Práce ke zprovoznění ústřední čistírny odpadních vod intenzivně pokračují

23/10 2024

Škody, jež způsobila zářijová povodeň na vodohospodářském majetku ve vlastnictví města Ostravy je v současnosti specifikována na takřka 600 milionů korun bez DPH. Od prvních dnů město řeší havarijní stav ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívoze, kterou zcela zasáhla povodňová voda.

Práce ke zprovoznění ústřední čistírny odpadních vod intenzivně pokračují

Pracovníci OVAKu při výměně armatur. Ilustrační foto. Autor: OVAK a. s.

Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) v Ostravě je největší čistírnou v Moravskoslezském kraji a třetí největší čistírnou v zemi. Znovuobnovení jejího provozu je pro město prioritou, již 30. září na mimořádném zasedání projednala rada města práce k opravě servopohonů čistírny. Další řadu oprav nezbytných ke znovuobnovení provozu ÚČOV, ale též čerpacích stanic odpadních vod, protože i z těchto nefunkčních zařízení jdou splašky rovnou do vodotečí, projednala rada města na svém posledním zasedání. Snahou jednotlivých dodavatelů a zaměstnanců Ostravských vodáren a kanalizací je obnovit provoz zařízení co nejdříve, nicméně je zapotřebí spektra specifických prací. Společným cílem těchto zakázek je zprovoznění mechanického čištění v Ostravě do konce roku a biologického čištění do konce února 2025.

 „Potřebné práce na vodohospodářské infrastruktuře, které jsou v současnosti v procesu, si dle předpokladů vyžádají částku 597,5 milionů bez DPH. Město již podalo žádost o dotaci z programu ‚Obnova infrastruktury pro životní prostředí po povodni 2024,‘ který kryje až sto procent těchto škod. Našim cílem je co nejdříve obnovit provoz čerpacích stanic odpadních vod a čistírny, která se ocitla zcela pod vodou. Minimální hladina v areálu činila 2,5 metru, jinde vystoupala do výše 6 metrů, což způsobilo totální kolaps elektrických zařízení, strojů a samotné technologie,“ konstatoval Jan Dohnal, primátor města.

Nefunkční jsou v důsledku povodní také čerpací stanice odpadních vod a části kanalizační sítě. Zapotřebí je oprav čerpacích stanic odpadních vod Hlučínská, Na Náhonu, Provozní, U Splavu, Bartošova, Nebeského, Polanecká, U Štěrkovny. Zasaženy byly kanalizační sítě – odlehčovací stoka v ulici Muglinovská, kanalizace U Koupaliště, Bohumínská, oprava a čištění čeká výusť a stoku Elektrárna Svoboda a nátoky k ÚČOV. Nezbytné jsou také opravy na stavbách ÚČOV – jemné česle, ÚČOV rekonstrukce plynojemu, ÚČOV mechanické zahuštění přebytečného kalu. Zapotřebí bude i kompletní obnova v čase povodní rekonstruované rozvodny na přivaděči D v rámci ÚČOV, kterou voda totálně zničila.

„K obnově provozu ústřední čistírny odpadních vod je nutná celá řada prací a jejich výčet je vskutku velmi dlouhý. Namátkou lze uvést, že mezi ně náleží oprava hrubých česlí na přivaděčích A i D, oprava malých dmychadel pro lapáky písku a dosazovacích nádrží, oprava pojezdů na usazovacích a dosazovacích nádržích, včetně motorů a elektroinstalace na pojezdových mostech, oprava dvou dávkovacích stanic koagulantu, oprava pojezdů na čtyřech kusech zahušťovacích nádrží vyhnilého kalu, opravy dmýchadel pro lapáky písku a žlabů dosazovacích nádrží. Zapotřebí je oprav usazovacích a dosazovacích nádrží, sedmi kusů hradítek na přivaděči A či oprava hlavní trafostanice a veškerých elektrorozvoden. Provedena musí být oprava kotelny a rozvodny pro malou i velkou cirkulaci, zbylé drobnější opravy elektroinstalace, elektromotorů, čerpadel a míchadla v jímkách na usazovacích nádržích,“ vypočítává potřebné úkony Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí.

Dále budou provedeny opravy dávkovacích stanic externího substrátu, oprava dmýchárny, kompresorů pro míchání vyhnívacích nádraží, opravy odvodňovací stanice, odstředivky, včetně dopravníků kalů a vápna a dvou sil na vápno, opravy odpachovací jednotky a vrat zásobníku kalu i oprava plynojemu A, včetně opláštění. Součástí jsou montážní (demontážní) práce, zkoušky, revize, kontroly funkčnosti a opravy souvisejících technologií...

Obdobnou situaci město řešilo při povodních již v roce 1997. O havarijní situaci ústřední čistírny odpadních vod byly informovány všechny dotčené orgány státní správy a cestou krajského krizového štábu také Ústřední krizový štáb. I nadále platí apel na obyvatele, aby respektovali kanalizační řád a v kanalizaci nekončilo to, co tam nepatří (pleny, vlhčené ubrousky, léky, chemikálie, zbytky potravin atd.).