Ostrava spolupodepsala memorandum o vzájemné spolupráci a finanční podpoře volejbalu v regionu

15/10 2024

Statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj, Český volejbalový svaz a Black Volley Academy – volejbalová akademie MSK uzavřeli 15. 10. 2024 společné memorandum o vzájemné spolupráci v následujících pěti letech. Tento významný krok je zaměřen na dlouhodobé prohloubení vztahů a prosazování společných zájmů v oblasti rozvoje volejbalu a talentovaných hráčů v Moravskoslezském kraji, a to v rámci činnosti Volejbalové akademie Moravskoslezského kraje.

Setkání zúčastněných stran za účelem podpisu memoranda. Foto: MMO

Ta je na poli volejbalu klíčovou institucí, jejíž hlavním cílem je podpora a rozvoj talentovaných hráčů, kteří mají potenciál dosáhnout vrcholové úrovně a reprezentovat Českou republiku. Vedle sportovní přípravy, která spočívá zejména v poskytování kvalitního tréninku a tréninkových kempů a soustředění pod vedením zkušených trenérů, zajišťuje i komplexní zdravotní a psychologickou péči a spolupráci se školami a vzdělávacími institucemi v oblasti sladění sportovní přípravy a školní výuky.

„Moravskoslezský kraj je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících krajů z pohledu volejbalu. Je to vidět i na výsledcích mládežnických družstev tohoto regionu. A zároveň se jedná o kraj, který je stabilní i z pohledu vrcholového volejbalu, v ČEZ extralize mužů má hned dva týmy. Toto propojení výkonnostního a vrcholového volejbalu tak dává do budoucna skvělou příležitost pro odchovance Volejbalové akademie Moravskoslezského kraje k začlenění do extraligových týmů!“ konstatuje Marek Pakosta, předseda Českého volejbalového svazu.

Město Ostrava se v rámci dnes podepsaného memoranda zavázalo v následujících letech aktivně podílet na zajištění podmínek pro sportovní přípravu hráčů, zdravotní péči, psychologickou a fyzioterapeutickou podporu, rehabilitaci a materiální zabezpečení tréninkového procesu, a to v součinnosti s dalšími orgány veřejné a státní správy a jejich organizačními složkami. Město současně poskytne Volejbalové akademii Moravskoslezského kraje v následujících pěti letech finanční podporu ve výši 1,2 milionu korun ročně.

Ostravský primátor Jan Dohnal spolupráci a podporu sportovců vítá: „Volejbal má v Moravskoslezském kraji dlouhou a bohatou historii, která sahá až do počátků 20. století. Stal se nedílnou součástí sportovního života v našem regionu a přinesl mnoho úspěchů na národní i mezinárodní úrovni. Jsem rád, že můžeme podpořit činnost volejbalové akademie, která se dlouhodobě snaží vytvořit optimální podmínky pro rozvoj mladých talentů a jejich přípravu na vrcholovou úroveň. Jsem přesvědčen, že volejbal v Moravskoslezském kraji má před sebou světlou budoucnost a těším na úspěchy našich sportovců.“

Moravskoslezský kraj se v rámci podepsaného memoranda bude mimo jiné podílet na zajištění podmínek pro sportovní přípravu volejbalistů. Půjde například o zdravotní, psychologickou, fyzioterapeutickou a rehabilitační péči. V krajských středních školách a dalších krajských vzdělávacích zařízeních pomůže hejtmanství hráčům sladit školní výuku a sportovní přípravu. Na úhradu nákladů na trenéry a další kouče, pronájem tělocvičen a hal pošle volejbalové akademii 1,5milionovou dotaci.

Moravskoslezský kraj fandí volejbalu. Nenapodobitelnou atmosféru pravidelně prožíváme v ostravských Dolních Vítkovicích. Volejbalový svátek Ostrava Beach Pro, který se zde koná, zařadila mezinárodní federace FIVB mezi nejlepší beachvolejbalové akce roku. Divácké tribuny se otřásají v základech, hráči i hráčky ze sebe vydávají to nejlepší a přitahují k nám pozornost celého sportovního světa. Fanoušci se stávají dalším hráčem na hřišti i na dalších volejbalových turnajích, třeba na představení české volejbalové reprezentace žen při utkáních prestižního Final Four Zlaté evropské volejbalové ligy žen v Ostravě. Každá hráčka zde reprezentuje nejen naši zemi, ale motivuje ke zdravému pohybu i stovky nadšených ‚hobíků‘, kteří si v tělocvičnách udržují kondičku. Mám sport rád. Drží se jasných pravidel, vyžaduje poctivou přípravu a soustředění, učí disciplíně a patří k němu férová hra. I proto Moravskoslezský kraj sport významně podporuje,“ říká hejtmana Moravskoslezského kraje Josef Bělica.

K podpisu memoranda došlo ve sportovní hale v Třebovicích, nacházející se v blízkosti Třebovického parku. Jedná se o nové moderní víceúčelové zařízení, které bylo dokončeno v loňském roce. Výstavbu financovalo město Ostrava ve spolupráci s Národní sportovní agenturou a náklady přesáhly 81 milionů korun. Sportovní hala je navržena pro různé sporty, včetně volejbalu, házené, florbalu či badmintonu a disponuje tribunami s kapacitou až pro 200 osob. Detailněji viz https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/lide-v-trebovicich-mohou-sportovat-v-nove-hale.

„Akademii vnímáme jako odměnu za práci trenérů a dalších zainteresovaných lidí v celém kraji. Podařilo se nám vychovat celou generaci hráčů pro extraligu a rádi bychom v tom pokračovali i nadále, protože potenciál regionu je obrovský. Dvacet procent mládežnických extraligových týmů je z našeho kraje a týmy Blue Volley Ostrava poslední tři roky drží tituly mistrů České republiky. Díky podpoře města Ostravy, Moravskoslezského kraje, Českého volejbalového svazu a vlastních zdrojů tak získáme jistotu, zázemí a tím i klid pro práci do dalších, věřím, že minimálně stejně úspěšných let. Rádi bychom, aby absolventi akademie zůstávali v regionu a my se s nimi mohli potkávat na zápasech extraligy,“ uzavírá Michal Provazník, předseda spolku Black Volley Academy – volejbalové akademie MSK.