Ostravští pedagogové a specialisté na vzdělávání nadále vyjíždí do zahraničí za prohloubením znalostí

12/2 2025

Statutární město Ostrava je až do roku 2027 držitelem akreditace v programu Erasmus+ pro školní vzdělávání. Akreditace Erasmus je určena školám a organizacím věnujícím se vzdělávání dospělých, odbornému vzdělávání a přípravě, školnímu vzdělávání a mládeže, které se chtějí v budoucím programu zapojit do mezinárodních projektů mobilit.

Ostravští pedagogové a specialisté na vzdělávání nadále vyjíždí do zahraničí za prohloubením znalostí

Erasmus + 2025 v italském Cuneo. Debata o podpoře talentu a nadání. Foto: MMO

Díky akreditaci, kterou má od roku 2021, tak může město Ostrava ulehčit školám s byrokracií a zajistit pro jejich pedagogy mobility v zahraničí. Doposud bylo realizováno devět výjezdů mimo republiku.

V této souvislosti funguje projekt Talent Explorer, který navazuje na svého předchůdce Práce s nadanými žáky. Díky němu se rozvíjí a pokračuje spolupráce mezi zahraničními partnery a zástupci ostravských základních škol. Zaměřuje se na jazykovou vybavenost pedagogů, získávání nových odborných dovedností a sdílení zkušeností z výuky na zahraničních školách. Projekt také rozvíjí a prohlubuje kvalitu školního vzdělávání na ostravských školách.

V rámci spolupráce v projektu Talent Explorer čeští pedagogové a zástupci magistrátu z oblasti školství vyjíždějí do zahraničí, do vzdělávacích institucí ve spolupracujících městech a zapojují se do jazykových nebo odborných kurzů. V rámci zahraničních mobilit navštěvují partnerské školy, vzájemně sdílejí zkušenosti, pracovní postupy a metody práce s žáky základních škol. Odhaduje se, že by Ostrava mohla v rámci projektu Talent Explorer, který je realizován od června 2024 do konce srpna 2025, celkem vyvézt 66 pedagogů.

Cílem těchto výjezdů je umožnit pedagogům a odborným pracovníkům zlepšit své jazykové a odborné dovednosti a techniky k dalšímu využití ve výuce. Pomáhá to také k posílení odborné a profesní kompetence pedagogů a zprostředkovává jim nové trendy a moderní postupy práce s žáky základních škol,“ upřesnila náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.  Zároveň přenést postupy dobré praxe při práci s žáky ze zahraničí a navázat profesní kontakty.

V roce 2024 se například konal jazykový kurz na Maltě, na který se v září vydala desítka pedagogů, kteří si prohloubili znalosti v anglickém jazyce. V listopadu se pro změnu opět deset (nejen) pedagogických pracovníků vzdělávalo v metodice práce s inkluzivními dětmi v Amsterodamu.

Na rok 2025 je již naplánováno hned několik pobytů. Aktuálně se odehrává výjezd v italskému městě Cuneo, který je zaměřen na podporu talentu a nadání. V březnu je dohodnut výjezd do Finska do Jyväskylä, kde bude na programu mobilita s návštěvou univerzitní školy. V jednání jsou dále mobility pro období duben až červen v Bielefeldu a v Drážďanech v Německu nebo v Portugalsku.

Zapojenými školami do projektu Talent Explorer letos jsou: Základní škola a mateřská škola, Ostrava-Hrabůvka, Mitušova 16, p.o., Základní škola Ostrava-Vítkovice, Šalounova 56, p.o., Základní škola Ostrava, Matiční 5, p.o., Základní škola Ostrava-Stará Bělá a Základní škola, Ostrava-Poruba, Bulharská 1532, p.o.