Ostrava spolupodepsala memorandum o vzájemné spolupráci a finanční podpoře Mistrovství světa v hokejbalu 2026

3/9 2024

Moravskoslezská metropole bude za dva roky hostit další významnou sportovní událost s mezinárodním přesahem, a sice Mistrovství světa mužů a žen v hokejbalu. To se bude konat ve dnech 20. – 28. 6. 2026. Statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj a Českomoravský svaz hokejbalu podepsali společné memorandum o vzájemné spolupráci při organizaci vrcholné sportovní akce, jakož i její finanční podpoře.

Mistrovství světa mužů a žen v hokejbalu 2026. Zdroj: ČMSH

Město i kraj každý poskytnou hokejbalovému svazu ve prospěch turnaje částku o objemu čtyř milionů korun. Finance budou uvolněny v období let 2025 a 2026.  Světového šampionátu se v Ostravě zúčastní 16 mužských a 8 ženských týmů napříč kontinenty (pořadatelé předpokládají účast Arménie, Bermud, Finska, Francie, Haiti, Hong Kongu, Indie, Itálie, Kajmanských ostrovů, Kanady, Libanonu, Portugalska, Řecko, Slovenska, Švýcarska, USA, Velké Británie a hostitelské České republiky). Vzhledem k rozsahu akce, značnému počtu účastníků a očekávanému zájmu veřejnosti budou plně využity obě hokejové plochy Ostravar arény a její rozsáhlé zázemí, včetně zázemí atletické haly.

Ostravský primátor Jan Dohnal vidí v konání turnaje další potvrzení skutečnosti, že svět vnímá Ostravu coby sportovní metropoli: „Jedná se skutečně o sportovní událost světové úrovně a za město říkám, že návrat hokejbalového mistrovství po devíti letech nás velmi těší. Jde o sport, který má mnoho lidí spojeno s dětstvím na hřištích a pláccích poblíž svého bydliště. Teď máme možnost představit široké veřejnosti jeho vrcholnou podobu a přiblížit hokejbal všem generacím. Šampionát přinese Ostravě také ekonomický prospěch ve formě zvýšené návštěvnosti ze strany českých i zahraničních turistů, což s sebou vždy přináší rovněž nárůst využití ubytovacích a pohostinských kapacit. Městu se taktéž dostane zvýšené mediální pozornosti, které využijeme k jeho prezentaci.“

V průběhu hokejbalového mistrovství je v neposlední řadě pamatováno na bohatý doprovodný program. Ten bude mít nejen sportovní, nýbrž i kulturní a společenský rozměr. Zvláště pak nabídne široké spektrum aktivit pro děti, mládež a příchozí návštěvníky.

„V Moravskoslezském kraji se v posledních letech koncentruje celá řada sportovních akcí světového formátu. Sjíždějí se k nám špičkoví sportovci, kteří se k nám rádi vracejí, pochvalují si profesionální zázemí, báječné fanoušky a skvělou atmosféru všech akcí. Jejich často dech beroucí výkony motivují nejen děti a mládež, ale i dospělé fanoušky ke sportovním aktivitám, což je s prestiží a ekonomickým přínosem hlavním důvodem, proč Moravskoslezský kraj tyto akce podporuje. Bylo by úžasné, kdyby se právě u nás opakoval úspěch českých hokejbalistů, kteří na mistrovství v Plzni v roce 2009 a v Bratislavě o dva roky později vybojovali zlato,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica.

Hokejbal má v České republice více než třicetiletou tradici, hrají ho děti, muži i ženy. Pořadatelé odhadují, že ostravské mistrovství světa si přímo na místě nenechá ujít 85 000 sportovních fanoušků. Plánovaný rozpočet celého sportovního podniku činí 25 815 000 korun. Jeho příjmovou stránku tvoří podpora státu, hostitelského města a kraje. Další rozpočtovou součást představuje podpora mezinárodní hokejbalové federace ISBHF, marketingové plnění od partnerů MS a vlastní zdroje Českomoravského svazu hokejbalu.

„Jsme nadšeni, že vrcholná hokejbalová akce se po devíti letech vrací do České republiky a potěší tak vysokou úrovní a diváckým zážitkem fanoušky hokejbalu. Jako pořadatel MS vyslovujeme vysokou míru spokojenosti nad faktem, že místem konání je Ostrava coby jedno z předních sportovních a kulturních měst České republiky. Jsme hrdí na to, že společně se zástupci NSA, Moravskoslezského kraje a Magistrátu města Ostrava se nám podaří, jak pro hráče, trenéry, fanoušky a nejmenší děti připravit úžasný hokejbalový zážitek s potenciálem překonat rekordy v návštěvnosti z předcházejícího šampionátu. Výkony našich národních týmů mužů a žen včetně ambice se ucházet o nejcennější kovy budou jistě přidanou hodnotou sportovní události. Těšíme se nejen s fanoušky z Ostravy, ale i dalšími návštěvníky z celé České republiky na společných úžasných 9 hokejbalových dní v aréně ve Vítkovicích“, konstatuje předseda spolku Martin Komárek a poprvé představuje také logo výjimečné akce: „V logu pro nadcházející mistrovství světa mužů a žen v hokejbale je kladen důraz na jednoduchost, která by měla zobrazovat hokejbalovou symboliku a ladit s prvky celého světového šampionátu v Ostravě 2026. Hlavním rysem je silueta hokejbalisty s charakteristickým hokejbalovým balónkem oranžové barvy. Celý vizuál postaven na tahem kreslených siluetách s hokejbalovou a lokální tématikou. Záměrem loga tedy je odlišit hokejbal od ostatních hokejkových sportů a ukázat jeho jedinečnost. Vše je doplněno o datum a místo konání. Hlavními barvami jsou modrá a červená.“