Ostrava rozšiřuje pilotní projekt třídění u domu systémem „single stream“ do dalších částí města
Město Ostrava spolu se svou svozovou společností OZO Ostrava připravuje rozšíření pilotního projektu třídění odpadu v zástavbě rodinných domů systémem „single stream“. Jedná se o společný sběr papíru, plastů, nápojových kartonů a kovových obalů do jedné nádoby přistavené přímo k jednotlivým trvale obydleným nemovitostem.
Ilustrační foto. Svoz podzemních kontejnerů na tříděný odpad. Foto: MMO
Po zkušebním zavedení tohoto systému v předchozích letech v Ostravě-Bartovicích a po dohodě s Ministerstvem životního prostředí ČR bude pilotní projekt společného sběru rozšířen do dalších částí města Ostravy.
Cílem pilotního projektu je ověřit účinnost a efektivnost tohoto systému sběru využitelných složek komunálního odpadu, aniž by se snížila kvalita jednotlivých surovin pro další zpracování. V Ostravě jsou pro uskutečnění takového pilotního projektu vhodné podmínky, protože zde byla nedávno jako první v České republice zprovozněna univerzální třídicí linka, která je schopna jednotlivé složky multikomoditního sběru od sebe oddělit (více viz https://1url.cz/C1kzl).
Pilotní projekt bude od listopadu 2024 rozšířen ve zbývajících částech městského obvodu Radvanice a Bartovice a dále v části městského obvodu Slezská Ostrava, a to konkrétně v Heřmanicích. „Občanům v obou zmiňovaných lokalitách by se mělo výrazně zjednodušit třídění odpadu,“ říká náměstek primátora statutárního města Ostravy Aleš Boháč. „Jednak budou mít nádobu na většinu běžně tříděných komodit přímo u domu, což by mělo k třídění přimět i ty, kteří se doposud třídění věnovali málo, třeba i proto, že kontejnery na separovaný odpad v řídce zastavěných lokalitách měli dále od svého bydliště. Dalším zjednodušením je to, že mohou dohromady sbírat vše, co byli až doposud zvyklí odnášet do modrých a žlutých kontejnerů zvlášť, tedy papír společně s plasty, nápojovými kartony a kovovými obaly. Aby však nový systém přinesl požadovaný výsledek, tedy zvýšení míry separace při zachování efektivity svozu, je třeba zároveň s přistavením nádob na separaci snížit kapacitu nádob na odpad směsný nebo četnost jeho svozu,“ vysvětluje náměstek primátora Aleš Boháč princip systému a dodává: „Věřím, že náš pilotní projekt přinese ministerstvu životního prostředí dostatek podkladů pro zapracování multikomoditního sběru do odpadové legislativy a že Ostrava bude moci tento systém třídění v budoucnu rozšířit i do dalších částí města.“
Rozvoz nových nádob na třídění začne 21. října 2024 v Radvanicích. Občané by měli v tento den zpřístupnit své dosavadní popelnice na směsný komunální odpad, protože i ty budou během týdne vyměněny za nové, u nichž bude upravena četnost svozu. V následujícím týdnu od 28. října pak bude OZO stejným způsobem pokračovat v Ostravě-Heřmanicích. Od 4. listopadu pak začne pro obě lokality platit nový harmonogram svozu. Občanům budou informace o jejich svozových termínech doručeny při rozvozu nových nádob.
„Nikdo se nemusí bát, že se jedná o ústup od třídění a že by si s touto směsí OZO neumělo poradit,“ ujišťuje občany, kterých se změna týká, jednatel společnosti OZO Ostrava Karel Belda. „Od loňska máme v provozu novou automatickou třídicí linku, která je schopna jednotlivé materiály od sebe kvalitně oddělit a připravit pro další zpracování. A navíc máme již předchozím pilotním projektem v Bartovicích ověřeno, že papír smícháním s dalšími uvedenými typy odpadu nebude pro další využití znehodnocen.“
Ukázky grafických letáků k projektu single stream jsou dostupné ZDE nebo ZDE.