Bezpečnější Ostrava
Bezpečnější Ostrava je dlouhodobě cílem celého spektra ve městě realizovaných aktivit a opatření, zajišťovaných gesčními složkami integrovaného záchranného systému v úzké součinnosti s městem. V uplynulém roce 2024 byly na území města řešeny i mimořádné události v podobě povodní, které Ostravu na podzim zasáhly.
Z tiskové konference k hodnocení bezpečnostní situace v Ostravě. Foto: Jiří Zerzoň
Realizována však byla také řada bezpečnostních opatření, souvisejících s např. Mistrovstvím světa IIHF v ledním hokeji a dalšími významnými kulturními, společenskými i sportovními akcemi. Kompetentní složky integrovaného záchranného systému zajišťovaly rozsáhlou škálu rozličných služeb, počínaje zajištěním veřejného pořádku, konče požární ochranou a zásahy zdravotnické záchranné služby.
„Neustálé zlepšování bezpečnosti města je naším dlouhodobým cílem. Systematická podpora města různých oblastí záchranného systému nese své ovoce nejen při zvládání živelních pohrom, havárií či epidemií. Loňské povodně byly mimořádnou zátěžovou situací, v níž příslušné složky integrovaného záchranného systému prokázaly vysokou profesionalitu při zásazích, kdy byl ohrožen život a zdraví lidí i jejich majetek. Znovu využiji i této příležitosti, abych všem zasahujícím za jejich nasazení opětovně poděkoval. Mé poděkování však náleží též všem, kteří se každodenně podílejí na realizaci obvyklých činností integrovaného záchranného systému a pomáhají zajistit město bezpečnější,“ konstatuje Jan Dohnal, primátor města.
V uplynulém roce musely jednotky požární ochrany vyjet na území statutárního města Ostravy k 9 971 událostem, z nichž 2 830 bylo neemergentního charakteru, tedy k činnostem, které nejsou v přímé souvislosti s bezprostředním ohrožením života, zdraví či vznikem materiálních škod. Hasiči i loni nejčastěji neakutně otevírali uzavřené prostory, převážně vchodové dveře bytů, a likvidovali bodavý hmyz. K neemergentním událostem se dále řadily některé činnosti související s čištěním komunikací, protlačováním zanesených kanalizací a další neakutní formy technických pomocí, včetně asistencí u sportovních a kulturních akcí. U 7 141 mimořádných událostí emergentního charakteru se na tomto počtu z takřka 70 % podílely technické pomoci (loni 3 281, předloni 3 208). V roce 2024 počty technických pomocí ovlivnily zejména povodně, kdy jen v této souvislosti hasiči řešili 1 170 takovýchto událostí a také dvě červnové větrné smrště.
Posádky ZZS MSK v Ostravě zasahovaly během roku 2024 celkem u 37 786 pacientů. Těm je v krajském městě na pěti výjezdových stanovištích k dispozici devět zdravotnických týmů a tři lékařské. Sanitní vozidlo vyjíždělo v rámci Ostravy průměrně každých dvanáct minut. Převážnou většinu zásahů tvoří náhle vzniklá nebo prudce zhoršená somatická onemocnění. Pacientů v této kategorii ošetřili záchranáři na území Ostravy téměř 26 tisíc. Vyjíždět bylo nutno k 7 607 úrazům, z nichž bylo přes dvě desítky smrtelných. Více, než šest set osob bylo ošetřeno při dopravních nehodách. S psychickými obtížemi a psychiatrickými stavy bylo ošetřeno 2273 pacientů. Resuscitovat bylo nutno 245 lidí, u kterých došlo k selhání krevního oběhu. Ve čtyřiceti procentech z nich se záchranářům podařilo činnost srdce obnovit.
Městská policie Ostrava evidovala v roce 2024 celkem 65 006 událostí, což při meziročním srovnání s rokem 2023 znamenalo nárůst o takřka 2 000 událostí (v roce 2023 celkový počet evidovaných událostí 63 110). V rámci městského kamerového monitorovacího systému je instalováno 990 kamer, díky kterým bylo vloni zjištěno 4 643 událostí (při tom bylo zadrženo 32 osob podezřelých z trestního jednání a 45 osob, hledaných policií). Také strážníci intenzivně řešili povodně ve městě, jen v týdnu od 13. září do 22. září přijali na povodňové regionální lince 1 146 hovorů. Významná pozornost je však věnována také preventivním a informačním aktivitám, strážníci vloni realizovali 1 395 akcí, nejčastěji se jednalo o osvětu v základních školách. Přednášky a besedy byly směřovány také ke studentům škol středních a preventisté nezapomněli ani na nejmenší, v mateřských školách ve městě. Bezpečnostních rad a doporučení se dočkali také senioři při různých preventivních projektech, stejně tak Městská policie Ostrava vzdělávala žáky třetích a čtvrtých tříd v oblasti dopravní bezpečnosti. „V roce 2024 jsme se zaměřili zejména na prevenci, a to ať již v podobě realizace řady preventivních projektů a akcí, tak i ve formě preventivního výkonu služby v ulicích města. Rok 2024 byl pro nás také specifický tím, že jsme zajišťovali řadu velkých kulturních a sportovních akcí a rovněž jsme čelili mimořádným výzvám spojenými s povodněmi na území města. Rostoucí počet událostí a dosažené výsledky v loňském roce potvrzují nezastupitelnou roli Městské policie Ostrava v rámci zajištění bezpečnosti občanů města,“ uvádí Miroslav Plaček, ředitel Městské policie Ostrava.
A bezpečnost je klíčové téma také pro Dopravní podnik Ostrava. V dubnu roku 2024 doplnil Dopravní podnik Ostrava více než tisíc kamer do zbývajících 142 vozidel MHD. Docílil tak celkového pokrytí vozidel kamerami s výjimkou vozů s plánovaným vyřazením. V rámci poslední soutěžené zakázky bylo nainstalováno do každého vozidla pět až deset kamer (podle typu vozu) tak, aby byl pokryt celý vnitřní prostor. Navíc má každé vozidlo dvě kamery monitorující prostor před a za vozidlem. Dopravní podnik Ostrava se tak stal lídrem mezi velkými provozovateli MHD v zemi s takto četným pokrytím svých vozů kamerami se záznamem. Strategii instalované kamery v každém voze vítá 97,9 procent cestujících. „Nejnověji nainstalované kamery v rámci zakázky za více než 22 milionů korun mají ještě kvalitnější obraz a věříme, že urychlí a zjednoduší práci pracovníků všech složek IZS. V roce 2024 bylo z vozidel MHD staženo 1118 záznamů, tj. o cca více než 70 oproti roku 2023. Do předloňského roku jsme v této oblasti zaznamenávali výrazně rostoucí trend, za kterým stálo zejména postupné rozšiřování bezpečnostních kamer do dalších vozidel. Nyní, po dosažení milníku v podobě téměř 100% pokrytí vozidel kamerami, se počet žádostí poprvé od roku 2017, od kterého tento údaj sledujeme, ustálil,“ dodává Jan Dohnal, primátor města.
Dopravní podnik bude pokračovat také v nočních bezpečnostních akcích, první již ostatně proběhly i letos. Ve všech tramvajích Stadler je v současnosti antikolizní systém, výrazně zvyšující bezpečnost provozu. Systém pomocí kamery a radaru detekuje překážky v jízdní dráze tramvaje a včas upozorňuje řidiče. Pokud řidič nereaguje, systém automaticky spustí brzdění. Systém funguje ve třech krocích – zabliká, zapípá, tramvaj zabrzdí. Přestože jde o asistenční technologii, jeho přínos pro řidiče je značný, a to i v náročných situacích, které vyžadují rychlou reakci. Aktuálně Dopravní podnik Ostrava připravuje instalaci modernějšího antikolizního systému i do tramvají Škoda 39T. Nový systém využívá pokročilejší technologii lidar, která skenuje okolí v 3D obraze a nabízí přesnější detekci překážek. Investice se odvíjí od výsledku výběrového řízení.
Již od roku 2007 informuje obyvatele o zásadách bezpečného chování městský projekt Bezpečnější Ostrava. Vloni tak projekt nabídl možnost smysluplného volnočasového využití celkem 50 hřišť otevřených veřejnosti (nejvíce, 20 v městském obvodu Ostrava-Jih, přičemž dvě z nich díky aktivitě obvodu zůstala v provozu i přes zimu. Na druhé pomyslné příčce četnosti je pak 10 hřišť v Porubě). Pod hlavičkou projektu Bezpečnější Ostrava se v roce 2024 uskutečnilo 33 informačně-preventivních aktivit, které oslovily tisíce lidí. Namátkou možno připomenout akce v rámci Bezpečnějšího nakupování, parkování a cestování v období Vánoc či Velikonoc. V létě se pak uskutečnila akce s názvem Deka není trezor, cílená k návštěvníkům koupališť. Další informace lze nalézt na webu https://bezpecnejsi.ostrava.cz/ Od roku 2002 pak město podporuje ze svého rozpočtu aktivity v oblasti prevence kriminality. Oproti loňskému roku město letos také navýšilo finanční částku na podporu projektů prevence kriminality, a to o čtyři miliony korun. Celková podpora na rok 2025 se tak blíží deseti milionům. Prioritní je například prevence rizikového chování u dětí a mládeže (šikany, požívání návykových látek, sebepoškozování, poruchy příjmu potravy). Město podporuje školní metodiky prevence, kteří absolvují výcvik v minimalizaci šikany a práce s agresivním chování.
V rámci strategie prevence kriminality však město podporuje také aktivity, zaměřené na práci s pachateli trestné činnosti a prevenci recidivy k upevnění nekriminálního vzorce chování. Uvedené programy cílící na zvýšení zaměstnatelnosti a zaměstnanosti pachatelů, realizují například ve Vazební věznici Ostrava. Zmíněné rekvalifikační kurzy připraví odsouzené po propuštění na lepší uplatnění na trhu práce. Ostrava podporuje programy od roku 2022, věznice díky financím města pořídila šicí stroje a uskutečnily se i kurzy „šička interiérového vybavení.“ Pořízené šicí stroje jsou využívány v průběhu roku v rámci speciálně výchovných aktivit odsouzených, výrobky pak putují k dětským pacientům nemocnic či zařízením Charity Ostrava (domovy pro matky s dětmi, seniory aj.). Detailněji na webu https://1url.cz/U19Ex.
„Evidovaný počet trestných činů klesl v území za uplynulé desetiletí na polovinu. Zatímco v roce 2014 registrovalo Městské ředitelství policie Ostrava 15 132 těchto skutků, v roce 2024 policisté zaevidovali 7 949 trestných činů. Výrazný pokles trestního jednání je pro město dobrá zpráva,“ uzavírá Jan Dohnal, primátor města.
Tiskovou zprávu Krajského ředitelství Policie České republiky Moravskoslezského kraje najdete ZDE.
Tiskovou zprávu Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje najdete ZDE.
Tiskovou zprávu Zdravotnické záchranné služby najdete ZDE