Ostrava připravuje architektonickou soutěž k fotbalovému stadionu Nové Bazaly

30/10 2024

Statutární město Ostrava schválilo soutěžní podmínky architektonické soutěže pro výběr návrhu architektonického řešení fotbalového stadionu FC Baník Ostrava na Bazalech. Návrhy potenciálních zhotovitelů stavby budou muset splňovat veškerá aktuální kritéria UEFA pro pořádání mezinárodních utkání ve všech fotbalových kategoriích, včetně reprezentačních zápasů.

Ostrava připravuje architektonickou soutěž k fotbalovému stadionu Nové Bazaly

Orientační motiv z přibližného řešení podoby stadionu. Vizualizace: Architekti David Kotek a Rudolf Müller, PROJEKTSTUDIO EUCZ

Hlavním důvodem realizace je současné nevyhovující zázemí na atletickém stadionu a současně také potřeba města disponovat moderní sportovní infrastrukturou. Město z pozice zadavatele požaduje, aby stadion, splňující všechny současné standardy, nabídl kapacitu pro 19 500 až 20 000 sedících diváků. 

Orientační motiv z přibližného řešení podoby stadionu. Vizualizace: Architekti David Kotek a Rudolf Müller, PROJEKTSTUDIO  EUCZ

Intenzivně jsou připravovány soutěžní podmínky i harmonogram architektonické soutěže. Nový stadion bude i novou dominantou města, klíčové je začlenění stavby do stávajícího městského prostoru v kontextu blízké Nové radnice, akcentována však bude také historie místa a fotbalového klubu. Zásadní je pro nás kvalita celkového architektonického řešení. Našim cílem je fotbalový stadion splňující veškeré současné požadavky enviromentální, měla by obsáhnout nejnovější poznatky a technologie v udržitelnosti. Provozní řešení a zázemí má umožnit zažít fotbal všem bez ohledu na věk či handicap, pracujeme s myšlenkou dětského sektoru či prostoru upraveného pro handicapované návštěvníky. Nezapomínáme však ani na aktivity mimo fotbalová utkání, nový stadion by měl nabízet i volnočasové aktivity – muzeum fotbalového klubu, nabídky rozličných služeb, restaurací, fanshopů či konání exkurzí,“ konstatoval ostravský primátor Jan Dohnal.

Nová stavba má fanouškům přiblížit hru a poskytnout jim co nejlepší divácký zážitek. Zároveň má tvořit další z architektonických městských dominant, dobře dostupných i městskou hromadnou dopravou. Velký význam by měl rovněž symbolický návrat fotbalového Baníku na místo, kde hrál už od roku 1959 a které je spojeno s jeho největšími klubovými úspěchy. Součástí stadionu tak v tomto duchu bude taktéž „baníkovské“ muzeum, chybět nebudou malé obchody (včetně fanshopu), ani různá restaurační zařízení.

Soutěžní podmínky ještě posoudí Česká komora architektů, načež vyhlášení soutěže projedná rada města. Pokud dojde k výběru vítězného architektonického návrhu, bude následovat zakázka na projektovou dokumentaci stavby.

O zhotoviteli rozhodne porota, složená ze zástupců vedení statutárního města Ostravy, městského obvodu Slezská Ostrava, fotbalového klubu Baník Ostrava, společnosti Vítkovice Aréna a nezávislých odborníků z oblasti architektury i expertních konzultantů.

Vyjma již zmíněného komplexního architektonického řešení stavby a jejího začlenění do předmětného prostoru nás bude zajímat technická realizovatelnost, stejně jako hospodárnost, udržitelnost i finanční přiměřenost provozního řešení. Cílem je zkrátka architektonicky přínosná stavba, která nabídne nej v mnoha oblastech, stane se unikátním sportovním stánkem, výjimečným v zemi, poskytujícím adekvátní zázemí domácímu fotbalovému klubu, příjemné prostředí hostujícím sportovcům i příznivcům fotbalu, vystavěným v místě tradičního zázemí klubu. Na Bazalech klub působil 56 let od roku 1959,“ dodal Lukáš Semerák, předseda odborné pracovní skupiny pro koordinaci příprav zadání realizace výstavby nového stadionu na Bazalech.

Náklady na realizaci stavby jsou aktuálně definovány ve výši 2,5 miliard korun.

V únoru letošního roku město zadalo zpracování ověřovací studie ke zvětšení kapacity fotbalového stadionu na Bazalech. Autoři studie následně v červnu konstatovali, že přestavba současného tréninkového centra na nový fotbalový stadion možná je. Současně však město deklarovalo, že konečná podoba stadionu, jeho technické a funkční specifikace, vzejdou až z architektonické soutěže.

Ostrava dlouhodobě podporuje rozvoj městské sportovní infrastruktury, obnoven byl Sportovní areál v Ostravě-Porubě, dobudována byla nová sportovní hala v Ostravě-Třebovicích, finalizuje druhá fáze zimního stadionu v Ostravě-Porubě, letos započala komplexní rekonstrukce tzv. Vodního světa (Čapkárny) či obnova sportovní haly v Ostravě-Pustkovci a mnohé další.

Orientační motiv z přibližného řešení podoby stadionu. Vizualizace: Architekti David Kotek a Rudolf Müller, PROJEKTSTUDIO EUCZ

Cesta k „Novým Bazalům“ je teprve na svém začátku, vizualizace, které jsou v současné době k dispozici je proto nutné brát s rezervou, pouze coby velmi přibližné a „orientační“.