U památníku připomenuli oběti holocaustu

27/1 2017

Vzpomínka na oběti holocaustu v sadu Dr. Milady Horákové u památníku v místě bývalého židovského hřbitova se konala za účasti náměstka primátora Michala Mariánka v pátek 27. ledna. Akci uspořádal u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu Okresní výbor Českého svazu bojovníků za svobodu gen. Mikuláše Končického.

U památníku připomenuli oběti holocaustu

Náměstek primátora Michal Mariánek s kyticí, kterou položil k památníku. Foto: R. Stejskal

Náměstek primátora Michal Mariánek položil kytici u památníku v sadu Dr. Milady Horákové. Po položení kytic a zapálení svíček připomenul předseda OV ĆSBS gen. Mikuláše Končického Jiří Francírek význam akce. „Pietní akt se koná dnes, kdy si připomínáme Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Právě 27. ledna 1945 osvobodila Rudá armáda osvětimský koncentrační tábor a celý svět se dozvěděl o hrůzách, které se v tomto táboře děly,“ řekl Jiří Francírek.

Následně herec, režisér a bývalý ředitel Divadla Petra Bezruče, 93letý Luděk Eliáš zavzpomínal na útrapy, které prožívali lidé v koncentračních táborech. Sám prošel terezínským ghettem a přežil pobyt v koncentračních táborech Osvětim a Sachsenhausen. „Uplynulo již 72 let od osvobození Osvětimi. Člověk by měl dívat dopředu, ale na to, co se dělo v koncentračních táborech, se nedá zapomenout. Pořád se mi to vrací ve snech,“ uvedl Luděk Eliáš. „Lidé tam umírali hladem, zimou, vyčerpáním. Dozorci s nimi jednali jako s dobytkem. Vězni měli jen čísla, neexistovala jména. Čísla se totiž lehce odepisovala. Denně přijížděly vlaky se starými lidmi i ženami s malými dětmi. Končili v plynu a proměnili se v popel, který padal na okolní krajinu,“ líčil Luděk Eliáš. Varoval před nárůstem rasismu a extremismu v současné době. „Tato tragédie se nesmí nikdy opakovat. Vyhlazování plánovali lidé bez vzdělání, kteří toužili po moci. Takovým lidem je třeba se vždy postavit,“ zdůraznil.