Staré ekologické zátěže

Jako typické staré ekologické zátěže lze charakterizovat lokality, ve kterých přetrvává znečištění horninového prostředí – zemin a podzemních vod – způsobené v minulosti úniky škodlivin z primárních zdrojů při výrobě, skladování a dalších manipulacích. Toto znečištění může ohrožovat životní prostředí, ekosystémy a zdraví obyvatel ještě dlouho poté, co byly zdroje odstraněny, a může znamenat omezení způsobů možného využívání lokality.
Bližší informace o kontaminovaných územích v katastru města Ostravy lze najít v databázi SEKM (systém evidence kontaminovaných míst) dostupné na www.sekm.cz.

1. Vybrané areály a lokality na území Ostravy, na kterých vázne stará ekologická zátěž

  • Provozované průmyslové areály
  • Průmyslové areály s ukončeným provozem
  • Odvaly důlních hlušin
  • Odvaly a skládky velkoobjemových odpadů z hutní výroby
  • Jiné skládky průmyslových odpadů
  • Odkaliště

2. Laguny Ostramo

Jednou z velkých starých ekologických zátěží v Ostravě jsou laguny po bývalém státním podniku Ostramo. Jedná se zároveň o jednu z největších ekologických zátěží na území České republiky. Laguny vznikly ukládáním odpadů z rafinérské výroby zahájené už na konci 19. století. Od roku 1965 zde byly ukládány také odpady z regenerace upotřebených ropných olejů.

Laguny Ostramo (Foto: Geosan Group, a. s.)
Laguny Ostramo (Foto: Geosan Group, a. s.)

Historie lagun

Laguny po bývalé chemičce Ostramo představují jednu z největších ekologických zátěží na území České republiky. Podle dosavadních údajů v nich bylo uloženo na 200 tisíc tun ropných kalů. Skládka vznikla ukládáním odpadu z rafinérské výroby zahájené zde na konci 19. století. Od roku 1965 zde byl odkládán také odpad z regenerace upotřebených mazacích olejů státního podniku OSTRAMO Ostrava. V roce 1992 se společnost se změnou majitele transformovala na  OSTRAMO-Vlček a spol., s.r.o. Provoz byl zastaven v roce 1996, ve stejném roce bylo rozhodnuto Vládou ČR o převzetí ekologické zátěže. Správou, přípravou a zajištěním odstranění byl pověřen státní podnik DIAMO. Skládku tvoří komplex tří lagun (R1, R2, R3) oddělených hrázemi se zemními valy a jedna laguna (R0) umístěna v zemníku bývalé cihelny.

K lagunám patří také skoro osmnáctihektarový průmyslový areál, který je ve vlastnictví soukromé společnosti Ostravská logistická centrála a.s. - statutární zástupce: JASON FITZGERALD.

Aktuální stav sanačních prací

Aktuální stav dané akce je popsán v dokumentu na uvedeném odkaze:

http://www.ostrava.cz/cs/o-meste/zivotni-prostredi/brownfields/dokumenty-a-materialy-tykajici-se-starych-ekologickych-zatezi-a-brownfields/aktualni-stav-sanacnich-praci-laguny-ostramo

Vedení města Ostravy průběžně žádá Vládu České republiky, Ministerstvo životního prostředí a premiéra o dodržení termínů likvidace ropných lagun a zajištění takového průběhu likvidace, který by snížil negativní dopady na zdraví a život obyvatel Ostravy.