Učiteling znovu přinese inspiraci ostravským pedagogům
Po loňském úspěchu bude Ostrava hostit také druhý ročník Učitelingu, jednodenního podnětného setkání, zaměřeného na rozvoj pedagogických dovedností. Den plný učitelských workshopů se koná 25. dubna 2025 od 8 do 18 hodin, a to v prostorách Obchodní akademie a Vyšší odborné školy sociální Ostrava, Zelená 40a/2824.
Loňský ročník Učitelingu se setkal s úspěchem. Foto: MMO
Tak jako v předchozím roce si akce klade za cíl otevírat pedagogickým pracovníkům nové obzory v jejich práci. K tomu poslouží také příklady dobré praxe jejich kolegů.
Lektory workshopů jsou vítězové a finalisté Global Teacher Prize Czech Republic (GTP CZ). Vše připravuje organizace GetThePoint ve spolupráci s Akademií Libchavy a za podpory Učitelské platformy, města Ostrava a Moravskoslezského kraje. Koncept Učitelingu navazuje na cenu pro inspirativní pedagogy Global Teacher Prize Czech Republic a pedagogům nabízí prostor pro sdílení, přemýšlení o dopadech a smyslu vlastní práce, jakož i hledání nových cest, vedoucích k podpoře učení každého žáka.
„Jako statutární město Ostrava rádi přispějeme k propojení učitelů za účelem jejich setkávání a vzájemného sdílení zkušeností, informací a výukových přístupů. Řekla bych, že sami učitelé ocení, když se na chvíli promění v ‚žáky,‘ zvláště když jim nehrozí žádné známkování,“ glosuje náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. „Učiteling má každopádně značný potenciál. Pedagogové se jeho prostřednictvím rychle dostávají k řadě poznatků, které mohou následně aplikovat ve své výuce tak, jak jim samotným vyhovuje.“
Vzdělávací den je tedy určen pedagogům základních a středních škol, kdy poskytuje prostor k profesnímu rozvoji, výměně zkušeností i objevování nových přístupů ve výuce. Součástí Učitelingu je také speciální blok s názvem Řediteling. Jedná se o paralelní program pro ředitele škol, který nabízí otevřený prostor pro sdílení zkušeností v oblasti vedení škol a budování školní vize. Cílem Ředitelingu je nabídnout inspiraci, podpořit sdílení praxe a povzbudit ředitele v překonávání výzev spojených s tvorbou a naplňováním školní vize. Program workshopů je koncipován v souladu se Strategií 2030+, klíčovým dokumentem Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy pro rozvoj vzdělávací soustavy České republiky v dekádě 2020–2030.
V Ostravě workshopy připravují vítězové a finalisté uplynulých ročníků GTP CZ – Tomáš Chrobák, Roman Göttlicher, Lenka Baše, Barbora Bitomská, Jarmila Polomská nebo Markéta Mylková. Mezi témata patří poezie, využití AI v hodinách dějepisu nebo spolupráce mezi bioložkou a fyzikářem, při které si účastníci vyzkouší reálnou pitvu kravského srdce. „Účastníci nahlédnou do hodin jednotlivých lektorů. Ti v nich sdílí praktické ukázky, jak v hodinách do praxe proměňují cíle a opatření Strategie 2030+ se zaměřením na kvalitu pedagogické práce každého učitele,” přibližuje manažerka ceny GTP CZ a Učitelingu Hana Matoušů.
Akce se koná za podpory města Ostravy, které je i letos partnerem tohoto inspirativního projektu. Veškeré informace o Učitelingu jsou dostupné na https://www.uciteling.cz/wp/.