Obměna a doplnění osobních přileb dobrovolných hasičů

25/6 2024

Město Ostrava zajistilo prostřednictvím Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje obměnu a doplnění 208 přileb hasičů jednotek sborů dobrovolných hasičů městských obvodů za víc jak 2,5 milionů korun. Nové vybavení pomůže při zákrocích hasičů v mimořádných situacích. 

Obměna a doplnění osobních přileb dobrovolných hasičů

Slavnostní předání nové cisterny JSDH Hošťálkovice. Foto: Jiří Zerzoň

Ostravským jednotkám byly přilby předány letos v červnu. Nejvíc přileb zamířilo do Krásného Pole (18), Plesné (17), Michálkovic (16), Bartovic (15), Antošovic a Nové Vsi (14), Třebovic (13) atd.

Skořepiny přileb z kompozitního materiálu jsou odolné vůči velmi vysokým teplotám, nicméně rezistentní musí být také vůči nízkým teplotám či specifickým chemickým látkám, vykazovat musí i definovanou elektroizolační odolnost. Součástí přilby ve žluté signální barvě je podbradní pásek, jednostranně rozepínatelný v rukavicích, nejméně tříbodové konstrukce, umožňující při zapnutí nosit masku dýchacího přístroje. Další součástí přilby jsou i chrániče šíje z nehořlavého materiálu s vlhkostní bariérou. Neschází integrovaný obličejový štít z netříštivého materiálu odolného vysokým teplotám s úpravou proti poškrábání, poskytující ochranu podstatné části obličeje, obsahující reflexní pozlacenou vrstvu. Přilba má sklopné ochranné brýle a musí vážit do 1,7 kg bez svítilny a nátylníku a mnohá další specifika.

„Jedná se o významný krok v zajištění osobní bezpečnosti hasičů. Přilba spolu se zásahovým oděvem, rukavicemi, botami a izolačním dýchacím přístrojem představuje základ ochrany života a zdraví hasiče zasahujícího u požáru, úniku nebezpečných látek apod.,“ ocenil ředitel moravskoslezských hasičů, brig. gen. Radim Kuchař.

Nákup tohoto potřebného vybavení byl hrazen financemi městem zřízeného Fondu pro upevnění veřejného pořádku, bezpečnosti a ochrany osob a majetku, jehož příjmy tvoří například výnosy z pokut uložených strážníky Městské policie Ostrava. Město se však podílí rovněž na pořizování další nové techniky. Náklady se pohybují v desítkách milionů korun ročně.

Plánujeme masivní obměnu hasičských cisteren pro naše jednotky sborů dobrovolných hasičů, největší v historii města. Vloni jsme se podíleli na pořízení nové cisterny pro jednotku sboru dobrovolných hasičů v Hošťálkovicích a financovali jsme i nákup nové cisterny pro jednotku v Radvanicích. V loňském roce byla také podána žádost na financování sedmi nových cisteren, jejíž dodání očekáváme na přelomu tohoto a následujícího roku. Město za ně zaplatí 50 procent pořizovací hodnoty, přispěje i stát a kraj. K celkové obměně zbývá v rámci města ještě pět vozidel, žádost o jejich obměnu bychom chtěli procesovat letos. Pokud se tento záměr podaří, zvládneme kompletní obměnu zmíněné techniky,“ vysvětlil primátor města Jan Dohnal.

Oblast požární ochrany a ochrany obyvatelstva v Ostravě je zajišťována také prostřednictvím jednotek sborů dobrovolných hasičů, které spolupracují s profesionálními jednotkami Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.  Zřizovateli těchto jednotek jsou městské obvody, přičemž v současné době je na území statutárního města 22 těchto jednotek.

Na sklonku loňského roku byl dokončen také projekt s názvem „Protipovodňová opatření ve městě Ostrava,“ který obsáhl jak digitalizaci povodňových plánů, tak modernizaci i doplnění sirén třeba v místech, která předtím systémem pokryta nebyla. Díky projektu bude pomoc v době povodní účinnější, detailněji v odkazu https://1url.cz/t1eZj.