Ostravané využívají komunitní park Tržnice
Ve středu 29. května byl slavnostně otevřen Komunitní park Tržnice. Je jedním z projektů, který podpořilo město dotačním programem fajnOVY prostor. Vznikl díky iniciativě Kulturního centra Cooltour Ostrava.
Zuzana Vinklárková (vlevo), která měla na starost projekt Komunitního parku Tržnice, společně se zahradní architektkou Radkou Matuszkovou. Foto: Hana Oborilová
Komunitní zahrady jsou fenoménem poslední doby. Většina jejich zakladatelů našla inspiraci v jiných světových metropolích – především New Yorku a Berlíně, kde komunitní zahrady mají mnohem delší historii. Základní myšlenkou komunitního zahradničení je aktivní využití opuštěných ploch uprostřed města ke společnému pěstování zeleniny a jiných plodin, a tím také posílení mezilidských vztahů a sousedské soudržnosti. Pro obyvatele žijící ve městě bez vlastní zahrádky představuje komunitní pěstování jednu z příležitostí, jak získat vlastní produkty, přiblížit se k přírodě a k hodnotám předků.
Něco z historie
Komunitní zahrádka na Černé louce byla otevřena na začátku června 2015. Po další dva roky byla dočasná komunitní zahrada vždy na podzim zbourána a na jaře znovu vybudována. Díky dotačnímu programu fajnOVY prostor města Ostrava začalo plánování mnohem většího projektu, a to Komunitního parku Tržnice, jehož součástí je kromě komunitní části, kde kolem třiceti zahradníků pěstuje svou zeleninu, bylinky i květiny, i část veřejná určená Ostravanům pro trávení volného času. Kromě ukázkových vyvýšených záhonů zde najdete i bylinkovou spirálu, ovocné stromy, květnatou louku, broukoviště nebo hmyzí hotel.
„Komunitní zahradu jsme budovali vlastními silami podle návrhu zahradní architektky Radky Matuszkové, za pochodu jsme se učili, co se jak má dělat a ptali jsme se odborníků, jak na to,“ řekla při slavnostním otevření Zuzana Vinklárová, která měla na starost realizaci projektu Komunitního parku Tržnice.
Jak to celé funguje?
Komunitní park Tržnice je umístěn kousek od bývalé Tržnice na Černé louce. Skládá se z uzavřené komunitní zahrady a veřejné části. V komunitní zahradě je 60 vyvýšených záhonů. Zájemci si ho mohou pronajmout za 600 korun za sezónu. Každý člen komunity k ní má celoročně přístup. Do budoucna zde zakladatelé plánují pořádat semináře nebo přednášky na různá témata spojena se zahradničením nebo ekologií.