OCENĚNÍ KNIHOVNICKÁ K2 LETOS ZÍSKALA KNIHOVNICE Z HUKVALD, stříbro jde za ostravským knihovníkem

7/6 2024

Soutěž Knihovnická K2 už desátým rokem oceňuje v sudém roce nejlepší knihovníky, v lichém roce nejlepší knihovny Moravskoslezského kraje. V letošním roce si hlavní cenu převzala paní Markéta Kološová z Obecní knihovny při Základní škole a Mateřské škole Leoše Janáčka Hukvaldy.

Stříbrné ocenění pro Bohdana Volejníčka z Knihovny města Ostravy. Foto: KMO

„Jsem rád, že jsme mohli ocenit pracovníky knihoven již v desátém, tedy jubilejním ročníku této soutěže. Počet nominací napovídá, že máme v našem kraji dostatek knihovnic a knihovníků, kteří svou práci dělají srdcem a snaží se, aby knihovny nabízely svým uživatelům kvalitní fondy i služby,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo s tím, že letos bylo v našem regionu na ocenění nominováno 14 knihovnic a knihovníků.

Na prvním místě se umístila paní Markéta Kološová z Obecní knihovny při Základní škole a Mateřské škole Leoše Janáčka Hukvaldy za rozmanitost a promyšlenost realizovaných aktivit, činorodý přístup k práci jako životnímu poslání. Druhé místo získal pan Bohdan Volejníček z Knihovny města Ostravy za erudovanou přednáškovou činnost a vytvoření originální geolokoační hry s názvem Sedm klíčů Velké Ostravy. Třetí příčku pak obsadila paní Monika Molinková z Knihovny Petřvald za široký záběr realizovaných aktivit a iniciaci nových kulturních a vzdělávacích projektů. Všichni tři ocenění si odnesli finanční dar v hodnotě 25 tisíc, 15 tisíc a 10 tisíc korun.

Moravskoslezský kraj udělil také dvě čestná uznání paní Žanetě Dolanové z Místní knihovny Holčovice za zvyšování standardu služeb a přetvoření knihovny v kulturní a komunitní centrum obce a paní Ireně Liberdové z Městské knihovny Frýdek-Místek za vysoké pracovní nasazení, sjednocování kolektivu a zviditelňování služeb knihovny.

Soutěž Knihovnická K2 pořádá Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Moravskoslezskou vědeckou knihovnou v Ostravě. Vítěze vybírala komise složená ze zástupců Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, pověřené knihovny a výboru pro kulturu a památky Moravskoslezského kraje. Komise se zaměřovala na nadstandardní aktivity spojené s řízením a modernizací veřejné knihovny nebo její pobočky, za realizaci mimořádných nebo výjimečných činností v oblasti knihovnictví anebo za mimořádný přínos v oboru.