Výstava s názvem „Co změnila 2. světová válka“ je k vidění v prostorách národní kulturní památky Nové radnice

2/4 2025

Slavnostní vernisáží byla 1. dubna 2025 za účasti primátora města Jana Dohnala a ředitelky Archivu města Ostravy Hany Šústkové zahájena výstava s názvem „Co změnila 2. světová válka.“ Zájemci mají jedinečnou příležitost seznámit se s historickými událostmi, které formovaly nejen město Ostravu, ale i jeho obyvatele prostřednictvím výstavy, kterou připravil Archiv města Ostravy.

Výstava s názvem „Co změnila 2. světová válka“ je k vidění v prostorách národní kulturní památky Nové radnice

Návštěvníci vernisáže ve foyer Nové radnice. Foto:

Vystavené materiály přibližují významné události, které ovlivnily nejen každodenní život lidí, ale také strukturu městské správy, ekonomiky a sociálních vztahů v poválečném období. Jde o jednu z akcí v rámci připravené série aktivit k připomenutí osvobození města Ostravy před 80. lety. Detailnější informace k celé sérii akcí naleznou zájemci na speciálním webu a sociálních sítích.

Lidé mohou výstavu, obsahující podobu protektorátní Ostravy v úctyhodné šíři, zhlédnout ve foyer národní kulturní památky Nové radnice po dobu jednoho měsíce. Dokumentuje všední život i velké okamžiky, ukazuje nám hrdiny té doby, hledá a nachází pro nás poznatky o tom, jak vůbec tehdejší Ostrava vypadala. Děje, osobnosti a mnohé reálie, které nám připadají vzdálené, máme díky ní přehledně na dosah ruky, či – lépe řečeno – na dohled,“ konstatuje Jan Dohnal, primátor města.

Ředitelka Archivu města Ostravy Hana Šústková doplňuje: „Výstava se soustředí na několik klíčových témat. Zájemci zde naleznou informace ke správnímu uspořádání města v době okupace a po válce, lístkový systém, který výrazně ovlivnil distribuci základních potravin a zboží. Zmíněny jsou válečné škody na budovách a infrastruktuře města, které ovlivnily urbanistický rozvoj Ostravy, ale také odsun německého obyvatelstva, jenž byl součástí poválečných změn v Československu. Výstava obsáhla i fakta vyvraždění židovské komunity, které mělo tragické následky pro místní obyvatelstvo.“

Město Ostrava v součinnosti s krajským vojenským velitelstvím a dalšími subjekty připravilo k připomenutí 80. výročí konce druhé světové války celé spektrum akcí, mezi něž náleží besedy, výstavy, ale také rekonstrukce dobové bitvy s historickou technikou a zbraněmi v bermě řeky Ostravice dne 26. dubna 2025. Oslavy vyvrcholí pietním aktem v Komenského sadech 30. dubna a ekumenickou bohoslužbou v kostele sv. Václava, v jejichž průběhu budou uctěni padlí.

Primátor Jan Dohnal a ředitelka Archivu města Ostravy Hana Šústková při zahájení vernisáže. Foto: Lukáš Kaboň

Osvobození Ostravy bylo součástí rozsáhlé Ostravsko-opavské operace, která byla největší vojenskou akcí v rámci 2. světové války na našem území. Náročné a nejtěžší boje Ostravsko-opavské operace na území Protektorátu probíhaly 41 dnů a celkem téměř dva měsíce. Do bojů se zapojilo okolo 225 000 Rudoarmějců a příslušníků čs. tankové brigády z nichž téměř 24 000 padlo a 89 000 jich bylo raněno. Naši tankisté přišli u Ostravy o všechny tanky. Německé vojsko mělo asi 155 000 vojáků. Z tohoto počtu padlo nebo z boje bylo vyřazeno okolo 75 000 mužů a 20 000 bylo zajato.

Další informace viz https://osvobozeni.ostrava.cz/, https://www.facebook.com/dejinyostravska/.