V Ostravě začíná přestavba bývalých městských jatek na galerii moderního umění
Dlouho očekáváná rekonstrukce historické budovy jatek začne v následujících dnech. Provádět ji bude vítěz veřejné zakázky, společnost Zlínstav, která 6. dubna převzala stavbu. Památkově chráněný objekt se bude přestavovat na galerii podle návrhu polského studia KWK Promes architekta Roberta Konieczneho, vzešlého z architektonické soutěže vyhlášené v roce 2017.
Vizualizace vzhledu rekonstruovaných jatek.
Zásadní podíl na projektu k provedení stavby má ostravská kancelář MS – projekce pod vedením Jaroslava Habrnala. Přestavba jatek na výstavní prostor současného umění by měla být hotova do konce příštího roku.
„Bez ohledu na koronavirus pokračujeme se zahajováním nových investic. Můžeme si to dovolit, protože jsme v předchozích letech zásadně snížili zadlužení města a současně si vytvořili finanční rezervy. Dopady současné situace proto ekonomicky zvládneme. Očekávaný výpadek příjmů města v důsledku krizových opatření hodláme přednostně kompenzovat úsporami běžných výdajů, nikoliv omezením investic," uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.
Zlínstav vyhrál nejnižší nabídnutou cenou ve výši necelých 206 milionů korun s DPH. Pro letošní rok je na práce vyčleněno téměř 100 milionů korun. Zbývající prostředky budou zahrnuty do rozpočtu města pro rok 2021.
„Vnímáme, že investice státu a samospráv budou v této době zásadní pro udržení ekonomiky v běhu a její opětovný růst, proto děláme vše, abychom investice neomezovali. Také Zlínstav deklaroval připravenost realizovat stavbu podle plánu. První dva měsíce věnuje firma bourání, demontáži a demolici objektu provozní budovy, následovat budou interiéry, historické fasády objektu a další práce podle nastaveného harmonogramu," doplnila náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.
V galerii moderního umění se promění celkem pět na sebe navazujících částí objektu různého stáří, konkrétně původní chladírny, nové chladírny, vepřové porážky a zastřešeného atria. Demolice čeká provozní budovu z roku 1926, která je v neudržitelném technickém stavu, následovat bude její nová výstavba.
„Stavbu máme v tuto chvíli zajištěnou, situace se sice vyvíjí, nicméně nepředpokládám, že by pandemie měla mít na rekonstrukci zásadní dopad. Zahajovací, demontážní a bourací práce budeme realizovat převážně vlastními silami s omezeným rozsahem subdodávek. Je to zajímavý projekt, který je pro nás výzvou, přičemž jednou z těch největších jsou otočné stěny, které nejsou standardním prvkem běžně používaným ve stavebnictví," dodal Marek Podzemný, výrobní ředitel a místopředseda představenstva společnosti Zlínstav.
Nová jatka bude tvořit šest výstavních sálů, které mohou být navzájem propojeny nebo mohou fungovat samostatně. Díky otočným stěnám bude do výstavního prostoru začleněno i venkovní prostranství.
Konkrétní aktivity na záchranu areálu zahájilo město Ostrava bezmála před pěti lety. Historický objekt odkoupilo od společnosti Bauhaus spolu s dřívějším hobbymarketem a přilehlými pozemky v listopadu 2016 za 80 milionů korun.