Ratingová agentura Moody’s aktualizovala hodnocení Ostravy–prosinec 2023: Aa3/stabilní. Město si polepšilo.

6/12 2023

Hodnocení prestižní ratingové agentury Moody’s se z červnové známky Aa3 s výhledem negativním posunulo k hodnocení Aa3 s výhledem stabilním. Hodnotitelé tak rozhodli na základě detailního rozboru hospodaření, celkové finanční situace, finančních perspektiv a samozřejmě se zohledněním celkového ratingového výhledu České republiky.

Ilustrační foto. Foto: Lukáš Kaboň

Vysoká ratingová známka Aa3/stabilní zohledňuje v případě statutárního města Ostravy jeho silné provozní výsledky, podpořené obezřetným řízením rozpočtu, vysokou likviditu a také střední pravděpodobnost že v případě akutní hrozby nedostatku likvidity městu poskytne pomoc stát. Silnými stránkami kreditního profilu Ostravy jsou pokračující trend solidního provozního hospodaření, a to navzdory zpomalení národní ekonomiky, dále pak dostatečná likvidita i přes plánované významné investice a klesající zadlužení. Slabou stránku naopak představuje trvající pokles počtu obyvatel.

Náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová zdůraznila, že potvrzení vysokého investičního stupně a zlepšení výhledu přichází i za současných náročných podmínek: „Přestože národní ekonomika zažívá zpomalení a nadále se potýká s určitými problémy, daří se nám udržovat vysoký rating. Posun výhledu od negativního ke stabilnímu je rovněž povzbudivý. Jako statutární město Ostrava budeme nadále pokračovat ve zodpovědném hospodaření, s ohledem na uskutečňování projektů, obsažených v našem strategickém plánu.“

Výhled ratingu je stabilní, odráží stabilní výhled na rating České republiky. Zlepšit by se do budoucna mohl zvýšením ratingu České republiky při zachování současné úrovně provozního přebytku, silné likvidity a snížení zadlužení města Ostravy.

Agentura Moody’s hodnotí Ostravu od roku 2002. Tehdy získalo horší známku Baa1. Od té doby však došlo k postupnému zlepšování. Známku úrovně Aa3 – která je totožná s ratingem České republiky jako státu – si Ostrava drží od října 2019.