Nepotřebné věci se mohou vrátit do života

Ostrava se připojila do celonárodní mobilní aplikace Nevyhazujto, jejímž cílem je snížit množství produkovaného odpadu. Darovat nepotřebné věci, nebo naopak něco získat zdarma, je nově možné prostřednictví subdomény ostravo.nevyhazujto.cz, která je v provozu od 1. prosince.

Nepotřebné věci se mohou vrátit do života

Webové stránky projektu.

Za několik dní od jejího spuštění podle jejího provozovatele, kterým je pražská společnost Goodooga, výrazně vzrostl počet věcí nabízených přímo v Ostravě. „Touto aplikací město získává další nástroj politiky předcházení vzniku odpadů. Ostravanům se otevírá větší šance někoho obdarovat, nebo naopak něco zajímavého od druhého získat a předání provést bez nějakého delšího cestování. Takže nevyhazujme v Ostravě věci! Darujme je za odvoz tomu, kdo je užije, komu by se ještě mohly hodit. Ušetřeme sobě práci, druhému peníze a přírodě energii," uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Novou platformu, jak prodloužit věcem život, mohou zájemci využívat zdarma. Podle jednatele společnosti Goodooga Romana Kmoníčka byly před spuštěním ostravské subdomény počty nabízených věcí v rámci města velice skromné, krátce po spuštění významně vzrostlo množství aktivních uživatelů z Ostravy a tím i počet nabízených věcí.

Ostravský portál je dostupný na počítačích, tabletech i mobilních telefonech. Pro rychlejší a komfortnější uživatelské prostředí na přenosných zařízeních je možné používat mobilní aplikace dostupné pro Android i IOS. Zájemci stačí aplikaci otevřít a zaregistrovat se v ní. Pak už může sledovat nabízené, nebo naopak nabízet prostřednictvím inzerátů věci, které už nepotřebuje, a přitom by ještě mohly sloužit. Portál také zprostředkovává komunikaci mezi jednotlivými uživateli kvůli předání věcí. Nabízející si může svobodně vybrat, komu svoji věc daruje. Proto by měl zájemce přidat ke své reakci i krátké vysvětlení, proč by danou věc měl dostat právě on.

Celonárodní portál Nevyhazujto funguje od roku 2010. V současnosti má přes 50 tisíc registrovaných uživatelů. Dosud se díky němu podařilo zachránit přes 130 tun věcí a přes 60 tisíc předmětů našlo nového majitele. Nejčastěji se nabízí nábytek a bytové doplňky, ale v nabídce už byla také například užovka, trabant, piano po dědečkovi či osciloskop Křižík. Portál dovoluje nabízet věci pouze zadarmo, není možné použít ho k prodeji.

Za zřízení aplikace, její tříletou správu, komunikaci s uživateli, mazání neaktivních inzerátů, monitorování toku nabízených věcí a případné úpravy webové stránky zaplatí město ze svého rozpočtu 305 tisíc korun.