Ostrava nechá zpracovávat bioodpad ze školních kuchyní a stravoven
„Vloni společnost OZO Ostrava realizovala pilotní projekt svozu gastroodpadu z kuchyní 22 školských zařízení v Porubě. Zjistila, že by na skládce skončilo zhruba 185 tun zbytků. Vzhledem k tomu, že pro následující období se bude jednat o 55 jídelen, jejich množství by se mohlo vyšplhat až k 650 tunám odpadu, který neskončí na skládkách, ale bude využit ekologicky,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.
Jedná se o poměrně významné množství biologicky rozložitelného odpadu, který bude zpracován ve fermentačním zařízení nebo bioplynových stanicích. Gastroodpad, který je ukládán v kuchyních a stravovnách do samostatných speciálních nádob, bude odvážen přímo k dalšímu zpracování. Poslouží buď k výrobě hnojiva, nebo bioplynu.
V minulosti si svoz gastroodpadu zajišťovala jednotlivá školská zařízení samostatně různými způsoby. Některá měla svoz objednán u společnosti OZO Ostrava, další využívala služeb místních zemědělců, případně odkládala gastroodpad do nádob na směsný komunální odpad, tedy ne vždy v souladu s platnou legislativou.
Platná právní úprava odpadového hospodářství ČR a na ni navazující dokumenty kraje v jeho závazné části a Plánu odpadového hospodářství statutárního města Ostravy, schváleného usnesením ZM č. 1984/ZM1418/30 ze dne 15. 11. 2017, obsahují opatření k omezení množství biologicky rozložitelných odpadů ukládaných na městskou skládku, včetně odpadů vznikajících z přípravy jídel z kuchyní a stravoven školských zařízení zřízených jednotlivými městskými obvody (tzv. gastroodpad).