V Ostravě-Pustkovci začne rekonstrukce sportovní haly

17/10 2024

V Ostravě-Pustkovci vyvrcholila řada let příprav rekonstrukce sportovní haly předáním staveniště zhotoviteli. Víc jak 40 let starý objekt vyžaduje komplexní obnovu, díky rekonstrukci bude snížena extrémně vysoká energetická náročnost provozu haly, budou vybudovány bezbariérové přístupy a zajištěny budou i odpovídající hygienické podmínky.

V Ostravě-Pustkovci začne rekonstrukce sportovní haly

Sportovní hala v Pustkovci před potřebnou rekonstrukcí. Foto: MMO

Nové zázemí pak umožní denní celoroční provoz haly a sportovní aktivity jak pro širokou veřejnost, tak pro sportovní kluby, ale nabídne také zázemí pro pohyb žáků blízké Základní školy Josefa Valčíka. Obnova si vyžádá náklady přesahující 45 milionů korun. Záměr rekonstrukce sportovní haly v městském obvodě Pustkovec bude podpořen dotací Národní sportovní agentury ve výši 30 milionů korun, další částkou přesahující 12 milionů přispěje město Ostrava.

První kroky k přípravě rekonstrukce se datují do roku 2017. Od roku 2016 nebylo možno objekt využívat žáky blízké základní školy, výuka tělesné výchovy pro takřka 400 žáků musela být přesunuta do jiných sportovních zařízení. Za námi je opravdu dlouhá cest příprav, která obsáhla příslušný administrativní proces, několik neúspěšných pokusů o získání dotace, nicméně nyní je klíčová finanční podpora Národní sportovní agentury ve výši 30 milionů, která byla schválena. Zanedbatelné není ani spolufinancování města Ostravy. Jsem velmi rád, že jsme staveniště předali zhotoviteli, zástupci společnosti STAVOS STAVBA, který vzešel z výběrového řízení. Projektovou dokumentaci zpracovala v roce 2019 společnost ASA expert a zhotovitel se zavázal dokončit práce do 300 dnů,“ konstatoval Rudolf Kondula, starosta městského obvodu Ostrava-Pustkovec.

Objekt sportovní haly o rozměrech 50,5 x 25,7 metrů se nachází v Ostravě-Pustkovci. Budova má dvě nadzemní podlaží, v prvním podlaží je tělocvična rozměrů 35x17 metrů, k níž přiléhá zázemí se šatnami, koupelnami a dalšími pomocnými prostory. V druhém patře je malá tribuna pro diváky. Hala je chodbou spojena s areálem základní školy Josefa Valčíka.

Město získalo halu darem od TJ Sokol Pustkovec již v roce 2017 a zavázalo se ji tehdy zrekonstruovat. Pro vysoké náklady na energie v nezrekonstruované hale podal výpověď z pronájmu i TJ Sokol Pustkovec a vrátil halu městskému obvodu, který však neměl dostatečné zdroje na její provoz pro další zájemce sportovních oddílů. Intenzivně jsme proto s vedením městského obvodu nastalou situaci řešili, v březnu schválilo zastupitelstvo města finanční spoluúčast Ostravy v případě úspěšnosti žádosti o dotaci v rámci výzvy 06/REGIONY 2024- Investice nad 10. milionů korun – technické zhodnocení, kterou vyhlásila Národní sportovní agentura. Zateplena bude střecha i fasáda, snížena tak bude energetická náročnost budovy, úspora energie je předpokládána až ve výši 50 procent. Po víc, jak 40 letech užívání je hala na hranici provozuschopnosti, čemuž odpovídá jak její technický stav, tak elektroinstalace, kanalizace, osvětlení nevyjímaje. Po rekonstrukci bude zajištěno i kvalitní osvětlení, vhodné teplotní podmínky v hale či odpovídající hygienické podmínky v sociálním zázemí sportoviště. Nezanedbatelnou je rovněž estetizace veřejného prostoru po obnově haly,“ doplnil Aleš Boháč, náměstek primátora.

Sportovní hala v Ostravě-Pustkovci byla vyprojektována v roce 1975, prvně otevřena v roce 1979 a po dokončení sloužila 44 let spolku TJ Sokol Pustkovec, Základní škole Josefa Valčíka i dalším sportovním oddílům, např. FBS Tigers Poruba – florbal, SBŠ Ostrava, Basketbal Ostrava. Díky rekonstrukci bude vybudováno nové zázemí pro kluby i školy. Nutná je ale komplexní rekonstrukce, od zemních prací, bourání konstrukcí, k úpravám povrchů, izolacím tepelným, opomenuta nebude kanalizace, vodovod, elektromontáže, obklady a řada dalších prací.

Budování sportovní infrastruktury ve městě je naší prioritou, a v posledních měsících lze zmínit hned několik sportovišť, která byla kompletně rekonstruována. V přípravách jsou však i další projekty sportovišť. Chceme tak nabídnout obyvatelům možnost smysluplného trávení volného času a tolik potřebného pohybu. Nejinak je tomu i u haly v Ostravě-Pustkovci. Na rekonstruovaném sportovišti by se mohly stovky žáků základní školy, které nyní musí využívat jiné prostory v Ostravě-Porubě, věnovat pohybu v hodinách tělocviku. Hala však nabídne své zázemí i sportovním klubům, spolkům i široké veřejnosti. Budou vyznačeny hrací plochy pro házenou, basketbal, nohejbal, volejbal, obnovené sportoviště zvýší zájem o pronájem haly a umožní pořádání sportovních turnajů pod záštitou městského obvodu. Zajištěn však bude také bezbariérový přístup umožňující sportovat hendikepovaným sportovcům,“ uzavřel Jan Dohnal, primátor města Ostravy.