Zastupitelstvo města vydalo novelizaci obecně závazné vyhlášky o nočním klidu
Zákon stanovuje dobu tzv. nočního klidu mezi 22. hodinou večerní a 6. hodinou ranní. Umožňuje ovšem také obcím, aby vydáním obecně závazných vyhlášek tuto dobu nočního klidu ve výjimečných případech zkrátily.
Ilustrační foto. Nová radnice. Autor: Jiří Zerzoň
Ostrava tyto výjimky uděluje výhradně kulturním, sportovním a společenským akcím, které významně přispívají nejen lokálnímu, ale mnohdy i nadregionálnímu kulturnímu vyžití, a výrazně tak napomáhají atraktivitě města jak pro jeho obyvatele, tak i pro návštěvníky. Posilování turistického potenciálu se řadí mezi klíčové strategické cíle města, a právě velké hudební festivaly se v průběhu let staly magnetem, který do Ostravy každoročně přiláká desetitisíce turistů, což má podstatné pozitivní dopady zejména na místní podnikatele.
Zastupitelé na svém lednovém zasedání schválili novelizaci obecně závazné vyhlášky o nočním klidu, a to ve formě aktualizace přílohy obsahující výčet výjimečných společenských, kulturních a sportovních akcí pořádaných v roce 2025, u nichž je doba nočního klidu vymezena dobou kratší. Aktualizovaná příloha definuje 44 společenských, kulturních a sportovních akcí, při jejichž konání se zkracuje doba nočního klidu oproti zákonnému rozmezí. Vybrané události se uskuteční napříč 19 městskými obvody a jejich počet je srovnatelný s počty akcí se zkrácenou dobou nočního klidu v předešlých letech.
„Přestože podpora kulturního vyžití je jednou z dlouhodobých priorit města, při výběru akcí, u nichž zastupitelstvo schvaluje zkrácení doby nočního klidu, je důsledně dbáno na to, aby nedocházelo k nadměrnému zatěžování obyvatel. Seznam kulturních, sportovních a společenských akcí se zkrácenou dobou nočního klidu doporučuje ke schválení specializovaná pracovní skupina, která při posuzování zohledňuje řadu kritérií, jako např. posilování dobrého jména Ostravy jakožto turistické destinace, nebo významný přínos pro lokální ekonomiku, zejména v oblastech ubytovacích služeb, restauračních zařízení, dopravy ad.,“ upřesňuje náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová.
Mezi další hodnotící kritéria se řadí také tradice pořádání dané události nebo finanční podpora ze strany města či městského obvodu. Zásadním faktorem je samozřejmě termín konání a lokalita akce, aby případné hlukové zatížení s těmito akcemi související bylo rozprostřeno nejen během roku, ale také napříč jednotlivými obvody.
Navržený seznam akcí byl projednán a schválen radou města a následně také zastupitelstvem.
Důraz ze strany města na tuto problematiku nese své ovoce. Někteří pořadatelé zmíněných akcí realizovali spoustu technických úprav, což přispělo ke zlepšení výsledku. Meziročně město zaznamenalo mnohem méně stížností, zejména na velké festivaly a obdrželo také pochvalu za zlepšení situace.