Vzpomínky na osvobození jsou stále živé
Zaplněný přednáškový sál Ostravského muzea sledoval 21. dubna besedu s pamětníky osvobození Ostravy. V hlavní roli vystoupili manželé Evženie a Antonín Blažkovi z Hrabůvky a Květoslav Tučník ze Zábřehu, účastníci projektu Knihovny města Ostravy Paměť Ostravy. Hostem setkání byla vdova po generálu Zdeňku Škarvadovi Ivana Škarvadová.
Beseda pokračovala i po jejím oficiálním ukončení. Na snímku E. a A. Blažkovi při debatě s účastníky. Foto: B. Krzyžanek
Besedu uspořádanou městem u příležitosti 70. výročí osvobození a konce 2. světové války uváděla iniciátorka projektu Paměť Ostravy, pracovnice KMO Jarmila Burešová. Cílem projektu bylo zachytit vzpomínky občanů města na poslední dny 2. světové války a první chvíle svobody. „Nejsou to tedy vzpomínky bojovníků, ale pamětníků. Účastníci projektu je sepsali tak, jak je prožívali a jak si je uchovali v paměti,“ uvedla své hosty Burešová. I tak se paměti očitých svědků osvobození setkali s živým ohlasem publika, v němž zasedli vedle jejich vrstevníků i příslušníci mladších generací, kteří se zajímají o historii svého města, k níž válečná léta a osvobození Rudou armádou neodmyslitelně patří.
Životní příběh českého letce britské RAF, který upadl do německého zajetí a po válce skončil jako horník na ostravských dolech, generála Zdeňka Škarvady, převyprávěla jeho žena Ivana Škarvadová.
V průběhu setkání byla představena vzpomínková kniha legendárního tankisty a čestného občana Ostravy generálmajora Mikuláše Končického a letce RAF plukovníka Pavla Vranského Bez nároku na slávu. Kniha vyšla u příležitosti 70. výročí osvobození Ostravy a konce 2. světové války za finanční podpory města Ostravy, Moravskoslezského kraje a společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech. Ukázky z publikace přečetl herec Divadla loutek Ostrava Aleš Petrič.