Začala stavba Parku nad rybníkem, v Bělském lese naváže na oblíbenou Cestu vody

2/8 2024

Pomyslnou vstupní bránou do údolí Výškovického potoka z přilehlého sídliště se stane projekt Park nad rybníkem. Ten prostorově i funkčně navazuje na dokončený a mezi návštěvníky Bělského lesa oblíbený projekt „Cesta vody“. Napojení bude v místě dřevěného pochozího plata u mokřadu se sedícím obrem.

Začala stavba Parku nad rybníkem, v Bělském lese naváže na oblíbenou Cestu vody

Park po svém dokončení naváže na stávající Cestu vody. Foto: Lukáš Kaboň

Aktuálně bylo předáno staveniště k zahájení prací, a to pro přípravu území – tedy zařízení staveniště, kácení dřevin a přístup na staveniště.

Do areálu Bělského lesa bude po dokončení možno vstoupit ze čtyř hlavních stran. Hlavní a nejčastěji používaný vstup z ul. Svornosti u konečné tramvaje se nachází u okraje obytné zástavby. V této části je restaurace Koliba s FIT dráhou a prameništěm pitné vody. Druhý hlavní vstup je situován ze strany obce Stará Bělá (ulice Chrobákova), kde se nedaleko nachází kaplička Panny Marie Lurdské s pramenem pitné vody. Další vstupy do areálu Bělského lesa jsou situovány z ulic Staňkova, Srbská a Jičínská. Tyto ulice spojuje nová cyklostezka směřující na Starou Bělou.

Naším cílem revitalizace této části Bělského lesa v Ostravě s cílem zlepšit rekreačně – relaxační funkce tohoto území a podpořit jeho biodiverzitu. Dojde také ke zlepšení komunikační vazby mezi zastavěnou částí a přírodním rámcem okolí. Těší mě, že jedním z cílů projektu je i doplnění lokality o plochy volnočasových aktivit pro děti a dospívající mládež,“ řekl náměstek primátora Aleš Boháč.

Projekt předpokládá vytvoření volnočasových areálů, jako jsou dětské hřiště s vodními a klasickými hracími prvky, včetně místa pro stavební část hracího hřiště. Pro dospělé a dospívající mládež pak workoutové hřiště, prostor pro pétanque, grilovací místo a odpočivná louka.

V části přiléhající k výstavbě v Ostravě Výškovicích chyběl větší prostor pro využití volného času pro děti a dospívající mládež. Realizací projektu Park nad rybníkem bude rekreačně sportovní funkce posílena a rozšířena pro všechny věkové skupiny obyvatel. Veškeré navrhované plochy přirozeně navazují na stezku nazvanou Cesta vody, která byla zprovozněna vloni na podzim,“ uvedl náměstek primátora Břetislav Riger.

Navrhovaný „Park nad rybníkem“ je přístupný z obytného celku Ostravy Výškovic po ulici Staňkova, popřípadě po ulici 29.dubna. Dětské hřiště s vodními prvky a workoutové hřiště jsou navrženy těsně vedle nově rekonstruovaného skateparku a logicky rozšiřují tuto rekreační zónu.  Odpočivná louka, která je položena blíže k údolnici Výškovického potoka a sousedí s dětským hřištěm, částečně navazuje na přístupové, povalové chodníky z východní strany.

Realizace bude probíhat v koordinaci s rekonstrukcí přilehlého skateparku, který řeší Městský obvod Ostrava-Jih (obě stavby na sebe přímo navazují). Zhotovitelem stavby je opět městská společnost Ostravské městské lesy a zeleň, autorem návrhu Ivan Tachezy. Hotovo by mohlo být v červnu roku 2025. Předpokládané náklady stavby v tuto chvíli činí 19,8 milionu korun bez DPH.