek využívat pouze na zajištění potřebné pomoci a to od poskytovatelů sociálních služeb nebo od osob blízkých či jiných. Pokud tuto povinnost řádně neplní, výplata příspěvku po předchozím písemném upozornění může být zastavena nebo může být příspěvek odejmut.
Osudové osmičky v dějinách města Ostravy
»Archiv města Ostravy
Letopočty končící číslem 8 – 1848, 1918, 1938, 1948, 1968 – většinou v nás evokují připomínky podstatných dějinných zvratů. Co vše se však může skrývat za takto končícími letopočty v souvislosti s dějinami našeho města? Na to se pokusíme odpovědět v tomto lednovém příspěvku. Protože však rok 2008 je velkou příležitostí k připomenutí 90. výročí vzniku samostatného československého státu, rozhodli jsme na stránkách dalších vydání našeho měsíčníku zmapovat pro vás čtenáře nejen samotný 28. říjen 1918, ale i zachytit zevrubněji dějinné události, které říjnu 1918 předcházely, a přiblížit život ve městě v průběhu válečného konfliktu, který je v historii označován jako první světová válka.
V úvodu jen stručně v časové posloupnosti připomínáme nejen „velké“ ale i „menší“ časové mezníky v životě města z pohledu politického, správního i hospodářského.
1288
1408
1438
1828
1848
1908
1918
1938
1948
1968
Holanďany Ostrava zajímá
Ostrava opět nabídla největší lákadla a zajímavosti města, ať už v podobě unikátního průmyslového dědictví či další turistické cíle jako Slezskoostravský hrad, Miniuni, zoo, četná muzea, galerie a další. Informovala také o připravovaných významných sportovních a kulturních akcích, např. konání Davisova poháru, festivalu Janáčkův Máj, tradičním festivalu Colours of Ostrava či nejkvalitnějším lehkoatletickém mítinku v České republice Zlatá tretra – Super Grand Prix. O zajímavý zážitek se postaralo vystoupení tanečních skupin i Černé divadlo Wow. Na osmi plazmových obrazovkách shlédli diváci propagační filmy jednotlivých českých vystavovatelů, Ostrava byla zastoupena svým desetiminutovým filmem.
Turistický region Severní Moravy a Slezska s metropolí Ostravou je pro holandskou klientelu atraktivní pro svou vzdálenost a také existenci dvou rozmanitých a malebných pohoří, láká rovněž ideální výchozí pozice do Polska a Slovenské republiky. Dalším důvodem k návštěvě našeho kraje je i letošní chystané otevření nové letecké linky mezi Ostravou a hlavním městem Nizozemí Amsterdamem. (av)
Byli jsme na Regiontouru
Svou nabídku v rámci tohoto prostoru představil společně s městem i Ostravský informační servis, s. r. o. Pro návštěvníky expozice byly připraveny ochutnávky piva Ostravar či lázeňských oplatků a likéru z Klimkovic, atmosféru zpříjemnilo i vystoupení folklorního souboru Heleny Salichové.
Zástupci města se tu setkali se zahraničními touroperátory, novináři a dalšími odborníky z oblasti cestovního ruchu v rámci dvoudenního odborného workshopu Meeting Point, který se uskutečnil letos ji pošesté. (ho)
Jaké je poslání zoologických zahrad?
Vyslechli si příspěvky zástupců ministerstva, krajského úřadu, České inspekce životního prostředí, Zoo Praha, Záchranné stanice v Bartošovicích a dalších institucí. Provozování zoologických zahrad přispívá mimo jiné k zachování biologické rozmanitosti, rozšiřuje vzdělávání a osvětluje problematiku ochrany životního prostředí.
Útulek v Ostravě-Třebovicích nabízí do dobrých rukou
1. Fanouš – devítiletý pes, plemene hladkosrstý jezevčík, rezavé barvy. Byl přivezen do ostravského útulku z Havířova, kde byl předán nálezcem. Je to pohodový, klidný pejsek, moc teskní po svém pánovi. Bude z něj ideální společník pro starší hodné lidi.
2. Míša – pět let starý pes, kříženec střední velikosti. Bílé barvy s rezavými znaky.V útulku je od konce října loňského roku. Byl odchycen spolu s dalšími psy v Ostravě-Bartovicích. Míša je bezproblémový a kamarádský pes. Hodí se spíše na zahradu, ne k malým dětem.
3. Lady – devítiletá fenka menší velikosti, černé barvy. Do útulku se dostala spolu s Míšou z Bartovic. Ladynka je milá a nekonfliktní psí dáma. Hodí se do bytu nebo na zahradu, k rodině s většími dětmi nebo ke starším lidem. Nevadí jí ani přítomnost druhého psa.
4. Oliver – je rok starý pes, kříženec větší velikosti, černé barvy. Byl uvázán i s očkovacím průkazem u ordinace veteriny v Ostravě-Porubě v listopadu 2007. Oliver je veselý a kamarádský pes, vhodný na zahradu k domu. Pokud bude mít dostatek pohybu, může žít i v bytě. Dobře mu bude u mladých aktivních lidí.
Bazaly budou zase bezpečné
Nešťastné události, které provázely prosincový ligový zápas mezi ostravským Baníkem a Spartou Praha, kdy na Bazalech řádili chuligáni, přiměly nejvýznamnější fotbalový subjekt města, aby zvýšil bezpečnostní opatření na svém stadionu.
„Utvořili jsme pracovní skupinu, která dostala název Za bezpečnější Bazaly. Jejím cílem je, aby ve spolupráci s městem, policií a pořadatelskou službou zabránila možnému opakování podobných incidentů na našem stadionu. Stále se snažíme přilákat do ochozů celé rodiny a věřím, že nová opatření povedou k tomu, že se na Bazalech už nikdo nebude bát,“ uvedl předseda představenstva FC Baník Jakub Kahoun.
V lednu prezentoval klub svá zamýšlená opatření radě města Ostravy, zástupcům Policie České republiky, městské policie a představitelům Českomoravského fotbalového svazu. Na setkání u kulatého stolu byl i primátor města Petr Kajnar.
Do začátku jarní části nejvyšší soutěže Baník přislíbil provést zásadní opatření. „Bude zesílen plot a lépe zabezpečena brána u sektoru L3. Do této části stadionu tak už nebudeme prodávat vstupenky, čímž sice klesne celková kapacita Bazalů, ale my tak docílíme vzniku druhé nárazníkové zóny před sektorem vlajkonošů hostů. Ty budou od domácích fanoušků dělit dva prázdné sektory, navíc je zpřístupníme únikovým východem, který by v případě potřeby mohli využít hasiči, zdravotníci anebo policisté,“ uvedl provozní manažer FC Baník Ostrava Petr Konderla s tím, že dvě nárazníkové zóny v hledišti nemá žádný jiný klub v lize. (ib)
Ostravská laťka v hale ČAS
O bytech v Porubě se teprve rozhodne
V minulém vydání našich novin jsme psali o možnosti a projektu nového bytového komplexu a dalších objektech služeb, které by mohly vzniknout na prostranství za porubským Kauflandem. „Větrník“, jak je projekt neoficiálně nazýván, vzbuzuje však značné protesty části obyvatel.
Za přípravný a zakládající výbor občanského sdružení „Stop mrakodrapům“ se nám ozval pan Jiří Vonšík a paní Eva Poštová, zastupitelé MOb Svinov. Sdružení protestuje proti této možné výstavbě. „Jsme přesvědčeni, že mezi stávající dvacetimetrové vysoké domy je naprosto nevhodné umístit dům o výšce 60 m, a to navíc s odstupem od panelových domů na Rošického ulici 30 metrů! I když se jedná o území, které je svým charakterem i územním plánem určeno k městské zástavbě, jsme jednoznačně přesvědčeni, že stávající hustota obytných domů i občanské vybavenosti je již na takové úrovni, že každé její necitlivé zvýšení bude přinášet komplikace a zhoršování podmínek života stávajícím obyvatelům mikroregionu Jižní Svahy,“ citujeme z dopisu. Členové sdružení ve své petici považují lokalitu za dostatečně vytíženou a domáhají se stanoviska porubských a svinovských radních, které by vyjádřilo, jak to s dotčenou lokalitou bude.
Pozvánka
Koordinační centrum organizací seniorů a zdravotně postižených zve na
SETKÁNÍ SENIORŮ A ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝCH S PRIMÁTOREM MĚSTA OSTRAVY PETREM KAJNAREM
na téma Jak se žije seniorům v Ostravě v roce 2008.
Výzva
Statutární město Ostrava
vyzývá zřizovatele škol, ředitele, pedagogické kolektivy, rady škol a školské rady k podání návrhů na udělení ocenění pedagogů mateřských škol, základních a základních uměleckých škol zřizovaných městskými obvody a soukromých i církevních mateřských a základních škol na území města Ostravy k podání návrhů na ocenění pedagogů u příležitosti Dne učitelů v roce 2008.
Ocenění budou předána na slavnostním setkání
ke Dni učitelů, které se uskuteční v březnu 2008.
STATUTÁRNÍ MĚSTO OSTRAVA
vyhlašuje 14. ročník soutěže
„Dům roku 2007“
e-mail: kmojzisek@ostrava.cz, tel.: 599 442 482.