Povodeň v Ostravě zasáhla i domovy seniorů
Zářijová velká voda vyhnala z domovů i ty nejzranitelnější, také takřka dvě stovky klientů ze dvou ostravských domovů Slunovrat a Iris. V zatopených objektech nebylo možné topit, nebyla k dispozici elektřina a voda zasáhla i kuchyně, takže ani nebylo možné vařit a připravovat jídlo.
Velká voda se nevyhnula ani ostravským domovům pro seniory, jak dokládá i tento snímek z DPS Iris. Foto: Adolf Horsinka
Sto obyvatel Domova Iris bylo proto evakuováno do dalších dvou městských domovů, a to Domova Čujkovova a Domova Sluníčko. Osmdesát devět klientů Domova Slunovrat pak našlo po evakuaci zázemí v porubském Domově Slunečnice. S obětavou pomocí hasičů a zdravotnických dopravních služeb se podařilo nejen transportovat klienty do jejich dočasných domovů, ale zajistit vše potřebné, včetně speciálních polohovatelných postelí tak, aby z hlediska kvality poskytované péče bylo o ně dobře postaráno.
Zaměstnanci zasažených domovů se i s mnohými dobrovolníky ihned po opadnutí vody pustili do odstraňování povodňových následků pro umožnění co nejrychlejšího návratu klientů. Od odstranění nánosů bahna, likvidace vodou poničených zařízení a věcí a pak i dezinfekce veškerých prostor až po odborné práce v podobě zajištění podmínek pro napojení objektů k elektrické síti, následné zprovoznění výtahů, kotelen a mnohých dalších prací. V suterénních zatopených prostorách s kuchyněmi, prádelnami a kotelnami bylo nutno zajistit stavební úpravy stěn a podlah a s ohledem na rozsah poškození strojního i technického vybavení zajistit jejich opravu a ve většině případů i nezbytnou obnovu. Vzhledem k delším dodacím lhůtám tak bude nutno i po návratu klientů po určitou dobu zajišťovat stravovací služby a praní prádla externími dodavateli.
„Vodou způsobené škody v našem domově jsou poměrně značné a stále ještě nejsou zcela definitivně vyčísleny. V Domově Iris by měly dle předběžných odhadů jistě přesáhnout částku 50 milionů korun. Nicméně prioritní snahou nás všech je odstranit veškeré škody a opravit vše potřebné v co nejkratším termínu, ale určitě ne na úkor kvality, abychom umožnili návrat klientů do jejich stálého zázemí co možná nejdříve. Po zprovoznění kotelny, výtahů a elektrorozvodů a provedení nutných stavebních oprav je nyní třeba zajistit funkčnost potřebných technologií, to znamená především kuchyně, prádelny a mandlovny, což vzhledem k jejich vyspělé technické úrovni může znamenat ve většině případů jejich celkovou obnovu. Vedle toho bude také třeba nahradit zničený mobiliář domova. Dle stávajících předpokladů se první senioři začnou vracet zpět do svého domova zhruba po šesti týdnech v úterý 29. října,“ konstatuje Michal Mariánek, ředitel Domova Iris.
Zkáze povodňové vody neunikl ani Domov Slunovrat. „Stále nefunguje v plném rozsahu elektřina, topení, výtahy. Aktuální teplota v domově je 10 stupňů Celsia. Škody v našem zařízení jsou nyní předběžně odhadovány ve výši okolo 50 milionů korun. Ústředními body naších aktivit je oprava kotelen, elektrorozvodů, výtahů. V plánu je také zprovoznění kuchyní, prádelny, nutných výmaleb, stavebních prací, stejně jako vybavení zatopených prostor, kde došlo ke zničení mobiliáře užívaného klienty – veškerého nábytku, skříní, stolů, židlí, křesel, nočních stolků a mnohého dalšího. V Domově Slunovrat práce nutné k zajištění standardního provozu zatím pokračují, věříme že se vše podaří připravit tak, aby se klienti mohli vrátit v nyní předpokládaném termínu 18. listopadu. Uděláme vše, co je v našich silách, abychom to stihli,“ říká Vojtěch Curylo, ředitel Domova Slunovrat.
„Přestože hladina vody, která opět zasáhla dva z našich domovů pro seniory, zde nedosáhla úrovně povodní v roce 1997, i tak v nich napáchala značné škody. Nefungovala elektřina, výtahy, byla přerušena dodávka tepla, a tak nebylo žádných pochyb o nutnosti evakuace klientů. S nadsázkou lze říci, že to bylo neplánované ostré cvičení, které s pomocí perfektně fungujících emergentních složek, ale také úžasné obětavosti zaměstnanců dvou evakuovaných i tří hostitelských domovů, se nám podařilo skvěle zvládnout a v řádu hodin pak přemístit všechny klienty do náhradních prostor tak, aby o ně bylo dobře postaráno. Byl jsem stálým svědkem toho, s jakou vervou a úsilím se pracovníci postižených domovů i za pomoci mnoha dobrovolníků, a to i z řad jejich rodinných příslušníků, pustili do odstraňování následků povodní, aby se veškeré škody co možná nejdříve odstranily. Byť mi sami klienti potvrdili, že v náhradním ubytování z hlediska kvality poskytované péče nijak nestrádají, všichni touží po návratu do prostředí, na které jsou zvyklí. Cítím potřebu vyjádřit velké poděkování jednak těm, kteří zajišťovali evakuaci klientů ze zatopených domovů, ale stejně tak všem, kteří se podíleli a stále podílejí na tom, aby se klienti z řad seniorů mohli co nejdříve vrátit zpět domů, “ dodává Zbyněk Pražák, náměstek primátora pro sociální oblast.
Pomyslnou pomocnou ruku v prvních dnech nabídli jak jednotlivci, tak různé projekty (např. Nadační fond Českého rozhlasu v rámci veřejné sbírky „Pomáhejte s námi“ a další). Jakákoliv pomoc je s ohledem na opravdu značné zasažení obou domovů povodněmi stále vítána. Pakliže o jakékoliv případné pomoci obyvatelům zasažených domovů uvažujete, prosím, kontaktujte přímo ředitele domovů. Tím je v Domově Slunovrat pan Vojtěch Curylo a v Domově Iris pan Michal Mariánek. Domov Iris má pro pomoc po povodních zřízen i transparentní účet https://www.kb.cz/cs/transparentni-ucty/131-3175440247. Sami ředitelé v daný okamžik rádi sdělí, jaké pomoci je pro jejich zařízení nejvíce zapotřebí (dle postupu prací). Děkujeme.