Připomínáme si rok od zahájení invaze na Ukrajinu
V těchto dnech si připomínáme rok od invaze Ruska na území Ukrajiny. Konflikt zvedl velkou vlnu lidí, zejména matek s dětmi, které hledaly útočiště v okolních zemích, mezi nimi také v České republice. Jednou ze vstupních bran byla tedy i Ostrava. Město od samotných začátků solidárně pomáhalo jak uprchlíkům, tak na Ukrajině.
Ukrajinská vlajka na Nové radnici. Foto: MMO
„Rád bych touto cestou poděkoval všem Ostravanům, kteří se na pomoci těžce zkoušeným ukrajinským občanům podíleli. Na připomínku roku od zahájení invaze se po dvě noci, z 23. na 24. a také z 24. na 25. února rozsvítí radniční věž a Sýkorův most v ukrajinských barvách. Na radnici bude také 24. února vlát ukrajinská vlajka. Dáváme tím symbolicky najevo svou stálou podporu," řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.
Počet registrovaných. Uprchlíci se registrovali v krajském KACPU, pro které Ostrava dala k dispozici budovu na Černé louce. V Ostravě bylo během roku 2022 (k 31.12.) registrováno 25 379 osob. K 17. únoru 2023 se zaregistrovalo při žádosti o dočasnou ochranu od začátku válečného konfliktu na UA celkem 8 385 osob, které do registrace uvedly adresu pobytu na území města Ostrava.
Ubytování. Město se přes počáteční silný nápor, kdy hrozila situace, že budeme muset uprchlíky ubytovávat v tělocvičnách, sokolovnách a dalších podobných nouzových prostorách, s touto výzvou vyrovnalo. V současné době je již ubytování poskytováno v ubytovnách, penzionech – ale hlavně v bytech. Máme informace o tom, že mnoho uprchlíků zajistilo si práci a v podstatě začali žít běžný život. Ve spolupráci s ubytovateli a sociálními pracovníky se jim město snaží být maximálně nápomocno zapojit se do normálního života.
Školy a děti. Téměř ve všech základních a mateřských školách na území města Ostravy jsou začleněny ukrajinské děti. Snahou města bylo co nejdříve tyto děti integrovat do běžných tříd. V Ostravě je také 5 určených škol pro jazykovou přípravu, kde intenzivně probíhá výuka českého jazyka i pro žáky z ostatních škol. V některých školách pracují již i pedagogičtí a nepedagogičtí pracovníci z Ukrajiny. Počet ukrajinských dětí na základní školách je celkem 620, v mateřských školách 160. Město Ostrava i samotné školy se zapojily do různých výzev v rámci MŠMT, MPSV, MV k získání finančních prostředků na doučování těchto dětí, příměstské tábory v rámci adaptačních aktivit, volnočasové, sportovní aktivity atd. Na jednotlivých školách fungují školní poradenská pracoviště a jejich odborníci z řad školních psychologů, sociálních pedagogů, speciálních pedagogů atd. jsou schopni v případě potřeby a nějakých problémů, které se vyskytují nejen u ukrajinských, ale také českých dětí dle aktuálních potřeb řešit. Tento systém se víceméně již zcela zaběhl.
Sběrné místo. Ostrava hned v únoru 2022 zřídila na Wattově ulici sběrné místo pomoci Ukrajině, na které sváželi předměty materiální pomoci nejen obyvatelé Ostravy, ale také lidé ze širokého okolí. Toto sběrné místo již aktuálně není provozováno, nicméně je možné jej v případě potřeby otevřít „ze dne na den". Co se týká humanitární sbírky, tak bylo nasbíráno přes 200 palet nejrůznějších darů. Převážně šlo o drogerii, hygienické zboží, dětské pleny a v nemalé míře i balenou vodu a trvanlivé potraviny. Dále byly nashromážděny cca 3 tuny letního i zimního oblečení, 8 palet desinfekčních prostředků a asi 2 tuny hraček pro děti. Vše bylo distribuováno prostřednictvím Českého červeného kříže, společnosti MOMENT a potravinové banky. Práce ve sběrném místě byla velmi náročná, dary bylo třeba pečlivě třídit, protože značné množství věcí bylo bohužel prakticky zcela nepoužitelných.
Dary a zvýhodnění. Od března také město ve spolupráci s dopravním podnikem umožnilo ukrajinským uprchlíkům cestování v MHD zdarma.
Město kromě finančních darů (15 milionů korun) určených jak na vojenský materiál, tak podporu neziskových organizací pracujících v terénu, poskytlo i další věcnou pomoc. Ve spolupráci s dopravním podnikem a také s moravskoslezskými hasiči, můžeme jmenovat například sedm autobusů pro město Konotop (které magistrát svou vlastní sbírkou naplnil humanitární pomocí – lékařský materiál, potraviny, spacáky, hygienické pomůcky, nebo například i elektrocentrály) či hasičské vozidlo s 52metrovým automobilovým žebříkem.