Nový zákon zkrátí stavební řízení
V Ostravě se dnes uskutečnil seminář k navrhovanému novému stavebnímu zákonu. Ten by měl zkrátit stavební řízení na jeden rok včetně odvolání. Zástupci vedení města na něm prezentovali stanovisko Ostravy.
Z dnešního semináře k návrhu stavebního zákona. Zleva ministryně Klára Dostálová, primátor Tomáš Macura a náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová. Foto: Jiří Zerzoň.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová včera začala navštěvovat česká města s cílem obhájit před starosty a úředníky návrh nového stavebního zákona. Jde o systém "jednoho razítka, jednoho úřadu a jedné stavby", který zjednoduší stavební řízení a zkrátí jej na pouhý rok. Dnes svůj návrh představila v Ostravě primátorovi Tomáši Macurovi, náměstkyni primátora pro investice Zuzaně Bajgarové a dalším hostům.
"Jsem rád, že ministerstvo otevírá tuto debatu. Stanovisko Ostravy je takové, že jednoznačně podporujeme rekodifikaci stavebního zákona, stojíme za jeho věcným návrhem s našimi dílčími stanovisky, které se budeme snažit prosadit. Rádi bychom dosáhli toho, aby nejvyšší stavební úřad sídlil v Ostravě, protože jako třetí největší město v republice ještě žádný centrální orgán státní správy nemáme, " řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.
"Pro nás, s cílem zastavět proluky města, doplnit jeho nutnou dopravní infrastrukturu, je změna stavebního zákona zásadním krokem, který podporujeme. Je ale důležité, aby v jednotlivých fázích byla zodpovědná osoba, která bude věci dotahovat do konce a dodržovat termíny zejména na poli územního plánování," řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová. Prosazuje také, aby velká a malá města byla postavena na stejnou úroveň. Velká města mají potřebný počet úředníků, zatímco těm menším může připravovaný zákon způsobit obtíže.
Primátor Tomáš Macura ještě doplnil, že Ostrava prosazuje, aby města mohla ovlivňovat svá území, zejména v rámci tvorby a schvalování plánovací dokumentace, speciálně územního plánu, protože města sama nejlépe znají své potřeby.
Roztříštěnost stavebních úřadů je dnes jednou z hlavních brzd povolování staveb. V zemi existuje téměř dvacet typů stavebních úřadů, z nichž největší množství spadá právě pod obce. Úřady navíc vedou více než deset rozdílných druhů řízení. Ve výsledku pak nerozhodují na různých místech stejně a projektanti nevědí, jak postupovat, aby úředníkům vyšli vstříc.
Ministryně Dostálová pokračuje zítra návštěvou Zlína. Následovat budou další velká města.