Historické kalendárium

pro týden od 2. prosince do 8. prosince

2. prosinec 1902

Toho dne přednášel slavný cestovatel a fotograf Enrique Stanko Vráz (1860-1932) ve velkém sále Národního domu v Moravské Ostravě (dnes budova divadla Jiřího Myrona). Jeho přednáška o krásách a tajemstvích čínského Pekingu se setkala s bouřlivým ohlasem ostravského obecenstva a komentoval ji i dobový tisk. Autor novinového článku v Opavském Týdenníku však neopomněl poukázat na chatrný zdravotní stav S. Vráze „…doprovází svou přednášku   p o k a š l á v á n í m. Útrapy cest zaryly snad své spáry do jeho zdraví. Kéž by to nebyla pravda!“ Patrně se jednalo pouze o momentální zdravotní indispozici cestovatele, neboť se dožil 72 let, zemřel až roku 1932, tedy třicet let po přednášce v našem městě.

6. – 8. prosinec 1931

V tomto časovém rozmezí se konala v Moravské Ostravě radiovýstava. Pořadatelé akce slibovali bohatou výstavu amatérských i továrních strojů, novinky z oboru radiotechniky, krátkovlnné vysílací a přijímací stanice. Program, který byl vysílán rozhlasem, obsahoval mj. pěvecký koncert a reportáž z výstaviště. Na Ostravsku mělo radioamatérství mnoho příznivců. Krátkovlnní amatéři byli v předstihu tiskem žádáni, aby ve výstavních dnech ladili své přijímače na vlnu 42.6 m a snažili se zachytit výstavní vysílání. Pořadatelé žádali o zaslání relace o příjmu Emilu Zavadilovi (1907-1986) ze Slezské Ostravy, který byl nadšeným radioamatérem, povoláním technický úředník a stál u založení odbočky ČAV (Českomoravští amatéři vysílači) v Moravské Ostravě.

8. prosinec 1999

 V Košicích na Slovensku zemřela akademická malířka a grafička Herta Ondrušová-Viktorinová, oceňovaná autorka fasádních i interiérových mozaikových děl. Výtvarnice se narodila 19. 10. 1912 v Moravské Ostravě do rodiny přednosty dopravního úřadu závodní dráhy ve Vítkovicích. Výtvarný talent Herta zdědila po prapradědečkovi z matčiny strany Wilhelmu Hornovi, který byl malířem a průkopníkem fotografování. Studovala v Brně, ve Vratislavi a v Praze, vystavovala doma i v zahraničí, roku 1947 absolvovala studijní cestu po Rakousku. Jejím druhým manželem byl košický rodák Karel Ondruš, který se svou ženou při mozaikové tvorbě spolupracoval. Vytvořená díla zdobí slovenská města Košice, Poprad aj., Hertě Ondrušové-Viktorinové se i mimo umělecké kruhy přezdívá Mozaiková lady.

Foto1: Další ostravský radioamatér. Antonín Macháň se svou vysílačkou, 1939

Foto2: Keramická mozaika „Sporivosť“ ve vestibulu Slovenské státní spořitelny v Košicích v ulici Štúrova, 1979

 

Zpracoval: Archiv města Ostravy