Rekonstrukce mrakodrapu na Ostrčilově může začít, smlouva o prodeji byla podepsána

19/7 2024

Dalším významným milníkem architektury v Ostravě je záchrana ikonického „mrakodrapu“ na Ostrčilově ulici. Dům podstoupí komplexní rekonstrukci pod taktovkou světoznámé architektky Evy Jiřičné.

Z tiskové konference Budoucnost ostravského mrakodrapu. Foto: Jiří Zerzoň

„Aktuálně se uskutečnil velmi důležitý krok – prodej pozemků, budovy a dalších záležitostí včetně závazných návrhů na rekonstrukci. Společností, která výškovou dominantu uvede do nového života, je First Skyscraper s.r.o.," řekl primátor Jan Dohnal.

Podpis smlouvy se uskutečnil v nedávno opravené architektonické perle, Grossmannově vile za přítomnosti vedení města, architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera z AI Design a zástupců společnosti First Skyscraper s.r.o., za níž stojí stavební a developerské společnosti KAMI PROFIT, s.r.o. a BBP stavby s.r.o., která právě dokončila výstavbu bloku Nové Lauby u Masarykova náměstí.

„Jsem vděčný za příležitost vybudovat v Ostravě další bytový projekt se skvělou architekturou. Tento projekt přinese nové kvalitní bydlení v centru města, ale také díky němu dojde k výraznému zlepšení veřejných prostor v této lokalitě." řekl Jakub Blaťák, jednatel společnosti First Skyscraper s.r.o.

Záměr prodeje byl vyhlášen v říjnu loňského roku. Obnovené nabídky využili dva zájemci. Rada města 23. dubna schválila návrh zahájení jednání o prodeji věcí s firmou First Skyscraper s.r.o. jako prvním v pořadí.

„Abychom v lokalitě získali parkovací místa, záměr počítá s výstavbou parkovacího domu. Jeho umístění koresponduje s plochou dnešního parkoviště," uvedl náměstek primátora Jiří Vávra.

S ohledem na technické problémy je objekt již od roku 2013 prázdný. Opakovaně se vedly debaty o jeho demolici či rekonstrukci. Mezi zásadní technické problémy patří nefunkční opláštění objektu, nevyhovující bezpečnostní parametry, především protipožární, únikové trasy apod. Navzdory popsanému se město rozhodlo tento objekt v centru Ostravy zachránit a zadalo zpracování investičního záměru, který by ověřil realizovatelnost projektu při zachování výšky objektu a zároveň navrhl architektonické ztvárnění budovy.

„Hlavním cílem tohoto kroku města je nejen zrekonstruovaná dominantní budova v centru, ale také rozšíření portfolia bytů," řekla náměstkyně primátora Hana Tichánková.

Návrh řešení věžového domu zpracovalo v letech 2020-2021 Studio AI DESIGN pod vedením architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera. Zachovává stávající dům a navrhuje jeho rekonstrukci a přístavbu s primární funkcí bydlení v rozsahu až 75 nových bytů od 1kk po nadstandardní byty mezonetového typu. Rekonstrukce je navrhována ve vysokém architektonickém standardu a objekt obsahuje služby a prostory specifického charakteru, jedná se např. o požadavek na zelenou fasádu objektu včetně centrálního zavlažování, recepci v objektu či zelenou střechu na parkovacím domě.

Eva Jiřičná k projektu uvedla: „Je milé vidět, jak se Ostrava v posledních letech proměňuje. Těší mě, že mohu spolupracovat s tímto městem právě v této době. Při svých stále častějších setkáních s lidmi z Ostravy vnímám jejich kouzlo a odvahu posouvat město dobrým směrem. Mám radost, že proměna ikonické ostravské stavby věžového domu nabývá reálnějších obrysů."

Objekt má 22. pater a měří 68 metrů, nachází se pár minut chůze od budovy Nové radnice. Ostravský mrakodrap byl postaven v letech 1965-1968 jako součást sídliště Jindřiška. Výšková budova podle návrhu architekta Jana Slezáka byla původně zamýšlena jako obytný dům. K tomuto účelu byla využívána jen pár let a následně došlo k rekonstrukci na kancelářský objekt.

podpis 1

podpis2