Ostrava pomáhá řešit menstruační chudobu na základních školách již bezmála rok
Zcela unikátní program města Ostravy „vložky do škol – komfort bez bariér“ pomáhá již téměř rok řešit problém nejen tzv. menstruační chudoby na základních školách ve městě, ale nyní plynule přechází do své finální podoby už v podobě naprosto systémového řešení. Jeho přínosem je stav, kdy by se pro všechny dívky měla jejich škola stát opět o něco bezpečnějším a přátelštějším prostorem.
Gendermanem roku 2024 se za boj s menstruační chudobou stal náměstek primátora Zbyněk Pražák. Foto: Otevřená společnost
V prosinci loňského roku proběhla též distribuce 210 zásobníků vložek do škol, spolu s další dodávkou 38 tisíc kusů vložek školám, které se nově zapojily do projektu. Díky medializaci tématu byly rozptýleny i původní obavy některých škol k případné stigmatizaci školy, pakliže o pomoc projeví zájem. Ostrava zajistila v rámci programu distribuci víc jak 173 tisíc vložek za téměř 380 tisíc korun. Náklady na pořízení zásobníků vložek přesáhly 117 tisíc korun. Náměstek primátora Ostravy Zbyněk Pražák dnes (14. ledna 2025) v Praze převzal ocenění Otevřené společnosti, o. p. s. Genderman roku 2024 za iniciativu řešení zajištění menstruačních pomůcek v ostravských školách.
Letos byla pro projekt nazvaný „vložky do škol – komfort bez bariér“ vyčleněna z rozpočtu statutárního města Ostravy částka jeden milion korun. Do projektu se zapojilo všech 54 základních „městských“ škol (zřizovaných městem, respektive městskými obvody), což obsáhne možnou pomoc pro takřka 4 400 dívek. Aktuálně probíhá příprava výběrového řízení dodavatele vložek pro rok 2025. Předpokládáme permanentní monitoring a vyhodnocování projektu.
Při krátké rekapitulaci uplynulých měsíců lze připomenout, že v únoru roku 2024 schválila Rada města Ostravy v rámci pilotního projektu finanční prostředky ve výši 0,5 milionu korun k pořízení menstruačních vložek pro potřebné dívky druhých stupňů ostravských základních škol. Tomuto kroku však předcházela několikaměsíční příprava předmětného, v České republice naprosto jedinečného projektu, jehož autorem je náměstek primátora Zbyněk Pražák. Koncem roku 2023 oslovil odbor sociálních věcí a zdravotnictví 54 základních škol, jejichž zřizovatelem je město, potažmo městské obvody, s nabídkou poskytnutí menstruačních vložek prioritně pro potřebné žákyně druhého stupně škol. Zájem tehdy projevilo 37 ostravských základních škol.
V polovině roku 2024 bylo provedeno dotazníkové šetření zmíněné pilotní fáze projektu. Závěry potvrdily jeho nezpochybnitelný přínos a smysluplnost, kdy se nejen prokazatelně snížila absence dívek ve vyučování, ale zvýšil se i pocit jejich duševní pohody. Od září pak následovala navazující část projektu, kdy byly na doporučení čtyř největších městských obvodů vytipovány čtyři školy, v nichž byly už všechny dívčí toalety vybaveny menstruačními vložkami, abychom ověřili reakce dívek. I tato část projektu byla hodnocena velice pozitivně. Následně byla zadána u sociálního družstva, zaměstnávající také osoby se zdravotním postižením, výroba 220 speciálních zásobníků na vložky.
„Když jsem se zhruba před rokem nechal inspirovat některými zeměmi a přišel s myšlenkou poskytovat dívkám základních škol zdarma menstruační pomůcky i v Ostravě, netušil jsem, jaký všeobecný a nesmírně široký ohlas to vyvolá. A kolik lidí z řad aktivistů s altruistickým myšlením, odborníků, učitelů, médií, ale i dívek a rodičů, zejména maminek, to v celé naší zemi osloví. Nabyl jsem dojmu, že tito lidé pouze čekali na nějaký impuls, aby se mohli pomoci zapojit do řešení problému, který zde existuje, ale o němž se možná ostýchali, či styděli veřejně mluvit. O to více mne těší, že způsob řešení zmíněného problému je označován jako ‚ostravský model.‘ Pro mne, a věřím, že i pro mnohé další, je to ale také signál, že stále je třeba hledat cesty, způsoby a možnosti, jak pomáhat těm, kteří jsou více ohroženější a ve své slabosti i více zranitelnější. Což v tomto případě se jistě týká všech dívek, žákyň a studentek, které jsou navíc většinou ekonomicky zcela neaktivní a tím i více omezenější, co se týká možnosti zajištění menstruačních pomůcek. Ale tím naprosto nejdůležitějším je fakt, že projekt přináší dívkám větší pocit jistoty, bezpečí a komfortu při pobytu ve škole, a tím i vnitřní klid, pohodu a více radosti ze života,“ konstatoval autor myšlenky tohoto projektu, náměstek primátora Zbyněk Pražák.
V atmosféře současných aktivit vyvolaných nastartováním „ostravského modelu“ probíhají v posledních měsících na různých místech v mnoha našich městech setkání a jednání, jejichž tématem je problematika snadnějšího zajištění menstruačních pomůcek pro ženy a dívky. Ostrava inspirovala v zajištění menstruačních pomůcek ve školách např. město Liberec.
Odpoledne 14. ledna 2025 se i na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konal kulatý stůl s názvem „Jak zajistit menstruační potřeby na školách a proč je to potřeba,“ kterého se spolu s dalšími řečníky účastnil i náměstek primátora Zbyněk Pražák, aby sdílel ostravskou dobrou praxi.
A téhož dne, pozdě odpoledne 14. ledna 2025 převzal náměstek primátora Zbyněk Pražák ocenění Genderman roku 2024 (v soutěžní kategorii veřejná osobnost). Ceny Genderman roku uděluje Otevřená společnost, o. p. s. od roku 2017, veřejnost mohla tentokrát nominovat kandidáty ve dvou kategoriích. V kategorii veřejná osobnost byli mezi nominovanými např. politici, novináři, umělci. Další informace k ocenění na webu https://www.otevrenaspolecnost.cz/genderman.
Náměstek primátora Zbyněk Pražák si ocenění velmi váží a dodává: „Je pro mne ctí, že mi ocenění bylo uděleno, především mám radost z toho, že realizace tohoto ostravského modelu projektu znamenala posun ve všeobecné snaze hledání způsobů a možností, aby se dívky během výuky mohly ve škole cítit komfortněji. A to nejen ty ostravské, ale díky medializaci tohoto projektu se následně strhla lavina mnoha dalších, kteří jej chtějí kopírovat. Existuje tak šance na jeho plošné rozšíření, a to možná i na vyšší typy škol, což by přineslo pomoc pro tisíce dívek a studentek. Mediální ohlas a otevření veřejné diskuze o zmíněném, pro mnohé citlivém tématu, přispívá ale též k odtabuizování problému menstruace ve společnosti a zároveň u dívek i k odbourávání stigmatu z menstruace. A toto je z mého pohledu nesmírně důležité.“
O projektu vložky do škol – komfort bez bariér jsme informovali:
Záznam z tiskové konference k vyhodnocení pilotní části projektu: https://www.youtube.com/watch?v=UiuPAu4Kc_I&t=340s