Ostrava má své vlastní stavební předpisy, platit budou od 1. ledna

17/12 2024

Předpisy přináší příležitost lépe zohlednit specifické rozvojové potřeby Ostravy. Vychází ze soudobých trendů a podpoří kvalitní rozvoj města. Umožní např. snáze zastavět proluky, zlepší podmínky pro stromy v ulicích nebo přispějí ke kultivaci veřejných prostranství. V prosinci je schválila rada města.

Ostrava má své vlastní stavební předpisy, platit budou od 1. ledna

Ilustrační foto. Nová radnice. Autor: Jiří Zerzoň

Ostrava využila pravomoci dané novým stavebním zákonem a připravila pro své území vlastní pravidla pro výstavbu. Tzv. Ostravské stavební předpisy jsou dokumentem, který navazuje na stavební zákon a upřesňuje, jak by měly stavby vypadat a podle jakých pravidel by se mělo v Ostravě stavět. Předpisy přináší příležitost lépe zohlednit specifické rozvojové potřeby Ostravy, která se v mnohém liší od typického města v Česku.

 „Stavební předpisy jsou klíčovým dokumentem, který pomůže kvalitnímu rozvoji města. Promítlo se do nich to, co jsme při společných diskuzích vnímali, že je pro Ostravu a její obyvatele v současné době nejdůležitější. Jsem přesvědčena, že se pravidla podařilo nastavit optimálně. Developerům zjednoduší a zlevní výstavbu nových bytových domů v centru, kde je bezesporu potřebujeme, podpoří rozvoj udržitelné mobility a otevřou dveře tomu, abychom ve veřejných prostranstvích lépe pracovali se zelení i dešťovou vodou“, uvedla náměstkyně primátora Lucie Vilamová Baránková.

Možnost mít vlastní stavební předpisy na lokální úrovni je inspirována západní Evropou, kde jsou odlišné požadavky na výstavbu známou praxí. Velká města, a nyní to bude platit i pro Ostravu, si mohou sama nastavovat některá pravidla na svém území, vyhodnocovat jejich aplikaci a upravovat je flexibilně podle aktuálních potřeb a v zájmu lepšího života ve městě.

Při tvorbě předpisů jsme sledovali jasný cíl ­– chceme posilovat a tvořit kompaktní město, které dobře využívá své území a šetří náklady na infrastrukturu. Chceme pomoci tomu, aby nová výstavba v Ostravě vznikala podle dávno ověřených principů, které se uplatňovaly při budování historických částí. To jsou ty části města, které se nám obvykle nejvíce líbí a cítíme se v nich dobře, třeba v okolí Masarykova náměstí, Hlavní třídy v Porubě nebo u Domu kultury Akord v Zábřehu“, říká ředitel MAPPA Ondřej Vysloužil.

Oproti novým stavebním předpisům, které platí od letošního července v Praze a Brně, jdou ty ostravské jinou cestou. Dokument přímo navazuje na novou celostátní vyhlášku o požadavcích na výstavbu, kterou v některých bodech doplňuje, v jiných mění. Výsledkem je stručná publikace o 6 stranách a jedné příloze, která má jednoduchou formou zajistit, že specifika Ostravy budou moci architekti a projektanti zohlednit při své práci.

Předpisy řeší několik stěžejních témat. Jedním z nich je dostavba městských bloků a zjednodušení výstavby v prolukách. Z toho důvodu předpisy zavádí pojmy jako je stavební a nestavební blok, doplňují zásady pro umisťování budov ve vztahu ke stavební a uliční čáře nebo zpřesňují pravidla pro umisťování staveb vůči sobě navzájem. V praxi to znamená např. to, že dům nebude nevhodně „odskakovat“ od ulice, nebo se zabrání nevyhovujícím nástavbám.

Nová pravidla také významně zlepší podmínky pro stromy v ulicích. V ulicích širokých 18 metrů a více požadují širší výsadbový pás, díky kterému mohou stromy lépe prospívat. Důležitým požadavkem je i to, aby se podzemní sítě technické infrastruktury v ulicích umisťovaly co nejefektivněji – tj. byly ve sdružených trasách, nebo kolektorech a tím vytvořily dostatečný prostor pro kořenový systém stromů.

Dalším tématem jsou požadavky na parkovací stání pro novou výstavbu nebo rekonstrukce. Počty stání se nově budou lišit podle toho, kde se stavba nachází. Nebudou celoplošně stejné, jako dosud, ale budou zohledňovat, jestli se stavební pozemek nachází v hustě zastavěném centru Ostravy, dobře obslouženém MHD, nebo jinde ve městě. Předpisy umožňují snížit požadovaný počet stání pro novou výstavbu v centru města.

Co se týká konkrétních požadavků na nové stavby, předpisy stanoví, že u malých provozoven mohou být WC společná pro ženy a muže, u obchodních ploch od 1000 m2 je povinné zajistit i WC pro veřejnost a přebalovací pult.

Předpisy se zaměřují také na zvyšování kvality veřejných prostranství, konkrétně kladou důraz na to, aby oplocení nebo reklamní zařízení nenarušovaly celkový vzhled ulic nebo náměstí. Stanovují i pravidla pro umísťování boxů pro výdej zásilek, ty nově např. nesmí být umisťovány před průčelí historických, kulturních nebo církevních staveb. Jedná se o drobné věci, které ale mají na podobu veřejných prostranství velký vliv.

Ostravské stavební předpisy zpracoval ateliér MAPPA ve spolupráci s odborem územního plánování a stavebního řádu Magistrátu města Ostravy. Konzultovány byly s odborníky podílejícími se na přípravě Pražských a Brněnských stavebních předpisů a externí advokátní kanceláří, která zajišťovala legislativně-technickou správnost. Příprava začala v roce 2023, kdy na úrovni vedení města probíhaly diskuze o tom, jaká témata mají předpisy řešit. Čekalo se také na konečnou podobu stavebního zákona a na něj navazující připravovanou vyhlášku o požadavcích na výstavbu č.146/2024 Sb. Intenzivní práce na výsledné podobě započaly v polovině letošního roku, poté co tato vyhláška vešla v platnost.

Stavební předpisy budou vydány jako nařízení statutárního města Ostravy. Jejich znění schválila Rada města Ostravy na svém zasedání 17. prosince 2024, účinné budou od 1. 1. 2025. Závazné budou pro investory, projektanty a stavební úřady. Ateliér MAPPA připravuje v lednu setkání, během kterého se zájemci z řad odborné i široké veřejnosti budou moci seznámit s obsahem předpisů i s tím, jaké benefity Ostravě přináší.