Ostrava bude mít vlastní Koncepci umění ve veřejném prostoru
Statutární město Ostrava dlouhodobě rozvíjí strategické plánování s ohledem na specifické aspekty života ve městě, a oblast kultury samozřejmě není žádnou výjimkou. Její systematický rozvoj se řídí Koncepcí rozvoje kultury statutárního města Ostravy, přičemž ta aktuální je formulována do roku 2030.
První setkání specializované pracovní skupiny pro danou koncepci. Foto: ONplan
I přesto existují témata, která si zaslouží hlubší dílčí pozornost, a jedním z takových témat je právě umění ve veřejném prostoru.
„Ostravský kulturní život je velmi bohatý a umění tu nenajdeme jen ve specializovaných institucích jako jsou muzea nebo galerie, ale samozřejmě i ve veřejném prostoru města, kam přirozeně patří. Veřejně umístěná umělecká díla se totiž stávají součástí každodenního života města a mají potenciál zasáhnout i obecenstvo, které je cíleně nevyhledává. To ovšem může fungovat pouze v případě, že je důkladně zvážen místní kontext, dílu je věnována potřebná péče i po jeho umístění. Důležitou roli hraje také edukativní potenciál, kterého je třeba naplno využít. Právě proto potřebujeme koncepci umění ve veřejném prostoru, která nám umožní nejen nastavit pravidla pro práci s budoucími uměleckými díly, ale také napoví, jak optimálně zacházet s těmi stávajícími,“ přibližuje strategický dokument náměstkyně primátora pro oblast kultury a strategického rozvoje Lucie Baránková Vilamová.
Zhotovitelem Koncepce umění ve veřejném prostoru statutárního města Ostravy je společnost ONplan lab, s.r.o., který má se strategickým plánováním v oblasti městského rozvoje letité zkušenosti a stojí za řadou kulturních strategií napříč celou Českou republikou. Hlavními cíli zpracovávané koncepce je zanalyzovat stávající praxi ve vztahu k těmto uměleckým dílům ze strany města a jeho obvodů – ať už jde o způsoby nabývání děl, financování nákladů s nimi spojenými či přístupy k jejich správě a pasportizaci – a navrhnout postupy v oblastech péče o stávající umělecká díla (evidence, přemisťování ad.), realizace a umisťování nových trvalých uměleckých děl (včetně pořádání výtvarných soutěží a přijímání darů) a přístupu k dočasným uměleckým dílům.
Na tvorbě koncepce se podílí specializovaná pracovní skupina, ve které je zastoupena jak veřejná správa na úrovni města i jednotlivých obvodů, tak i další zainteresované strany jako kulturní a památkové instituce, MAPPA Ostrava, lokální univerzity a umělecké školy a krajské organizace. Do konzultací jsou zapojení také jednotliví umělci, kteří se této oblasti ve své tvorbě aktivně věnují, a odborníci se zkušenostmi z dalších měst. Další důležité podněty zhotovitel získává prostřednictvím strukturovaných rozhovorů s širším okruhem v tématu angažovaných aktérů a součástí analytické části koncepce, jejíž zpracování aktuálně probíhá, budou také inspirativní příklady praxe z České republiky a zahraničí. Dokončení Koncepce umění ve veřejném prostoru statutárního města Ostravy je naplánováno letos na podzim.