Ve Vítkovicích padaly atletické rekordy
O uplynulém víkendu byla atletická hala v Ostravě-Vítkovicích dějištěm aktuálního ročníku Halového mistrovství České republiky v atletice mužů a žen. Bylo na co se dívat, protože diváci mohli sledovat řadu dramatických chvil a perfektních výkonů. V sobotu a neděli bylo pokořeno hned několik turnajových rekordů. Šampionát se konal taktéž za podpory statutárního města Ostrava.
Karolína Maňasová si doběhla pro třetí titul v halové šedesátce. Foto: Lukáš Kaboň
O nejkvalitnější výkon prvního soutěžního dne se postaral koulař Tomáš Staněk. Zkušený matador získal už svůj sedmý halový titul, který navíc ozdobil sedmadvaceti centimetrovým vylepšením svého sezónního maxima na 21.18. Svěřenec Petra Stehlíka se tak dostal letos poprvé přes 21 metrů a ukázal stoupající formu směrem k blížícímu se halovému mistrovství Evropy v Apeldoornu. Už třetí stříbro v řadě vybojoval jeho tréninkový parťák Tadeáš Procházka za 19.05. Ze své první republikové medaile se mohl radovat bronzový Tomáš Vilímek (17.29).
Sprinterka Karolína Maňasová už předem avizovala, že poběží halové mistrovství České republiky z plného tréninku, ale únava na ni rozhodně nebyla znát. V rozběhu zkušeně pošetřila síly a ve finále už to pak rozbalila naplno. Výsledkem byl třetí mistrovský titul na halové šedesátce v řadě v sezónním maximu 7.17, což bylo pouhé dvě setiny za národním rekordem, kterým se blýskla na loňském šampionátu. O jednu příčku si oproti minulému mistrovsví polepšila stříbrná Pavla Kvasničková (7.42). Pro bronz si dosprintovala Nikola Bendová (7.47).
Zdeněk Stromšík v průběhu této halové sezóny svými starty poměrně šetřil, ale opět ukázal, že směrem k domácímu vrcholu se dokáže perfektně připravit. I tentokrát totiž ve finále proběhl cílem jako první v letošním nejlepším českém výkonu 6.71 a nyní je už šestinásobným halovým mistrem České republiky v této disciplíně. Neměl to však vůbec jednoduché. Jen o setinu pomalejší byl Matyáš Koška, pro něhož se jedná už o třetí halové stříbro za sebou. Bronzový Tomáš Němejc si zaběhl nový osobní rekord 6.76.
Linda Suchá zaznamenala v soutěži trojskokanek tři měřené pokusy a každým z nich by zvítězila. Ten nejdelší byl z třetí série a měřil 13.76, čímž si Linda o pět centimetrů vylepšila halový osobní rekord a také svůj letošní nejlepším český výkon. Pro svěřenkyni Jakuba Ryby se jedná teprve o první halový titul v této disciplíně. Stříbrná Emma Maštalířová si vyskákala stříbro v halovém osobáku 13.39 a má ve své sbírce už osm trojskokanských medailí z halového MČR. Adéla Sochorová poprvé v kariéře pokořila třináctimetrovou hranici, když zapsala 13.13 a odměnou jí byl mistrovský bronz.
Až překvapivě špičkový čas padl ve finále šedesátky překážek mužů a jeho autorem byl vítězný Jonáš Kolomazník, když dosáhl výrazného posunutí kariérního maxima až na 7.64, což je pouhou setinu za ostrým limitem pro start na halovém mistrovství Evropy. Zároveň se vyhoupl na dělenou pátou příčku českých historických tabulek po bok Martina Mazáče. Osobáky si zaběhli také další dva medailisté. Štěpán Šfefko se do cíle předklonil jako stříbrný za 7.80 a Vilém Stráský má bronz za 7.88.
Ve sprintu na 60 metrů překážek žen potvrdila roli hlavní favoritky Helena Jiranová. Ta prolétla rovinku s ploty nejrychleji ze všech finalistek v čase 8.08 a z Ostravy si veze už pátý halový titul v řadě a šestý celkově. Poslední čtyři halové šampionáty za ní finišovala na stříbrné pozici stejná závodnice, a to Tereza Elena Šínová. Letos bere tento cenný kov díky času 8.19. Bronz náleží Ester Bendové, která si zaběhla nový osobní rekord 8.33.
Jana Johanová patřila ve startovním poli ženské trojky k nejmladším závodnicím. Přesto předvedla naprosto dominantní běžecké představení, když nedala zkušenějším soupeřkám ani tu nejmenší šanci a doběhla si s přehledem pro zlato v novém osobáku 9:23.48. Kariérní maximum z Czech Indoor Gala si vylepšila o necelé tři vteřiny. Souboj o další medaile byl o poznání vyrovnanější a úspěšné v něm byly stříbrná Barbora Lampová (9:30.43) a bronzová Bára Stýblová (9:32.28). Mužskou trojku vyhrál Jakub Peterka v čase 8:22.92 před Markem Strnadem (8:25.08) a Bonifácem Boháčem (8:26.12).
Při neúčasti Amálie Švábíkové hraly prim v závodě tyčkařek mladé závodnice. Svůj premiérový titul si vyskákala Viktorie Ondrová, a to díky výkonu 426 centimetrů. Jedenácticentimetrové vylepšení osobního rekordu vyneslo stříbrnou medaili Veronice Šebákové. Českou rekordmanku velmi důstojně zastoupila její mladší sestra. Apolena Švábíková si úspěšným zdoláním laťky ve výšce 411 centimetrů vyrovnala osobák a brala bronz.
Soutěž výškařek se musela nakonec obejít bez sedminásobné halové šampionky Michaely Hrubé, která se krátce před mistrovstvím odhlásila. O to otevřenější byl boj o medaile. V něm si vedla nejlépe obhájkyně titulu Zdara Pezinková, která si svůj druhý kariérní titul zajistila úspěšným skokem na 181 centimetrech. Stejnou hodnotu zdolala i stříbrná Klára Krejčiříková, ale potřebovala k tomu o jeden pokus více. Bronz putuje do Třebíče zásluhou Renaty Láníkové (178).
Již ze svého třetího halového titulu se raduje koulařka Katrin Brzyszkowská. Ta v sektoru dle očekávání dominovala. Její nejdelší pokus byl ze závěrečné série a měřil 16.69. Stříbro z minulého roku s přehledem obhájila Martina Mazurová za 15.37 a bronz si na krk pověsila mladoboleslavská Marta Zachařová (14.21).
V mužském trojskoku svedli zajímavý duel hlavní favorité této disciplíny. Mistrem republiky se stal díky letošnímu nejlepšímu českému výkonu 15.79 Pavel Halátek, který tak zopakoval dva roky starý zlatý úspěch. Na stříbro z minulého halového šampionátu navázal stejným cenným kovem Jakub Kunt (15.46). Bronz a nový osobní rekord 14.85 si z Ostravy odváží Jonáš Pospíšil.
V rámci nedělního programu padl jeden štafetový národní rekord a další tři individuální rekordy šampionátu. Kristiina Sasínek Mäki s Dianou Mezuliáníkovou si pro mistrovský závod na 1500 metrů vytyčily jasný cíl, a tím bylo pokoření mety 4:11, což je hodnota potvrzovacího výkonu ČAS, který by jim umožnil případnou účast na halovém mistrovství Evropy. V roli vodičky jim pomáhala Kimberley Ficenec, která odtáhla první kilometr, což výrazně pomohlo tomu, že obě závodnice následně dotáhly své tažení do úspěšného konce. Pro svůj čtvrtý halový titul v této disciplíně si doběhla Kristiina Sasínek Mäki, která navíc svůj primát ozdobila novým rekordem šampionátu 4:10.16. Vousatý zápis Ivany Walterové z roku 1986 srazila o více než tři vteřiny. Diana Mezuliáníková se radovala ze zisku stříbra v novém osobáku 4:10.63 a upevnila si pozici historicky páté nejrychlejší mílařky české historie v hale. Bronz vybojovala Pavla Štoudková (4:27.75).
Hodnota rekordu mistrovství se měnila i na patnáctce mužů, ale jeho držitel zůstává stejný. Nadále jím je Filip Sasínek a nutno dodat, že si celý závod udělal sám. O tempo se totiž staral výhradně on a až do cíle před sebe nikoho nepustil. Tím proběhl v čase 3:39.05 a vlastní dva roky starý rekordní zápis vylepšil o 1.19 vteřiny. Pro Filipa se jedná už o pátý halový titul na 1500 metrů. Ke skvělému osobáku se s ním vytáhl stříbrný Jan Friš, jenž vůbec poprvé v kariéře stlačil pod střechou svůj čas pod 3:40. S novým kariérním maximem 3:39.29 se posunul na čtvrté místo českých historických tabulek. Pro bronz si doběhl Filip Toul za 3:47.65.
Další rekord mistrovství byl k vidění ve finále ženské dvoustovky. Lurdes Gloria Manuel naznačila své možnosti už v rozběhu, který zvládla v letošním nejlepším českém výkonu 23.36 a ve finále poté dominovala v čase 23.21, čímž srazila tři roky staré maximum Marcely Pírkové o tři setiny. V českých historických tabulkách se dostala na páté místo. Na stupně vítězů ji doprovodily stříbrná Barbora Šplechtnová (23.84) s Ladou Vondrovou (23.92).
Špičkové časy nabídli také finalisté dvoustovky mužů. Vítězný Tomáš Němejc úspěšně obhájil zlato v novém osobním rekordu 20.65 a tímto časem se stal druhým nejrychlejším Čechem historie halové dvoustovky za Pavlem Maslákem. Velmi vyrovnaným soupeřem mu byl stříbrný Ondřej Macík, jenž se blýskl osobákem 20.79, což pro něj znamená v národních historických tabulkách posun na páté místo. Jako třetí finišoval Eduard Kubelík za 21.03.
Velmi ambiciózní a hvězdnou sestavu vyslala do štafety mužů na 4x200 metrů Dukla Praha. V ní figurovali tři olympionici Ondřej Macík, Vít Müller a Tomáš Němejc, které doplnil další kvalitní sprinter Jiří Polák. Tato čtveřice měla v hledáčku národní rekord, který drželi časem 1:24.31 od roku 2020 jejich předchůdci z armádního sportovního klubu. Jediným pamětníkem z tehdejší čtyřky byl Ondřej Macík, a ten se společně se svými parťáky mohl po pěti letech opět radovat z nároďáku. Dukla přímo deklasovala zbytek startovního pole v novém českém rekordu 1:23.71. Ve stejné disciplíně žen byly nejrychlejší sprinterky z AK Škody Plzeň v čase 1:37.61.
Strhující doběh nabídlo mistrovské klání čtvrtkařů. V něm nakonec kraloval Michal Desenský. Vědom si toho, že největší favorit Matěj Krsek běžel z nevýhodně třetí dráhy, využil lepší pozice na seběhu, a to se ukázalo jako klíčové. Hodně sil měl totiž i v druhém okruhu, když odrazil atak svých soupeřů a doběhl si už pro svůj čtvrtý halový titul v novém osobním rekordu 46.20. Jeho radost mohla být dvojnásobná, jelikož přesně na setinu zaběhl ostrý limit pro start na halovém mistrovství Evropy v Apeldoornu. Stal se také historicky třetím nejrychlejším českým čtvrtkařem pod střechou. Matěj Krsek vystoupal na stříbrný stupínek za 46.37. Bronzový Milan Ščibráni se díky osobnímu rekordu 46.49 dostal na desáté místo českých historických tabulek. Čtvrtému Vítovi Müllerovi už ani velmi kvalitní čas 46.52 na medaili nestačil.
Favoritky finále na 400 metrů žen nebojovaly pouze o titul, ale také o možnost individuálního startu na halovém mistrovství Evropy. Na seběhu byla rychleji Tereza Petržilková, která potřebovala Nikoletu Jíchovou porazit a pokud možno v čase pod 52 vteřin. Závěr však měla rychlejší právě Jíchová, která se tak mohla radovat ze svého premiérového halového zlata na čtvrtce v čase 52.10, což je jen tři setiny za osobním rekordem z nedávného Czech Indoor Gala. Petržilková zopakovala stříbro z minulého šampionátu za 52.72 a třetí byla další zkušená závodnice Marcela Pírková (53.84).
Nešlo přitom pouze o titul, ale také o možnost individuálního startu na halovém mistrovství Evropy. Na seběhu byla rychleji Tereza Petržilková, která potřebovala Nikoletu Jíchovou porazit a pokud možno v čase pod 52 vteřin. Závěr však měla rychlejší právě Jíchová, která se tak mohla radovat ze svého premiérového halového zlata na čtvrtce v čase 52.10, což je jen tři setiny za osobním rekordem z nedávného Czech Indoor Gala. Petržilková zopakovala stříbro z minulého šampionátu za 52.72 a třetí byla další zkušená závodnice Marcela Pírková (53.84).