Ostrava přivítá stovky horníků
Zcela unikátní akci hostí Ostrava ve dnech 8. až 10. září 2023. Hornickou minulost města připomene slavnostní 27. setkání hornických měst a obcí České republiky s názvem FAJRONT. Připravena je celá řada akcí věnovaná právě hornictví. Výjimečný bude průvod zhruba osmi set horníků ze 65 spolků, kteří se po mši svaté vydají městem ke Slezskoostravskému hradu. Do Ostravy zamíří horníci z celé České republiky, Slovenska i Polska. Program je připraven i pro veřejnost.
„Počátky ostravské těžby černého uhlí sahají ke konci 18. století, ještě před vznik Rakouska-Uherska. Pod zem v uplynulých staletích fáraly celé generace, havíře měla ve svých rodinách většina Ostravanů. Hornictví a tradice s ním spojené si zaslouží důstojné připomenutí i v podobě slavností a celé řady aktivit. Vždyť nález uhlí měnil město v průběhu staletí,“ připomenul primátor města Jan Dohnal.
Historii hornictví na Ostravsku přiblíží dvojvýstava, jejíž vernisáž se koná v 17 hodin dne 8. září 2023 ve foyer Nové radnice. Historické zajímavosti připravil Archiv města Ostravy spolu s Ostravským muzeem a lidé mohou výstavu v radničních prostorách zhlédnout až do konce září 2023. V sobotu 9. září 2023 se v katedrále Božského Spasitele bude od 10.30 hodin konat slavnostní mše svatá. Po jejím skončení vyrazí do ulic města hornická paráda, tedy průvod stovek horníků, kteří projdou centrem města a zamíří na Slezskoostravský hrad, kde je připraven i program pro veřejnost.
V průběhu slavnostního hornického ceremoniálu, který se uskuteční v sobotu odpoledne, se představí jednotlivé hornické spolky, budou stužkovány prapory a světlo svaté Barbory převezmou zástupci Jílového u Prahy, které bude hostit setkání hornických měst a obcí v roce následujícím. Od 16 hodin budou v nejstarším ostravském kostele sv. Václava předána ocenění Český permon 2023. Cenu uděluje každoročně Sdružení hornických a hutnických spolků ČR za mimořádné počiny související s udržováním hornických tradic v kategoriích: hornický folklor, záchrana technických památek, počin roku a celoživotní dílo. Mimořádnou cenu v páté kategorii uděluje i hostitelské město, nominovat oceněné mohla též veřejnost.
„Do Ostravy se nesmírně těšíme, neboť je to jedno z nejkrásnějších hornických měst v České republice. Ač si mnozí myslí, že Ostrava již dávno hornická není, pro hornický stav vždy hornická bude. Příprava Setkání byla velmi náročná, avšak pracovní tým byl úžasný a podpora vedení města byla excelentní. Věříme, že horníci i návštěvníci budou velmi spokojeni. Zdař Bůh!“ dodal perkmistr Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky Václav Dorazil.
Město rovněž připravilo publikaci „Hornická historie v rodinných albech,“ která obsahuje i zcela unikátní dobové fotografie dárců. Po výzvě veřejnosti shromáždili v Archivu města Ostravy 569 fotografií od téměř stovky dárců. Kniha tak obsáhla například fotografie prvního poválečného tabla hornické školy, záběry z fárání s manželkami i fotografie z první republiky. Publikace bude pokřtěna v průběhu slavnostní části programu v sobotu odpoledne.
Vhodné je připomenout také historii akce. Setkání hornických města jsou pořádána od roku 1997, poprvé se uskutečnilo v září v Příbrami. Do Ostravy slavnostní událost zamířila dvakrát, v září roku 2000 se setkání konalo v Ostravě-Petřkovicích, v červnu roku 2005 v Ostravě-Radvanicích a Bartovicích. Organizátorem setkání hornických měst a obcí je vždy Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky spolu s daným pořadatelským městem. Na přípravě akce město spolupracuje s řadou partnerů, např. společnostmi OKD, a.s., RBP zdravotní pojišťovna, DIAMO, s. p., Archivem města Ostravy, Ostravským muzeem, společností Černá louka a dalšími. Zástupci města převzali světlo svaté Barbory v září loňského roku v Kutné Hoře, načež následovaly přípravy řady akcí. Detailní informace naleznete na webu fajront.ostrava.cz.