Ostravou projede hvězdný cyklistický závod Czech Tour

24/7 2024

Zástup hvězd veliký tak, až srdce sportovního fanouška zaplesá. Peloton Czech Tour 2024 bude během čtyř etap od 25. do 28. 7. plný cyklistů, kteří mají na kontě vítězství v nejslavnějších závodech a nesčetněkrát absolvovali největší etapové bitvy planety.

Ostravou projede hvězdný cyklistický závod Czech Tour

Grafický leták k dopravní organizaci během závodu

První etapu závodu ukončí jeho účastníci ve čtvrtek 25. 7. v Ostravě. Přehlídka hvězd světové cyklistiky si však i v moravskoslezské metropoli vyžádá několik krátkodobých místních omezení v dopravě:

• od 6 do 22 hodin bude zábor pro cíl závodu na Masarykovo náměstí a části ulice 28. října od křižovatky se Sokolskou třídou, po napojení na Masarykovo náměstí
  • od 12 do 19 hodin bude uzavřena ulice 28. října od křižovatky s ulicí Bohumínská a také cca 25 metrů ulice Kostelní (od křižovatky s ulicí 28.října).

V této době nebude v ulici 28. října jezdit městská hromadná doprava.

Drobná omezení jsou vykoupeny přítomností špičkového cyklistického pelotonu, plného zvučných jmen.

Organizátoři na start přilákali osm formací s licencí WorldTeam. UAE Team Emirates, Bahrain Victorious, Red Bull Bora-Hansgrohe, Soudal Quick-Step, Visma Lease a Bike, Ineos Grenadiers, Intermarché Wanty a DSM-firmenich PostNL je seznam stájí, na jejichž soupiskách jsou nejlepší cyklisté planety. A tak je pochopitelné, že i Czech Tour uvidí výjimečné hvězdy.
Hlavní ikonou pelotonu bude Julian Alaphilippe. Dvojnásobný mistr světa z Francie má vlastní oděvní značku a jeho sláva dalece přesahuje hranice cyklistiky, pro rodnou zemi je miláčkem. Vždyť tenhle borec vyhrál šest etap na Tour de France, v roce 2018 při Grande Boucle dominoval soutěži vrchařů, o rok později málem dovezl žlutý trikot až do Paříže. Navíc ovládl klasiky Milán-San Remo, San Sebastian či Strade Bianche.

Po jeho boku v dresu Soudal Quick-Step budou Kasper Asgren, pyšnící se etapovými vítězstvím z Tour de France 2023, nebo Josef Černý, vítěz etapy na italském Giru 2020.

Dres UAE Team Emirates oblékne Diego Ulissi, majitel jedenácti vítězství z italského Gira a šampion Czech Tour z roku 2016. Triumfy z Grand Tour pak mají na kontě Maximilian Schachmann, Cesare Benedetti (oba Red Bull Bora-hansgrohe), Juan Sebastián Molano (UAE Emirates), Rein Taaramäe (Intermarché Wanty) či Dario Cataldo (Lidl-Trek Future Racing), který jel neuvěřitelných pětadvacet Grand Tour!
Vítězstvím z Czech Tour se může pochlubit i Lorenzo Rota (Intermarché Wanty), který největšímu tuzemskému etapovému závodu dominoval v létě 2022. Antoine Huby ze Soudal Quick-Step je zase vítězem Závodu míru do 23 let ze sezony 2023.
Výrazné zastoupení budou mít i české barvy. Na soupisce elitní formace DSM-firmenich PostNL je Pavel Bittner. V barvách formací s licencí UCI ProTeams se představí další české naděje. Tomáš Kopecký a Adam Ťoupalík, vítěz závěrečné etapy loňské Czech Tour, oblékají dres TDT-Unibet Cycling Team, za Tudor Pro Cycling jezdí Petr Kelemen. Z druhé nejvyšší divize jsou i formace Polti Kometa, jejímž spolumajitelem je dvojnásobný vítěz Tour de France, Alberto Contador, Bingoal WB, Q36.5 Pro, Uno-X Mobility, Corratec-ViniFantini a Flanders-Baloise.
Zastoupení v pelotonu budou mít i dvě nejlepší tuzemské formace ATT Investments a Elkov Kasper, pozvánku dostal tým bratří Saganů Pierre Baguette Cycling.
Cyklisté při Czech Tour po slavnostní prezentaci na Horním náměstí v Olomouci 24. 7. odpoledne absolvují celkem čtyři etapy. Ve čtvrtek 25. 7. pojedou z Prostějova do Ostravy (151 kilometrů, 1418 výškových metrů), v pátek 26. 7. ze Zlína na Pustevný (170 kilometrů, 3389 výškových metrů), v sobotu 27. července z Moravské Třebové na Dlouhé Stráně (134 kilometrů, 2404 výškových metrů) a v neděli 28. 7. Czech Tour vyvrcholí etapou ze Šumperka do Šternberka (131 kilometrů, 1945 výškových metrů).

Program CZECH TOUR 2024

• Parade of Teams – 24. července: Olomouc, Horní náměstí (17:30 – 19:40)
  • 1. etapa – 25. července: Prostějov – Ostrava (151,3 km / 1 418 m)
  • 2. etapa – 26. července: Zlín – Pustevny (172,7 km / 3 389 m)