Šanci na nový život bez dluhů získalo díky druhému Milostivému létu ještě více lidí
Na 350 lidí se obrátilo na charitní poradny v Moravskoslezském kraji s žádostí o pomoc při řešení problémů s dluhy v rámci Milostivého léta II. Díky finančnímu daru statutárního města Ostrava Diecézní charita ostravsko-opavská pomohla 76 z nich ukončit 136 exekucí v řádu milionů korun.
Velkou část pohledávek tvoří dluhy tzv. černých pasažérů vůči DPO. Ilustrační foto: Lukáš Kaboň
Institut Milostivého léta II mohli dlužníci využít od 1. září do 30. listopadu. Pokud splňovali podmínky
a jejich dluh vznikl u některé veřejnoprávní instituce a byl vymáhán soudním exekutorem, mohli po zaplacení jistiny a administrativního poplatku 1815 Kč zažádat o odpuštění sankcí a úroků z prodlení.
„Jak se ukazuje, lidé v exekucích nejsou schopni si vytvořit jakoukoliv finanční rezervu a přesto, že by chtěli svou situaci řešit, ocitají se v dluhové pasti. V průběhu let se jim navíc navyšují dluhy vlivem vysoké penalizace a z nepříznivé situace se téměř nikdo nedokáže dostat svépomocí," vysvětluje běžnou praxi Miroslav Juroška, sociální pracovník Diecézní charity ostravsko-opavské.
Na tuto skutečnost zareagovalo statutární město Ostrava a v polovině září darovalo v rámci Milostivého léta II Diecézní charitě ostravsko-opavské 2 miliony korun na pomoc lidem v exekuci, kteří nemají dostatek peněz na jednorázové zaplacení původního dluhu a administrativního poplatku. Díky tomu, mohli dlužníci s bydlištěm na území města Ostrava zažádat o finanční pomoc v některé z 6 charitních poraden.
„Klíčové pro nás bylo účelné využití daru pro ty opravdu nejpotřebnější. Při posuzování jednotlivých žádostí jsme mysleli především na sociálně nejslabší skupiny obyvatel, jako jsou např. matky samoživitelky nebo senioři, dále nás zajímalo, zda bude pomoc rozhodující pro ukončení všech exekucí a dá dlužníkovi šanci začít nový život s čistým štítem, nebo ho bude motivovat, aby pokračoval ve splácení dalších dluhů, na které se Milostivé léto nevztahovalo," upřesňuje princip přidělování finanční pomoci Zuzana Plačková, vedoucí Sociálně-dluhové poradny Diecézní charity ostravsko-opavské a také jedna z členek komise.
Celkem bylo na úhradu jistin a administrativních poplatků v souvislosti s Milostivým létem II vyplaceno 2 006 865 Kč (2 mil. korun tvořil dar statutárního města Ostrava, 6 865 Kč hradila Diecézní charita ostravsko-opavská). Finanční dar pomohl 76 lidem zastavit 136 exekucí v řádu milionů korun. Nejčastěji se jednalo o dluhy za jízdy na černo u ostravského dopravního podniku, dluhy na energiích a za zdravotní pojištění.
Přečtěte si konkrétní příběh pomoci
Pan Miroslav a překvapení na operačním sále
Pan Miroslav (z důvodu zachování anonymity jsme změnili klientovo jméno), osmašedesátník, který spolu se svou družkou bydlí v malém sociálním bytě. Je v invalidním důchodu, ale na jeho vyplácení nemá nárok. Jak se později ukázalo, zaměstnavatel za něj neplatil zdravotní pojištění. Na dluh se přišlo ve chvíli, kdy potřeboval operaci srdeční chlopně, tu si musel zaplatit ze svého. Pan Miroslav se obrátil na Sociálně-dluhovou poradnu Diecézní charity ostravsko-opavské, kde mu odborní poradci pomohli zjistit výši dluhu. Původní jistina za nedoplatek na zdravotním pojištění činila 30 tisíc korun, celkem se dluh se všemi sankcemi vyšplhal na celkových 230 tisíc korun. Taková částka byla nad jeho síly. Proto požádal o finanční dar, který mu byl po posouzení jeho životní situace přiznán. Úhradou 30 tisícové jistiny a administrativního poplatku 1815 korun došlo v rámci Milostivého léta II k odpuštění sankcí, které za tu dobu narostly na 200 tisíc korun a pan Miroslav získal zpátky svůj život bez dluhů.